Д/з: виконайте завдання з Робочого аркуша уроку 13(10)

Тема 13 (10): Системи електронного врядування 

Презентація 10 клас Урок 8.pptx

Розвиток інформаційних технологій, зокрема Інтернет, має визначальний вплив на розвиток інформаційного суспільства в державі. Перехід до інформаційного суспільства характеризується реорганізацією відносин в усіх напрямах діяльності суспільства, включаючи такі, як здоров’я, комерція, освіта, дозвілля тощо, у тому числі й у сфері державного управління. Упровадження системи електронного урядування покликане вдосконалити взаємодію влади та громадян та сприяти соціальним інноваціям в країні. 

Електронне урядування — форма організації державного управління, з використанням інформаційнотелекомунікаційних технологій для формування нового типу держави, орієнтованої на  задоволення потреб громадян, яка сприяє підвищенню ефективності, відкритості та прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. 

Основними завданнями електронного урядування є: 

Електронне урядування створюється для реалізації таких основних функцій:

Функціонування систем електронного врядування здійснюється на основі певних принципів. Це одноразова реєстрація документів, паралельне виконання різних операцій із метою скорочення руху документів, безперервність їх руху, розвинута система контролю та звітності органів державної влади.  Електронне урядування створює умови для відкритого та прозорого державного управління. Відбувається активна взаємодія органів місцевого самоврядування і державної влади між собою, а також із кожним е-громадянином і суспільством загалом. 

Види електронного урядування (е-урядування):

• Уряд — громадянам (G2C, government to citizens). Цей вид скорочує для громадян час очікування в чергах за довідками та формами, їх фінансові витрати, а також бюджетні витрати на ці процедури. 

• Уряд — службовцям (G2E, government to employees). Автоматизуються процеси співпраці урядової системи з чиновниками, службовцями та консультантами на місцях. 

• Уряд — бізнесу (government to business). Автоматизуються процеси податкових виплат, проведення електронних тендерів на постачання продукції, послуг, виконання проектних робіт тощо. 

• Уряд — уряду (government to government). Автоматизуються процеси документообігу між відомствами, діловодства, координується робота територіальних підрозділів. 

Блокчейн — це розподілена база даних, у якій зберігається інформація про кожну транзакцію, зроблену в системі. Дані зберігаються у вигляді ланцюжка блоків (звідси й назва — blockchain) із записами про транзакції. Їх неможливо підробити, оскільки кожен новий запис здійснює підтвердження вже наявних ланцюжків. Інформація про записи в системі зберігається в усіх її учасників і автоматично оновлюється під час унесення змін. Переваги блокчейна — розгалуженість і прозорість транзакцій. Україна ввійшла в  14  світових блокчейн-лідерів. 

У вересні 2017 року Уряд України схвалив Концепцію розвитку електронного урядування в Україні.

Реалізацією Концепції передбачено створення системи електронного урядування за такими напрямами:

• Розвиток електронних послуг;

• Розвиток відкритих даних;

• Розвиток електронних інструментів залучення громадян до управління суспільним життям;

• Розвиток електронної ідентифікації громадян і довірчих послуг;

• Розвиток електронного документообігу;

• Електронне урядування базовими галузями діяльності.

В Україні створено та функціонують такі онлайнсистеми електронного урядування:

• Електронні петиції (https://petition.president.gov.ua/ );

• Єдиний державний портал надання адміністративних послуг (https://poslugy.gov.ua/ );

• Громадське обговорення проектів нормативно-правових актів на сайті Уряду України (www.kmu.gov.ua/ua/dostup-do-publichnoyi-informaciyi/gromadske-obgovorennya-proektiv-normativno-pravovih-aktiv );

• Єдиний державний реєстр декларацій (https://portal.nazk.gov.ua );

• Електронна система публічних закупівель (https://prozorro.gov.ua/ );

• Центр громадянських свобод (http://ccl.org.ua );

• Інформаційна система Конкурс (https://vstup.osvita.ua/ );

• Інформаційна система управління освітою (https://isuo.org/ );

• Електронний кабінет платника податків (https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/index.jspx );

• Система електронного документообігу (http://sed.reforms.in.ua/)

Єдиного державного вебпорталу електронних адміністративних послуг (https://diia.gov.ua/ )

Однак з впровадженням системи електронного урядування виникає низка перешкод. Нажаль існує проблема «цифрового розриву» (digital divide) — нерівного доступу громадян до електронних ресурсів і публічної інформації, а також забезпечення інформаційної безпеки. 

Використання електронних державних послуг потребує наявності електронного цифрового підпису у користувача-клієнта.

Електронний цифровий підпис — це дані в електронній формі, отримані за результатами криптографічного перетворення, які додаються до інших даних або документів і забезпечують їх цілісність та ідентифікацію автора.

За допомогою ЕЦП можна підписувати документи, користуватися електронними послугами, реєструватися на державних порталах тощо. Документи, підписані за допомогою ЕЦП, мають таку саму юридичну силу, як і звичайні.

Робочий Аркуш уроку

Вправа 1. Інформаційна система Конкурс.

Завдання. Визначте рівень взаємодії користувача з інформаційною системою Конкурс, яка доступна за адресою https://vstup.osvita.ua/ 

1. Перейдіть до порталу Конкурс за адресою https://vstup.osvita.ua/ 

2. Прокрутіть сторінку нижче та рядку "Пошук навчального закладу" оберіть регіон розташування ЗВО

3. У списку регіонів оберіть регіон, у якому ви б планували продовження навчання після отримання атестата про повну загальну середню освіту.

4. Відкрийте файл Запит, який збережено в папці Інформаційні технології на спільному ресурсі. Збережіть документ Запит у власному сховищі.

5. Отримайте відповідь на запит до інформаційної системи про умови вступу до обраного університету за текстом завантаженого документа.

6. Зробіть висновок про рівень взаємодії користувача з інформаційною системою Конкурс. 

Запит.docx

Вправа 2. Інформаційна система управління освітою.

Завдання. Визначте призначення інформаційної системи Україна. ІСУО, яка доступна за адресою https://isuo.org/

1. Перейдіть до порталу Україна. ІСУО інформаційна система управління освітою за посиланням https://isuo.org/

2. На карті клацніть на область, в якій розташовано ваш навчальний заклад. Прокрутіть сторінку вниз й ознайомтеся з описом порталу.

3. У меню в лівій частині екрана знайдіть відділ освіти, до якого відноситься ваша школа. Перейдіть до вкладки ЗЗСО (школи) 

4. У списку навчальних закладів виділіть назву свого навчального закладу та ознайомтеся з поданою інформацією.

5. Заповніть документ Класифікація, який збережено в папці Інформаційні технології на спільному ресурсі. Зробіть висновок щодо належності порталу до виду інформаційної системи за різними ознаками класифікації.