Gumi cumi

A kerti traktorok abroncsai nem igényelnek sok törödést.

Mindösszesen arra figyeljünk oda, hogy lehetőleg ne pörögjön ki induláskor, és lehetőség szerint ne járjunk parázson, meg ácskapcson. Rendszeresen ellenőrizzűk az abroncsok nyomását. Ennek mértékét megtaláljuk a gépkönyvben (Terra-nál ez 2,45 Bar). Az abroncs oldalán található maximális (szerelési) nyomás a gumi javítással foglalkozó szakembereknek szóló utasítas. Soha ne használjuk ezenn a nyomáson az abroncsot, mert kàrosodni fog.

Ne hagyjuk a gépet napokig a tűző napon. Ha muszály, akkor inkább takarjuk le. A nap sugarai ugyanis nem csak a gumit károsítják, de a többi műanyag alkatrészt, és a festést is.

Óvjuk a gumit benzintől, olajtól, gázolajtól, egyébb oldószerektől. Lapos gumival ne induljunk el. Defekt esetén tehermentesítsük a kereket (lerakodással, felbakolassal). Ne haladjunk tovább.

Hosszabb vagy téli üzemszünetkor bakoljuk fel a gépet, vagy szereljük le a kerekeket. A gumik nyomását csökkentsük a felére. A gumi felületét kezeljük szilikon olajjal.

A használat mennyiségétől, annak módjától függően, elöbb vagy utóbb, de abroncsot, tömlőt is kell cserélnünk.

Mindig a gépkönyvben megadott méretűre cseréljük!

Terra esetében a gyári abroncs méret: 5,00-12.

Jelek a gumikon:Egy átlagos abroncson, ami a Terra-n is használható, a következő jelzések találhatók: 5,00-12 B TT 4PR.

Az 5,00 a szélességet (magasságot is) jelöli hüvelykben (ez kb.:125mm). A 12 a keréktárcsa átmérőjét jelöli szintén coll-ban (ez kb.: 300mm). Ebből jön ki az abroncs teljes átmérője, ami: 550mm. A kötőjel "-" arra utal, hogy diagonális a gumi szövetszerkezete.

A következő jelzés ami előfordul az abroncson a "B". Ez a terhelhetőségi index. Mezőgazdasági abroncsokon gyakran még mindig pamut szövetet alkalmaznak erősítésként. A "B" azt jelenti, hogy 4 réteg (pamut) szövetből áll a szövetváza (karkasz) az abroncsnak, vagy 4réteg pamutnak megfelelő erősségű egyébb anyagú karkaszt tartalmaz.

Nem kötelező feltüntetni a szövetbetétek számát. Az abroncson a szövetbetétek számát "PR" jellel jelölik.

PR2 réteg jele: A

PR4 réteg jele: B

PR6 réteg jele: C

PR8 réteg jele: D ...és így tovább.

Régen a szövetbetététek száma mutatta a gumi terhelhetőségét. A gumik terhelhetőségét az egymáson elhelyezett pamut szövet rétegek növelésével fokozták. A pamutot kiszorítottk a különféle fém, és szintetikus szálak (nylon, perlon,).

Az új anyagok megjelenése után még arra használták a "pr" jelzést, hogy azt mutassa meg hány szövetbetétes guminak felel meg a jelenlegi szerkezet. Volt gyártó amelyik továbbra is a valós szövetszámot tüntette fel. (A mai autó abroncsok általaban 2 egymást 55°-ban keresztező szövetből készülő radiál abroncsok.) Ezért létrehozták az úgynevezett terhelési indexet. Ez azt mutatja, hogy mekkora tömegét kell hordoznia a guminak.

A "B" terhelési indexü abroncs tökéletesen megfelel a Terrára. Függetlenül hogy hány valódi szövetréteggel rendelkezik. Mert ez leginkább a szövet, minőségétől (gyártó), agyag fajtájatól, és a szövet vastagságától függ.

TT jelzés jelentése :Tubed Tyre. Magyarul: tömlős abroncs.

Tömlők :

Időnként szükséges a tömlő cseréje is. Mindig az abroncs méretéhez igazodó méretű tömlőt válasszunk. A tömlőket is hasonlóan jelőlik mint az abroncsokat. Itt előfordulhat, hogy egy tömlő több abroncshoz is alkalmazható. A 4,50/5,5,-12 azt jelenti, hogy 12 colos keréktárcsára szerelhető. A 4,50/5,5, pedig azt jelenti, hogy 4,50-től, 5,50-es szélességű azaz 4,50, 4,75, 5,00, 5,25, 5,50-es szélességű abroncsokhoz is használható.

