A kerti traktor esetében minek kell ahhoz teljesülnie, hogy a közúti közlekedésben részt vehessen?
Elösször is azt kell tisztázni miféle jármű, a kerti traktor?
Járműveket három csoportra osztja a KRESZ 1sz. függeléke.
Gépjárművekre. Motoros (de) nem gépjárművekre, és nem motoros járművekre.
A gépjárműveket további két csoportra osztja a KRESZ . Gépkocsikra (szgk., tgk., busz, trolibusz, vontató, nyerges vontató,), illetve motorkerékpárokra (két kerekű, oldalkocsis, négykerekű, és a motoros tricikli)
A motoros nem gépjárműveket a KRESZ további kategóriákba osztja: mezőgazdasági vontató, lassú jármű, smk, villamos. A nem motoros jármű kategóriába a: pótkocsi, félpótkocsi, kerékpár, állatierővel vont jármű, és a kézi kocsi tartozik.
Ha figyelmesen elolvassuk a jarmű fajták leírásait a jogszabályban, akkor egyedül a lassújarmű leírásanak felel meg a kerti traktor.
"Lassú jármű: olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt és sík úton önerejéből 25 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes."
Tehát a kerti traktor, motoros, de nem gépjármű, és lassú jármű kategóriába tartozik. A jogszabály ugyan elnevezi, meg is határozza a kertitraktort. "Az egytengelyes motoros részből, és a hozzákapcsolt egytengelyes pótkocsiból álló, a közúti közlekedésben egy egységként résztvevő, és 15 km/h sebességnél gyorsabban haladni nem képes lassú jármű (a továbbiakban: kerti traktor)"
De nem nevezi meg mint külön kategóriát. Csak mint olyan lassú járműként említi ami nem felel meg maradéktalanul a lassú járműre előírtaknak. (?) Sőt! A fényvisszaverők elhelyezése, a kivilágítás módja, az állati erővel vont járművekre előírtaknak, illetve a pótkocsikra előírtaknak a keveréke.
(Miért nem lehetett egy külön kategóriát létrehozni? Mondjuk a qvad-ot is bele erőszakolták a motorkerékpár kategóriába.)
A kerti traktornak meg kell felelnie az alábbiaknak:
1.) A jármű kormányberendezésének olyannak kell lennie, amely lehetővé teszi, hogy a vezető – a jármű terhelési állapotától és sebességétől függetlenül – a jármű haladási irányát könnyen, gyorsan változtathassa, illetőleg a járművet könnyen és megbízhatóan egyenes irányban tarthassa. A kormányberendezés a vezetőre fárasztó rezgéseket, illetőleg lökéseket nem továbbíthat.
2.) Olyan, a vezető által menet közben is működtethető és rögzíthető fékberendezéssel, amely a járművet bármely terhelési állapotában legalább 2 m/s² lassulással lefékezni, és a terhelt járművet 18%-os lejtőn megtartani képes. (Ez azt jelenti, hogy 15km/h sebességel haladva minden körülmény között kevesebb mint 2,5 másodperc alatt megállítja a járművet.)
Pótkocsin úgy, hogy a lámpák átvilágított felületének a külső széle a jármű legszélső pontjától 0,40 méternél - pótkocsi első helyzetjelző lámpája esetében 0,15 méternél - távolabb, ne legyenek. A helyzetjelző lámpák átvilágított felületének alsó széle az úttest szintjéhez 0,35 méternél közelebb, felső széle az úttest szintjétől esetében 1,90 méternél távolabb nem lehet. Energiaellátásuk olyan legyen, hogy a jármű álló helyzetében is világíthassanak.
3.) Fel kell szerelni: hátul mindkét oldalon, a jármű legszélső pontjátóllegfeljebb 0,40 méter távolságban, a talajtól legalább 0,35 méter és legfeljebb 0,60 méter távolságban elhelyezett, legalább 50 cm2 hatásos felületű kizárólag piros színű fényvisszaverővel. hátsó fényvisszaverője csak csúcsával felfelé álló egyenlő oldalú, 0,15-0,20 méter élhosszúságú háromszög lehet, annak belsejében semmiféle világítóberendezés nem helyezhető el.Első fényvisszaverővel minden pótkocsit fel kell szerelni. Az első fényvisszaverő által visszavert fény csak fehér lehet, és nem lehet háromszög alakú.
