Пр.р.Переписати в зошит правила внутрішнього розпорядку в мвйстерні.
Мета: засвоєння правил внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та безпеки; формування вмінь користуватися інструментами згідно з призначенням; розвиток інтересу до технологічної діяльності в побуті, виховання основ культури праці, корекція дрібної моторики.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
Гра. «Мікрофон» (інтерактивна частина заняття)
1. Запитання учням: «Назвіть своє ім’я, прізвище і завершіть речення "Моя улюблена справа…”».
II. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учн
1. Як ви розумієте слово праця? Поясніть поняття обслуговуюча праця?
2. Що називаємо інструментом? Яке його призначення? Який ви знаєте інструмент для обробітку картону, тканини, шиття, в’язання, вишивки, приготування їжі?
Гра «Дай відповідь та пояснити їх призначення "
• невеличка металева, з вушком (голка);
• усіх на світі обшиває, а сама не надягає (голка);
• без рук, без ніг, під лавку скік (клубок).
3. Як створюють корисні речі?
4. Діти, як ви розумієте слово професія?
5.Два кільця,два кінця,а посередині цвяшок (ножиці)
6.Зуби є,а рота немає (пилка)
III. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів
В попередньому класі ви ознайомилися з тим, як обробляти картон, тканину. На заняттях у шкільній майстерні можно навчитися працювати з більш складним інструментом, конструювати й виготовляти складніші вироби.
На уроках потрібно організовувати працю в шкільній майстерні (організація праці — це способи впорядкування засобів, предметів та умов праці людини в технологічному процесі), навчаться визначати параметри робочого місця, робочу зону,
розміщення заготовок та інструментів.
Крім того, треба знати, як виготовити ту чи іншу річ. Для цього треба засвоїти поняття «технологія», «технологічна послідовність виготовлення виробу», дотримуватися правил безпечної праці.
IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
• вивчити правила внутрішнього розпорядку в шкільній майстерні та правила безпечної праці;
• засвоїти знання про основні види технологічної діяльності й техніки в побуті.
V. Вивчення нового матеріалу
Технологічна діяльність — це процес перетворення матеріалів (сировини) з метою створення нових предметів, речей, меблів, устаткування для задоволення власних потреб.
Технологічна культура — це рівень розвитку перетворювальної діяльності людини, що виражається в сукупності досягнутих технологій матеріального й духовного виробництва. Технологічна культура впливає на всі сфери життя людини й суспільства. Технологічна культура людини визначає її місце у світі. У різних галузях виробництва існують певні види технологій. Наприклад, технологія швейного виробництва, технологія харчової промисловості тощо.
Будь-який технологічний процес складається з таких трьох елементів: предмет праці, засоби праці й сама праця. Результатом технологічного процесу є готові продукти, або готова продукція.
Предмет праці — це те, на що спрямована праця, а засоби праці — те, за допомогою чого здійснюється праця. Так, у пошитті одягу предметом праці є тканина, засобами праці — голка, ножиці, швейна машина, продуктом праці — пошиті сукні, спідниці, білизна тощо.
Успіх занять залежить від чіткої організації робочого місця, роботи й дотримання правил внутрішнього розпорядку. У шкільних майстернях учні повинні додержувати встановлених правил внутрішнього розпорядку.
До початку занять:
• приходити в майстерню до дзвінка;
• одягти спецодяг;
• при собі учень повинен мати: щоденник, підручник, зошит, олівець, ручку, лінійку, гумку.
Під час заняття:
• оглянути своє робоче місце й підготувати його до роботи;
• працювати тільки на своєму робочому місці й не залишати його без дозволу вчителя;
• дбайливо зберігати інструмент, економно використовувати матеріал.
У кінці заняття:
• витерти й покласти на місце інструменти, пристрої, матеріали;
• виходити з майстерні з дозволу вчителя.
Правила внутрішнього розпорядку в шкільних майстернях
1. Приходити на заняття за кілька хвилин до дзвінка.