Futófelület: kertitraktorokhoz nincs nagy minta válszték. Általaban nyílbordázott "traktormintás", és "farmer" mintás fordul elő. Elöbbi közuton és szántóföldön is használható, míg az utóbbi terepen is. Mindkettő öntisztuló mintazatú.

Nem mind arany ami fénylik:

Az olcsó abroncsokban olcsó kevés és vékony karkaszt alakítanak ki. Nem bírja a terhelést. Olcsó lagyított műanyagból készül, gumi helyett. Ezek gyorsan öregednek, keményednek, kopnak. Ráadásul nagyon rosszul tapadnak. Merevek, nem tisztulnak könnyen. Válasszunk neves gyártó termékéből. Egy jó gumi jobban tapad a szántóföldön mint egy körmös kerék.

A kapálógépekhez (4, 00-8) már lehet kapni lágyított (talán pvc) műanyagból készült "gumit". Az üzlet polcán heverve szépen megfigyelhető ahogy összeér a két pereme, és "szép" fényes a felülete. Sokat ne várjunk tőle.

Gumi szerelés:

Eresszük le a levegőt a tömlőből úgy, hogy kicsavarjuk a szelepet. Ezutan vegyük le a szelepanyát is. Tapossuk le a gumit a keréktárcsa pereméről. Szétszedhető keréktácsa csavarjait hajtsuk ki.

Egyébb keréktárcsán gumiszerelő vassal óvatosan billentsük át az abroncs egyik peremét. (Öntvény keréktárcsánál is van az az erő, amivel el lehet törni.) Vegyük ki a belsőt. A keréktárcsán gumiszerelő vassal óvatosan billentsük át a gumi másik peremét is.

Az új abroncs visszaszerelése fordított sorrendben történik. Minden esetben ügyeljünk a gumi forgásirányára. Mielött visszahelyezzük a tömlőt, a szelepet dugjuk át a keréktárcsa nyílásán. Fújjunk bele egy kevés levegőt. Ezután igazítsuk el a belsőt. Ne legyen gyűrött csavarodott. Húzzuk meg a szelepet rögzítő anyát. Az abroncs és a belső közé szórjunk talkumot (ez "keni" védi a belsőt). A szétszedhető keréktárcsás kerék össze szerelése elött az abroncsba helyezzük el a belsőt. Az abroncs és a belső közé szórjunk talkumot. Fújjunk bele kevés levegőt. Helyezzük a szelep furatos keréktárcsa felet az abroncsra. Húzzuk meg a szelep anyát. Helyezzük rá a másik keréktárcsa felet. Húzzuk meg a csavarokat. Fújjuk fel a gumit az előírt nyomásra. Ellenőrizzük a szelepeket, hogy biztosan zárnak-e?

Abroncs sérülések:Minden elővigyázatosság ellenére (nem csak gondatlanságból) időnként előfordulhat, hogy az abroncs megsérül. Ez lehet szúrt, kivágott vagy kiszakított repedés, illetve kitört darab is.

Ezek legtöbbször mind javíthatók. Házilagos javításával ne kisérletezzünk.

Szakember (a "gumis") megfelelő szakértelemmel, megfelelő javítási anyagokkal, céleszközökkel felszerelve képes megjavítani. Egy új gumi árának töredékéért. Szúrás, vagy repedési sérülést kitisztítja, majd kívül-belül javítófoltot vulkanizál a sérülésre. Nem elég csak belül! A kívülről a sérülésbe kerülő nedvesség a szövetváz mentén tovább terjed. Ez az abroncs rétegeinek elvállását, tönkremenetelét okozza.

Kitört darabokat gumijavító tapasszal, pótolják, majd rá vulkanizálják.

Tömlős keréknél ritkán fordul elő, hogy az abroncs sérülésekor a tömlő sértetlen maradna.

Tömlő sérülések, azaz a defektek:

A lassú leeresztés.