A járművön túlnyúló rakomány megjelölésére szolgáló - a járművön alkalmilag használt - fényvisszaverőkre a pótkocsi fényvisszaverőjére vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a gépjármű, a mezőgazdasági vontató és a lassú jármű rakományán lévő hátsó fényvisszaverő háromszög alakú nem lehet.
A jármű hátulján elhelyezett, hátulról jól látható, legalább 750 cm2 felületű, ferde pirosfehér csíkozású fényvisszaverő táblával. A táblát úgy kell elhelyezni, hogy alsó széle az úttest szintjéhez legfeljebb 0,60 méter távolságban legyen. A fényvisszaverőknek - olyan járműből, amelynek a távolsági fényszórója a fényvisszaverőt megvilágítja - sötétben, tiszta időben legalább 150 méterről észlelhetőnek kell lenniük.
4.) Éjszaka, rossz látási körülmények közt ki kell világítani: előre fehér (Kadmium sárga nem engedélyezett!) hátra piros fényt adó, éjszaka, tiszta időben legalább 150 méter távolságból látható, nem vakító lámpával (lámpákkal) amely a jármű előtt az utat legalább 10 méter távolságig megvilágítja, az 1,60 méternél nem szélesebb kerti traktoron e lámpát (lámpákat) a jármű bal oldalán, az 1,60 méternél szélesebb kerti traktoron e lámpákat a jármű bal és jobb oldalán egyaránt el kell helyezni. A helyzetjelző lámpákat a következőképpen kell elhelyezni:
5.) Nem lehet 2,55m-nél szélesebb, 3 m-nél magasabb. Elhaladási zaja nem lehet hangosabb 88dbA-nál. A pótkocsi kapcsolószerkezete véletlen leakadás ellen biztosított kell legyen. A vezetőn kívül, személyt, sem közúton, sem közforgalom számára megnyitott magánúton sem szállíthat. Nem vontathat további pótkocsikat, egyébb utánna kapcsolt eszközöket.
De miért pont így? Vetődik fel a kérdés. A KERSZ-nek és a hozzá kapcsolódó jogszabályoknak sajátos logikája van.
A közlekedés többi résztvevői szürkület után így tudják meggállapítani milyen jellegű jármű halad elöttük.
A jármű hátulján, a talpán álló két darab egyenlőszárú háromszögből tudják, hogy pótkocsi van elöttük. Azaz a jármű hossza eltérhet a megszokottól. Előzésekor ezt figyelembe fogják venni.
A jármű hátulján, középen elhelyezett piros-fehér csíkozású tábla jelzi, hogy a jármű szebessége maximum 15 km/h. Tehát nagyon hamar utol fogják érni.
6.) Az üzembentartó nevét és lakcímét feltüntetõ, a jármû jobb elsõ részén elhelyezett, legalább 0,15x0,30 méter nagyságú táblával.
Mire nem kötelez a törvény?
A kerti traktornak nem kell rendelkeznie: sem hatósági jelzéssel (rendszámtablával), sem hatósági engedélyel (forgalmi engedély). Nem kell forgalomba helyezni, és nem kell vagyonátruházási illetéket fizetni megvételekor és nem kell kötelező gépjarműbiztosíttással sem rendelkeznie.
Nincs hengerürtartalmi, vagy maximális teljesítmény beli, megkötés. Nem kell rendelkezzen típusbizonyítvánnyal. Azaz lehet házi készítésű is. Nem kell felszerelni irányjelzővel, tükörrel, elakadásjelző háromszögggel, elsősegély csomagal, izzó készlettel, sőt pótkerékkel sem.
Hogyan és milyen engedéllyel vezethető?
Vezetésre alkalmas, józan, vagy egyébb, a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása nem álló, önnálló, felelős döntésre képes állapotban az alábbi érvényes, bevonás, vagy eltiltás alatt nem álló vezetői engedélyek birtokaban lehet:
"K" nemzeti kategóriás vezetői engedély szükséges. Ez 16. élet év betöltése után szerezhető meg.
"T" nemzeti kategóriás vezetői engedéllyel. Ez szintén 16. élet év betöltése után szerezhető meg.
"M" nemzeti kategóriás vezetői engedéllyel. Ez 14. élet év betöltése után szerezhető meg, de csak a 16. élet év betöltése után jogosít kerti traktor vezetésére.
"TR" nemzeti kategóriás vezetői engedéllyel. Ez szintén 20. élet év betöltése után szerezhető meg.
"V" nemzeti kategóriás vezetői engedéllyel. Ez szintén 20. élet év betöltése után szerezhető meg.
Nemzeti kategórias jogosítvány csak a Magyarköztársaság területén jogosít kerti traktor vezetésére.
Továbbá: bármely "A", "B", "C", "D", kategóriás jogosítvánnyal is vezethető.
2013. jan. 19.-óta: Bármely "A", "B", "C", "D", kategóriás jogosítvány, egészségügyi érvényességének lejáratát követően is jogosít kerti traktor vezetésére.
"K" nemzeti kategóriás vezetői engedélyel mit lehet még vezetni?
Kert traktoron kívül csak állatierővel vontatott járművet. Pl.:lovas kocsi.
Milyen egyébb kötelezettségei vannak a kerti traktor vezetőének?
A közúti forgalomra, valamint a közútnak és környezetének a védelmére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket megtartani (ez a közúti forgalom biztonságos és zavartalan lebonyolításának alapvető feltétele)
A közúti jelzések rendelkezéseinek eleget tenni, a forgalom irányítására jogosultak (rendőr, katonai forgalomirányító, jelzőőr) utasításainak eleget tenni, de utasítást adó jogkört gyakorolhat a tűzoltó, vámőr, határőr, a közlekedési felügyelet ellenőre is.
Úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon és ne zavarjon.
Állati erővel vont járművel, illetőleg hajtott (vezetett) állattal való szembetalálkozás esetében, ha a vezető feltartott karral jelzi, vagy egyébként megállapítható, hogy az állat ijedős, a jármű sebességét csökkenteni kell, illetőleg meg kell állni.
A kerti traktor vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. Ide értve a forgalmi okból történő megállást is.
Kötelező gépjármű felelősség biztosítás a hatósági engedélyel, és hatósági jelzéssel el nem látott jarművek küzül csak a segédmotoros kerékpárra kell kötni. Kerti traktorra nem írja elő a törvény. Mint ahogy állatierővel vont járműre és 300W-nál kisebb teljesítményű elektomotoros kerékpárra sem.
Mi a teendő ha a kerti traktor kárt okoz?
A károkozónak, kártérítési felelőssége van. Meg kell térítse az okozott kárt. Ha nem téríti meg, a kár polgári peres úton végrehajtható.
Aki nemhiszi hívja fel a MABISZ-t, vagy próbáljon online biztosítást kötni kerti traktorra.
Aki biztosító irodájaban, alkusznál próblkozik, arra biztosan rásóznak egy smk.-ra szóló biztosítást. De két dolgot kell tudni: ha kárt okozol, nem fog fizetni a biztosító. Az alkusz az eladott biztosítasok után kapja a jutalékát. A biztosítók irodáiban alkuszoknál tudsz csak biztosítást kötni.
Mely járműkategóriákra kell kötelezőbiztosítást kötni?
http://biztositok.hu/docs/kgfb/20_2009_X_9_PM_rend.pdf
2009. évi LXII. törvény
a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról 3.§ 10. Pontja:
Gépjármű: a közúti forgalomban való részvétel feltételeként hatósági
engedélyre és jelzésre kötelezett - a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975.
(II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 1. számú függelékének II. b) pontjában
meghatározott - gépjármű, pótkocsi, félpótkocsi, mezőgazdasági vontató,
négykerekű segédmotoros kerékpár (quad), lassú jármű és munkagép, továbbá a
hatósági engedélyre és jelzésre nem kötelezett segédmotoros kerékpár.
1/1975.
(II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 1. számú függelékének II. b) pontja:
Gépjármű: olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt. A mezőgazdasági vontató, a lassú jármű, a segédmotoros kerékpár és a villamos azonban nem minősül gépjárműnek.
m)pontja:
Lassú jármű: olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt és sík úton önerejéből 25 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes.
Hol közlekedhetek kerti traktorral?
Bármely magyarországi köz-, vagy közforgalom számára megnyitott magánúton. Illetve, olyan magánúton, magánterületen, ahová behajtási engedélyem vagy egyébb behajtási jogosultságom van.
