Мета: засвоєння правил внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та безпеки; формування вмінь користуватися інструментами згідно з призначенням; розвиток інтересу до технологічної діяльності в побуті, виховання основ культури праці, корекція дрібної моторики.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Гра. «Мікрофон» (інтерактивна частина заняття)
1. Запитання учням: «Назвіть своє ім’я, прізвище і завершіть речення "Моя улюблена справа…”».
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учн
1. Як ви розумієте слово праця? Поясніть поняття обслуговуюча праця?
2. Що називаємо інструментом? Яке його призначення? Який ви знаєте інструмент для обробітку картону, тканини, шиття, в’язання, вишивки, приготування їжі?
Гра «Дай відповідь та пояснити їх призначення "
• невеличка металева, з вушком (голка);
• усіх на світі обшиває, а сама не надягає (голка);
• без рук, без ніг, під лавку скік (клубок).
3. Як створюють корисні речі?
4. Діти, як ви розумієте слово професія?
5.Два кільця,два кінця,а посередині цвяшок (ножиці)
6.Зуби є,а рота немає (пилка)
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
В попередньому класі ви ознайомилися з тим, як обробляти картон, тканину. На заняттях у шкільній майстерні можно навчитися працювати з більш складним інструментом, конструювати й виготовляти складніші вироби.
На уроках потрібно організовувати працю в шкільній майстерні (організація праці — це способи впорядкування засобів, предметів та умов праці людини в технологічному процесі), навчаться визначати параметри робочого місця, робочу зону,
розміщення заготовок та інструментів.
Крім того, треба знати, як виготовити ту чи іншу річ. Для цього треба засвоїти поняття «технологія», «технологічна послідовність виготовлення виробу», дотримуватися правил безпечної праці.
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
• вивчити правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та правила безпечної праці;
• засвоїти знання про основні види технологічної діяльності й техніки в побуті.
V. Вивчення нового матеріалу
Технологічна діяльність — це процес перетворення матеріалів (сировини) з метою створення нових предметів, речей, меблів, устаткування для задоволення власних потреб.
Технологічна культура — це рівень розвитку перетворювальної діяльності людини, що виражається в сукупності досягнутих технологій матеріального й духовного виробництва. Технологічна культура впливає на всі сфери життя людини й суспільства. Технологічна культура людини визначає її місце у світі. У різних галузях виробництва існують певні види технологій. Наприклад, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості тощо.
Будь-який технологічний процес складається з таких трьох елементів: предмет праці, засоби праці й сама праця. Результатом технологічного процесу є готові продукти, або готова продукція.
Предмет праці — це те, на що спрямована праця, а засоби праці — те, за допомогою чого здійснюється праця. Так, у пошитті одягу предметом праці є тканина, засобами праці — голка, ножиці, швейна машина, продуктом праці — пошиті сукні, спідниці, білизна тощо.
Успіх занять залежить від чіткої організації робочого місця, роботи й дотримання правил внутрішнього розпорядку. У шкільних майстернях учні повинні додержувати встановлених правил внутрішнього розпорядку.
До початку занять:
• приходити в майстерню до дзвінка;
• одягти спецодяг;
• при собі учень повинен мати: щоденник, підручник, зошит, олівець, ручку, лінійку, гумку.
Під час заняття:
• оглянути своє робоче місце й підготувати його до роботи;
• працювати тільки на своєму робочому місці й не залишати його без дозволу вчителя;
• дбайливо зберігати інструмент, економно використовувати матеріал.
У кінці заняття:
• витерти й покласти на місце інструменти, пристрої, матеріали;
• виходити з майстерні з дозволу вчителя.
Правила внутрішнього розпорядку в шкільних майстернях
1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвінка.
2. Заходити в майстерні організовано з дозволу вчителя.
3. Перед початком заняття надіти робочий одяг (халат або фартух із нарукавниками, берет чи косинку).
4. Правильно одягати робочий одяг (підбирати під косинку волосся, заправляти рукава та кінці косинки).
5. Працювати на своєму робочому місці, не залишати його без дозволу вчителя.
6. Не відволікатися від роботи розмовами, не заважати працювати іншим.
7. Не залишати робоче місце без дозволу вчителя.
8. Перевіряти стан робочого місця, наявність і справність інструментів.
9. Обережно і дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами, використовувати їх тільки за призначенням. Не вмикати електричні прилади й обладнання без дозволу вчителя, не крутити ручки й важелі верстатів і верстаків, не торкатися електричних проводів та рухомих частин механізмів.
10. Після закінчення роботи прибрати своє робоче місце.
Загальні правила виробничої санітарії та особистої гігієни
1. Перед виконанням робіт ознайомитися з правилами безпечної праці й особистої гігієни, додержувати їх під час виконання робіт.
2. Робочий одяг має бути охайним.
3. Додержувати порядку та чистоти на робочому місці.
4. Під час перерви виходити з майстерні й провітрювати приміщення.
5. Не класти на робоче місце непотрібні інструменти та матеріали.
6. Виконувати роботу тільки справними інструментами.
7. Рівно сидіти за столом, трішки вперед нахилити голову.
8. Сидіти слід на всій поверхні стільця, на відстані 10...15 см від краю стола. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, повинна бути 30...35 см (неправильна робоча поза псує поставу, спричинює швидку втомлюваність і шкодить роботі органів травлення).
9. Під час роботи світло має падати зліва або спереду.
10. Після завершення роботи прибирати робоче місце.
У результаті колективного обговорення вчитель підводить учнів до висновку щодо необхідності неухильно дотримуватися цих правил.
VI. Практична робота
1. Прочитати інструктаж з техніки безпеки.