2. Заходити в майстерні організовано з дозволу вчителя.
3. Перед початком заняття надіти робочий одяг (халат або фартух із нарукавниками, берет чи косинку).
4. Правильно одягати робочий одяг (підбирати під косинку волосся, заправляти рукава та кінці косинки).
5. Працювати на своєму робочому місці, не залишати його без дозволу вчителя.
6. Не відволікатися від роботи розмовами, не заважати працювати іншим.
7. Не залишати робоче місце без дозволу вчителя.
8. Перевіряти стан робочого місця, наявність і справність інструментів.
9. Обережно і дбайливо поводитися з інструментами й матеріалами, використовувати їх тільки за призначенням. Не вмикати електричні прилади й обладнання без дозволу вчителя, не крутити ручки й важелі верстатів і верстаків, не торкатися електричних проводів та рухомих частин механізмів.
10. Після закінчення роботи прибрати своє робоче місце.
Загальні правила виробничої санітарії та особистої гігієни
1. Перед виконанням робіт ознайомитися з правилами безпечної праці й особистої гігієни, додержувати їх під час виконання робіт.
2. Робочий одяг має бути охайним.
3. Додержувати порядку та чистоти на робочому місці.
4. Під час перерви виходити з майстерні й провітрювати приміщення.
5. Не класти на робоче місце непотрібні інструменти та матеріали.
6. Виконувати роботу тільки справними інструментами.
7. Рівно сидіти за столом, трішки вперед нахилити голову.
8. Сидіти слід на всій поверхні стільця, на відстані 10...15 см від краю стола. Відстань від очей до виробу, що виготовляється, повинна бути 30...35 см (неправильна робоча поза псує поставу, спричинює швидку втомлюваність і шкодить роботі органів травлення).
9. Під час роботи світло має падати зліва або спереду.
10. Після завершення роботи прибирати робоче місце.
У результаті колективного обговорення вчитель підводить учнів до висновку щодо необхідності неухильно дотримуватися цих правил.
VI. Практична робота
1. Прочитати інструктаж з техніки безпеки.
VII. Підсумки урок
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2.Які інструменти використовуються в швейній майстерні?
Закріпити правила:
Домашнє завдання
• Вивчити правила внутрішнього розпорядку в шкільних майстернях та дотримуватися їх.
02.10.2025р. Галушко Ю.М.
Тема:Аплікація з паперу.
Мета уроку: корекція дрібної моторики; повторити правила організації робочого місця, правила безпеки життя; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність, терплячість, відчуття прекрасного
Обладнання: різнокольоровий картон, клей, шаблон сонечка ,ножиці,папір, олівець.
Хід уроку:
Організація роботи
Дзвоник всім нам дав наказ-
До роботи швидше, клас!
Попрацюємо старанно, щоб сказати у кінці,
Що у нашім дружнім класі,
Діти, просто молодці!
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Нумо всі часу не гаймо
І роботу починаймо.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
Сьогодні ми продовжимо знайомство з матеріалами та інструментами, які використовують на уроці трудового навчання, повторимо правила їх використання, ознайомимось з різними художніми техніками та створимо аплікацію..
Сьогодні ми з вами виготовимо сонечко із смужок папепру..
Для того , щоб робота принесла вам задоволення, давайте повторимо правила безпечної роботи з інструментами та матеріалами:
Пам’ятайте, що кожен учень зобов’язаний знати правила безпечної праці на уроках трудового навчання та дотримуватись їх:
Підготувати своє робоче місце.
Коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу й уважно слухати інструктаж.
Перевірити справність інструментів,наявність матеріалів.
Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
Використовувати інструменти лише за призначенням.
Користуватися прийомами роботи з інструментами за зразком учителя.
Для нанесення клею на деталь потрібно використовувати підкладний аркуш, щоб не забруднити парту , стіл.
Наносити пензликом від середини деталі до країв.
При потраплянні на одяг- негайно змити водою.
