Fűnyírók

Lassan 200 éve lesz, hogy a kertészek munkáját megkönnyítette az első fűnyíró. Éppen csak 100 éves múlt, a motoros fűnyírás története is.

Akinek kertje van elöbb-utóbb szüksége lesz valamilyen fűnyíró gépre.

De milyenre?Mivel ez egy benzin gőzös oldal, a kézi és elektromos fűnyírók létjogosultságával nem kivánok bővebben foglalkozni. (Olyan 1-200m²-es kertekbe való ahol egy benzinesfűnyíró túl nagy beruházás, illetve meredek pázsitok gondozására való ahol a benzimüzemű fűnyírók nem használhatók, mivel kenési rendszerük nem tolerál minden terepviszonyt.)

Belsőégésű motorok közül eleinte olcsón gyárthatók és felújíthatóak a kétüteműek voltak. Ezért nagyon sokáig 2t motorokkal szerelték a különféle fűnyírókat. Aki esetleg most mosolyog az évtizedekkel ezelötti Tomos umo és a simson motoros fűnyírókon, az nézze meg ezt a videót. A nyugati világban is készültek 2t fűnyírók még a '80-as években is.

Kellően le kellett egyszerüsödnie és olcsóvá kellett válnia a 4t motor gyártásának, hogy elterjedjen és kiszorítsa a 2t motorokat.

Fű vagy pázsit? ...vagy gyep? Mi? Rééét? Most akkor melyik?

Pázsit: Olyan mesterségesen létrehozott, sima felületű, alacsonyra, és sűrűen, akar hetente többször nyírt (évente minimum 30-40 alkalommal), sűrű, vékonyszálú fűfajtákból álló, dísz felület, amit rendszeresen öntöznek, és trágyáznak. Ennek a következménye az, hogy a felületen olyan sűrűen állnak a fűszalak, hogy elnyomnak minden más növényt.

Gyep: Olyan mesterségesen létrehozott, egyenetlen felületű, rendszeresen, de magas tarlóra nyírt (évente kb.:15 alkalommal), zömében széleslevelű fűféleket tartalmazó, de egyébb egy vagy kétszikű növényekkel tarkított olyan füves felület amelyeket csak (ha erre van igény), kiégés ellen öntöznek.

Felülete egyenetlen.

Rét: olyan mesterséges zöldfelület amit elsősorban takarmányozási céllal hoztak létre, legeltetésre, kaszálásra.

Milyen széles legyen a gép?

Minél szélesebb, annál gyorsabb a fűnyírás. A rövidebb hasznalat miatt, hosszabb ideig marad használható a fűnyíró.

Minél szélesebb, annál erősebb motort igényel. A pázsit nyírása méginkább teljesítményigényes.

Minél szélesebb, annál könnyebben akad el az egyenetlen felületen. 48-50cm felettiek pázsitnyírasra alkalmasak leginkább.

Kisfelületre keskenyebb gépet, gyepre maximum 45-48cm-esset válasszunk.

Önjáró vagy sem?

Nagy területen mindenképpen segítség, lejtősterületen pedig nélkülözhetetlen. A hajtasnak is van teljesítmény igénye, ezt mindenképpen vegyük figyelembe.

Milyen kerekekkel?

Nagyobb kerék, könnyebben gurul az egyenetlen terepen. A csapágyazott tovább könnyíti a munkát, kevésbé terheli a gyeppet, akár csak a szélesebb vagy a gumírozott kerék.

Fűgyűjtős, vagy oldalkidobós?

A fűgyűjtő megkönnyíti a munkát. Ha nem akarjuk összegerebjézni a kaszálékot, akkor fűgyűjtősset válasszunk. Mérete igazodjon a kert méretéhez. Ha önjarós gépet veszünk a teljesítményénél a fűgyűjtő súlyát is vagyük figyelembe. Érdemes csapagyazott kerekűeket választani.

Mulcsozás?

Pázsiton, öntözöttbgyeppen, a nagy melegekben minden képpen érdemes egy párszor mulcsozassal csökkenteni a párolgási, és tapanyag veszteséget.

Mekkora motor?

Kiskertbe 2-3 LE-s Nagyobb kertbe, szélesebb géphez 3-4 LE-s. Önjáróhoz elég lehet a 4, de ha lejtős a terület inkább 5. Ha ehhez fűgyüjtőis csatlakozik, akkor inkább az 5-6LE a jó választás.

Milyen motor?

Bármelyik ismert gyártó motorja jó választás.

Az egyik legnagyobb fűnyírókat, gyártó vállalat az MTD.