VII. Підсумки урок
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2.Які інструменти використовуються в швейній майстерні?
Закріпити правила:
Домашнє завдання
• Вивчити правила внутрішнього розпорядку в шкільних майстернях та дотримуватися їх.
02.10.2025р. Галушко Ю.М.
Тема:Аплікація з паперу.
Мета уроку: корекція дрібної моторики; повторити правила організації робочого місця, правила безпеки життя; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність, терплячість, відчуття прекрасного
Обладнання: різнокольоровий картон, клей, шаблон сонечка ,ножиці,папір, олівець.
Хід уроку:
Організація роботи
Дзвоник всім нам дав наказ-
До роботи швидше, клас!
Попрацюємо старанно, щоб сказати у кінці,
Що у нашім дружнім класі,
Діти, просто молодці!
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Нумо всі часу не гаймо
І роботу починаймо.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
Сьогодні ми продовжимо знайомство з матеріалами та інструментами, які використовують на уроці трудового навчання, повторимо правила їх використання, ознайомимось з різними художніми техніками та створимо аплікацію..
Сьогодні ми з вами виготовимо сонечко із смужок папепру..
Для того , щоб робота принесла вам задоволення, давайте повторимо правила безпечної роботи з інструментами та матеріалами:
Пам’ятайте, що кожен учень зобов’язаний знати правила безпечної праці на уроках трудового навчання та дотримуватись їх:
Підготувати своє робоче місце.
Коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу й уважно слухати інструктаж.
Перевірити справність інструментів,наявність матеріалів.
Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
Використовувати інструменти лише за призначенням.
Користуватися прийомами роботи з інструментами за зразком учителя.
Для нанесення клею на деталь потрібно використовувати підкладний аркуш, щоб не забруднити парту , стіл.
Наносити пензликом від середини деталі до країв.
При потраплянні на одяг- негайно змити водою.
Для притискання деталей або витирання рук треба використовувати текстильну серветку.
Закінчивши роботу, клей щільно закрити, пензлик і посуд для клею помити.
Фізкультхвилинка
Перед тим, як приступити до роботи, треба трошки порухатись.
https://www.youtube.com/watch?v=Q-SAeLwMg18
Практична робота учнів
1.Погляньте на своє робоче місце чи весь необхідний матеріал у вас є.
2.Намалювати та вирізати коло.
3.Нарізати смужки шириною 1 см.
4.Скласти їх навпіл та приклеїти до основи
5.Приклеїти на смужки коло.
6.Домалювати дрібні деталі.Див.мал.
02.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Випилювання прямолінійного контуру.
Перш ніж приступити до роботи, інструменти треба привести в робочий стан, випробувати і підготувати все необхідне для роботи.
1. Підготовка матеріалу до роботи.
Як матеріал для випилювання (для початківців) рекомендується використовувати фанеру товщиною 3-5 мм, але високої якості. Перед нанесенням малюнку через копірку варто оглянути ребра взятого шматка фанери; якщо є навіть невелика ділянка, де середній шар чи шари мають «порожнечу», такий шматок використовувати не можна. Варто звернути увагу на нерівності фанери, сховані порожнечі і наявність у верхніх шарах сучків - при випилюванні вони можуть відскочити.
2. Інструменти і пристосування для випилювання лобзиком.
Для випилювання виробів з фанери необхідний такий набір інструментів і пристосувань: металевий лобзик, тонке шило з ручкою, невеликі напилки або надфілі, копіювальний папір (копірка), лінійка, олівець, спеціальна дощечка з струбциною, який ще називають столик для випилювання.
3. Будова лобзика. Пилочки, правила і прийоми їх закріплення.
1, 5 - затискачі; 2 - пилочка; 3 - рамка; 4 - ручка.
Металевий лобзик являє собою рамку, яка нагадує букву П, на вільних кінцях якої поміщені гвинтові затиски і ручка. У затискачі вставляють пилочку. Обов'язкова умова гарної роботи лобзика - це натяг закріпленої пилочки, що досягається здавлюванням вільних кінців лобзика перед закріпленням.
Порядок закріплення пилочки: спочатку її міцно закріплюють у нижній гвинтовий затиск біля ручки, причому зуби пилочки повинні бути нахилені також убік ручки. Перед закріпленням у другому (верхньому) затиску варто здавити вільні кінці лобзика і, вставивши інший кінець пилочки у верхній затиск, міцно закріпити його цим затиском. Гарний натяг пилочки забезпечує нормальну роботу лобзика, тобто точне проходження пилочки по сліду нанесеного на фанеру малюнка, що є обов'язковою умовою при виконанні випилювання, особливо дрібних орнаментів.
Рекомендується три способи стискання кінців лобзика. Перший - простим стисканням кисті руки. Якщо це важко, застосовують інший спосіб. Він полягає в тому, що рамку лобзика впирають в край столу верхньою планкою і злегка натискають грудьми на ручку. Рамка лобзика небагато зігнеться, і в такому положенні лобзика пилочку закріплюють у верхньому затиску. Після ослаблення натиску на рамку пилочка випрямиться і натягнеться. Третій - за допомогю спеціального приспособлення.
06.10.2025.Галушко Ю.М.
Тема:Види картону.
Картон – досить щільний папір, який вважається найтовщим і який на порядок товщий за обгортковий і цукровий. Різними мовами слово картон звучить практично однаково: carton на французькій, cartone на італійській
Відомості про картон. Як правило, чітко позначеної межі між звичайним папером і картоном не існує. Згідно з встановленим ГОСТом, папером вважається матеріал, який в основному складається з рослинного матеріалу. У цьому матеріалі можуть міститися різні мінеральні наповнювачі, проклеювальні речовини, барвники, пігменти, а також як натуральні, так і хімічні волокна.
