venopilon

Veno Pilon

AJDOVŠČINA, VIPAVA: Na novo odkriti podatki o družini slikarja Pilona porajajo nova vprašanja

Družina Vena Pilona se je v Ajdovščino preselila iz Vipave

Znani ajdovski slikar Veno Pilon, čigar domačo hišo, nekdanjo pekarno, so nedavno počastili s postavitvijo spominske plošče, se je rodil kot Venceslav Pillon na naslovu Ajdovščina 40. Njegova družina pa se je dve leti pred njegovim rojstvom priselila iz Vipave, pravi 115 let star dokument, ki ga hrani ajdovski župnijski arhiv. A knjige odkrivajo tudi, da doslej znana imena Pilonovih prednikov mogoče niso prava.

Župnijski uradi na Primorskem skrbno hranijo debele knjige, ki so jih s podatki o krstih, porokah in smrtih začeli pisati pred več kot tremi stoletji. Čeprav vse knjige danes niso ohranjene, pa skoraj vsi arhivi hranijo knjige, ki segajo pred leto 1800. V Ajdovščini, denimo, najdemo prvo zapisano rojstvo že v letu 1732.

Dragocena kulturna dediščina

Ajdovski župnik Alojzij Milharčič nas je sprejel prijazno, kljub natrpanemu urniku, ki je glavni vzrok, da župniki nimajo na pretek časa za iskanje po starih knjigah.

Matične knjige predstavljajo dragoceno kulturno dediščino, zato so pravila za brskanje po njih stroga. Znani so namreč primeri, ko so nekateri navdušeni raziskovalci svojih korenin zanimive liste iz knjige preprosto iztrgali in odnesli odmov. Nezaupljivost duhovnikov do obiskovalcev arhivov je zato razumljiva.

Monsinjor Milharčič je odprl omaro, v kateri je za dober meter velikih matičnih knjig. Zelo hitro smo našli zapis o rojstvu najbolj znanega Ajdovca, slikarja, fotografa in prevajalca Vena Pilona. In kaj smo prebrali v umetelni pisavi, ki za branje sploh ni preprosta?

Rodil se je 22. septembra 1896 v hiši s številko 40 (takrat Ajdovščina še ni imela ulic), krščen pa je bil v domači cerkvi 24. septembra. Kot zanimivost naj omenimo, da je umrl dan po rojstnem dnevu, 23. septembra leta 1970.

Novorojenčku je bilo ime Venceslav Pillon. Njegov oče je bil Dominik (pisano latinsko Domenicus) Pillon, stari oče pa Georgius (Jurij), stara mati pa Teresie, oba doma v kraju Moš (Mossa) pri furlanskem Krminu. Mama je bila Uršula iz Podrage, hči Štefana Trošta in Uršule. Krstna botra sta bila Anton Petkovšček in Uršula Šimič. Babica pri porodu je bila Terezija Batič, krstitelj pa Ivan Dugulin, ki je, mimogrede, znan po ognjevitem zagovarjanju pesnika Gregorčiča proti Mahniču.

Iz Vipave v Ajdovščino

V knjigi je bil vstavljen tudi zanimiv listič, družinski list družine Pillon, ki ga je izdal dekanijski urad Vipava 14. junija 1894. V njem piše, da je bil Dominik Pillon iz Moša rojen 14. oktobra 1852 (verjetno gre za napako, saj je v drugem dokumentu letnica 1853) in da se je drugič poročil 12. februarja 1888 z Uršulo Trošt iz Podrage, rojeno 8. septembra 1865. V Vipavi so se paru rodili otroci Jožef (1888), Marija (1890), Izidora (1892, umrla 1893) in Alojzija (1894).

Dokument dokazuje, da se je družina takrat preselila v Ajdovščino. Druga roka je kasneje na list dopisala še dve rojstvi v Ajdovščini: Veceslavovo (1896) in Janezovo (1898, umrl 1899). Splošno znano je, da sta se kasneje rodili še dve sestri, Milka (1900) in Justa (1904).

Tudi Franc Pivk, vipavski župnik, ki mu ljudje še vedno preprosto rečejo samo dekan, ker je dolga leta opravljal delo dekana vipavske dekanije, nam je prijazno odprl vrata svojega arhiva. Ta je vzorno urejen, s številnimi seznami, ki olajšajo iskanje.

Monsinjor Pivk pravi, da je to zasluga njegovih predhodnikov, in omeni slovitega Jurija Grabrijana (1800-1882), ki je med drugim zgradil vipavsko šolo, zvonik v Logu, na Slapu pa ustanovil sadjarsko in vinarsko šolo. Žalostno pa pripomni, da je ob nasilni izselitvi iz župnišča leta 1953 izginilo več dragocenih knjig. V kratkem času so stavbo morali izprazniti, da jo je prevzela jugoslovanska vojska, knjige pa so prenašali tudi udbovci, pojasnjuje Pivk.

Že v eni sami minuti smo dobili potrditev, da so Pillonovi živeli v Vipavi na številki 72. Pek Dominik Pillon iz Moša se je v Vipavi poročil z Uršulo Trošt, smo našli v družinski knjigi (Status Animarum). Pri imenu njunega prvorojenca Jožefa je dvakrat dopisano, da je bil slikar.

Poročna knjiga pa nam je potrdila še imena Venovih starih staršev: Georgius Pillon, Theresia Vidos, Štefan Trošt in Uršula Žgur. Glede na doslej znane podatke, da naj bi bila Dominikova starša Giovanni Pillon in Marianna Peterin, se postavlja vprašanje, katero ime je pravo. Odgovora seveda ne bo lahko najti, saj je župnijski arhiv v furlanskem Mošu zgorel.

Ponuja se torej dober izziv za zgodovinarje in rodoslovce.

TINO MAMIĆ

Primorske novice, 10. oktober 2009

Selitve so Pilonovi imeli v krvi. Dominik se je iz Moša preselil v Vipavo, se oženil s Podražanko in se ponovno preselil v Ajdovščino, najprej v eno, nato v drugo hišo. Veno je v življenju veliko prepotoval, velik del življenja preživel v Parizu (v krstni knjigi je z modrim pisalom dopisano, da se je poročil v Parizu z Anne-Marie Guichard), nato pa se je vrnil domov. Njegov sin Dominique pa živi v Parizu.