Тема 18(8):  Середовище програмування. Створення GUI-програми 

План вивчення теми:

Д/з: опрацювати:

Для створення, редагування і налагодження проєктів мовою програмування Python будемо використовувати середовище розробки проєктів IDLE 3.7 (англ. Integrated Development and Learning Environment – інтегроване середовище розробки та навчання). Завантажити на свій комп’ютер останню версію Python для встановлення середовища розробки IDLE можна безкоштовно з офіційного сайту Python Software Foundation (англ. Python Software Foundation – фонд програмного забезпечення Python) (python.org )

Середовище розробки проєктів Pyton складається:

Це середовище розробки надає можливість використовувати велику бібліотеку модулів - готових фрагментів програмного коду, які можуть бути приєднані до нових проєктів, що спрощує та пришвидшує їх створення.

Запуск Pyton:   ПУСК – Програми – IDLE (Pyton 3.7)

Під час роботи у Середовищі програмування IDLE використовується два вікна:

Алгоритм роботи в середовищі програмування IDLE:


FileOpen  - відкриття раніше створеного та збереженого у файлі з розширенням імені .py проєкту. 

Програми з графічним інтерфейсом

Python зазвичай використовується для створення програм з командним інтерфейсом, але він має ряд модулів (бібліотек), які дозволяють створювати програми з графічним інтерфейсом. Одним з таких модулів є модуль tkinter.

tkinter - це пакет для Python, призначений для роботи з бібліотекою Tk. Бібліотека Tk містить компоненти графічного інтерфейсу користувача (graphical user interface - GUI), написані на мові програмування Tcl.

Під графічним інтерфейсом користувача (GUI) маються на увазі сукупність всіх тих вікон, кнопок, текстових полів для введення, скролерів, списків, перемикачів, прапорців та ін., які ви бачите на екрані, відкриваючи ту чи іншу програму. Через них ви взаємодієте з програмою і керуєте нею. Всі ці елементи інтерфейсу разом будемо називати віджетами (widgets).

Графічний інтерфейс  (GUI) — це організація взаємодії людини і комп’ютера з використанням графічних компонентів — віджетів. 

В даний час майже всі програми, які створюються для кінцевого користувача, мають GUI. Рідкісні програми, які передбачають взаємодію з людиною, залишаються консольними. 

Алгоритм  створення GUI-програми:

Послідовність не обов'язково така, але перший і останній пункти завжди залишаються на своїх місцях.

З кожним з цих пунктів ми будемо зустрічатись по мірі вивчення теми. Сьогодні ж наше завдання – створити найпростішу програму з текстовим інтерфейсом, яка згенерує вікно з певним заголовком заданого розміру та кольору.

Головному вікну проєкту часто надають ім’я root (англ. root – корінь). Далі в командах будемо використовувати саме це ім’я для вікна. 

Алгоритм створення головного вікна програми з графічним інтерфейсом:

Робота з вікном проекту

Вікно – це об’єкт, який є вікном майбутньої прикладної програми та на якому під час створення проєкту можна розмістити різні компоненти (елементи керування), зокрема кнопки, поля, написи, меню, смуги прокручування та ін. 

Основні команди роботи з вікном: 

Приклад програмного коду роботи з вікном

from tkinter import * - - приєднання до проєкту модуля tkinter для створення проєкту з вікном

root=Tk() - команда створення вікна root із завголовком-написом Tk

root.title('Мій перший проект') - команда заміни напису в рядку заголовка вікна з іменем root на текст вказаний в одинарних лапках.

root.geometry(‘600x400+200+100’) - команда зміна розмірів і положення вікна.

root[‘bg’]=‘red - зміна кольору фону вікна.

root.mainloop() - команда закінчення роботи з вікном 

Посилання на On-line-середовищe Python https://repl.it

Приклади застосування команд зміни параметрів вікна:

Приклад 1

from tkinter import *

root=Tk()

root.title('Ми створюємо проєкти')

root['bg']='green'

root.geometry('100x500+100+450')

Приклад 2