Картон за сферою застосування ділиться на три види: пакувальний; поліграфічний; дизайнерський.
Картон пакувальний Сама назва цього виду картону має на увазі його застосування для виготовлення упаковки та тари, що, у свою чергу, чітко визначає ті характеристики, які повинен мати цей матеріал: каркасність, жорсткість, високий рівень міцності та бар'єрні властивості. До пакувального картону ми відносимо «картонні коробки для переїзду» і «гофрокартон». Структура пакувального виду картону включає в себе кілька шарів: нижній, середній, верхній і крейдований.
Картон поліграфічний Даний вид картону, як правило, застосовується при виробництві різноманітної багатобарвної продукції, яка вимагає високої якості друку. До видів такої продукції відноситься: дорога подарункова упаковка, папки, брошури і т.д. Варто зазначити, що поліграфічний картон не повинен мати таку якість як висока жорсткість, вона притаманна і пакувальному виду картону. Цей вид картону значно відрізняється про і високою якістю друку за рахунок крейдованого шару або ж двостороннього крейдування.
Картон дизайнерський Такий вид картону як дизайнерський застосовується для виготовлення елітної упаковки, друкованої продукції (книг, каталогів, журналів), презентаційної та іміджевої продукції. Відповідно для виробництва цього виду картону використовується тільки найдорожча і якісна сировина. Відмінність дизайнерського картону від інших видів у найширшій колірній палітрі та різноманітності фактури.10
Практична робота.Виготовлення аплікації з картону.Гусінь.
Матеріали.Папір.картон.ножиці,олівець,клей.
При роботі дотримуйся правил ТБ.
Послідовність роботи:
1.Намалювати на папері кружечки.Колір можно міняти.
2.Вирізати та приклеїти до основи з картону.
3.Домалювати деталі.(див.зразок)
07.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема:Властивості картону.
Порівняння властивостей паперу та картону. При ознайомленні з картоном - найближчим родичем паперу - та його практичному використанні, виготовлення виробів корисно проводити порівняння різних властивостей цього матеріалу з аналогічними властивостями паперу.
Практична робота1.
Дослід 1 Розриваємо невеликі шматочки паперу та картону та розглядаємо їх по лініях розриву. У папері волокна дрібні і однорідні, у картоні вони значно більші, грубіші і неоднорідніші, бо для виготовлення картону зазвичай використовують грубіші і дешевші матеріали - солому, очерет. зразки картону при розриванні або багаторазовому згинанні розшаровується, це відбувається через те, що при виробництві картону використовують два способи його виготовлення.
Дослід 2 Намочити водою клаптик паперу і картону.Який шматочок швидче намокне?Вплив вологи на картон При вмісті води до 5% він стає ламким; у діапазоні вологості 5-8% - зберігаючи жорсткість, стає досить пластичним, зручним для переробки. При вологості більше 8% втрачає свою жорсткість, стає м’яким.
Практична робота 2.Виготовлення аплікації.Матеріали.Папір.картон.ножиці,олівець,клей.
При роботі дотримуйся правил ТБ.
Послідовність роботи:
1.Намалювати на папері кружечки.Колір можно міняти.
2.Для вушок вирізати трикутники.Для хвостика скласти кружечок навпіл.
3.Вирізати та приклеїти до основи з картону.
4.Домалювати деталі.(див.зразок)
06.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Прийоми випилювання лобзиком.Переведення малюнку на фанеру чи на інший матеріал.
Розташовувати малюнок на фанеру потрібно компактніше, щоб відходів було якнайменше. При копіюванні малюнку на фанеру все треба зафіксувати кнопками. При цьому широку сторону малюнку потрібно розташовувати на фанері уздовж лінії, по якій фанера гнеться легше, а вузьку - поперек цієї лінії. Обводити малюнок потрібно олівцем, намагаючись точно дотримуватись лінії малюнка. Закінчивши копіювання, обов'язково треба перевірити, чи немає пропусків у дрібних контурах орнаменту.
5. Правила випилювання.
При випилюванні намагайтеся не нахиляти лобзик, тримаєте його вертикально, вільною рукою повертайте фанеру з малюнком так, щоб лінія малюнку підходила під пилочку, а не навпаки, причому пилочка повинна увесь час знаходитися в круглому отворі фіксуючої дощечки. При дуже крутих поворотах потрібно зробити спеціальні рухи лобзиком, не натискаючи на пилочку і поступово повертаючи фанеру. Для випилювання внутрішніх контурів орнаменту деталей потрібно в них зробити отвори. Для цього тонким шилом з ручкою проробляють отвори у фанері для пилочки. У такий отвір знизу фанери вставляють верхній кінець пилочки і закріплюють його у верхньому затиску, а нижній кінець пилочки закріплений у нижньому затиску. Щораз треба не забувати здавлювати рамку лобзика для натягу пилочки. Шило буде входити у фанеру з меншими зусиллями, якщо кисть руки із шилом буде робити обертальні рухи (одночасно з натиском, що проколює,).
Отвір у фанері для пилочки можна також зробити невеликим дрилем з діаметром свердла 2 мм. Рекомендується також отвір розміщати в середині контуру, що випилюється, і не близько від лінії контуру, щоб виникаючі дрібні тріщинки навколо отвору були вилучені від лінії пропилу.
Випилювання варто починати із середніх контурів орнаменту. Працювати потрібно при гарному освітленні, щоб уникнути помилок і сходів з лінії малюнка.
При роботі з лобзиком треба сидіти не згинаючись, перерви для відпочинку треба робити через 20 - 30 хв.
Утворений деревний пил після роботи потрібно змітати щіткою-зміталкою і приміщення провітрити.
