Karbantartás

Bővebben lásd a ROZSDABOGLYA menüpontot.

6.)Megfelelő tárolás:

Tárolás fontosságáról is sokan megfeledkeznek.

A jó tarolóhelyen nem ázik, a köd sem folyik rajta, szellőzik, nem tűzi a nap a műanyag alkatrészeket. Gondos gazda ponyvával takarja, és nem a talicskát tárolja a tetején.

Bővebben lásd a FÉSZER menüpontot.

A karbantartásnak része a megfelelő használat is!

Már, a tankolásnál elkezdődik.

Nem megfelelő üzemanyag sok bosszúsag forrása. Mindig friss legyen! Külön csak is erre a célra használt, jólzáródó, lehetőleg fém kannában tárolt 95 oktánszámú benzin legyen.

Műanyag kannák oxigén diffúziónak nem állnak ellen így gyorsabban megy bennük tönkre a benzin.

Ne E85, kerozin, kisüsti, mosóbenzin, higító stb... kizarólag 95-ös benzin.

A motorbenzinek többszáz vegyületből álló keverékek. Ezek a vegyületek, vegyi reakciókba lépnek egymással. Ezért megváltoznak a benzin bizonyos tulajdonságai. Ez egyszerű halandó úgy érzékeli, hogy más lesz a szaga, és eleinte csak erőtlenül működik a motor, később már be sem indul tőle.

Ezt a folyamatos-és természetes-minőségromlást (jó pénzért) úgynevezett üzemanyag regeneráló szerekkel lehet nagyon nagymértékben lelassítani. Olcsóbb megoldás a bekészletezett, 3 hétnél régebbi, fel nem használt benzint az autónkba töltve elhasznlni.

A leggyakoribb hibák eggyike a "romlott benzin" miatti üzemképtelen motor. Ennél már csak az rosszabb hogy nem indúl a döglöt benzintől, "tehát állítok a karburátoron/regulatoron/vagy bármi máson amin csak hozzáférek" típusú hozzáállás. Bizonyára állásában ezek csak úgy elállítodnak. ;-) Nem szoktak. "Mert ugye, benzin az van benne..."

Betöltés elött tisztítsuk meg a beöntő nyílást. Használjunk tölcsért (minél nagyobbat). Ne dohányozzunk tankolasközben. Meleg motort csak szabad levegőn tankoljuk fel, a kipufogóra ne folyjon benzin.

Legendrium a benzinről:

Szakemberektől, laikusoktól, vagy éppen kertigépekkel foglalkozó honlapokon is terjednek...

"98-ast/100-as benzint vegyél! Az tiszta benzin! Abban nincs etanol"

Jelenleg Magyarországon különbözö oktánszámú úgy nevezett E5 motorbenzineket lehet vásárolni.

Kőolaj lepárlással előllítható tiszta benzin maximális oktanszáma 86-os.

Tehát a 95-ös és nagyobb oktánszámú benzinek mind 95 (térfogat)v/v%-ban 86-os oktánszámú benzinből és 5 v/v% 105-ös oktánszámú benzinnek megfelelően viselkedő etanolból, oktánszámnövelő, és egyébb adalékokból állnak.

Miért megy jóbban az autóm a magasabb oktánászmú benzintől.

Benzinbefecskendezéses rendszerek úgynevezett "kopogasi" hataron tartják az előgyújtás időpontját. Minél később-azaz jobban összepréselt állapotban-gyújtjuk meg a keveréket, annál nagyobb nyomás fog felszabadulni, annal nagyobb lesz a teljesítmény. Karburatoros, állandó gyújtási időpontal rendelkező kertigépeknél nem jelent előnyt a magasabb oktánszámú benzin használata. Csak magasabb üzemanyag költséget.

"Az etanolos benzin tönkreteszi a gumi/műanyag alkatrészeket"

Az etanol, magyarul faszesz, vagy denaturaltszesz egy vízzel is, és benzinnel is, elegyedni képes alkohol fajta. A benzin sokkal agresszívebb oldószer mint az etanol. A műanyagok-a gumi is-természetes tulajdonsága az öregedés. Ezért mállanak el a wc tartály gumitömítései is idővel elmállanak, pedig ott sem fény sem benzin, sem etanol nem éri, csak víz.

