S22 Значај уважавања велике економске кризе у оквиру функционисања банкарског сектора хетерогених држава уз уважавање финансијске стабилности њихових привреда

Соња Томас-Мискин

Јелена Витомир

Слободан Поповић


Nastanak velike ekonomske krize (2008) može se posmatrati i kao suštinsko nastajanje finansijske krize u velikoj meri je uticalo na postojanje pravila funkcionisanja bankarskog sistema u velikom broju heterogenih država. To je naročito bilo od važnosti u tranzicionim zemljama. U takvim državama državni organi su donošenjem različitih mera ekonomske politike pokušali da na svoj način odgovore izazovima ekonomske krize, a sve u smislu prevazilaženja recesije, podizanjem industrijske proizvodnje, reformom postojećeg bankarskog sistema i na druge načine.

Cilj preduzimanje odgovora državnih organa bio je usmeren na prevazilaženje uticaja ekonomske krize, reformom privrednog sistema, koji se preduzimao pre svega u cilju jačanja privrednih aktivnosti u tranzicionoj ekonomiji.

Finansijska stabilnost u okviru vođenja politike države treba da bude tako vođena da se njom može suštinski uskladiti vođenje politike države putem primene i uvažavanja usvojenih mera ekonomske politike s jedne strane, a sa druge strane da se u okviru državne politike suštinski vrši usklađivanje politike koju sprovode jedinice lokalne samouprave, putem na primer vođenja komunalne politike u okviru funkcionisanja lokalne zajednice, putem vođenja ekoloških aktivnosti lokalnih samouprava i na druge načine.

Komunalna pitanja za koja je nadležna lokalna samouprava moraju da se rešavaju radi rešavanja pitanja iz komunalnih oblasti, kako bi građani koji žive na teritoriji pomenutih zajednica mogli da uživaju u blagodetima funkcionisanja privrede kao celine. Treba naglasiti da jedinice lokalne samouprave da bi zadovoljile potrebe građana moraju da uvode u funkcionisanju lokalne samouprave i nove komunalne usluge, a sve u cilju zadovoljenja potreba poreskih obveznika i to na teritoriji gde isti plaćaju komunalne usluge lokalnoj samoupravi. Takvo funkcionisanje treba posmatrati u uslovima normalnog funkcionisanja privrede ali je od naročite važnosti u funkcionisanju privrede u uslovima velike ekonomske krize i u slovima postojanja dugogodišnjeg tranzicionog pritiska na privredu kao celinu.

Ključne reči: ekonomska kriza, makro-ekonomska politika, decentralizacija odlučivanja


Значај уважавања велике економске кризе у оквиру функционисања банкарског сектора хетерогених држава уз уважавање финансијске стабилности њихових привреда