Щоб після обробки деталі міцно трималися і не розпадалися, треба отвори для шипів випилювати, виходячи з товщини узятої для роботи фанери. При обробці шип повинен входити в паз з легким зусиллям. Іноді можна з'єднувати деталі «у замок». Пази варто випилювати трохи менше потрібного розміру
07.10.25р. Вч. Басанець В. Ф. Тема уроку: Випилювання криволінійного контуру.Інструкційна карта
на виготовлення виробів з фанери (пиляння лобзиком)
№ п/п
Назва операції
Інструменти та матеріали
1
Вибір заготовок.
Фанера.
2
Шліфування фанери.
Шліфувальний папір, фанера.
3
Нанесення малюнків на фанеру.
Малюнок, копіювальний папір, шаблон, олівець, лінійка.
4
Прикріплення спеціального столика - підставки до робочого стола
Струбцина, лещата, столик - підставка.
5
Випилювання заготовок.
Столик - підставка, шило, лобзик, заготовка виробу, ключ для лобзика, пилочки
6
Зачищення випиляних виробів.
Шліфувальний папір.
7
З'єднання деталей.
Клей.
8
Самоконтроль та взаємоконтроль готового виробу.
08.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Оздоблення виробу. Потрібна якість остаточної обробки столярних виробів залежить від їх призначення. Так, ящики для посилок, інструментів, цвяхів тощо цілком досить обробити рубанком. Різні підставки для приладів, ослінчики, дешеві меблі тощо фарбують, більш дорогі - лакують. Але є чимало таких столярних виробів, зовнішні поверхні яких обробляють особливо старанно. Це - меблі з дорогих порід деревини, рами до картин, столики до шахів, декоративні речі з різьбленням на деревині тощо.
Після остаточної обробки вироби набувають гарного вигляду. Крім того, плівка, фарби або лак захищає вироби від зволожування, розтріскування, розклеювання від дії сонячних променів, а також від грибків та шкідників. Чим краще оброблено поверхню виробу тим краще він зберігається.
Види оздоблення виробів з деревини.
Непрозоре покриття (оздоблення) - це покриття поверхні виробу непрозорою плівкою (фарбами), що закриває колір і текстуру деревини. Його застосовують для покриття вікон, дверей, огорожі. Для цього покриття застосовують олійні, емалеві, водоемульсійні фарби.
Прозоре оздоблення зберігає, або ще більше виявляє текстуру деревини. Для цього застосовують поліефірні і нітролаки, рідше олійні лаки. Часто перед нанесенням прозорого покриття деревину підфарбовують прозорими барвниками, щоб текстура поверхні стала виразнішою і красивішою.
Художнє оздоблення деревини - це різьба по дереву, інкрустація, випалювання. На цьому виді оздоблення ми зупинимося детальніше. Але в більшості випадків після художньої обробки поверхні її покривають прозорим покриттям - лаком.
09.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема:Виготовлення аплікації.
Аплікація (від латинського слова applicatio - накладання) – один із видів зображувальної техніки, оснований на вирізанні, накладанні і закріпленні деталей різних форм на іншому матеріалі, прийнятому за фон. Аплікації діляться: За використаними матеріалами: з паперу, природних матеріалів, з натуральної та штучної шкіри. За об’ємом: плоска, рельєфна, об’ємна. За технологією виготовлення: вирізна, виривна. За тематикою: орнаментальна, природня, фантазійна. За призначенням: прикраса, оновлення, ремонт. За способом прикріплення: зшивна, клейова.
Сьогодні на занятті ми будемо виготовляти аплікацію кошик з грибами з паперу.
Інструктаж
Давайте з вами пригадаємо правила, якими ми користуємося під час виконання такого завдання:
під час роботи не заважай …… тому, хто поруч;
обережно поводься з ………… клеєм;
роботу виконуй ……………акуратно.
1. Правила виготовлення аплікації:
- папер нарізати невеликими шматочками;
- колір паперу підбираємо відповідно до зразка
- на шаблон наносимо невелику кількість клею і приклеюємо маленькі шматочки паперу відповідного кольору.
2. Правила користування клеєм:
- для аплікацій найзручніше використовувати клей ПВА;
- користуватися зручніше пензликом для клею;
- наносити потрібно тонкий шар клею;
- залишки клею потрібно витерти серветкою;
- готові аплікації необхідно просушити;
- по закінченню роботи обов’язково закрутіть клей.
Створення аплікації
Фізкультхвилинка:
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
І за столик посідали.
Грибочки намалювати та вирізати з допомогою дорослого.
13.10.2025р.Галушко Ю.М.
тема:Виготовлення аплікації.
Аплікації можуть бути простими і складними, тобто складатись із декількох або багатьох елементів.
Аплікація може бути одношарова або багатошарова. В одношаровій аплікації зображення предметів та їх деталей нашивають або наклеюють на основу в один шар. Багатошарову аплікацію виконують нашиванням або наклеюванням на фон зображень предметів та їх деталей у два-три шари.
1) Як називаються матеріали, які використовуються для виготовлення аплікації?
2) Яуі використовуємо інстпументи?
З давніх-давен людина прагнула до краси. Вона не тільки бачила й відчувала її, а й відтворювала у своїх виробах. Завжди цінувалися й цінуються речі, зроблені власноруч. І ми з вами навчимося творити красу своїми руками, а саме — аплікації з різних матеріалів. Для цього нам потрібні будуть певні знання, уміння і, звичайно ж, бажання.Сьогодні ми продовжимо робити аплікацію з клаптиків паперу.
Див.зразок.Дотримуйся правил ТБ.
