Forslag til investeringsbudsjett
Kvalifisering og velferd
Kvalifisering og velferd
Status og utfordringer
Kommunen hadde i tråd med gjeldende Boligprogram en målsetting om økning av antallet kommunale utleieboliger for vanskeligstilte på boligmarkedet. Ulike kommunale tiltak og en bedring i det private leiemarkedet har ført til økning i antallet utflyttinger fra kommunal bolig. Dette gir en større tilgang på kommunale boliger for utleie. I 2015 ble 563 boliger ledig som følge av utflytting. I 2016 økte antallet til 705 boliger. Prognosen per juni 2017 viser at det kan bli cirka 815 ledige boliger, dvs. 252 flere boliger enn i 2015.
Årsaken til utflyttinger er flere, blant annet innskjerping av retningslinjene for søknadsbehandling og tildeling av kommunal utleieboliger, bruk av tidsbestemte leiekontrakter, lettere å skaffe leiebolig på det private leiemarkedet, råd og veiledning samt praktisk bistand fra NAV og helse– og velferdskontorene til å skaffe bolig på det private boligmarkedet.
Salg til kommunale leietakere vil fortsatt være et satsningsområde. Rådmannen legger til grunn i gjennomsnitt 25 salg per år. Rådmannen vurderer i tillegg å selge uhensiktsmessige bygg som hybelhus med hybler på 15 kvm. Med økt tilgang til kommunale boliger på grunn av økt utflytting fra kommunal bolig foreslår rådmannen å forskyve igangsatte byggeprosjekt som omfatter ordinære utleieboliger med et år.
Større sirkulasjon i kommunens boligmasse krever en ny vurdering av investeringsplanen for boliganskaffelse. Kommunen har for 2018 kontraktsfestet kjøp av nye boliger til 88 millioner kroner. Rådmannen foreslår derfor at kjøp i perioden 2019 - 2021 reduseres til 70 millioner kroner per år, cirka 28 boliger per år.
Tabell 10-5 Antall kommunalt disponerte utleieboliger pr 31.12.2010 til 31.12.2016, tall fra Kostra
Tabellen viser at det var en stor nedgang i antallet boliger i 2011. Fra 2011 fram til 31.12.2016 var det en nettotilvekst på 151 boliger. En økning på 68 boliger fra 2015 til 2016.
Tabell 10-6 viser rådmannens forslag til investeringer i perioden 2018-2021, og endringer i forhold til vedtatt budsjett for 2017.
Tabell 10-7 Investeringer for Kvalifisering og velferd 2018-2021. Tall i millioner kroner
Lillerydningen
Det planlegges bygging av 12 kommunale boliger på kommunal tomt i Lillerydningen, til en kostnad på 38,8 millioner kroner. Med bakgrunn i økt tilgang på kommunale boliger foreslås byggeprosjektet utsatt, og ferdigstilles i 2020. Reguleringsplanen er ikke vedtatt, og det er mulig antallet boliger vil bli redusert. En reduksjon i antall boliger vil medføre redusert kostnadsramme. Dette vil bli tatt opp i forbindelse med kvartalsrapportering.
Svenskjordet/Ranheimsvegen
Det planlegges bygging av 35 kommunale boliger på kommunal tomt på Svenskjordet/ Ranheimsvegen til en kostnad på 91 millioner kroner. Med bakgrunn i økt tilgang på kommunale boliger foreslås byggeprosjektet utsatt, og ferdigstilles i 2020. Reguleringsplanen er ikke vedtatt, og det er mulig antallet boliger vil bli redusert. En reduksjon i antallet boliger vil medføre redusert kostnadsramme. Dette vil bli tatt opp i forbindelse med kvartalsrapportering.
Ivar Reitens vei
Det planlegges bygging av 13 boliger på kommunal tomt regulert til boligformål i Ivar Reitens veg, til en kostnad på 38,6 millioner kroner Med bakgrunn i økt tilgang på kommunale boliger foreslås byggeprosjektet utsatt , og ferdigstilles i 2020.
Ordinære utleieboliger
I gjeldende handlings - og økonomiplan er det planlagt kjøp av enkeltleiligheter for 145 millioner kroner pr år. Med bakgrunn i økt tilgang på kommunale boliger foreslås en reduksjon. Kommunen har for 2018 kontraktsfestet kjøp av nye boliger til 88 millioner kroner. Rådmannen foreslår derfor 88 millioner kroner til kjøp i 2018, og 70 millioner kroner i 2019 - 2021.
Ombygginger/tilpasninger
Det er behov for å tilpasse flere av de kommunale boligene til dagens standard. Slike tilpasninger og ombygninger må tas av investeringsbudsjettet for bolig og er ikke en del av ordinært vedlikehold. I tillegg er det flere av beboere som har behov for tilrettelegging av boligen ut i fra individuelle behov. Rådmannen foreslår å sette av 6 millioner per år til ombygninger/tilpasninger.
Inventar og utstyr
Det er behov for utskifting av inventar og utstyr i bofellesskap og botiltak for de ulike målgruppene. Rådmannen foreslår å sette av 6 millioner per år til nytt inventar/utstyr.
Ungbokollektiv/ombygninger
Det bestilles en mulighetsstudie av dagens ungbokollektiv/dubletter for å se på muligheter for ombygging til selvstendige leiligheter.
Nybygg /ombygginger
Store deler av den kommunale boligmassen har behov for oppgradering /rehabilitering. I forbindelse med vedlikeholdssyklus for boliger foretas en tilstandsvurdering. Denne vil danne grunnlaget for hvilke boliger som skal oppgraderes/rehabiliteres og omfang av investering. Salg kan også være aktuelt.
Trondheimsporten/Falkenborgveien
Nytt felles voksenopplæringssenter for Trondheim kommune og Sør- Trøndelag fylkeskommune vil være ferdig i januar 2018.
I tillegg til skoledelen vil bygget inneholde nye lokaler for Kvalifisreingssenteret for innvandrerer (INN) og Flyktningehelseteamet.
Nye lokaler for de to nye Offentlige servicekontorene (HVK og NAV) vil være på henholdsvis Sorgenfri/Trondheimsporten og Strindheim/Falkenborgveien.
Midlene for møblering er finansiert i 2017, men vi antar at noe vil komme i 2018. Dette vil bli budsjettkorrigert i tredje kvartals økonomirapport.