Hol nem közlekedhetek kerti traktorral?
Ott ahol tábla vagy egyébb jogszabály kifejezetten tiltja.
Azaz behajtani tilos, mindkétirányból behajtani tilos, lassú járművel behajtani tilos, állatierővel vont járművel behajtani tilos táblákkal lezárt útszakaszon.
Tilos főútvonalon, kivéve ha más út (útszakasz) nem áll rendelkezésre. Tilos olyan úton ahol a legkisebb haladási sebességet jelző tábla nagyobb sebességre utasít mint 15km/h.
Továbbá tilos ott is ahol a táblákon jelzet szélességi, magassági, hosszúsági, illetve súlykorlatozások valamelyikét a jármű túllépi.
Hogyan haladhatok az úton?
Szorosan az úttest szélén kell közlekedni. Ha a kerti traktor jármű a forgalmat lényegesen akadályozná, azzal a leállósávra, illetőleg - ha közlekedésre alkalmas - az útpadkára kell lehúzódni.
Munkát végzek az úton, úttesten. Mit kell tenem?
Egytengelyes kertigépet köz vagy közcélra megnyitott mágánúton munkaeszközzel használva (pl.: útpadka kaszálása, seprés, hóeltakarítás, sikosságmentesítés, stb…) el kell látni előre fehér, hátra piros fényt visszaverő prizmákkal. Ezeket úgy kell elhelyezni, hogy munka közben a kezelő netakarhassa ki őket a testével.
Napnyugta után használható egy darab fehér fényű munkalámpa úgy, hogy az a közlekedés többi résztvevőjét ne zavarja.
Ezenn felül minden képp célszerű egy láthatósági mellényt is viselni.
Teherszállítás
Ha már közúton közlekedünk és a kerti traktorunk is, és mi is megfelelünk az előírásoknak, valószínüleg valamit szálítani is fogunk. Legtöbbször valamilyen mezőgazdasági terményt szállítunk. Persze az is előfordulhat, hogy a kerti traktorunkat, vagy más kerti gépet szállítunk.
Mit és hogyan, erre ad választ a 1/1975.(ll.5.) KPM-BM együtes rendelet (KRESZ) 47. §-a.
47. § Teherszállítás
(1) Jármûvet megterhelni oly mértékig szabad, hogy össztömege a megengedett legnagyobb össztömeget ne haladja meg. Olyan gépjármûvön, amelynek teherbírását csak a szállítható személyek számával határozták meg, személyenként 10 kilogramm rakomány is szállítható. Ha az ilyen jármûvel a megengedettnél kevesebb személyt szállítanak, a rakomány súlya annyiszor 68 kilogrammal növelhetõ, amennyivel a szállított személyek száma a szállítható személyek számánál kevesebb.
Mit jelent ez?
Kerti traktoron csak a vezető tartózkodhat. Személyszállítás tilos. Ezt fel is kell tüntetni a pótkocsi mindkét oldalán.
Mivel forgalmi engedélye nincs a kerti traktornak, ugyan csak mindkét oldalon felkell tüntetni a pótkocsi önsúját és a megengedett legnagyobb terhelhetőségét is. (Ezek sz adatok megtalálhatóak a pótkocsi gépkönyvében, és bele számít a vezető is.)
(2) A rakományt a jármûvön - annak belsejében, illetõleg rakfelületén - úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse. Gondoskodni kell különösen arról, hogy a rakomány
a) a jármû vezetõjét a szabad kilátásban és a vezetésben, a forgalom többi résztvevõjét pedig a jármû fényjelzõ berendezéseinek észlelésében ne akadályozza;
b) a jármû ajtajainak, illetõleg a rakfelület oldalfalainak lezárását ne gátolja;
c) egyenletesen és úgy legyen elhelyezve, hogy a jármû stabilitását számottevõen ne rontsa;
d) úgy legyen rögzítve, hogy el ne csússzék, le ne essék, ki ne ömöljék, továbbá olyan módon legyen lefedve (letakarva), hogy le ne szóródjék;
e) az elkerülhetetlennél nagyobb zajt, szennyezõdést ne okozzon;
f) magassága - a jármû magasságával együtt - a négy métert ne haladja meg;
Kerti traktorra külön jogszabály írja elő, hogy maximálisan 3 m lehet.
g) a jármûvön - a (3) és (7) bekezdésben foglalt eseteket kivéve -, illetõleg annak rakfelületén ne nyúljék túl.