Матеріали:кольоровий папір,картон для основи,клей.Правила користування клеєм:
- для аплікацій найзручніше використовувати клей ПВА;
- користуватися зручніше пензликом для клею;
- наносити потрібно тонкий шар клею;
- залишки клею потрібно витерти серветкою;
- готові аплікації необхідно просушити;
- по закінченню роботи обов’язково закрутіть клей,олівці.
Послідовність роботи:
1.На основї намалювати стовбур або вирізати і викласти квадратиками,як на зразку.
2.На крону дерева приклеювати рвані клаптики паперу або повірізати квадратики.
09.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Випалювання на фанері.
Випалювання по дереву — захоплююче заняття для дітей і дорослих
29.01.2019
Випалювання по дереву (пірографія) являє собою нанесення малюнка на поверхню деревини за допомогою розпеченого пера спеціального паяльника-випалювача (пірографа). Пірографія, в перекладі з грецького — «гаряче малювання». Це один з різновидів художнього ремесла. Досить популярний вид дитячої та самодіяльної творчості.
Малюнок утворюється завдяки випалюванню шарів деревини. При цьому відбувається фарбування поверхні. Чим довше випалювач торкається поверхні - тим темніше вона забарвлюється. Товщина лінії залежить від часу і сили натискання. При бажанні, малюнок можна розфарбовувати фарбами або покрити лаком.
Для випалювання потрібно:
випалювач (пірограф)
дощечка
оксид алюмінію і ремінь (для очищення наконечника випалювача)
глиняний горщик або вогнетривкий тримач під паяльник
олівець (для нанесення ескізу малюнка)
плоскогубці
Додатково, при роботі в закритих приміщеннях може знадобитися вентилятор, оскільки при випалюванні деревина виділяє дим.
Що стосується випалювачів (пірографів), то вони бувають двох видів - "паяльникового" типу і з дротяною петлею розжарювання. Вони обидва працюють від побутової електричної мережі, але кожен має свої особливості.
Випалювач паяльникового типу зовні схожий на звичайний паяльник. Конструктивно він також нагадує паяльник: шнур живлення, рукоятка з вбудованим нагрівальним елементом і наконечник. Для захисту руки від нагрітого повітря, на стрижні випалювача є одне або два кільця.
Паяльниковий пірограф застосовується для створення простих малюнків, які не потребують тонких ліній. Такий випалювач робить чіткі лінії. До основного наконечника може додаватися комплект жал різної форми — плоскі, гострі, конічні, фігурні. Паяльниковий випалювач характеризується довгим нагріванням і довгим охолодженням.
З переваг — рідко перегорають нагрівальні елементи. Недоліки — відсутність регулювання потужності і довга ручка (яка хоч і коротша, ніж у звичайного паяльника, але довша, ніж у дротяного випалювача).
Приклад випалювача подібного типу: моделі серії Zhongdi ZD-410A і ZD-410B. У цих пірографів потужність відповідно 40 Вт і 30 Вт. Без регулювання температури нагріву. На стрижні випалювача є два захисних кільця. А в наборі йдуть 6 змінних насадок.
Дротяний випалювач складається з блоку управління із знижуючим трансформатором, шнура і рукоятки з наконечником з ніхромової петлі (штифт). Він володіє швидким нагріванням і охолодженням.
З переваг: часто забезпечений регулюванням потужності. А тонкий ніхромовий дріт дозволяє здійснювати тонку роботу. До недоліків відноситься перегорання петлі, з подальшою її заміною. Також, такі пірографи коштують дорожче паяльникових.
Дротові випалювачі періодично вимагають заміни петлі розжарювання. Залежно від конкретної моделі вона здійснюється по-різному. Переважно, для заміни ніхромової петлі, необхідно припаяти нову (за допомогою звичайного паяльника). Є і більш зручна заміна, коли петля закріплюється за допомогою гвинта. Тому при виборі дротяних випалювачів слід звертати увагу на тип кріплення петлі.
Приклад випалювача подібного типу — станція для випалювання Zhongdi ZD-8905. Вона має потужність 40 Вт. Петля наконечника нагрівається тільки при натисканні кнопки на ручці пірографа. На випалювач подається знижена напруга 0,8 В - 1,7В. А температура регулюється перемикачем в діапазоні від + 450°С до 750°С.
10.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема урону: Пиляння деревени. Технологія обробки деревини починається з процесу пиляння — після попереднього розмічання нарізають чорнові заготовки.
Пиляння — це процес закритого різання, що здійснюється багаторізцевими інструментами — пилками.
Пилянням:
розкроюють матеріали на заготовки
торцюють деталі по довжині
розкроюють щити плитових матеріалів, фанери
обпилюють кромки і рамки
випилюють криволінійні заготовки
запилюють шипи і вушка
Пилка — це металева стрічка з нарізаними на ній з одного боку зубцями.
ЦІКАВО ЗНАТИ
Людина користувалася пилою з давніх-давен. Вважають, що перші пили почали виготовляти із щелеп і хребтів великих риб. З появою металів, таких як бронза та залізо, пилки почали виготовляти з них. Зображення процесу пиляння знайдено на стінах поховання, вік якого визначається 1700 роком до нашої ери.
Виявляється, у Стародавньому Римі пиляння стовбурів на окремі дошки було дуже дорогим процесом і не кожний, хто будував собі будинок, міг оплатити роботу пильщиків. Тому дошки частково виготовляли, розколюючи колоди на окремі нерівні пластини. Ті ж дошки, що їх було отримано за допомогою пиляння, встановлювались у конструкцію будинку на видноті, і сліди від пили на видимій поверхні дошки символізували заможність хазяїна будинку.
13.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Інструменти для пиляння деревени. Пилка-ножівка — це металеве полотно з нарізаними на ньому з одного боку зубцями (мал. 43) і ручкою з широкого боку полотна.
Пила-ножівка використовується для теслярських і столярних робіт і належить до групи широких ножівок, які виготовляють з металевої стрічки завдовжки 700 мм, із шириною біля рукоятки 110 мм і на вузькому кінці — 20—70 мм. Рукоятка буває дерев’яною, металевою або пластмасовою. Широку ножівку використовують для поперечного, повздовжнього чи змішаного пиляння, залежно від форми зубців на полотні ножівки.
Мал. 43. Вигляд сучасної пили-ножівки із загартованими зубцями
До натяжних відносять такі пилки, в яких полотно із зубцями має кріплення з обох боків. До таких пил належать лучкові пили та ручні лобзики.
Лобзик (мал. 44) — ручний інструмент для пиляння тонкою натягнутою пилкою, який дає змогу отримати пропили довільної форми в матеріалах невеликої товщини.
Мал. 44. Лобзик із трубчастою рамкою
Лобзик складається з металевого станка у вигляді скоби з рукояткою й двох гвинтових затискачів для закріплення пилочки. Лобзик має вузьку й тонку пилочку з дуже дрібними зубцями. Пилочка закріплена в дугоподібній рамці таким чином, щоб нахил зубців був спрямований до ручки. Завдяки наявності затискачів вона легко встановлюється та виймається (мал. 45).
Мал. 45. Лобзик із плоскою рамкою (а); пилочки з різними за формою та розміром зубцями (б)
Дуга лобзика може бути виготовлена із сталевої трубки невеликого діаметру або ж сталевої смуги, у місцях заокруглення зігнутої по ребру. Трубчаста рама краща, оскільки вона пружніша, а це дозволяє менше зусиль витрачати на встановлення пилочки та забезпечити її рівномірний натяг. Ручка лобзика дерев’яна або пластмасова.
Мал. 46. Нижній затискач лобзика
Затискачі для полотна пилочки (мал. 46) являють собою дві пластини 1 з отвором, через який проходить затискний гвинт 3 і між якими вкладається хвостовик пилочки 2. Барашкова гайка 4 при накручуванні на гвинт стискає пластини, фіксуючи при цьому кінці пилочки.
За допомогою лобзика можна обробляти дерево, пластик і метал.
Запитання та завдання
1. Які характерні ознаки інструментів для пиляння деревини?
2. Чим відрізняються ножові й натяжні пилки? У чому різниця їх використання?
3. Чому ширина пропилу в деревині має бути ширшою за товщину полотна пилки?
4. Яка будова ручного лобзика?
Додаткова інформація
Лучкова пила (мал. 47) отримала таку назву, оскільки її полотно кріпиться у пристрої, який має назву «лучок», мабуть, через схожість із стрілецьким луком та наявність у нього такого елементу, як тятива.
Мал. 47. Лучкова пилка та її складові частини: 1 — полотно пилки; 2 — поперечник; 3 — тятива; 4 — закрутник; 5 — середник; 6 — рукоятка
Для більшості операцій з пиляння деревини при ручній обробці рекомендується використовувати лучкові пилки з дрібним зубом. Лучкова пилка призначена для поздовжнього й поперечного розпилювання деревини. У загальному вигляді — це лучок (станок) з натягнутим полотном. Лучкові пилки бувають: розпусні — для повздовжнього пиляння; поперечні — для поперечного розпилювання; викружні — для криволінійного (фігурного) пиляння.
14.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Випилювання лобзиком. Ажурне випилювання - це прорізне різьблення по дереву, фанері або тонких дощечках, яке виконують переважно лобзиком. Намічені на плоскій поверхні візерунки наскрізно пропилюються, і виріб оздоблюється фіґурними отворами різної форми. Саме тому такий спосіб випилювання фанери називається ажурним, або як інша назва - прорізним.
Художнє випилювання лобзиком з фанери дозволяє створити ажурні вироби з красивими повітряними візерунками, схожі на мереживо. При цьому техніка випилювання досить проста, і вирізати ручним лобзиком з фанери можуть навіть початківці в різьбленні.
За допомогою ажурного випилювання лобзиком можна створювати гарні вироби з дерева та фанери для декорування житла, іграшки та сувеніри. Привабливий вигляд готового виробу, доступність матеріалу та широке розмаїття варіантів вирізування відкриває багато можливостей. Можна створити або декорувати такі предмети:
фіґурні полички, вішалки;
декоруючі елементи для шаф, ліжок, столів, стільців та інших меблів;
шкатулки;
скарбнички;
вази для цукерок та фруктів;
хлібниці;
підставки для серветок;
підставки під чашки;
підставки для канцтоварів;
органайзери для різних речей;
підсвічники;
абажури для світильників;
панно та картини;
рамки для картин;
фоторамки;
букви для свята;
новорічні іграшки;
декоруючі елементи для вікон, дверей, даху, ґанку будинку, лавочок, сходів;
таблички на дверні ручки;
іграшкові меблі, машинки та інші дитячі іграшки.
При цьому елементами вирізання лобзиком з фанери можуть бути такі:
орнаменти та візерунки;
квіти та рослинні сюжети;
фіґурки тварин, птахів, риб;
фіґурки героїв казок та мультфільмів;
сцени з життя тварин, з казок або історичних подій.
Об'ємні вироби та сюжетні композиції можна складати з кількох окремих плоских фіґурок чи деталей, з'єднавши їх між собою.
23.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема;Виготовлення аплікації.
Сьогодні ми з вами уявимо себе в ролі дизайнерів. Люди цієї професії володіють художнім смаком, творчим мисленням, багатою фантазією. Портрети, пейзажі, панно, які вони створюють, насичені багатством кольорів, яскравим світлом. Їх роботи прикрашають наше життя.
У своїй роботі ми будемо використовувати кольоровий папір. А на аплікації зображуватимемо гарбуз з паперових грудочок.
Інструктаж із техніки безпеки.
• Ножиці — гострий інструмент
• Зберігати ножиці необхідно у закритому вигляді.
• Різати потрібно сидячи, не розмахувати ножицями, стежити за паль-цями.
• Без дозволу вчителя не брати інструменти.
папір для аплікації таеож можно рвати на клаптикі.Послідовність роботи:
• Виберіть світлий фон. Це може бути кольоровий картон.
• Поміркуй, що саме ти зробиш, як будуть розташовані деталі зображень.
• Виконай ескіз.
• Відповідно до задуму обери розташування аркуша паперу.
• Виготов аплікацію за обраним зразком або власним задумом
5. Фізкультхвилинка.
Підсумок уроку:
— Чого ви навчилися?
— Хто зробив аплікацію за власним задумом?
— Яку тему ви обрали? Чому?
Конференція Zoom Юлія Галушко 5 кл.
Tuesday October 14, 08:30 - 08:55
Ідентифікатор конференции: 786 750 7979
Код доступа: 1111
https://us05web.zoom.us/j/7867507979?pwd=EjwmoZiMovcxkNWiNajgaWFUIK7szd.1&omn=83364239160
16.09.2025 Галушко Ю.М.
Тема: Виготовлення аплікації .
Ми продовжуємо працювати з папером.На відео робимо аплікацію з паперу. Можно працювати з пластиліном.
Правила користування клеєм:
- для аплікацій найзручніше використовувати клей ПВА;
- користуватися зручніше пензликом для клею;
- наносити потрібно тонкий шар клею;
- залишки клею потрібно витерти серветкою;
- готові аплікації необхідно просушити;
- по закінченню роботи обов’язково закрутіть клей.
Під час роботи роби фізхвилинку.
15.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Робота з пластиліном. Правила роботи з пластиліном:
Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
Розрізати пластилін стекою;
Невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки;
Після завершення роботи з пластиліном витирати руки вологою серветкою;
Не бери пластилін до рота;
Не торкайся брудними руками обличчя, очей, одягу;
Не чіпай зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями;
Не розмахуй стеками, щоб не поранити себе та інших.
Пластилін – це матеріал для ліплення, основними інгредієнтами якого є суха глина та парафін. Так, у розтоплений парафін додають глину, речовини, які не дають масі висохнути. Обов’язковий компонент пластиліну – пігменти, без яких він би не мав кольору, а був би сірим. Який пластилін сьогодні? Сьогодні пластилін – чудовий матеріал для численного використання. На відміну від глини та воску він залишається м’яким, практично не твердне і не засихає, а завдяки широкому спектру кольорів дозволяє досягти будь-якого відтінку. І навіть якщо в коробці всього 6 чи 8 кольорів, можна досягти ширшої палітри за умови, якщо знати правила змішування пластиліну. Пластилін стає більш чи менш м’яким залежно від температури, під час роботи він не липне до рук, і навіть якщо потрапить на меблі чи килим, не страшно: його можна легко прибрати, а пляму змити теплою водою.
Також є кілька основних прийомів ліплення:
1.Витягування
2.Скачування кульки
3.Розкачування циліндричної форми
4.Виконання заглиблення й заготовці
5.З'єднання деталей
Під час роботи з пластиліном слід пам’ятати, що загальну форму виробу ліплять пальцями, а для зображення дрібних деталей використовують спеціальні інструменти – стеки. Вони бувають різної форми. Стеки з одного кінця ширші, а з другого – загострені. Розширеним кінцем стеки розділяють пластилін на дрібні шматочки, роблять у них заглиблення, а загостреним кінцем проводять лінії, роблять проколи.
16.10.25р. Вч Басанець В.Ф. Тема уроку: Вироби з пластиліну. Сам процес дуже простий:
Потрібно взяти прямокутний брусок відповідного кольору і зробити спеціальні поглиблення, позначаючи капот, колеса, фари та інші деталі поліцейської машини;
Після цього необхідно з допомогою сірника намітити з напівкруглі контури й розкатати бруски кольорів, що залишилися. Рекомендується використовувати пластиковий стек, що йде в наборі;
Потім важливо зліпити всі деталі транспортного засобу та акуратно приєднати їх до відповідних поглиблень;
Упаковку можна з легкістю використовувати як ігрову панель.
Бажано скористатися представленою в комплекті інструкцією або подивитися навчальні уроки від досвідчених умільців.
Маса для ліплення Addo Cotton Cloud вважається ідеальним рішенням для дітей віком від 5 років. Продукт має приємний аромат, не забруднює руки та одяг, а також відрізняється неймовірною еластичністю, даючи змогу створювати яскраві фігурки. Компанія Genio Kids представляє повітряний пластилін Fluffy для активного дозвілля, адже він плаває на поверхні води, підстрибує ударяючись об землю й ніколи не засихає. Вироби з пластиліну з дітьми не втрачають свою форму з часом, тому готові фігурки можуть використовуватися як об’єкти колекціонування та демонстрації талантів малюка.
Ідентифікатор: 89503679360 Код доступу: 1111 15.10.25р.9.35-10.00 Галушко Ю.М.
22.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема:Аплікація з паперпу.
Аплікація з паперових грудочок – простий і доступний для будь-якого віку вид творчості, що сприяє розвитку дрібної моторики пальців рук.
