Д/з: опрацювати матеріали веб-сторінки Тема 30(11)

Тема 30(11): Графічний дизайн у поліграфії. Комп'ютерна верстка

План вивчення теми:

Презентація Графіка Урок 28.pptx

Поліграфія

Поліграфі́я (від полі — багато; графо — пишу) — галузь виробництва, сукупність технічних засобів для множинного репродукування  текстового матеріалу й графічних зображень. 

Репроду́кція (лат. re- префікс, що означає зворотню або повторну дію і лат. produco - створюю; тобто,  дослівно — відтворення, відбиток, копія) — відтворення зображень друкованого тексту, творів живопису, карт, фотознімків, креслення і т. ін., відтворені поліграфічним або фотографічним способом. 

Основні види поліграфічної продукції:


Технологія поліграфії містить три основні групи виробничих процесів:


Додрука́рська підгото́вка (англ. Prepress) - процес оформлення друкованого видання, виготовлення електронних макетів поліграфічних виробів з використанням настільних видавничих систем (програми верстки).

Етапи додрукарської підготовки:


Для сучасної поліграфії характерним є використання у додрукарських процесах комп’ютерних технологій, на цьому і побудована схема додрукарських процесів. Одним з основних етапів додрукарської підготовки видання є створення макета. 

Макет 

Процес створення макета своєю чергою складається з взаємозалежних етапів:

Елементи дизайну макету

ОБОРКА

Оборкою називається текстова виїмка. Якщо в стовпчик вставляються малюнки або інший текст, то її границі змінюються таким чином, що текст розташовується навколо вставки, як би «обгортаючи» її. Оборки можуть бути прямокутними, багатокутними або криволінійними залежно від цілей дизайнера й можливостей програми макетування.

ЛІНІЇ

Елементи оформлення видання, що представляють собою горизонтальні або вертикальні лінії, що відокремлюють елементи макета друг від друга. Лінійки надають смузі закінчений вигляд. Для залучення уваги можна підкреслити заголовок або провести лінію там, де закінчується один розділ тексту й починається інший. Лінійки застосовуються також для поділу самостійних частин смуги.

РАМКА

Лінія, що обмежує растровий фон, частину тексту або ілюстрації.

МОДУЛЬНА СІТКА

Модульне конструювання й системи пропорціональності застосовуються практично в будь-якій проектній і художній діяльності, але особливо важливу роль воно відіграє при проектуванні багатосторінкових видань. Сітка це структура, утворена недрукованими пересічними вертикальними й горизонтальними або навіть похилими лініями, що розділяють робочу площину на частини, відповідно до будь-якої системи пропорціональності. Ці частини можуть бути як рівними між собою, так і співвідноситися один з одним у певній пропорції.

БАГАТОСТОРІНКОВА ПУБЛІКАЦІЯ

Багатосторінкова публікація поєднує велику кількість різної текстової й ілюстративної інформації, що підкоряється концепції видання, і читач повинен не тільки сприймати цю інформацію, але й завжди пізнавати саме видання, завжди розуміти, що він може побачити в будь-якій його частині. Модульна сітка як уже сказано визначає дизайн майбутнього макету й задає місця розміщення колонцифр, тексту, ілюстрацій, заголовків і рядків із прізвищем автора на початку або вкінці статті й т.д. Тому, модульна сітка - самий логічний спосіб організації структури публікації. Сітки іноді називають шаблонами або трафаретами.

Верстка

Верстка – це процес технічного формування книжкових, журнальних, газетних сторінок складання визначеного формату із заздалегідь підготованого основного і додаткового тексту, таблиць, ілюстрацій, формул, декоративних елементів, колонтитулів, колонцифр.

Цей процес конструювання проводиться згідно із заздалегідь затвердженим макетом видання і є складовою частиною додрукового процесу.

Види верстки:

1) Макетна (журнали, газети)/ безмакетна (книги)

2) За видом видання:

3) За розміщенням матеріалів відповідно до центру сторінки складання:

Комп'ютерна верстка

Комп'ютерна верстка — поєднання персонального комп'ютера та спеціального програмного забезпечення для створення макету для друку в типографії або на принтері.

Користувач або дизайнер-верстальник створює макет сторінки, що містить текст, графіку, фотографії та інші візуальні елементи. В залежності від необхідної кількості та якості матеріалів друк може відбуватися на принтері, множильному апараті або в спеціалізованих типографіях.

Для комп'ютерної верстки частіше за все використовуються програми QuarkXPress, Adobe InDesign, також можуть використовуватися Scribus, Microsoft Publisher, Apple Pages та інші.

Використовуючи термін Комп'ютерна верстка мають на увазі не лише створення макету сторінки (page layout) для книг та журналів, цей термін застосовується і до створення макетів рекламних оголошень, упаковки, дизайну виставкових стендів, роздаткових матеріалів тощо.

Сучасні видавничі системи

Adobe FrameMaker — настільна видавнича система, що базується на структурованій розмітці документа (див. SGML, HTML, XML), на відміну від систем, що ґрунтуються на подібному до верстака графічному інтерфейсі (GUI). 

Adobe InDesign — це професійна програма для верстки та макетування, яка може використовуватися для створення постерів, флаєрів, брошур, журналів, газет та книг. Входить до складу Adobe Creative Cloud. 

LaTeX (вимовляється «лате́х») — мова розмітки даних та пакет макросів TeX для високоякісного оформлення документів. Вважається стандартом де-факто для підготовки математичних і технічних текстів для публікації в наукових виданнях. 

Scribus — програма з відкритим кодом для комп'ютерної верстки (DTP). 

ShareLaTeX — інтернет-редактор LaTeX, який дозволяє в режимі реального часу та спільної роботи онлайн створювати проекти, які можна компілювати у формат PDF. 

Приклади сучасних видавничих систем:

Робочий аркуш уроку:

Завдання

Canva - кросплатформовий інструмент для медіа-контенту, що поєднує в собі графічний конструктор, каталог шаблонів, фото- та відеоредактор, а також бібліотеку стокових фотографій, відео та музики. У ньому можна створити банер для сайту, коротке відео, презентацію, статичне або анімоване постове зображення в Інстаграм, дизайн електронної розсилки та багато іншого. 

Принцип роботи в редакторі. 

Робота в редакторі заснована на принципі Drag&Drop: елементи можна перетягувати з каталогу на полотно, пересувати (у тому числі вгору або вниз за умовними шарами), дублювати, змінювати їх розмір, колір, обрізати або перевертати. При цьому всі елементи всередині Canva є векторними - їх розмір можна збільшувати довільно без втрати якості (зрозуміло, крім фотографій та відео; однак, всі стокові фото доступні у високій роздільній здатності).

Інтерактивний контент. Вкладка "Більше..." включає різні програми для інтеграції популярних сервісів або вставки в дизайн інтерактивного контенту.

Ось кілька найцікавіших додатків, які можуть стати в нагоді: