Műhely

Itt a Műhelyben a következő témak közül választhatsz:

A KARBANTARTÁS menü alatt, megismerheted hogyan, és milyen módokon lehet karbantartani szakszerűen a gépeket. Mire kell oda figyelni, mi az amit jó ha tud az ember, hogyan előzzünk egyes meghibásodásokat.

„ami elromolhat, az el is romlik” (Murphy törvénye) Ha elromlott hogyan keresd meg a hibát, és az okát, megtudhatod a HUTYUTYU menü pont alatt.

A fellépő hibák elhárításáról a SZERVÍZ menüpont alatt olvashatsz tancsokat otthon végzett szakszerű kisgép szerelésről.

Mit érfemes tudni csavarokról, csapágyakról, karburátorokról, gyújtóberendezésekről, stb... Hogyan működnek? ...vagy hogyan nem? Megtudhatod a GÉPELEMEK rovatból.

A DO IT YOURSELF menüpont alatt a megnézheted mások hogyan mentettek meg, támasztották fel, újították fel, gépeiket.

Miért, és hogyan alakították át őket. Milyen sajátkészítésű eszközökkel növelték a hatékonyságot, kényelmesebb munkavégzést milyen egyébb ötleteik vannak.

Egy műhelyben szerszámokra is szükség van.

No, de milyenekre?

Közhely az a szólás, miszerint jól dolgozni, csak jó szerszámmal lehet. Milyen a jó szerszám? Azonfelül, hogy jólhasználható, strapa bíró, általaban drága is.

Házi műhelybe nem feltétlenül kell vagyont érő szerszámokat venni. A leggyakrabban használtakból, villáskulcsokból, dugókulcsokból, csavarhúzókból, minden képpen jót vegyünk.

Válogassuk össze szerszamtarunkat praktikusan. Egy hivatásos szerelő meggyorsíthatja a munkáját "T", "pipa", vagy csőkulcs készlettel. Házi műhelyben, ez ne legyen szempont. Ezeket kívalóan helyettesíti egy dugókulcs készlet. Az említett szerszámok árát fordítsuk inkább jobb minőségű csillag-villás vagy dugókulcs készletre. Ez utóbbihoz ha a készletben nincs, vegyünk egy csuklót, "T" hajtóvasat, szárhosszabbítókat. Nézzünk körül a hasznalt piacon is.

Ha készletben veszünk szerszamot olyan készleteket vásároljunk amiket ki is tudunk használni.

Nem lesz szükségünk 5,5 dugókulcsra és 32 villáskulcsra sem. Sok szerszámot házilag is elkészíthetünk.

Akkor mire is lesz szükségünk?

Egy jólszelőző, vilagos helyiségre, satupaddal.

Védőszemüvegre, füldugóra, olajalló szerelő kesztyűre, munkavédelmi cipőre, betűrt ruházatra. Faforgácsra a kilöttyenő olajok miatt, tűzoltókészülékre, vagy homokra.

Ezek nem nagy dolgok, viszont komoly értékeket őriznek. Mert az ördög sosem alszik!

Szükség lehet a gépkönyvre, ábrás alkatrészkatalógusra, és jóljöhet egy szervíz könyv is.

Szétszerelés elött le kell engedni a különféle folyadékokat. A leeresztéshez használhatunk egy magasabb falú tepsit, vagy egy félbevágott műanyag kannát is.

A leengedett üzemanyagot jól záródó fém kannában tároljuk. Fáradt olajoknak megfelel a műanyag kanna is. A folyadékok ki és betöltéséhez kisebb nagyobb tölcsérek is kellenek. Ezeket használat után mindig mossuk el, és pormentesen, dobozban tároljuk.

A leeresztett üzemanyagot, olajat soha ne töltsük vissza a gépbe! Leeresztett üzemanyagot használhatjuk pl. olajsár lemosásához, alkatrészek mosására. Használt kenőanyagot adjuk le vagy használjuk fel télen begyújtáshoz.

A motorok hajtóművek külső lemosásához használjunk akkora edényt amiben kényelmesen megoldható a feladat.

Szükség lesz spaklira, ecsetekre, kemény és puha drótkefékre, géprongyokra.

Használt géprongyot épületektől, gyúlékony, éghető anyagoktól távol befülledéstől mentes szellős fémedényben tároljuk, adjuk le veszélyes hulladékként vagy tüzeljük el.

Lemosáshoz szükség lesz Brigéciol D3-ra is.

A szétszereléskor, hogy utanna könnyen mennyen az összeszerelés, legyen kéznél: fényképezőgép, papír, ceruza, jelölő filc.

Dugókulcsból egy ¼ vagy ⅜"-os 8-tól 13mm-ig illetve ha amerikai motorjaink is vannak akkor egy szintén ¼ vagy ⅜"-os SAE dugókulcskészletet is szerezzünk be. ½"-nál nagyobb dugókulcsra nem igen lesz szükség. Praktikus eszköz érdemes áldozni rá. Jól bővíthető, fejleszthető.

Csillagvillás kulcskészletből 10-től 19mm-ig biztosan hasznaljuk mindegyiket. Nézzük át a gépeinket és ha nagyobb csavarokat is találunk rajta, azt külön szerezzük be. Ha a gépeinken van olyan hely ahol átmenőcsavar is van, és a csavar illetve az anya is azonos méretű, akkor azokból egy-egy darabot szerezzünk be. (Kis érdekesség: japán gépeken ha eredetiek a csavarok akkor ilyen nem fordul elő. Azokon egy M8-as csavarra 13 kulcs illik, de az anyára a 12-es fog illeni.) 10-es 13-as kulcsból mindenképen jóminőségüt válasszunk ezeket sokat használja az ember és a legkönnyeben tönkretehetők. Gyertya kulcsot a legtöbb dugókulcskészlet tartalmazza. Ha mégsincs benne akkor ebből vehetünk olcsóbbat.

Csavarhúzókból egy kisebb lapos, és egy nagyobb lapos, csilagcsavarhúzóból PHilips-ből, és PoZidrive-ből is szükség lesz egy-egy db 1-es, és 2-es méretre.

Imbus és Torx kulcsból csak azt vegyük meg amire szükség lesz, (nem kell egy egész készlet) ha van egyáltalán ilyen a gépünkön. Az viszont jó minőség legyen.

Viseltesebb csavarokról leugrik a villáskulcs, körbeforog a csillagkulcs, ilyenkor jöhet jól egy állítható villáskulcs, egy vípumpa fogó. De van úgy, hogy ez sem elég. Kellhet egy csep olaj, csavarlazító, kúszózsir, szilikon spray, rozsdaoldó, kontaktspraj, féktisztító vagy egy pontozó, hidegvágó, esetleg egy vasfűrész, fúró is. Ezekkel minden csavarkötés oldható.

Kombináltfogóra, csőrösfogóra, oldalélű csípőfogóra, egyenes és hajlított csipeszekre is szükség lesz. Ezek szárát gumival összefogva szükségesetén egy segítő "harmadik kéz" lehet belőle. Haradik kéznek egy pillanatszorító, egy patentfogó, és egy satu elengedhetetlen. A satuhoz készítsünk műanyagból, alumíniumból, vagy keményfaból, puhapofakat. Készítsünk olyan félköríves kivágású betétpárt is, ami szilárdan képes megfogni egy főtengelyt, vagy egyébb tengelyt is.

L-alakban hajlított alu lemezből is készíthetünk satuhoz betétet ez is védi a befogott alkatrészt.

Lendkerék, szélkerék levételhez, felrakáshoz szijjas olajszűrő leszedő, feszítővas, esetleg speciális lehúzó kell.

Seegergyűrűfogó nélkül lehet élni, de nem érdemes. Szimeringek kifordításához egy árra is szükségünk lesz.

Blokkfelek, hajtóműhazak szétszedéshez, összerakásához, gumi, és 200-300g-os lakatos kalapácsra is szükség lesz.

Kiszerelés elött fotózzuk, rajzoljuk le, jelöljük meg úgy az egyes alkatrészeket, hogy azokat biztosan jól építsük majd vissza.

A kiszerelt alkatrészeket egyesével tisztítsuk meg gázolajban, töröljük szárazra, ellenőrizzük állapotukat. Tolómérővel, mikrométerrel, vonalzóval méretüket, kopottságuk mértékét.

Ábrás alkatrész jegyzék alapján ellenőrizzük, minden darab meglétét. A hiaányzókat pótoljuk.

Alkatrész csoportonként tegyük külön dobozba az apró alkatrészeket. Pl.:karburator csavarjai, alátétjei, rugói, távtartók, egyébb alkatrészei.

Szeleprugók ki és be szereléséhez, célszerszámokat, szét és összesajtoláshoz egyszerű műhelyprést,

csapágylehúzót/kihúzót, visszaszerelésükhöz dornit, (a szimeringekhez is). Ezeket akár magunk is elkészíthetjük. Készíthetünk saját magunk gyújtás ellenőrzőt is.

Csapágy szereléséhez rezsó, vagy benzin/gázforrasztó is kell.

Gyűrűk ki és beszereléséhez vékony alulemez kell. Kipufogó kiégetéséhez egy gázpörzsölő.

Ha megszakítós a masina hézagmérőre is szükség lesz.

Multiméter, helyett egy elem/aksi is megteszi próbalámpával gyújtás beállításkor.

Karburator beszabályozásához üveggyertya.

Műszerek, mérő és ellenőrző ezközök nélkül sajnos nem nem lehet jól beállítani egy motort. A szemre fülre "szakemberek" nagyon sok kárt tudnak okozni.

Digitális fordulatszám mérő, 0,05-1 mm hézagoló készlet, akinek briggs vagy tecumseh motorja van, annak inkabb egy 0,0015-0,025 inch-ig mérő szett, ha nagyon precíz akar lenni, kompresszió végnyomás mérő. Nem létszükséglet, de öreg ismeretlen előéletű és rakoncátlanul működő gép esetén, az első ezköz amiért érdemes nyúlni. Sőt gép eladáskor (ha jó a kompresszió) és gép vásárláskor egyből meg is hozza az árát ;-)

,mérőóra előgyújtásbeállításához (Bátrabbaknak fötengely szereléshez.) Tolómérővel is lehet de az nem olyan pontos. érdemes csinálni egy egyszerű műhelyprést. Használatával biztos nem teszünk kárt a csapágy fészkekben, nem úgy mint amikor úgy verjük ki a csapágyat/perselyt a helyéről.

Aki jobban bele akar méllyülni a témába azoknak:

üveggyertya, elktronikus gyújtasokhoz eseleg gyújtás ellenőrző stroboszkóp, gyújtótekercs ellenőrzéséhez egy régi trafóból vagy folytótekercsből lehet egyszerű vizsgálóeszközt faragni.

Mikrométerek, furatintó.

Ezeket hogyan kell használni? Megtudod a SZERVÍZ menüpont alatt.