Permetezők

Kétféle permetezési mód terjedt el a gyakorlatban. Az egyik a nyomáspermetezés, a másik a szállítólevegős permetezés.

Nyomáspermetezők működési elve az, hogy valamilyen pumpával vagy szivattyúval a permezlevet egy szűk keresztmetszetű fúvókán nagy nyomássa áramoltatjuk át. Ilyen elven működik a kézi permetező is és a Robi250t vontatható permetezője is.

A szállítólevegős permetezés működési elve az, hogy egy a grsvitációs úton, vagy egy kisnyomású szivattyúval nagysebességű légáramlstba porlasztjuk el a permetlevet.

A gyakorlatban szántóföldi növényvédelemre, levéltrágyázásra, gyomírtásra, illetve kordonos művelésű szőlőkben, gyümölcsösökben, kiskertekben használják inkább a nyomáspermetezőket . Mivel itt kisebb a permet elsodródásának az esélye, így nem csak szélcsendes időben de néhány m/s-os szellőben is használható.

Családi gazdaságokba nyomáspermetezők választhatunk a néhány literestől az kertitraktor vonttatta 1-200 L-esig. Ezek lehetnek kézi pumpás, elektromos membránszivattyús (akkumulátorról működtettetett), illetve benzinmotoros membránszivattyús kivitelü is.

A szállítólevegős permetezés szélcsendben, vagy kis légmozgás mellett végezhető a permet elsodródásának veszélye nélkül. Nagy előnye, hogy a permetlé mellet a szállítólevegő viszonlag nagy tömege is segíti a permeterés hatékonságát. Képes nagytömegű lombozatot átforgatni, így a levélzet mindkét oldalát finoman bevonni permettel.

Milyen permetezőgépet válasszak?

Ezt célszerűen és elsősorban a terület nagysága, és a vele arányos pemetszer mennyisége határozza meg. Másodsorban a kezelni kívánt növénykultúra összetételétől. Harmadik szempont a kényelmünk és anyagi lehetőségeink összeférhetősége.

Szántóföldön 100m²-re, hagyományos művelésű gyümölcsösben 2db gyümölcsfára, kordonos szőlőben .........kordonos gyümölcsösben.... 10L permetszerre van szükség.

Egy a család számára minden zöldséget, gyümölcsöt megtermelő 4-500m² konyha vagy hobbi kert elméleti maximális permetszer igénye 50 liter. Gyakorlatban a sokféle növény miatt nem igen igényel egyszere 10-20 L-nél több permetszert. Ezt bőven kielégíthetjük egy 5-10 L-es pumpás permetezővel. Olyant gépet válasszunk, amelyikhez van szártoldó, hogy a gyümölcsfáink tetejét is elérjük vele.

500-1500m²-es kiskertekbe 20 L-es permetező választása a megfelelő. Itt is az elméleti permetlé maximum mindösszesen 150 L. Gyakorlatilag ritkán haladja meg a 60 L-t a vegyes növény összetétel miatt.

Ebben a kertméretben szőlőtermő termő vidékeken, gyümölcsös kertekben, gyakori jelenség az amikor a teljes terület szőlővel van telepítve, és a sorok között helyezkedik el a "konyhakert". Ebben az esetben már megfontolandó egy motoros háti nyomáspermetezőgép brszerzése. Azzal ugyanis könnyen gondozható mind a szőlő/gyümölcs, mint a kerti zöldségek is.

Ha csak tisztán szőlő/gyümölcsösből áll a terület akkor már egy motoros (szállítólevegős) hátipermetezőt jobb választani.

Motoros háti permetezőt csak ennél nagyobb területre gazdaságos venni. Olyan méretű területre ahol az alkalmankénti permeté igény meghaladja a 100 L-t de a 300-350 L nem éri el.

Ennél nagyobb permetléigény esetén már egy kerti traktorral vontatott permetező géppel gazdaságos a munka.

Kordonos gyümölcsösben, szőlőben mindkét permetezési mód megfelelő. Szántóföldön hagyományos inkább nyomáspermetezőt részesítsük előnyben. Hagyományos gyümölcsösben a nyomás permetező kézi permetezőpisztolyos változata, nagyterületeken a permetező ágyuk a megfelelőek.

Nyomáspermetezőkhöz különféle szórófejek választhatók. A legfinomabb porlasztást azok a fejek adják amelyek kúp alakúak és egy keskeny karika nyomot hagynak. Nagy lémennyiséget képesek messzire kijuttatni a kúp alakú teli kör nyomot hagyó fejek. Nagy cseppeket jttatnak ki a vonalas szóró fejek. Ezek elsősorban lombtrágya és gyomirtó kijuttatására alkalmasak.