Техніка виконання аплікації з паперових грудочок:
1. Серветки або гофропапір розрізаються на рівні квадратики, потім кожен квадратик з допомогою пальців скручується в кульку.
2. Виконується ескіз обраного малюнку на альбомному чи будь-якому іншому аркуші або ж роздруковується малюнок на принтері.
3. Отримані кульки наклеюються по малюнку на клей ПВА.
4. Готова аплікація повинна добре висохнути, після чого малюнок вирізається і наклеюється на фон - кольоровий картон.Див.зразок.
Правила користування ножицями1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно.2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.3) Не тримай ножиці вістрями догори.4) Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.5) Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.6) Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.
Правила користування клеєм1) Клей треба наносити від середини до країв.2) При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою.3) Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися серветкою.4) Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити.
При роботі роби пальчикову гімнастику.
Пальчикова гімнастика. Олівець в руці катаю,Поміж пальчиків кручу,Неодмінно кожен пальчик. Буть слухняним я навчу.
20.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Робота з пластиліном. Поплавати у невагомому космічному просторі — чи це не мрія кожного маленького хлопчика? Давай зробимо її на крок ближче та зліпимо яскраву ракету з пластиліну.
Тобі знадобляться: різнокольоровий пластилін, спеціальний ножик для пластиліну та дощечка для ліплення.
1. З невеликого шматочка пластиліну зроби кульку, наприклад, синього кольору.
2. А тепер зроби кульку дещо витягнутою з гострим кінцем з одного боку.
3. На «носик» ракети та біля основи літаючого агрегату прикріпи тоненьку пластилінову смужку.
4. Виготов з пластиліну два кружечки: маленький і трішки більший. Сплюсни їх та прикріпи до ракети. Це ілюмінатори.
5. Чудово! А зараз виготов три однакові пластилінові трикутники та симетрично розмісти їх навколо корпусу ракети. Так літаючий апарат триматиметься рівно і не падатиме.
6. Змішавши невеличкі шматочки жовтого та оранжевого пластиліну, до основи ракети прикріпи полум’я. Воно сповістить про те, що Твоя ракета готова вирушити в незабутню мандрівку навколо Землі.
Коли іграшка добряче охолоне (наприклад, в холодильнику) посади на ракету маленького чоловічка, і — в дорогу!
Не забудь похвалитися новим виробом з пластиліну в дитячому садочку або школі. Впевнений, Твої друзі також захочуть мати незвичайну пластилінову іграшку-сувенір.
21.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Вироби з пластиліну. Матеріали:
пластилін;
стек;
підставка із фанерки (або просто паперовий лист).
Процес:
Зробіть з пластиліну тонкі ковбаски, а потім скрутіть з них спіральки. Вкладіть на фанерному листі одну спіраль замість голови, інші — контрастного кольору — на основних частинах майбутнього котика: грудка, живіт, лапи, спина. Використовуйте розкладку, як на фото. Обрізані півколом частини спіралей робляться кришечкою або почерговим викладанням ліній.
Оцініть матеріал
Ліпка з пластиліну добре відома педагогам, як надійний засіб від нудьги. Робота з пластиліном додатково розвиває творчі навички, відчуття композиції та кольору, розробляє дрібну моторику, а готовою роботою можна прикрасити інтер’єр.
Матеріали:
пластилін;
стек;
підставка із фанерки (або просто паперовий лист).
Процес:
Зробіть з пластиліну тонкі ковбаски, а потім скрутіть з них спіральки. Вкладіть на фанерному листі одну спіраль замість голови, інші — контрастного кольору — на основних частинах майбутнього котика: грудка, живіт, лапи, спина. Використовуйте розкладку, як на фото. Обрізані півколом частини спіралей робляться кришечкою або почерговим викладанням ліній.
Далі обріжте фігуру по контуру, сформуйте хвоста із довгої ковбаски, а також мордочку, очі. Для того, щоб кожен шар в роботі виглядав цікавіше, нанесіть зубочистками невеликі проколи, натискайте в певному напрямку.
Оцініть матеріал
Ліпка з пластиліну добре відома педагогам, як надійний засіб від нудьги. Робота з пластиліном додатково розвиває творчі навички, відчуття композиції та кольору, розробляє дрібну моторику, а готовою роботою можна прикрасити інтер’єр.
Матеріали:
пластилін;
стек;
підставка із фанерки (або просто паперовий лист).
Процес:
Зробіть з пластиліну тонкі ковбаски, а потім скрутіть з них спіральки. Вкладіть на фанерному листі одну спіраль замість голови, інші — контрастного кольору — на основних частинах майбутнього котика: грудка, живіт, лапи, спина. Використовуйте розкладку, як на фото. Обрізані півколом частини спіралей робляться кришечкою або почерговим викладанням ліній.
Далі обріжте фігуру по контуру, сформуйте хвоста із довгої ковбаски, а також мордочку, очі. Для того, щоб кожен шар в роботі виглядав цікавіше, нанесіть зубочистками невеликі проколи, натискайте в певному напрямку.
В останню чергу обведіть всю фігуру кота довгою пластиліновою стрічкою. За бажанням можете зробити фон.
От і все — ваше пластилінове панно у вигляді кота готове!
Юлія Галушко 5кл.21.10.25р.8:30
Zoom
https://us05web.zoom.us/j/7867507979?pwd=EjwmoZiMovcxkNWiNajgaWFUIK7szd.1&omn=85365121683
Идентификатор конференции: 786 750 7979
Код доступа: 1111
23.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Виготовлення виробів з пластиліну. https://vseosvita.ua/library/liplenna-z-plastilinu-zvirat-31380.html
https://www.youtube.com/watch?v=BqVdHCj9yIY
https://www.youtube.com/watch?v=2Ql19Aeg3zE