Для притискання деталей або витирання рук треба використовувати текстильну серветку.
Закінчивши роботу, клей щільно закрити, пензлик і посуд для клею помити.
Фізкультхвилинка
Перед тим, як приступити до роботи, треба трошки порухатись.
https://www.youtube.com/watch?v=Q-SAeLwMg18
Практична робота учнів
1.Погляньте на своє робоче місце чи весь необхідний матеріал у вас є.
2.Намалювати та вирізати коло.
3.Нарізати смужки шириною 1 см.
4.Скласти їх навпіл та приклеїти до основи
5.Приклеїти на смужки коло.
6.Домалювати дрібні деталі.Див.мал.
02.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Випилювання прямолінійного контуру.
Перш ніж приступити до роботи, інструменти треба привести в робочий стан, випробувати і підготувати все необхідне для роботи.
1. Підготовка матеріалу до роботи.
Як матеріал для випилювання (для початківців) рекомендується використовувати фанеру товщиною 3-5 мм, але високої якості. Перед нанесенням малюнку через копірку варто оглянути ребра взятого шматка фанери; якщо є навіть невелика ділянка, де середній шар чи шари мають «порожнечу», такий шматок використовувати не можна. Варто звернути увагу на нерівності фанери, сховані порожнечі і наявність у верхніх шарах сучків - при випилюванні вони можуть відскочити.
2. Інструменти і пристосування для випилювання лобзиком.
Для випилювання виробів з фанери необхідний такий набір інструментів і пристосувань: металевий лобзик, тонке шило з ручкою, невеликі напилки або надфілі, копіювальний папір (копірка), лінійка, олівець, спеціальна дощечка з струбциною, який ще називають столик для випилювання.
3. Будова лобзика. Пилочки, правила і прийоми їх закріплення.
1, 5 - затискачі; 2 - пилочка; 3 - рамка; 4 - ручка.
Металевий лобзик являє собою рамку, яка нагадує букву П, на вільних кінцях якої поміщені гвинтові затиски і ручка. У затискачі вставляють пилочку. Обов'язкова умова гарної роботи лобзика - це натяг закріпленої пилочки, що досягається здавлюванням вільних кінців лобзика перед закріпленням.
Порядок закріплення пилочки: спочатку її міцно закріплюють у нижній гвинтовий затиск біля ручки, причому зуби пилочки повинні бути нахилені також убік ручки. Перед закріпленням у другому (верхньому) затиску варто здавити вільні кінці лобзика і, вставивши інший кінець пилочки у верхній затиск, міцно закріпити його цим затиском. Гарний натяг пилочки забезпечує нормальну роботу лобзика, тобто точне проходження пилочки по сліду нанесеного на фанеру малюнка, що є обов'язковою умовою при виконанні випилювання, особливо дрібних орнаментів.
Рекомендується три способи стискання кінців лобзика. Перший - простим стисканням кисті руки. Якщо це важко, застосовують інший спосіб. Він полягає в тому, що рамку лобзика впирають в край столу верхньою планкою і злегка натискають грудьми на ручку. Рамка лобзика небагато зігнеться, і в такому положенні лобзика пилочку закріплюють у верхньому затиску. Після ослаблення натиску на рамку пилочка випрямиться і натягнеться. Третій - за допомогю спеціального приспособлення.
06.10.2025.Галушко Ю.М.
Тема:Види картону.
Картон – досить щільний папір, який вважається найтовщим і який на порядок товщий за обгортковий і цукровий. Різними мовами слово картон звучить практично однаково: carton на французькій, cartone на італійській
Відомості про картон. Як правило, чітко позначеної межі між звичайним папером і картоном не існує. Згідно з встановленим ГОСТом, папером вважається матеріал, який в основному складається з рослинного матеріалу. У цьому матеріалі можуть міститися різні мінеральні наповнювачі, проклеювальні речовини, барвники, пігменти, а також як натуральні, так і хімічні волокна.
Картон за сферою застосування ділиться на три види: пакувальний; поліграфічний; дизайнерський.
