30letškofijekoper

30 let Škofije Koper

Primorske novice, 20. oktobra 2007

Škofija nacionalnega pomena

V povojni zgodovini primorske katoliške cerkve je gotovo najpomembnejši dogodek ustanovitev skupne cerkvene pokrajine. Po napovedani delitvi Primorske na tri pokrajine ostaja škofija ena najpomembnejših inštitucij, ki obsega celotno regijo med Triglavom in Jadranom.

Koprski škof Metod Pirih je preteklo sredo, točno 30 let po obnovitvi razširjene škofije Koper, naročil svojim 143 duhovnikom, naj se pri jutrišnji maši spomnijo tega dogodka. Glavna slovesnost pa bo šele januarja, ko bo obletnica slovesne razglasitve.

Do lani najmanjša slovenska škofija je bila na prelomu stoletja predmet številnih neuradnih in uradnih posvetov zaradi ideje o delitvi. Delitve so si želeli nekateri verniki in duhovniki na Goriškem, še bolj zavzeto pa so to podpirali politični in civilnodružbeni krogi na čelu s Forumom za Goriško. Velika večina znotraj primorske cerkve je bila takrat proti delitvi in Vatikan je nato ustanovil samo tri nove škofije: v Murski Soboti, Celju in Novem mestu. Razlike med severom in jugom ostajajo, posebej med debato o tem, na koliko pokrajin bo razdeljena Primorska. Na severu je vernikov več, v vsej zgodovini je od tam tudi več duhovnikov. Posebej z Vipavske.

Medijska škofija

Koprska škofija je bila v marsičem glasnik sprememb v slovenski Cerkvi v drugi polovici prejšnjega stoletja.

V Novi Gorici je leta 1952 nastala Družina, današnji osrednji katoliški tednik. V Kopru in Postojni je leta 1965 začelo izhajati Ognjišče, najbolj bran slovenski mesečnik, ki ga bere vsak osmi prebivalec države. Oče revije Franc Bole je v Kopru ustanovil tudi Radio Ognjišče z osrednjim studijem v Ljubljani, ki je za nacionalnim najbolj poslušan radio v državi. Manj srečno roko je imel Bole s televizijo, saj je TV3, ki v velikem delu cerkvenih krogov ni imela podpore že od vsega začetka, po nekaj letih delovanja prodal.

Ognjišče je hkrati tudi založba, ki slovi po knjižnih uspešnicah in nizkih cenah. Letno izdajo več kot 40 naslovov. Samo znanega “rdečega” ilustriranega Svetega pisma so doslej prodali več kot 150.000 izvodov.

Pastoralne novosti

V koprski škofiji je nastalo tudi nekaj novosti v duhovni oskrbi (pastorali), ki so imele pomen za vso državo. Apostolski administrator jugoslovanskega dela goriške nadškofije Mihael Toroš je pet let po vojni v Vipavi ustanovil semenišče, sedem let kasneje še klasično gimnazijo. Do leta 1991 se je v Vipavi šolalo 550 fantov (200 duhovnikov, od tega polovica primorskih), od takrat naprej pa se vsako leto vpiše za dva ali tri razrede dijakov.

Duhovnik iz Vrhpolja Vinko Kobal je bil začetnik tednov duhovnosti za mlade, ki so postali steber slovenske mladinske pastorale. Še danes se samo v Stržišču pod Črno prstjo vsako poletje zvrsti nekaj sto mladih na duhovnih vajah. Med njegovimi učenci je tudi vrsta slovenskih politikov.

“Medijski duhovnik” Bole pa je že v svinčenih časih ustanovil predal dobrote. Po uvedbi demokracije je postal prvi direktor Slovenske Karitas.

Izzivi za prihodnost

Cerkvena statistika v vseh slovenskih škofijah v zadnjih desetletjih beleži padec števila duhovnikov, nedeljnikov, krstov in porok. Po drugi strani v državi narašča število ateistov, razporok in neuradnih partnerskih zvez.

Škof Pirih glede prihodnosti zaupa v Boga in njegove besede iz Svetega pisma: “Dovolj ti je moja milost, zakaj moč se v slabosti spopolnjuje.” TINO MAMIĆ

* 599 - prva omemba škofa v Kopru, legenda o sv. Nazariju

* 1548 - koprski plemič Peter Pavel Vergerij (papeški diplomat, koprski škof, Trubarjev sotrudnik pri izidu prve slovenske knjige) izobčen zaradi protestantizma

* 1710 - škof Naldini, avtor krajevne zgodovine, ustanovi Ilirsko semenišče za Italijane in Slovane

* 1828 - škofija ukinjena (takrat obsega ozemlje med Rižano in Dragonjo)

* 1945 - iz treh delov škofij (Gorica, Trst, Reka) tostran nove meje nastanejo tri apostolske administrature

* 1947 - krvava birma v Lanišću, administrator Franc Močnik dvakrat izgnan v Italijo

* 1965 - združitev vse Primorske v eno administraturo

* 1977 - obnovitev škofije, škof Janez Jenko

* 1987 - škof Metod Pirih

* 2004 - ideje o delitvi škofije zavrnjene, Nova Gorica dobi konkatedralo