Д/з: опрацювати матеріали сайту Теми 38(9)

Тема 38(9): Переваги використання баз даних в інформаційних системах.

Експорт та імпорт баз даних. 

9-38 (БД в ІС).pptx

Інформаційна система – це програмно-апаратний комплекс для збереження великих БД, виконання над ними операцій, зумовлених специфікою предметної області, забезпечення складного інтерфейсу для доступу до необхідних даних та їх опрацювання.

База даних набуває цінності в складі інформаційної системи (ІС) та є однією з найважливіших її складових.

Інформаційні системи класифікують за багатьма ознаками, із яких однією із найголовніших є спосіб доступу користувачів до бази даних.

Види ІС за способом доступом користувачів до БД:

Автономні ІС – це системи, які функціонують на одному персональному комп’ютері, найчастіше не підключеному до комп’ютерної мережі. Користуються ними один або кілька користувачів почергово. Бази даних для таких систем розробляються для невеликих аптек, відділів кадрів підприємств, домашніх інформаційно-довідкових систем тощо. Такі системи ще називають локальними або однокористувальницькими. База даних для них створюється і підтримується, як правило, лише засобами СУБД. Для розроблення та супроводу БД можуть використовуватися СУБД Access, dBase, Paradox та ін.

 Групові ІС створюються, як правило, на базі локальних мереж у межах однієї установи, школи, невеликих фірм. Бази даних у таких системах зберігаються централізовано на одному комп’ютері (сервері) й використовуються колективно. Бази даних для них можуть створюватися та підтримуватися за допомогою, наприклад, таких СУБД: InterBase, Sybase, Access, MS SQL Server та ін.

Корпоративні ІС створюються у великих організаціях, підрозділи яких можуть бути віддалені на значні відстані. Вони можуть охоплювати кілька локальних мереж зі спеціальними серверами. Для розроблення та підтримки БД  для них можуть використовуватися СУБД Oracle, DB2, MS SQL Server тощо.

Глобальні ІС функціонують у мережі Інтернет, робота якої заснована на використанні протоколу TCP/IP. Доступ користувачів до БД здійснюється зазвичай за допомогою оглядачів (browser).

Інформаційні системи в комп’ютерних мережах будуються за варіантами:

Централізована БД у файл-серверній архітектурі зберігається на комп’ютері-сервері. З робочих станцій посилаються запити на комп’ютер-сервер. У ньому відшукуються відповідні дані й у вигляді файлів без їх опрацювання пересилаються на робочі станції. Опрацювання цих файлів здійснюється на робочих станціях. Файл-серверна архітектура потребує пересилання мережею великих, часто надлишкових обсягів даних, що є її недоліком. Окрім того, робочі станції повинні мати підвищену потужність для опрацювання отриманих даних.

У клієнт-серверній архітектурі централізована БД також зберігається на комп’ютері-сервері. Персональні бази даних, як і в попередній архітектурі, також можуть зберігатися на робочих станціях. У відповідь на запити, що надходять із робочих станцій на комп’ютер-сервер, у ньому відшукуються необхідні дані та опрацьовуються за певним алгоритмом. Опрацьовані дані передаються на робочі станції не у вигляді файлів даних, а як окремі записи, що суттєво знижує навантаження на локальну мережу.

Отже, для створення якісних БД і кваліфікованої роботи з ними необхідно володіти програмним забезпеченням, яке називається системами керування базами даних.

Презентація Бази даних Урок 31.pptx

Обмін даних з іншими програмами.

У програмі Access передбачено декілька механі­змів обміну даними та взаємодії з різними програмними продуктами. СУБД Access дозволяє використовувати такі стандартні методи копіювання та переміщення даних як технологію Drag & Drop, буфер обміну, а також об'єднува­ти дані з різних джерел використовуючи технологію вбу­довування та зв'язування об'єктів OLE (Object Linking and Embedding) чи динамічний обмін даними (DDE - Dynamic-Data Exchange).

Імпорт і експорт даних.

Імпорт (лат. importo – ввезення) файлу – це відкриття в програмі файлу, створеного в іншому середовищі.

Експорт (лат. export – вивезення) файлу – це збереження даних у файлі, призначеному для використання в якій-небудь іншій програмі 

Для імпортування та експортування даних в Ac­cess використовуються спеціальні засоби - майстер імпорту та майстер експорту даних. За допомогою вбудо­ваних у програму засобів конвертування можна зчитувати та обробляти дані "чужих" форматів, а також експортува­ти Access-таблиці і в інші бази даних.

Дані можна імпортувати з текстових файлів, елект­ронних таблиць Microsoft Excel, а також програм Paradox, dBASE, Microsoft FoxPro, Lotus 1-2-3, ODBC Database. 

Поряд з імпортом, програма Access може експо­ртувати дані з таблиць Access у текстові файли, елек­тронні таблиці, файли інших СУБД, а також в іншу базу даних Access. При цьому експортувати дані можна як з таблиць БД, так і з динамічних таблиць результатів ви­конання запитів. 

Робочий аркуш уроку:

Завдання 1

Авіарейси.xlsx

Завдання 2

Перегляньте відео та заповніть форму, вказавши "7 проблем,  які вирішують бази даних"