Картон пакувальний Сама назва цього виду картону має на увазі його застосування для виготовлення упаковки та тари, що, у свою чергу, чітко визначає ті характеристики, які повинен мати цей матеріал: каркасність, жорсткість, високий рівень міцності та бар'єрні властивості. До пакувального картону ми відносимо «картонні коробки для переїзду» і «гофрокартон». Структура пакувального виду картону включає в себе кілька шарів: нижній, середній, верхній і крейдований.
Картон поліграфічний Даний вид картону, як правило, застосовується при виробництві різноманітної багатобарвної продукції, яка вимагає високої якості друку. До видів такої продукції відноситься: дорога подарункова упаковка, папки, брошури і т.д. Варто зазначити, що поліграфічний картон не повинен мати таку якість як висока жорсткість, вона притаманна і пакувальному виду картону. Цей вид картону значно відрізняється про і високою якістю друку за рахунок крейдованого шару або ж двостороннього крейдування.
Картон дизайнерський Такий вид картону як дизайнерський застосовується для виготовлення елітної упаковки, друкованої продукції (книг, каталогів, журналів), презентаційної та іміджевої продукції. Відповідно для виробництва цього виду картону використовується тільки найдорожча і якісна сировина. Відмінність дизайнерського картону від інших видів у найширшій колірній палітрі та різноманітності фактури.10
Практична робота.Виготовлення аплікації з картону.Гусінь.
Матеріали.Папір.картон.ножиці,олівець,клей.
При роботі дотримуйся правил ТБ.
Послідовність роботи:
1.Намалювати на папері кружечки.Колір можно міняти.
2.Вирізати та приклеїти до основи з картону.
3.Домалювати деталі.(див.зразок)
07.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема:Властивості картону.
Порівняння властивостей паперу та картону. При ознайомленні з картоном - найближчим родичем паперу - та його практичному використанні, виготовлення виробів корисно проводити порівняння різних властивостей цього матеріалу з аналогічними властивостями паперу.
Практична робота1.
Дослід 1 Розриваємо невеликі шматочки паперу та картону та розглядаємо їх по лініях розриву. У папері волокна дрібні і однорідні, у картоні вони значно більші, грубіші і неоднорідніші, бо для виготовлення картону зазвичай використовують грубіші і дешевші матеріали - солому, очерет. зразки картону при розриванні або багаторазовому згинанні розшаровується, це відбувається через те, що при виробництві картону використовують два способи його виготовлення.
Дослід 2 Намочити водою клаптик паперу і картону.Який шматочок швидче намокне?Вплив вологи на картон При вмісті води до 5% він стає ламким; у діапазоні вологості 5-8% - зберігаючи жорсткість, стає досить пластичним, зручним для переробки. При вологості більше 8% втрачає свою жорсткість, стає м’яким.
Практична робота 2.Виготовлення аплікації.Матеріали.Папір.картон.ножиці,олівець,клей.
При роботі дотримуйся правил ТБ.
Послідовність роботи:
1.Намалювати на папері кружечки.Колір можно міняти.
2.Для вушок вирізати трикутники.Для хвостика скласти кружечок навпіл.
3.Вирізати та приклеїти до основи з картону.
4.Домалювати деталі.(див.зразок)
06.10.25р. Вч. Басанець В.Ф. Тема уроку: Прийоми випилювання лобзиком.Переведення малюнку на фанеру чи на інший матеріал.
Розташовувати малюнок на фанеру потрібно компактніше, щоб відходів було якнайменше. При копіюванні малюнку на фанеру все треба зафіксувати кнопками. При цьому широку сторону малюнку потрібно розташовувати на фанері уздовж лінії, по якій фанера гнеться легше, а вузьку - поперек цієї лінії. Обводити малюнок потрібно олівцем, намагаючись точно дотримуватись лінії малюнка. Закінчивши копіювання, обов'язково треба перевірити, чи немає пропусків у дрібних контурах орнаменту.
