Тема(62/9):  Режим редагування 

(Продовження)

План вивчення теми: 

Презентація 9 клас Урок 14.pptx

Вершини, ребра і грані

Тривимірні примітиви, які ми можемо додавати на сцену, є мешами (Mesh)полігональними сітками, форму яких задає сукупність вершин, ребер і граней. 

Складові частини мешу:

В Об'єктному режимі (Object Mode) можна виділяти і трансформувати об'єкти, працюючи з об'єктом як з єдиним цілим. Переглядати і правити структуру об'єкта, працювати окремо з кожним елементом об'єкта можна в режимі Редагування (Edit Mode). Для перемикання в режим редагування слід виділити об'єкт і натиснути клавішy Tab.

Візуалізація нормалей граней тора. 

Робота в режимі редагування

Моделювання (modeling) — це процес створення та/або зміни внутрішньої геометричної структури моделі, що імітує форму реалістичних або уявних об'єктів. 

Зміна складових частин об’єкта, відбувається в режимі Редагування. Моделювання виконується у робочому просторі  "Modeling" (вкладка) у режимах  "Об'єкт" та едагування" із використанням кнопок вибору вершин, ребер та граней та Панелі Трансформації

<- Приклад переміщення верхньої грані куба вздовж осі Оy в режимі Редагуваня

Панель Трансформації:

У виділеного елемента мешу буде відображатися такий самий маніпулятор з трьома осями, як і в об'єктному режимі — елементи так само можна переміщати, повертати і масштабувати. Крім того, можна видаляти елементи і створювати нові, а також здійснювати інші операції над полігональної сіткою. Весь цей процес зазвичай називають моделюванням полігональної сітки.

Прийоми, що застосовують під час моделювання:

Екструдування

Інструмент Екструдування (видавлювання) дозволяє змінювати геометрію  об'єктів в режимі редагування за рахунок створення копій ребер і граней шляхом свого роду видавлювання – переміщення та зміни розмірів.

Для застосування інструменту Екструдування в режимі редагування слід:

Для скасування змін слід  клацнути правою клавішею миші.

При екструдуванні об'єкта можна змінювати його розмір і обертати. При екструдуванні трансформація відбувається тільки з виділеним елементом об'єкта. При цьому прилеглі елементи не трансформуються.

Операція екструдування здійснюється в напрямку, вказаному синьою смужкою, яка з’являється після вибору команди екструдування. Щоб видавити елементи  точно за необхідним напрямком, потрібно після натискання E вибрати вісь, по якій буде переміщатися елемент, за допомогою клавіш X,  Y або Z.

Таким чином, щоб видавити ребро вгору, потрібно натиснути E, потім Z.

Якщо потрібно видавити частину грані, слід застосувати інструмент Замкнутий розріз. Для поділу обєкта на блоки по вертикалі або по горизонталі слід:

Далі слід виділити потрібні грані або ребра і екструдувати їх.

Презентація 9 клас Урок 13.pptx

Приклади:

Рис.1

Рис.2

 Рис.3

 Рис.4

Режим "Пропорційного редагування вершин"


Режим Пропорційного редагування використовується для створення плавних форм об'єкта при редагуванні вершин. Для вибору одного з восьми Режимів Пропорційного редагування, в режимі Редагування натисніть кнопку "O", або натисніть на кнопку з колом, що знаходиться на панелі інструментів (див. малюнок).

Примітка: Ви можете користуватися цим інструментів тільки в режимі редагування.

Subdivide - поділ граней

У Blender є безліч інструментів для поділу ребер і граней mesh-об'єктів на частини. Часто використовується Subdivide (Поділ) - розділяє прямокутні і трикутні грані на такі ж за формою більш дрібні.

Поділ доступний в режимі Редагування при натисканні правою кнопкою миші на виділеній грані (Рис.1)

Якщо була виділена грань, то кожне її ребро буде розділено новою вершиною навпіл. Від цих вершин будуть відходити нові ребра на виділену грань. В результаті вихідна грань буде поділено на більш дрібні межі.

В області Останньої операції (зліва знизу) з'являються налаштування поділу. Якщо поміняти кількість розрізів з одного на два, то кожне ребро буде поділено не навпіл, а на три частини, тобто, на кожному утворюється дві додаткові вершини, а не одна.

Якщо вимкнути прапорець Create N-Gons, то з нових вершин будуть виходити ребра не тільки на виділену грань, але і на суміжні. (Рис.2)

Рис.1

Рис.2

Графічні текстури 

Щоб об'єкти мали реалістичний вигляд, їм потрібно додати текстури.

Текстура - зображення, що "накладається" на поверхню 3D-моделі для створення ефекту певних властивостей матеріалу (мармуру, дерева, металу та ін.).

Зверніть увагу, що:

(Перегляд розпочинати з 5:50хв.)

Алгоритм додавання текстури

Робочий аркуш уроку:

Завдання 1.

Створіть літак з куба, шляхом перетворення куба в брусок (прямокутний паралелепіпед) і подальшого екструдування граней. Розмір нових граней необхідно змінити та змістити. 

Завдання 2.

Різнокольоровий світ.Створіть персонаж Mine Craft.

Завдання 3.

Екструдування. Змоделюйте дві вежі.

Завдання 4.

Змоделюйте поверхню острова, додайте йому текстуру (відео на початку конспекту).

Розмістіть створені вами літак, вежі та персонаж Mine Craft на острів.