"Az E10-es benzintől nem fog menni a motor"

Sajnos ez jópár régi 2t, 4t motort érinteni fog. De orvosolható lesz a probléma főúvóvóka cserével, és karburator beállítással.

Bővebben lasd a: "GAS" VAN! menüpontot

2.) Használat utáni tisztítás:

A munka utani tisztítás fontosságát talán nem is kell magyarázni. A por, az olajsár ellensége minden mozgó alkatrésznek. A por a különféle növényirészek hatásosan rontják a motor hűtését. A sár, a különféle növényirészek korróziót okoznak. Ezek bármelyike képes a szabalyzó rendszerek működésének hatássosságt csökkenteni. Megfelelő mennyiségben felgyűlve üzemképtelenné téve a motort. Koszos poros olajbetöltő, üzemanyagbetöltő, vagy szívó nyíls elöbb-utóbb megbosszulja magát.

3.) Üzemidő szerinti kenés, ellenőrzés:

2t motornál egyszerű dolgunk van a kenő anyaggal.Csak a gyártó által előírt teljesítményszintű 2T olajat kell a benzinbe keverni, olyan arányban mint ahogy az a gépkönyvben szerepel, és ezzel kell feltölteni a tankot.

Célszerű frissen keverni.

A teljesítmény szint: Kertigépekben a matuzslemekbe még ötvözetlen (adalék nélküli) SAE 30-40 es olaj kellett. Ilyen olaj már nem beszerezhető. Tehat bámelyik ma kapható olaj megfelelő lesz bele.

A '70-es '80-as években API TA teljesítményszintű. '80-as években API TB. '90-es években API TC, 2000 után már API TC+, API TC++.

Az API TC+, TC++, mindösszesen alacsonyabb illettve még alacsonyabb füstkibocsájtású mint az API TC.

Ebben az ütemben változtak a benzin-olaj keverési arányok is az évek soran. Az egyre jobb olajakból egyre kevesebbet írtak elő a gyártók. Ez az 1:10-től, a ma leggyakoribb 1:50-ig változott.

Kétüteműre is igaz, hogy az előírtnál rosszabbat (kisebb teljesítményszintűt) olajat nem tanácsos hasznalni. Jobbat lehet, sőt érdemes is. Jobb 2t olaj kevesebb füstöt, kevesebb lerakódást produkál. Most már egy korszerű motorolaj azonos áron kapható mint egy régi gépekhez való olaj. Megéri váltani.

A keverési arányokat feltétlenül tartsuk be. A kevesebb olaj elégtelen kenést a több, pedig csak gondot okoz.

Bővebben lasd a: KENÉSTECHNIKA menüpontot

4t motoroknál, minden munka kezdés elött ellenőrizzük az olajszintet.A 4t motorokról elmondható, hogy a bejáratasi időszak első néhany (b&s motoroknal pl.: első 5 óra után)órája utan olajat kell cserélni. Márkatól függően 25-50 óranként, vagy ha elöbb következik be akkor naptári évenként. Mindig üzemmeleg motorból engedjük le a fáradt olajat. Ha nemakarjuk, vagy a forgattyúsház aljan nincs olajleeresztő nyílás, akkor az olajat a betöltő nyílasonnkeresztűl is kiönthetjük. Ez esetben eresszük le az üzemanyagot a karburátor aljan lévő csavar segítségével vagy szivattyúzzuk ki. Soha ne döntsük előre, vagy a kipufogófelé a motort. Olajcserekor se tegyük.

Például egy fűnyíróval átlagosan 16 szor vágunk évente füvet. Ha kevesebb mint másfél óra alatt végzünk akkor évente (mondjuk az utolsó nyírás után) egyszer elég lecserélni az olajat. Ha ennél tovább tart, vagy olyan motorunk van amit sokszor és sokmindenre használunk, akkor vezessünk naplót az üzemórakról, vagy szerezzünknbe üzemóraszámlálót. Így könnyen számon tarthatjuk az egyes karbantartási időket.

