"Als er in de Champagne een aristocratie zou zijn, zouden de keldermeesters ongetwijfeld de prinsen zijn. Maar het leerproces is lang en methodisch. De meesten begonnen als adjunct in deze post. Door deze status verwerven ze bijna vanzelfsprekend die aanwezigheid waardoor ze ambassadeurs van het merk worden. Een keldermeester (veel mannen maar steeds meer vrouwen) is de sleutelfiguur in een Champagne-huis. Hij staat garant voor de stijl van het huis. Hij is de houder van zijn (smaak) geheugen dat hij doorgeeft. Dus als een keldermeester vertrekt, blijft de herinnering bestaan. Hij moet ook de waarden van het huis belichamen. (...) Zijn rol omvat bijna het hele champagneproces: controle van de wijnstokken, oogsten, blenden, vinificatie, permanente proeverijen tijdens het rijpen (met het bijhouden van proefboeken), beheer van voorraden reservewijnen, oenologische keuzes maken, creatie van nieuwe jaargangen, alsook marketing en communicatie." (Chef de caves en Champagne, zijn rol en zijn profiel (Dico du Vin))
Het artikel Chef de caves en Champagne, zijn rol en zijn profiel bevat ook een lijst van actieve "chefs" in alfabetische volgorde. Ze staan ook stil bij enkele vrouwen die deze rol vervullen, alsook bij de opvolging: "Bij Veuve Clicquot hebben sinds de oprichting van het huis in 1772 slechts elf keldermeesters elkaar opgevolgd. Didier Mariotti is de elfde (sinds 2019). Een ander voorbeeld, vier generaties lang waakt de familie Jaeger, keldermeesters van vader op zoon, over de stijl van Champagne Alfred Gratien. Vandaag is het de beurt aan Nicolas Jaeger."
Enkele interessante artikelen met leuke weetjes over hoe zij, de keldermeester, denken over hun merk en de champagne die ze maken.
Exclusief interview Veuve Clicquot keldermeester Didier Mariotti: "Er zijn drie wijnen in het assortiment die het DNA van Veuve Clicquot voor Mariotti echt verklaren. Yellow Label, waar je de grote diversiteit van de Champagne wijngaard ziet; Extra Brut Extra Aged, dat is ontworpen om het bereik en de diepte van de reservecollectie te laten zien en een licht te laten schijnen op de Yellow Label-kwaliteit, plus La Grande Dame, dat gaat over de voortreffelijkheid van de beste wijngaardpercelen."
Chef de Cave van Champagne Lanson over Clos Lanson: "een exclusieve proeverij van alle tot nu toe geproduceerde jaargangen, dus van de eerder genoemde 2006 tot 2015".
Q&A met de Chef de cave van Moët & Chandon: geeft een antwoord op "Houd je meer van een moeilijke wijnoogst dan van een gemakkelijke?", met name "Ja. Het is geen uitdaging om in een geweldig jaar een geweldige wijn te maken. 2002 is een geweldige vintage maar was een saaie oogst. Je hoefde niet veel beslissingen te nemen, dus je had minder manieren om het verschil te maken. In een moeilijke wijnoogst als 2003 kun je, als je de juiste beslissing neemt, echt een verschil maken, en dat geeft veel meer voldoening. Als je de kwaliteit van een champagneproducent wilt beoordelen, moet je kijken naar zijn niet-vintage wijnen en de kwaliteit van de vintage in de uitdagende jaren."
Q&A met Richard Geoffroy, Dom Perignon Cellar Master: op de vraag "Wat vind jij van de zero-dosis trend?" geeft hij het volgende - voor mij toch wat verrassende antwoord "Het is een nieuwsgierigheid voor mij. Ik ben geïntrigeerd om te zien dat sommige mensen het maken, maar ik denk niet dat ik deze weg zal inslaan met Dom Pérignon. Voor mij is de dosering de laatste hand aan de balans van de wijn; zolang de dosering zorgvuldig en deskundig wordt bepaald, zal het naar mijn mening een extra tintje geven."
12 emblematische Chefs de Cave, met naam, foto en hun visie op het beroep en wijnmaken.
Bekijk ook zeker even de video Chef de cave, un métier, une passion: "Isabelle Tellier, Keldermeester bij Chanoine Frères 1730 vertelt over haar beroep, de manier waarop ze het opvat en haar manier om champagnes te maken. Ze doet het op haar eigen manier, eenvoudig en direct, altijd precies."
Of zoek gewoon "Chef de Cave" op YouTube, dit geeft volgende lijst met nog meer resultaten.
De Unions des Maisons de Champagne schrijft "Vanaf januari proeft de keldermeester van elk champagnehuis zorgvuldig de wijnen uit de verschillende champagnewijngaarden. Als een muzikant probeert hij door middel van verschillende combinaties de meest perfecte harmonie te ontwikkelen die de kwaliteit van de wijn van zijn huis zal herstellen. De uitwerking van de cuvées vormt de specificiteit van de Champagne-methode. Om te slagen, toont elke keldermeester een vaardigheid en een gewoonte om te proeven, zodat hij erin slaagt te voorspellen wat een mix van wijnen zal opleveren naarmate deze ouder wordt." Het artikel vermeldt ook "De oorsprong van de groep Keldermeesters gaat terug tot 1929 in Épernay."
Nog enkele artikels die betrekking hebben op de vereniging: