liberalnademokratka

Liberalna demokratka

ŽALEC LDS ima novo predsednico - Bo Gaspari kandidiral za predsednika države?

Komentar

Tino Mamić

Po dolgih letih smo le dočakali, da je parlamentarno stranko prevzela ženska. Nekateri politični nasprotniki so prvo liberalno demokratko že začeli obkladati z zlobnimi pripombami na račun lepote in mladosti, kar samo dokazuje, da je v politiki - in gospodarstvu, seveda - mačizma veliko.

Prav moški pa so tisti, katerih se njeni kritiki bojé. Omenjajo se številni: od aktualnih voditeljev LDS, ki še vztrajajo v stranki, do njenega partnerja v zasebnem in poslovnem življenju, odvetnika Mira Senice, ter močnih gospodarstvenikov pretežno leve provenience.

Bojazen, da bi LDS zaradi gospodarskih mogotcev šla na desno, se ne zdi verjetna. Denar nima barve. Nekdanji rdeči direktorji, ki so bajno obogateli v tranziciji, so resda pozabili na socialno pravičnost, a to ne pomeni, da se je njihovo sovraštvo do “razrednih sovražnikov” kaj ohladilo.

Tako v Sloveniji kot v svetu se črta med socialno pravično levico in ohranjevalko vrednot desnico briše že vrsto let. Na levici imamo (posebej pri nas) tudi multimilionarje, na desnici pa tudi socialne reformatorje.

LDS je doslej veljala za stranko levice. Njeni politiki so veliko govorili o socialni pravičnosti, partizanskih vrednotah in podpori sindikatom. Kljub temu pa bi težko kdo trdil, da je bila to stranka, ki se je borila za delavca. Prej bi rekli, da se je zavzemala za direktorje in gospodarstvenike.

Poslej bo govorjenje liberalnih demokratov bolj transparentno, kar je za naš politični prostor, kjer je v primerjavi z zahodnimi demokracijami še marsikaj pomešano, dobra novica.

Najbolj skrbi prepričanje javnosti, ki gospodarstvenike časti, politike pa blati. Onkraj zahodne meje imamo lep primer, kam pelje blatenje politike vsepovprek in oboževanje poslovnežev. Silvio Berlusconi je pred leti nastopil kot svež veter, ki bo kot pravi šef počistil s politikantstvom in v politiko prinesel učinkovitost. Zgodilo se je obratno - vplivanje na medije se je povečalo in pravna država je padla v globlje blato.

Upati je, da slovenske stranke - LDS ni edina, ki prisega na poslovneže - ne bodo ponavljale te napake.

LDS je v soboto tudi odkrito začela z volilno kampanjo za parlamentarne volitve čez leto in pol. To, žal, pomeni, da se bodo tudi drugi morali začeti ukvarjati s kampanjo. Za državo pa to ni najboljše.

Kresalova vodi LDS

Na izrednem kongresu LDS v Žalcu v soboto je večina delegatov za predsednico izvolila Katarino Kresal. Na kritike protikandidata in dveh vidnih članov, ki sta nedavno izstopila, da se LDS seli na desno, odgovarja: “Strank se ne da prodajati in ne kupovati”.

Nova predsednica LDS je po pričakovanjih postala odvetnica Katarina Kresal (34). Na kongresu jo je podprlo 287 delegatov, protikandidata Matjaža Švagana pa 42.

Novi podpredsednik stranke je postal psihiater Slavko Ziherl in tako nasledil Dušana Kebra, ki je v petek protestno odstopil.

Kresalova proti vladi

Četrta predsednica LDS je poudarila, da namerava zmagati na prihodnjih volitvah in “zamenjati oblast, ki nas vodi nazaj v 20. stoletje”. Sedanja vlada po njeni oceni dela le še napake: “Vlada se ne orientira na projekte, ne na prihodnost. Govori le o preteklosti in rešuje stare zamere, osebne spore, kar ni vlada, za katero bi želela, da mi vlada še naslednja štiri leta.”

Švagan proti stranki kapitala

Protikandidat, poslanec in zagorski župan Švagan je zagotovil, da bo ostal v stranki, ki jo je poleg Kebra prejšnji teden zaradi nestrinjanja z usmeritvijo zapustil še nekdanji minister in poslanec Janez Kopač. Švagan je napovedal, da bo LDS čez nekaj mesecev doživela nov kongres: “Ne želim, da LDS postane desna stranka, stranka kapitala, tipičnega liberalnega sistema, ki jo podpira pet, šest odstotkov volilcev, kot je to običajno v tujini.”

Člani vodstva stranke, ki so pred kongresom podprli kandidaturo Kresalove, so bili zadovoljni z izidom glasovanja. Tako Jelko Kacin kot Jožef Školč in Tone Anderlič so se strinjali, da je Kresalova prava izbira za prihodnost stranke. Školč je menil, da se z njeno izvolitvijo stranka ni prelevila v neoliberalno, ampak le pomladila. Od tega trenutka dalje se liberalna demokracija lahko ukvarja s prihodnostjo, pa je poudaril Kacin. TINO MAMIĆ

Na kongresu je zdaj že bivši predsednik Jelko Kacin oznanil, da je nekdanji guverner Banke Slovenije in minister LDS Mitja Gaspari dal soglasje h kandidaturi za predsednika republike, kar pa še vedno ne pomeni, da bo kandidiral. Na levici se tako obeta boj med Gasparijem in Danilom Türkom, ki ga podpira SD.