(3) Zárt kocsiszekrényû jármû tetején rakományt elhelyezni csak abban az esetben szabad, ha a jármûre tetõcsomagtartó van felszerelve. Személygépkocsi tetõcsomagtartóján rakomány abban az esetben is szállítható, ha a jármûvön elõre és hátra legfeljebb 40-40 cm-re túlnyúlik.
Tehát a tetősinekre kereszben felgumipókozott tetőléc nem minősül tetőcsomagtartónak. Így az arra fel kötött fűkasza nem felel meg az előírásolnak.
(4) A (2) bekezdés g) pontjának rendelkezése nem vonatkozik a mezõgazdasági szálasterményt szállító állati erõvel vont jármûre; a rakomány és a jármû együttes szélessége azonban nem haladhatja meg a 2,5 métert.
(5) Ha a rakomány méretei miatt a (2) bekezdés g) pontjának rendelkezése nem tartható meg, nyitott rakfelületû jármûvön a rakomány úgy is elhelyezhetõ, hogy a rakfelületen túl elõre (legfeljebb a jármû elejéig), illetõleg a jármûvön túl hátra (legfeljebb két méterre, de a rakfelület hosszának felénél nem nagyobb távolságra) vagy oldalra (úgy, hogy a rakomány és a jármû együttes szélessége a 2,5 métert ne haladja meg) kinyúljék. A pótkocsit vontató jármû rakománya hátra nem nyúlhat túl a rakfelületen.
(6) A jármûvön túlnyúló rakományt (álló jármûvön is) legalább 40x40 cm méretû piros vagy piros-fehér csíkos zászlóval, illetõleg táblával, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ezen felül a hátra kinyúló rakományt piros fényû lámpával és piros fényvisszaverõvel, az oldalra kinyúló rakományt elõre fehér fényû lámpával és fehér fényvisszaverõvel, hátra piros fényû lámpával és piros fényvisszaverõvel meg kell jelölni. A rakomány külsõ széle és a lámpa átvilágított felületének, illetõleg a fényvisszaverõnek a külsõ széle között - vízszintes irányban - legfeljebb 40 cm távolság lehet. Az oldalra kinyúló rakomány lámpával és fényvisszaverõvel való megjelölése mellõzhetõ, ha a rakomány legszélsõ pontja a jármûnek az azonos oldalon levõ helyzetjelzõ lámpájától - vízszintes irányban - 40 cm-nél nincs nagyobb távolságra.
Tehát a csomagtartóból kilógó kapálógép szarvát is!
(7) A gépkocsi hátsó részéhez rögzített rakományt úgy kell elhelyezni, hogy
a) a gépkocsi hátsó részén elhelyezett világító és fényjelzõ berendezések és a rendszámtábla látható legyen,
b) a gépkocsi hossztengelye irányában hátrafelé legfeljebb 1 m-re, oldal irányban legfeljebb 0,4 m-re nyúljon ki,
c) a rakomány szélessége 2,5 m-t ne haladja meg,
d) a rakomány megjelölése feleljen meg a (6) bekezdésben meghatározott rendelkezésnek.
Azaz ne essen le, ne szóródjon szét, folyjon ki, ne borítsa fel a pótkocsit (menet közben sem!), ne okozzon a megengedettnél nagyobb zajt, ne akadályozza a kilátást, ne akadályozza a kormányzást, ne zavarja a vezetőt, ne takarja el a világító és egyébb jelző berendezéseket (pl.:fényvisszaverőket), ne legyen 2,5m-nél szélesebb. Túlnyúló rakományt meg kell jelölni a 6-os bekezdésnek megfelelően. Ês férjen bele a 2,5m széles és 3m magas űrszelvénybe.
Mit nem szállíthatunk kerti traktorral?
Az ADR áruosztálya szerinti veszélyes árukat.
Élőállatot, kivéve: ketrecben, illetve zárt felépítményű, vagy egyébb módon az állat elszabadulását meggátló felépítményű pótkocsin, amennyiben a szállítás 50km-t és a 8 óra időtartamot nem haladja meg.
Folyt. köv.…