5. Правила випилювання.
При випилюванні намагайтеся не нахиляти лобзик, тримаєте його вертикально, вільною рукою повертайте фанеру з малюнком так, щоб лінія малюнку підходила під пилочку, а не навпаки, причому пилочка повинна увесь час знаходитися в круглому отворі фіксуючої дощечки. При дуже крутих поворотах потрібно зробити спеціальні рухи лобзиком, не натискаючи на пилочку і поступово повертаючи фанеру. Для випилювання внутрішніх контурів орнаменту деталей потрібно в них зробити отвори. Для цього тонким шилом з ручкою проробляють отвори у фанері для пилочки. У такий отвір знизу фанери вставляють верхній кінець пилочки і закріплюють його у верхньому затиску, а нижній кінець пилочки закріплений у нижньому затиску. Щораз треба не забувати здавлювати рамку лобзика для натягу пилочки. Шило буде входити у фанеру з меншими зусиллями, якщо кисть руки із шилом буде робити обертальні рухи (одночасно з натиском, що проколює,).
Отвір у фанері для пилочки можна також зробити невеликим дрилем з діаметром свердла 2 мм. Рекомендується також отвір розміщати в середині контуру, що випилюється, і не близько від лінії контуру, щоб виникаючі дрібні тріщинки навколо отвору були вилучені від лінії пропилу.
Випилювання варто починати із середніх контурів орнаменту. Працювати потрібно при гарному освітленні, щоб уникнути помилок і сходів з лінії малюнка.
При роботі з лобзиком треба сидіти не згинаючись, перерви для відпочинку треба робити через 20 - 30 хв.
Утворений деревний пил після роботи потрібно змітати щіткою-зміталкою і приміщення провітрити.
Щоб після обробки деталі міцно трималися і не розпадалися, треба отвори для шипів випилювати, виходячи з товщини узятої для роботи фанери. При обробці шип повинен входити в паз з легким зусиллям. Іноді можна з'єднувати деталі «у замок». Пази варто випилювати трохи менше потрібного розміру
07.10.25р. Вч. Басанець В. Ф. Тема уроку: Випилювання криволінійного контуру.Інструкційна карта
на виготовлення виробів з фанери (пиляння лобзиком)
№ п/п
Назва операції
Інструменти та матеріали
1
Вибір заготовок.
Фанера.
2
Шліфування фанери.
Шліфувальний папір, фанера.
3
Нанесення малюнків на фанеру.
Малюнок, копіювальний папір, шаблон, олівець, лінійка.
4
Прикріплення спеціального столика - підставки до робочого стола
Струбцина, лещата, столик - підставка.
5
Випилювання заготовок.
Столик - підставка, шило, лобзик, заготовка виробу, ключ для лобзика, пилочки
6
Зачищення випиляних виробів.
Шліфувальний папір.
7
З'єднання деталей.
Клей.
8
Самоконтроль та взаємоконтроль готового виробу.
08.10.25р. Вч.Басанець В.Ф. Тема уроку: Оздоблення виробу. Потрібна якість остаточної обробки столярних виробів залежить від їх призначення. Так, ящики для посилок, інструментів, цвяхів тощо цілком досить обробити рубанком. Різні підставки для приладів, ослінчики, дешеві меблі тощо фарбують, більш дорогі - лакують. Але є чимало таких столярних виробів, зовнішні поверхні яких обробляють особливо старанно. Це - меблі з дорогих порід деревини, рами до картин, столики до шахів, декоративні речі з різьбленням на деревині тощо.
Після остаточної обробки вироби набувають гарного вигляду. Крім того, плівка, фарби або лак захищає вироби від зволожування, розтріскування, розклеювання від дії сонячних променів, а також від грибків та шкідників. Чим краще оброблено поверхню виробу тим краще він зберігається.
Види оздоблення виробів з деревини.