Milyen olajat? Nos, amilyent a gyártó előír.

Ezt leginkább Úgy fogja jelölni, hogy API ... teljesítményszintű olaj. Illetve SAE .... viszkozitasi osztalyú olaj. Esetleg egy márkanév is lesz feltüntetve.

A legfontosabb a teljesítményszint betartása. Magasabb szintűt lehet bele tenni, alacsonyabbat nem ajánlott, mert nem fog elegendő kenést adni.

Ha nemtudjuk beszerezni a motor gépkönyvét az alabbi kis segítséget vehetjük figyelembe.

Viszkozitás: csak nyáron használt motorba SAE30-at ír elő szinte minden gyártó. Kánikulaban 40°C felett hasznlt gépekbe 40-es, 50-es olaj a jó választás.

Télen is használt gépekbe 20Wxx, -10°C alatt 10Wxx.

A fentiek figyelembe vételével jó választás, a kedvező árú 20W50, 10W30, 10W40 es olajok.

A betöltendő mennyiségekről a gépkönyv ad tájékoztatást, akár csak a nívó ellenőrzésének módjáról. Van olyan gyártó amelyiknél a nívópálcat be kell csavani, az ellenőrzéshez, van olyan gyártó is amelyiknél csak beledugni kell az ellenőrző nyílsaba, de becsavarni nem szabad

Legendák az olajról:

"Csak a szintetikus a jó"

Az olaj minőségét a teljesítmény szintje hatarozza meg. Az pedig az alapolaj és a belekevert adalékoktól függ. De az alapolaj önmagaban nemhatarozza meg. Az olaj minőségét, alkalmazhatóságát a teljesítményszint határozza meg.

"Csak a xxxx márka jó!"

Mindenki abban a márkaban bízik amelyiknek a reklámjai a legnagyobb hatást fejtették ki nála.

"0W40, 5W40-es olaj a tuti a fűnyíróba is."

Ha olcsón van akkor jó. Kárt nem tesz. Más értelme nincs. Mert -35°C on már használható olajat felesleges barmilyen kerti gépbe is rakni.

"Kopott motorba sűrű olaj való. Rakjál 20W50-est!"

A szobahőmérsékleten a 10W40-nél sűrűbbnek látszó 20W50-es olaj, a motorban üzemihőmérsékleten ugyanolyan folyós mint a másik.

Bővebben lasd a: KENÉSTECHNIKA menüpontot

Légszűrők is rendszeres ellenőrzést kívánnak. Általaban 25-50 óranként, ellenőrzést, tisztítast illetve cserét írnak elő.

Olajtükrös légszűrők aljából öntsük ki az olajat töröljük ki az olajsarat, majd töltsük fel friss motorolajjal. A szűrőbetétet mossuk ki többször benzinnel. Hagyjuk megszaradni, majd kevés benzines motorolajjal itassuk át. Várjuk meg míg a benzin elparolog, utnna szereljük vissza.

Szivacsszűrőket rendszeresen mossuk kibenzinben, szárítsuk meg, majd olajozzuk be. A szűrő minőségétől függően 2-4 mosas után illik kicserélni. Mivel nem egy tetemes összeg szezononként, vagy olajcserénként is cserélhetjük.

Papír légszűrőket egyszer lehet "porolni". A karburátor felöli oldalról sűrített levegővel átfujattjuk, majd visszaszereljük.

Legendák légszűrő ügyben:

"A szivacs, az csak szivacs!"

A mosogatószivacs nem alkalmas légszűrőnek.

"A szivacsszűrő olyan mint a szegénység! (Örök)

Néhány mosás utan sajnos cserélni kell.

"Amig nem üt át a papíron addig jó a szűrő."

Ha már átüt a papírlégszűrön a por, akkor már baj van.

"Sport légszűrő a legjobb!"

Így van! Hagyjuk is meg a sportolóknak ;-).

Bővebben lasd a: TISZTA A LEVEGŐ? menüpontot

Szintén üzemórakhoz kötik a gyertya csere/ellenőrzés idejét is.

Sokat elarulhat a gyertya kép a használat helyességéről, a motor kondíciojáról.

Szükség esetén tisztítsuk meg. Nézzük meg az elektródák nem-e koptak meg. Ellenőrizzük az elektróda hézagot is.

Legendák a gyertyákról:

"Amig ad szikrát, addig jó... ...minek cserélni!"

Fogalmazzunk úgy addig-talán-megy a motor is. Nem biztos, hogy az kellőidőben és erősségben adja a gyújtóívet. Hasznalat során a gyergya belselyében lévő anyagok is változnak.

"Ha kokszos/olajos/stb... a gyertya akkor kisebb hőértékűt kell bele rakni."

Nem! A megváltozott gyertya kép hibára utal. Olyan mint a láz. A láz nem betegség, hanem tünet. Azt kell megnézni mi okozza.

Bővebben lásd az: ISTENI SZIKRA menüpontot

Szintén üzemidőhöz kötik a gyártók szelephézag ellenőrzését. Ne feletkezzünk meg róla mert a kellemetlenségen kívül kárt is tud okozni az elmaradt szelephézag állítás.

4.)Időszakos vagy szezonális átvizsgálás:

Karbantartasnak nem csak üzemórahoz kötött, formája létezik, hanem van napi, (vagy igénybevétel elötti) karbantartás:

Szemrevételezéssel (pl.:minden a helyén van-e, nem lóg, nem csöpög, nem repedt, stb...), 4t motoroknal olajszint ellenőrzéssel. Létezik szezonzáró, vagy szezonra felkészítő karbantartás is.

A magam részéről a szezonvégi karbantartást részesítem előnyben. Ilyenkor van idő tavaszig a szükséges alkatrészek beszerzésére, cserélésére.

A téli pihenőre minden képpen jó lecserélni az olajat. Feltétlenül eresszük le az üzemanyagot, leszerelni és kitisztítani (újra beszabályozni) a karburatort, a légszűrőt is. Vizsgáljuk meg a gyertyát.

Vegyük le a motorról a burkolatot. Távolítsuk el az alatta felgyülemlő koszt, olajsarat. Portalanítsuk a berántószerkezetet. A tekercsrugójára grafitos/MoS2 tartalmú zsírt kenjünk.

Megkopott berántózsinórt cseréljük ki.

Megszakítós gyújtásnál ellenőrizzük a megszakító hézagot, és a gyújtás időpontját is. Beégett megszakítót ne csiszoljuk, esetleg csak reszeljük. (jobb cserélni) Beégés esetén cseréljük a kondenzatort.

Cseppentsünk olajat a kenőfilcre.

Bővebben lásd az: OLCSÓ ÉS NEM RÁZ menüpontot

2t motornál vegyük le a hengerfejet puha kaparófaval, puha kefével tavolítsuk el a lerakódott kokszot a hengerfejről, dugattyú tetőről. Tisztítsuk meg a dugattyún a gyűrűhornyokat. A henger legfelső pontjára helyezzük be a dugattyúgyűrűt és ellenőrizzük a hézagját. Ha nagyobb az előírtnál (Terránál ez 0,6mm) akkor a motort fel kell újítani. A gyűrű/d ugattyú csere nem felújítás! Sőt!

Bővebben lásd a GYŰRŰK URA menüpontot.

4t motornál (Csak ha kormos/olajos a gyertya.) akkor vegyük le a hengerfejet. Ha már levettük a hengerfejet, ellenőrizzük ellenőrizzük a szelepülékek állapotát, a szelep tömítését szükség esetén marjuk csiszoljuk újra.

Bővebben lásd a SZELEPELÉS menüpontot.

Ehhez a hengerből ki kell venni a dugattyút.

Vizsgaljuk meg a henger, dugattyú állapotat. Szükség esetén újítsuk fel.

Pár cm³ olajat juttassunk a hengerfalra, és párszor forgassuk át a motort.

Bowdeneket mossuk ki benzinben, fellógatva szárítsuk meg. Ne olajozzuk/zsírozzuk, maximum grafit vagy más szilárd kenőannyaggal kenjük. Pl.:MoS2. (Zsírokba olajokba beleragad a por. Ez csak nehezebbé teszi a mozgást. A horganyzott felületnek jó siklási tulajdonságai vannak, nem igényel kenést.)

