euvznamenjuoljke

EU v znamenju oljke

PORTOROŽ Prihaja deset zunanjih ministrov evropskega Sredozemlja

Deset zunanjih ministrov EU iz sredozemskih držav se bo drevi srečalo v Piranu. Novi francoski zunanji minister Bernard Kouchner bo med večerjo predstavil projekt o uniji UMED, ki bi povezovala vse države Sredozemlja. Ministri pa bodo izvedeli tudi vse o evro-sredozemski univerzi, ki jo na naši obali želi ustanoviti Slovenija.

Komentar

Tino Mamić

Klic v Sredozemlje

Slovenija velikokrat pozablja, da ni le celinska, alpska in srednjeevropska država, ampak tudi sredozemska. Čeprav je po drugi vojni okno v svet dobila v večinsko italijanskih mestecih, pa je med Trstom in Devinom prepustila Italiji slovenske vasi. Če danes kdo spregovori o čupi, slovitem drevaku in simbolu slovenskega ribištva, večina Slovencev samo debelo gleda.

Da je Slovenija od vedno sredozemska država, priča tudi arhitektura, ki se iz obmorskih krajev širi daleč v hladne alpske dolinice, pa tudi v belo Ljubljano.

Po osamosvojitvi je Slovenija na svojo sredozemsko identiteto kar malce pozabila. Morje se je nenadoma zmanjšalo, namesto jugoslovanske vojaške mornarice pa smo dobili ladjico. Pa še spor glede meje na morju ...

Sredozemskost dežele pa se, hvala bogu, ne meri z vojaško floto.

Tega se zaveda tudi naša diplomacija, ki je že pred časom začela vlagati prav v politiko na jugu. Evro-sredozemska univerza je nedvomno zadela žebljico na glavico.

Če bo projekt uspel, bo Primorska čez leto dni dobila še tretjo univerzo. Kar bo za koga morda smešno, saj vsa Slovenija ne bo imela toliko univerz kot samo Primorska.

Naj opozorimo, da ne gre za nikakršno konkurenco Kopru in Novi Gorici, saj bo velika večina študentov iz tujine.

Prej bo to izziv za vso našo deželo. Z mednarodno univerzo bo od morja zapihalo tudi na Kranjsko in narodu dodalo prepotrebno svetovljanstvo, širino in odprtost.

Drugi poudarek srečanja bo drevišnja predstavitev projekta Sredozemske unije. Francozi si želijo rednih srečanj voditeljev držav ob Sredozemskem morju. Po eni strani želijo zajeziti ilegalno priseljevanje in zmanjšati nevarnost pretečega terorizma, po drugi pa povečati svoj vpliv na tem območju.

Čeprav francoski minister ne bo povedal nič zgodovinskega (predvsem pa prav nič za novinarje), je to lahko lepa priložnost, da tudi Slovenija dobro premisli o svoji politiki do Sredozemlja, ki se ne sme končati z univerzo v Piranu in mejo v Piranskem zalivu.

Sliši se klic iz Sredozemlja, če naj uporabimo besedno zvezo pisatelja Alojza Rebule, ki je bil rojen prav tam - kjer se je Slovenija dotaknila Mediterana.

Ne pozabimo, morje mora povezovati, ne ločevati.

Letošnje največje mednarodno srečanje v Sloveniji je neformalno, čeprav ima skupina tudi že svoj logotip. Skupina, ki se ji tokrat prvič pridružujeta črnomorski novinki EU Romunija in Bolgarija, se bo tokrat sestala četrtič. Sredozemlje je za EU tradicionalno zelo pomembno področje. Zaradi gospodarskih stikov, problema ilegalnih priseljencev in želje nekaterih držav, da bi vstopile v EU, vodi Bruselj na jugu posebno politiko.

Euromed

Kar tri velike članice, ki štejejo tretjino prebivalstva unije (Španija, Francija in Italija), so tradicionalno zelo navezane na morje med tremi celinami. V evro-sredozemskem partnerstvu Euromed sodeluje vseh 27 članic EU in deset obmorskih držav Azije in Afrike. Vse države Sredozemlja, razen črnomorskih držav in Libije, so vstopile v partnerstvo s tremi cilji: mir, svobodna trgovina in medkulturni dialog.

Mednarodna univerza

V okviru teh ciljev je Slovenija sprožila pobudo, da bi v Piranu ustanovili evro-sredozemsko univerzo. Iz diplomatskih krogov smo izvedeli, da Mladika razmišlja o ustanovitvi univerze že v začetku prihodnjega poletja, v času predsedovanja EU. Prav prihodnje leto je tudi razglašeno za leto medkulturnega dialoga, kar je ena od slovenskih prioritet predsedovanja. “Ustanovitev nove univerze lahko pomembno obogati in okrepi medkulturni dialog v sredozemskem bazenu,” so prepričani na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Sredozemska deseterica

Zunanji ministri sredozemskih članic EU pa se ne sestajajo le v okviru Euromeda, temveč tudi v ožjih krogih in se dogovarjajo o skupnih stališčih. Tokrat je gostiteljica srečanj, ki imajo za simbol oljčno vejico, Slovenija. Poleg glavnih tem – problem množičnega nezakonitega priseljevanja prek morja in bližnjevhodni mirovni proces – bo Slovenija predstavila projekt mednarodne univerze, Francija pa pobudo francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja za sredozemsko unijo.

Zunanje ministre bo drevi sprejel župan občine Piran Tomaž Gantar. Ob tej priložnosti bo poslanec Marko Pavliha gostom predstavil projekt sredozemske univerze. Ministrsko srečanje se bo jutri nadaljevalo z zasedanjem v Kopru v prostorih Univerze na Primorskem.

TINO MAMIĆ

Slovenija sodeluje v regionalnih povezavah:

* Srednjeevropska pobuda (17 članic)

* Kvadrilaterala (4)

* Jadransko-jonska pobuda (8)

* Podonavsko sodelovanje (14)

* Alpe-Jadran (7)

Znotraj EU Slovenija sodeluje v dveh neformalnih regionalnih povezavah:

sredozemski deseterici in

skupini V4+2 (višegrajska skupina, Slovenija in Avstrija).

Primorske novice, 5. julija 2007