Ez a legbosszantóbb defekt fajta. Naponta, vagy naponta többször kell felpumpálni a kereket, ha elakarjuk kerülni az abroncs károsodását. Ebben az esetben a lyuk olyan kicsi, hogy sem vízbemerítésel, sem szappanozssal nem lehet megtalálni. Raadásul a rosszulzaródó, elöregedett, koszos szelep is ehez hasonló tünetet produkál.

Cseréljük ki a szelepet. Ha nem hoz javulást, akkor selejtezzük ki a tömlőt.

"Klasszikus" defekt.

Valamilyen éles tárgy (drót, szeg, üvegcserép,) az abroncsot átszúrva kilyukasztja a tömlőt. Ilyenkor jónéhány másodpercig, vagy percig jellegzetes sziszegő hangot halallat a kerék ahogy leereszt.

A defekt keresésekor egy darab kisméretű lukat fogunk találni a tömlőn, és nagy valószínűséggel az idegen tárgyat az abroncsban. Ezt távolítsuk el. Az abroncsot vigyük szakműhelybe, a tömlőt házilag is jól lehet javítani.

Durrdefekt.

Ugyan úgy is keletkezhet mint a klasszikus defekt, vagy a "kígyómarás" csak ebben az esetben a nagyobb lyuk miatt egy pillanat alatt, egy hangos durranas közepette ereszt le a kerék. Elrepedő abroncs esetén mindig durrdefekt a vége. Szerencsétlen esetben a tömlő nem csak kilyukat, hanem darabokra is szakadhat.

"Kígyómarás".

Amikor "nagy" sebességgel, vagy előírtnál kisebb nyomasú abroncsal kemény, éles tárgynak (kő, járdaszegély,) ütközik a kerék, akkor a tárgy és a keréktárcsa összecsípi a tömlőt. Ezen a helyen két egymáshoz közeli lyuk keletkezik. Innét a neve: kígyómarás. Előfordulhat olyan erős ütközés is, hogy sérül az abroncs is és a keréktárcsa is.

Repedések.

Ha az abroncs anyaga elfárad, vagy valamilyen drasztikus külső hatás (kátyu széle, éles kő) éri, akkor kiszakadhat. Ilyenkor durrdefekthez hasonlóan egyetlen pillanat alatt leereszt a gumi egy hangos durranás közepette. Ha a tömlő nem szakadt szét, akkor sem biztos hogy javítható. Az abroncs javíthatóságának eldöntését, javítását bízzuk szakemberre.

Szelepkiszakadás.

Az előírtnál kisebb nyomáson használt keréknél előfordulhat, hogy a kerék tapadsa nagyobb mint ahogy a tömlő az abroncsot nekifeszíti a keréktárcsa falának. Ilyenkor a keréktarcsa elfordul az abroncshoz képest, és a szelep kiszakad a tömlőből. Ez otthon könnyen javítható.

A tömlő leggyakoribb sérüléseit a szúrt sérüléseket, a kisebb repedéseket a szelepkiszakadást, jól, és könnyedén javítható ragasztással házi műhelyünkben.Ehhez kapható külön javító folt, és gumiragasztó, illetve már öntapadós javító folt is. Gumijavító készletekben különféle méretű foltok , csiszoló anyag, és ragasztó található. Az alkalmazott foltok, ragasztók motorkerékpár, vagy személautóhoz használhatóak legyenek. A kerékpárokhoz készültek nem hoznak jó eredményt.

Rajzoljuk fel a folt méretét a sérülésre. A folt közepére essen a sérülés. Gondos csiszolassal tisztítsuk meg a sérült részt és környéket.

Ha nincs védőfólia a folton, akkor azt is csiszoljuk meg. Haladéktalanul vigyük fel a ragasztót a megtisztított, sérülésre és a foltra is. Az előírt várakozási időt feltétlenül tartsuk be. Ezután helyezzük a foltot a sérülésre, majd szorítsuk össze valamilyen préssel. Tartsuk be az előírt kötés időt. Öntapadós folt esetén csak a belsőt kell megtisztítani csiszolással. Ezután erősen nyomjuk a javítófoltot a sérülésre. Itt nincs varakozási idő azonnal használható a tömlő.

Kiszakadt szelephez kapható javító szelep. A nem teljesen kiszakadt szelepet vágjuk ki, majd a régi szelep gumitányérját csiszolással távolítsuk el. Ez után ugyan úgy kell alkalmazni mint a javító foltot.