ekološko-ribolovnacona

Ekološko-ribolovna cona

SLOVENIJA, HRVAŠKA

Hrvaška se bo o ekološko-ribolovni coni posvetovala s Slovenijo in Italijo

O coni šele po volitvah

Hrvaška je napovedala sestanek s Slovenijo in Hrvaško o ekološko-ribolovni coni (ERC), ki jo kljub odločnemu nasprotovanju EU namerava razglasiti na novega leta dan. ERC pa na Hrvaškem v predvolilni kampanji podpirajo vsi, posebej pa desnica.

Vodja hrvaških pogajalcev z EU Vladimir Drobnjak je včeraj v Bruslju zatrdil, da se bo Hrvaška zagotovo sestala z Italijo in Slovenijo glede ekološko ribolovne cone v Jadranskem morju: “Sestanek na visoki ravni zagotovo bo, vendar ne želim ugibati glede datuma.”

Občutljivi čas

Ker gre za občutljiv čas pred hrvaškimi volitvami, napovedanimi za 25. november, bi lahko diplomatsko izjavo Drobnjaka razumeli, da bo sestanek šele po volitvah, torej najprej v začetku decembra. Takrat bo sicer nastal problem zaradi izvolitve nove vlade, posebej, če aktualni premier Ivo Sanader ne bo več dobil relativne večine v saboru. Na to opozarja tudi italijanska nacionalna ribiška zveza, ki jo zelo skrbi, da decembra pogajanja ne bodo uspela.

Zaradi odločnega sporočila evropske komisije, da bi razglasitev ERC pomenila oviro v približevanju Hrvaške evropski zvezi, bo Zagrebu takrat zelo v interesu, da sklene dogovor o ERC, menijo nekateri poznavalci.

Nekateri poznavalci omenjajo celo možnost, da bi Hrvaška cono razglasila, vendar je v resnici ne bi izvajala.

Drobnjak odprtih vprašanj med državama ni komentiral, kljub vprašanjem novinarjev o možnostih, da bi Slovenija pojutrišnjem preprečila načrtovano odprtje dveh poglavij v pogajanjih z EU. Francoska tiskovna agencija AFP je namreč včeraj poročala, da namerava Slovenija skupaj z Italijo zaradi ERC preprečiti odprtje poglavja o zunanjih odnosih in s tem ovirati pogajalski proces Hrvaške z unijo.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je včeraj povedal, da ima Slovenija pri omenjenem poglavju “zadržek, ki pa je tehnična okoliščina in jo lahko kandidatka odpravi v najkrajšem možnem času”. Spomnil je, da se je Hrvaška “pred obličjem EU” obvezala, da cone za članice EU ne bo uvedla. Meni, da bo za napredovanje proti EU sedaj morala izpolniti svoje zaveze. “Imamo nekaj pripomb in jih bomo najbrž imeli še nekaj časa. To pa ne pomeni, da zaviramo napredovanje Hrvaške proti EU,” je pojasnil minister. “To ni dvostransko vprašanje, ampak evropsko vprašanje prvega ranga,” je bil odločen Rupel.

Na Hrvaškem berejo Ruplov blog

Sicer pa so hrvaški mediji včeraj precej pozornosti namenili tudi slovenskim politikom, ki govorijo o mejnem sporu. Jutarnji list piše o “malce zapleteni pravljici, polni političnih sporočil” poslanca SD Marka Pavlihe, objavljeni v Večeru. Index piše o predsedniškem kandidatu Alojzu Peterletu, ki pravi, “da se s Hrvaško ne more pogajati o celovitosti Piranskega zalive in ne o izhodu na odprto morje”.

Večernji list pa na dolgo povzema blog zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki ga je “začel pisati, ko se mu je Delo zahvalilo za sodelovanje”. Zagrebški dnevnik povzema, da ima Slovenija “zgodovinsko pravico do izhoda na odprto morje, ker je izgubila svojo etnično obalo severno od Trsta”. Minister je v svojem spletnem dnevniku na Siolu obširno govoril o mejnih vprašanjih v ponedeljek. Od srede septembra, ko je Rupel začel pisati blog, je hrvaško-slovenskim odnosom namenil veliko pozornosti. TINO MAMIĆ

Primorske novice, 10. oktober 2007