2t motorok kipufogójat gázperzselővel égessük ki. Még forrón fújjuk le hőáló festékkel.

Ellenőrizzük az alapjarati fordulatszámot, szükségesetén szabályozzuk be. 4t motoroknál a szelephézagot is. Szivárgó tömítéseket, szimeringeket cseréljük ki.

Tisztítsuk meg a kuplungot. A kenendő helyeket zsírozzuk.

Távolítsuk el a rozsdát, majd fessük le a megtísztított részt.

Ellenőrizzük a kuplung súrlódó részeit. Zsirtalanítsuk, portalanítsuk, a szükséges helyeken kenjük.

Bővebben lásd a: KUPLUNG A FRANCIA KAPCSOLAT menüpontot.

Hajtóműveinkben is cseréljük le az olajat. Szükségesetén cseréljük ki a szimeringeket, tömítéseket. Zajos, recsegő, sebességfokozatokat kidobáló, pontatlanul, vagy szorsan járó hajtóműveket szedjük szét, és hárítsuk el a hibát.

Bővebben lásd a: HAJTÁS? PAJTÁS? menüpontot.

Munkaeszközeink súrlódó felületeit is kenjük, a rozsdás részeket tisztítsuk meg, majd fessük le.

Fékszerkezetek súrlódóbetéteit ellenőrizzük, zsírtalanítsuk, portalanítsuk. Fékkulcsokat kenjük. Ellenőrizzük a fékbowdeneket/rudazatokat. Szedjük szét a kerkek szabadonfutóit. Tisztítsuk meg majd kenjük újra.

Akkumulátorral rendelkező gépekből szedjük ki az akumulátort. Ellenőrizzük a fajsúját.

Létezik egy további karbantartási forma az úgynevezett igényszerinti karbantartás. Idetartoznak azok az elvégzendő műveletek amik nem köthetők sem üzemidőhöz, sem szezonális munkákhoz. Ilyenek pl.: a kiégett izzók cseréje, az elkopott munkaeszközök élezése. A gumik javítása, cseréje.

Bővebben lásd a FÉNY AZ ÉJSZAKÁBAN, ÉLES ÉLET menüpontokat.

5.) Korrózióvédelem

A korrózióvédelemnek nem csak az a feladata, hogy a fémeket védjék az idő elötti tönkremenetelüktől, hanem a mi kedélyallapotunk is más ha az elvégzendő munkat nem egy ütött-kopott sz@rral kell elvégezni, hanem egy tipp-topp kis géppel.

Csiszoljuk le a rozsdát, hasznljunk rozsdagátló alapozót, és benzin, olajálló fedőfestéket.

Karbantartani sokféle képen lehetséges. Általánosságban elmondható, hogy a karbantartas a következőkből kell álljon:

-Szakszerű használat.

-Használat utáni tisztítás.

-Üzemidő szerinti kenés, ellenőrzés

-Időszakos vagy szezonális átvizsgálás.

-Korrózióvédelem.

-Megfelelő tárolás.

1.)Szakszerű használat:

Karbantartásnálaz első és legfontosabb szabály a gépkönyv utasításainak betartása. Ez vonatkozik mind a haszánlat módjára mind a karbantartás mikéntjére.Ha nincs meg a gépkönyvünk ezt mielőbb pótoljuk. Ebben minden szükséges informació benne lesz.

Bár a gyártók konstrukciói némileg eltérnek egymástól, általanosságban minden motor üzemeltetése, karbantartása nagy hasonlóságot mutat.

Bővebben lásd a GUMI CUMI menüpontot.

Eresszük le az üzemanyagot, készítsük fel a következő szezonra a gépet. Ha szükséges szerezzük be az alkatrészeket.

Így már biztosan könnyeben indul a következő szezon.

Téli tároláskor bakoljuk fel, vagy szereljük le a kerekeket. Engedjük le a nyomasat felére. A gumit, fújjuk le szilikon spray-el.

Ha kevés a helyünk és a gép szerkereti felépítése lehetővé teszi, szedjük szét elemeire. Így is tárolható.