Hogyan permetezzünk?

Permetlé készítés:

Permetlevet ha lehet lágy (eső) vízből készítsünk. Megfelel a hálózati víz és a szűrt, tiszta élővíz is.

Elösször mindig mérjük ki (mérleggel, mérő edénnyel) a szükséges szer mennyiségét. Utánna készítsünk törzsoldatot. A számított teljes lémennyiség 1%-ból készítsük a törzsoldatot. (Pl.: 1200m²-re kb. 120 L bermetlé kell. 1,2 liter vízben oldjuk fel a teljes szükséges vegyszermennyiséget. Réz, kén, stb amiből fajlagosan több kell mint a kisebb dózisu szerekből ne 1, hanem 10%-os lémennyiséggel készítsük a törzsoldatot. Az elöbbi példa alapján ne 1,2 hanem 12 L-ből.)

Ha több különböző állagú vegyszert keverünk ugyan ahhoz az oldathoz, mindig a szilárdakkal kezdjük és a folyékonyakat hagyjuk a végére. Folyamatos keverés mellett fokozatosan adagoljuk a hozzávalókat.

A tartály ürtartalmának megfelelő mennyiségű törzsoldatot öntsünk a tartály töltőnyílásán lévő szűrőre. (Nyomáspermetezőknél alkalmazzunk további finomszűrőt a betöltésnél. Sok boszuságtól megkímélhetjük msgunkst így.)

Ez után töltsük hozzá a permetezéshez szükséges vizet.

Ahol becslésünk alapján ki fog ürülni a tartály, oda szállítsunk kellő mennyiségű vizet. Így előre gondolkodva meggyorsíthatjuk a munkát.

Mindig a permetezőtartályban keverjük össze a törzsoldatot. Így biztosan nem burul ki a drága vegyszer, és nem terheljük feleslegesen a környezetet sem.

Nagyobb tartályokban előfordul keverőberendezés. Kissebb tartályokat időnként keverjük át, vagy rázzuk meg őket. Így biztosan nem alakul ki leülepedett csapadék miatti dugulás.

Ne permetezzünk erős szélben, tűző napon. Rovarirtóval csak napnyugta után, amikor már a méhek elvonultak. A legjobb permetezési idő a szélcsendes hajnali vagy naplemente utáni idő.

A maradék permetszereket egy két napon belül hassználjuk el. Ne öntsük ki, ne engedjük élővizekbe, inkább permetezük újra az állományt amig el nem fogy.

Permetezés után mossuk ki alaposan a tartályt. Mosáshoz legalább a tartály térfogatának az 1/10-e mennyiségű vízet használjunk. Erős lerakódásokat trisós vizzel keféljük le. Pumpákat, szivattyúkat, csapágyakat a gépkönyv karbantartási tervének megfelelően kenjük használat után.

Permetezéshez permetlékészítéshez is mindig használjunk védőfelszerelést.

Széleskarimáju vízhatlan kalapot. Ez meggátolja a fákról a fejünkre, arcunkra csepegő permetszert.

Oldalt is zárt védőszemüveget. Csak az ilyen kialakítású szemüveg védi biztonságosan a szemünket.

Cserélhető/mosható betétes légzőmaszkot/álarcot. Vízhatlan (nyaknál, csuklónál, csizmánál is) zárt védőruha.

Gumi kesztyűt és gumicsizmát.

Permetezés elött, alatt, ne fogyasszunk szeszesitalt.

Permetezés alatt ne dohányozzunk, ne együnk, ne igyunk.

Porozás:

Ma már nincs akkora jelentősége a növényvédelemben. Korszerűtlen, anyagpazarló, nem környezetbarát, drága, és perzselésvesdzélyes.

Egyes szállítólevegős permetezőgépek alkalmasak por vagy granulált műtrágya kijuttatására. Kis gazdaságokban nagyterületek hatrékony módszere ez. Hátrànya az, hogy gyakorlat hiányában egyenetlen hatóanyag elosztást eredményez.

Használsatakor a gép és a kezelője is (a gyorsanáramló és surlódó szemcsék miatt) statikusan erősen töltötté válik. Ezért a gép szórócsövét földelőláncal kell ellátni. Ez egy akkora fém lánc, ami a gép működtetésekor minden esetben biztonsággal leér a földre.

Mirejó még egy permetezőgép?

Szürt mésztejjel fertőtlenítő meszelést végezhetünk olakban, istállókban, tárolóhelyeken, pincékben. Meszelhetjük fák