S17 Утицај макро- и микроелемената на здравствену исправност воде за пиће из индивидуалних бунара у селу Дубравица у Браничевском округу

Рајковић Милош

Стојановић Мирјана

Милојковић Слађана

Iako je fizičko-hemijska i mikrobiološka analiza uzoraka vode za piće iz individualnih bunara u selu Dubravica u Braničevskom okrugu pokazala da su svi ispitivani uzorci vode pogodni za ljudsku upotrebu, sadržaj toksičnih elemenata, koji su određeni indirektnom metodom preporučenom od Rajkovića i saradnika, ukazuje na opasnost od njihovog prisustva u vodi za opiće po zdravlje ljudi. Sadržaj makroelemenata je u saglasnosti sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, ali zabrinjava odnos Ca/Mg koji je preko 10 puta viši od preporučenog i koji ukazuje na nizak sadržaj Mg u ovim vodama.

Od mikroelemenata, sadržaj Fe je mnogostruko viši od MDK vrednosti, Iako se za Fe ne može odrediti dugoročni rizik po zdravlje ljudi, s obzirom da se ovaj elemenat ne nalazi na EPA (Environmental Protection Agency) listi potencijalnih kancerogenih supstanci, ovako visoke vrednosti za Fe se moraju pratiti i eventualno upozoriti stanovništvo na ovaj podatak.

Od elemenata u tragovima, vrednosti preporučene Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti su u slučaju I uzorka vode prekoračene za Cr i U, dok za II uzorak za Pb i Si i jako je blizu MDK vrednosti za Cd. Na osnovu sadržaja U u I uzorku vode može se reći da se radi o radioaktivnoj (uranskoj) vodi. Kako svi ovi elementi imaju istu metu napada u čovekovom organizmu – bubreg, u ovom radu je utvrđena direktna povezanost prisustva ovih elemenata u vodi za piće i pojave porasta hroničnih nezaraznih oboljenja kao što je hronična bubrežna insuficijencija (HBI) i bolesti mokraćnog sistema sa 84,06%, naročito kod žena doba starosti preko 15 godina, koja je zabeležena u Braničevskom okrugu i čija stopa iznosi 126,3/1000.

Утицај макро- и микроелемената на здравствену исправност воде за пиће из индивидуалних бунара у селу Дубравица у Браничевском округу