Арії: вірування, мова.

Для домашнього читання

Арії: вірування, мова

Арії вшановували велику кількість богів і розповідали про них усілякі міфи. Богом вважався сам вогонь, його називали Агні. Мітра був сонячним богом, який усе бачить. До нього зверталися зі словами: «Ти – око богів». Коли арії домовлялися між собою, то як свідка запрошували Мітру. Боги і сам Мітра мали покарати обманщика чи порушника договору. Царем богів уважався бог грози та блискавки – Індра. Арійські воїни під час бою зверталися саме до нього, благаючи про перемогу. Адже Індра – це великий воїн, який нищив арійських ворогів. Богом неба був Варуна.

Мова аріїв – санскрит – споріднена з мовою стародавніх персів та сучасними європейськими мовами (українською, російською, білоруською, англійською, французькою та ін.).

Ця схожість спостерігається, наприклад, у таких словах: матар – мати (матір), бхратар – брат; суну – син, мадху – мед, агнім – вогонь, вадар – вода, набхас – небо і т. д. «Два, три, чотири, п’ять» по-арійськи буде «дві, трі, чатур, панча». Можна підібрати цілі речення, які звучатимуть близько до української (російської, білоруської) на санскриті. Наприклад, «Матар, мадху ме дехі» означає: «Мамо, меду мені дай».

Така подібність мов привела вчених до висновку, що арії були предками багатьох стародавніх та сучасних народів: персів, мідійців, таджиків, мешканців Північної Індії. Звідки вони прийшли в Індію, з’ясувати не вдалося. Деякі вчені вважають, що первісна батьківщина аріїв була десь на північ від Чорного моря (на території сучасної степової України). Звідти декілька тисяч років тому вони вийшли зі своїми стадами і після довгих мандрів оселилися на берегах Інду. Але це лише одна з багатьох версій.