S19 Поређење садржаја урана у води за пиће из градског водовода Пожаревац и артерског бунара из села Дубравица у Браничевском округу и консеквентни утицај на здравље конзумената

Милош Рајковић

Мирјана Стојановић

Слађана Милојковић

Лазар Калуђеровић

Ispitivanje voda za piće iz gradskog vodovoda Požarevac i arteskog bunara iz sela Dubravica u Braničevskom okrugu pokazala su da sadržaj urana u vodi za piće iz arteskog bunara iz sela Dubravica prevazilazi MDK vrednost od 2 μg/dm3 za više od 1,85 puta (i iznosi 3,71 μg/dm3), dok je uran u vodi za piće iz gradskog vodovoda Požarevac na samoj granici dopuštene vrednosti (1,97 μg/dm3). Kako su ispitivanja rezerve uglja u Kostolačkom ugljenom basenu utvrdila da Dubravica leži na naslagama od 466,4·106 t uglja, utvrđena je veza između urana u zemljištu (naslagama uglja) i njegovom prisustvu u vodi za piće iz arteskog bunara iz sela Dubravica.

Primenom metode frakcione ekstrakcije utvrđeno je da je uran u vodi za piće iz arteskog bunara iz sela Dubravica i u vodi za piće iz gradskog vodovoda Požarevac antropogenog porekla.

Dobijeni podaci pokazuju deponovanje urana u različitim delovima organizma (kosti, bubrezi) sa poluživotom od 15 dana, što može prouzrokovati problem u funkcionisanju bubrega, izbacivanju značajno više glukoze u urinu, izlučivanje alkalnih fosfata (što označava toksičnost ćelije) i β-2 mikroglobulina (što označava funkciju proksimalne cevčice), jer su ove pojave u pozitivnoj korelaciji sa unosom urana. Na osnovu konzumiranja 2 dm3 vode za piće dnevno deponovani uran u bubrezima iznosi: Dubravica - 2,72·10–3 μg/g i Požarevac - 1,43·10–3 μg/g. Koncentracije urana u vodi za piće određene eksprimentalnim putem ne znače nužno da će dovesti do prestanka rada bubrega ili do hroničnog oboljenja, ali je sigurno da predstavlja prvi korak koji dovodi do progresivnog ili ireverzibilnog oštećenja bubrega.

Procena kratkoročnog rizika prouzrokovanog konzumiranjem vode za piće od 2 dm3 dnevno ukazala je na rizik kod korisnika vode za piće iz arteskog bunara iz sela Dubravica (KR>1), ali ne i za korisnike vode iz gradskog vodovoda Požarevac. Dugoročni zdravstveni rizik od urana u vodi za piće kod korisnika vode za piće iz arteskog bunara iz sela Dubravica je ca. 1,95 puta viši, odnosno postoji opasnost za 33 od 1000 stanovnika sela Dubravica i 17 od 1000 stanovnika stanovnika Grada Požarevca.

Zvanični podaci koji govore o porastu endemske nefropatije i šećerne bolesti i porastu njihovog udela u bolestima nedvosmisleno ukazuju da uloga urana u životnoj sredini Braničevskog okruga ni na koji način se ne sme zanemarivati. Zbog konfiguracije terena na kojem se nalazi selo Dubravica mora se pratiti uran i njegova migracija kroz životnu sredinu, za čije kretanje postoje, nažalost, svi uslovi.

Ključne reči: voda za piće, uran, gradski vodovod, arterski bunar

Поређење садржаја урана у води за пиће из градског водовода Пожаревац и артерског бунара из села Дубравица у Браничевском округу и консеквентни утицај на здравље конзумената