Непрозоре покриття (оздоблення) - це покриття поверхні виробу непрозорою плівкою (фарбами), що закриває колір і текстуру деревини. Його застосовують для покриття вікон, дверей, огорожі. Для цього покриття застосовують олійні, емалеві, водоемульсійні фарби.
Прозоре оздоблення зберігає, або ще більше виявляє текстуру деревини. Для цього застосовують поліефірні і нітролаки, рідше олійні лаки. Часто перед нанесенням прозорого покриття деревину підфарбовують прозорими барвниками, щоб текстура поверхні стала виразнішою і красивішою.
Художнє оздоблення деревини - це різьба по дереву, інкрустація, випалювання. На цьому виді оздоблення ми зупинимося детальніше. Але в більшості випадків після художньої обробки поверхні її покривають прозорим покриттям - лаком.
08.10.2025р.Галушко Ю.М.
Тема:Виготовлення аплікації.
Діти давайте спробуємо пригадати, що можна побачити в лісі? Так, дійсно в лісі є різноманітні дерева, кущі, ягоди, птахи, а також гриби.
А які саме гриби ви знаєте?
відгадайте загадку:
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б з лісу пострибав ,
Якби другу ногу мав.
(Гриб)
Сьогодні на занятті ми будемо виготовляти аплікацію грибочка із рваних частин паперу.
Слово «аплікація» означає – приєднання, прикладання, приклеювання.
Зараз ми з вами будемо виготовляти аплікацію їстівного гриба – білого гриба.
Інструктаж
Давайте з вами пригадаємо правила, якими ми користуємося під час виконання такого завдання:
під час роботи не заважай …… тому, хто поруч;
обережно поводься з ………… клеєм;
роботу виконуй ……………акуратно.
1. Правила виготовлення рваної аплікації:
- обривання паперу робиться невеликими шматочками;
- колір паперу підбираємо відповідно до зразка нашого гриба;
- на шаблон наносимо невелику кількість клею і приклеюємо маленькі шматочки паперу відповідного кольору.
2. Правила користування клеєм:
- для аплікацій найзручніше використовувати клей ПВА;
- користуватися зручніше пензликом для клею;
- наносити потрібно тонкий шар клею;
- залишки клею потрібно витерти серветкою;
- готові аплікації необхідно просушити;
- по закінченню роботи обов’язково закрутіть клей.
Створення рваної аплікації
Фізкультхвилинка:
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
І за столик посідали.
09.10.2025р.Галушко Ю.М.
тема:Виготовлення аплікації.
Спробуйте відгадати загадку:
Навесні я вас радую, Влітку прохолоджую, Восени годую, А взимку зігріваю. {Дерево) — Ну, що — здогадались? Тоді спробуйте відгадати ось цю загадку: В них багато є роботи, Хоч стоять вони весь час. Від дощу чи від спекоти Захистять, врятують нас. Не лягають спать ніколи, На ногах вони одвік. Не бояться плину рік, Ні завій, ні вітру реву. Хто ж вони такі ...? {Дерева)
Що б це могло бути? Ви вже, мабуть, здогадалися? Так, це дерево. Навесні, заквітчане біло-рожевим цвітом, воно зачаровує нас пахощами і красою. Влітку приваблює затінком, приємною прохолодою. А вже під осінь щедро обдаровує плодами. Взимку ж ми зігріваємось теплом від дров чи вугілля, яке теж утворилося з деревини. Ми сьогодні зробимо аплікацію "Дерево".
Див.зразок.Дотримуйся правил ТБ.
Матеріали:кольоровий папір,картон для основи,клей.Правила користування клеєм:
- для аплікацій найзручніше використовувати клей ПВА;
- користуватися зручніше пензликом для клею;
- наносити потрібно тонкий шар клею;
- залишки клею потрібно витерти серветкою;
- готові аплікації необхідно просушити;
- по закінченню роботи обов’язково закрутіть клей,олівці.
Послідовність роботи:
1.Намалювати стовбур.Можно вирізати з паперу.
2.На крону дерева приклеювати рвані клаптики паперу.