zdravljicazadialog

Zdravljica za dialog

STRASBOURG Premier Janša v evropskem parlamentu - Veliko besed o žariščih Zahodnega Balkana

Na prvem letošnjem plenarnem zasedanju evropskega parlamenta (EP) je slovenski premier Janez Janša predstavil slovenski program predsedovanja. Na vprašanja poslancev o Balkanu je odgovoril, da se mora Evropa iz vojn v nekdanji Jugoslaviji nekaj naučiti. Francoski socialist pa je za zgled multikulturnega dialoga zrecitiral Zdravljico.

Premier Janša je v ovalni dvorani evropskega parlamenta nastopil opoldne, ko so se poslanske klopi napolnile. Med razpravami namreč velika večina od 785 poslancev vedno zapusti dvorano, opoldne pa se vrnejo na glasovanje. Vodstvo parlamenta zato visoke goste povabi za govornico tik pred začetkom glasovanj. Tako kralji, predsedniki držav in premierji ne nastopijo pred prazno dvorano.

Predsednik slovenske vlade Janez Janša je včerajšnji dan označil kot zgodovinski, ker Slovenija predsedovanje začenja kot prva slovanska država, prva novinka in kot prva država izza nekdanje železne zavese. Poudaril je tudi, da je slovenska gospodarska rast v lanskem letu presegla šest odstotkov, brezposelnost je najnižja v zgodovini in ena najnižjih v EU. “Stopnja revščine je druga najnižja v evro območju, smo tretja najmanj zadolžena članica evro območja, na reformnem barometru EU se uvrščamo med prvih šest držav članic,” je dejal Janša.

Med prioritetami je na prvo mesto postavil ratifikacijo reformne lizbonske pogodbe.

Na poslanska vprašanja o legalnih osnovah glede napotitve misije EU na Kosovo je rekel, da je podobno razmišljanje v prejšnjem desetletju povzročilo več sto tisoč mrtvih, zato bi se “Evropa morala iz tega nekaj naučiti”. Prepričan je, da v primeru enostranske neodvisnosti Kosova ne bo prišlo do vojne. Nevarnost konflikta grozi le v primeru “neukrepanja”, zato podpira misijo EU na Kosovu.

Sicer pa so šefi poslanskih skupin Sloveniji namenili tudi zelo izbrane besede. Pripadnost EU je pohvalil Joseph Daul (EPP): “Kar smo mi naredili v 50 letih, je vam uspelo v desetih”. Francoski poslanec iz vrst socialistov Bernard Poignant pa je prebral slovensko himno in dejal: “Kdo drug kot vi lahko govori bolje o medkulturnem dialogu?” TINO MAMIĆ

Zaščita Jadrana šele po umiku ERC

Poslanec evropskih socialistovHannes Swoboda, ki je poročevalec EP za Hrvaško, je včeraj za Slobodno Dalmacijo ocenil, da “možnost hrvaškega vstopa v EU leta 2011 ni še do konca izgubljena”. Če se bo obotavljala in ne bo pohitela, pa se zna zgoditi, da bo morala v EU vstopiti v paketu, kar bi vse skupaj podaljšalo za več let, napoveduje poslanec.

Glede ekološko-ribolovne cone (ERC) ne verjame, da bo prišlo do blokade pogajanj z EU, vendar opozarja, da mora Zagreb popustiti: “Italija in Slovenija sta v klubu, komisija je ob njih. Ko boste vi noter, boste lahko spreminjali pravila. V enem letu, kolikor bo še trajalo, da izpogajate, kar morate, Italijani ne bodo toliko lovili, da bi se kakovost Jadranskega morja bistveno spremenila.”

Swoboda je rekel, da “Slovenija mogoče tudi ni povsem korektna” in da morda res pritiska, da bi uresničila svoje interese, vendar: “Ko boste odstopili od ERC, boste lahko zahtevali, da Slovenija sprejme sporazum Sanader-Janša, prej ne.”

Hrvaški premier Ivo Sanader pa je včeraj v Bruslju predlagal štiristranske pogovore med Hrvaško, Slovenijo, Italijo in evropsko komisijo. Obenem je zatrdil, da je “tudi v odločitvi hrvaškega sabora jasno, da ERC ne prejudicira meje med Slovenijo in Hrvaško”. TAM