Szilárd kenőanyagok

Szilárd kenőanyagokat akkor alkalmazunk, ha a folyadék vagy zsírkenés nem megoldható, nem kívanatos (pl.:élelmiszeripari gépek), hatástalan (pl.:alagút kemencék). Ha a kenőolajok, kenőzsírok, önmagukban nem adnak kielégítő kenést, így szilárd kenőanyaggal adalékolt olaj vagy kenőzsírt használnak.Szilárd kenőanyagokat használnak siklócspagyakban mint súrlódáscsökkentő betétet, síkfelületeken mint bevonatot is.

Ezek általaban nagynyomásnak, magas hőmérsékletnek kitett, lassan elmozduló, berágódásra hajlamos, kis hézagú, nehezen hozzáférhető helyek, ahol nagyon kis súrlódás a követelmény.

Szilárd kenőanyagok fajtái.

Lemezszerkezetű kenőanyagok: grafit, molibdén-diszulfit (MoS2).

Fém alapú kenőanyagok: ólom, ón, arany, ezüst, indium.

Oxid alapú kenőanyagok: molibdéntrioxid (MoO3), sziliciumdioxid (SiO2).

Fémsó alapú kenőanyagok: nátriumwolframát (Na2WO4), wulfenit (PbMoO4).

Polimer alapú kenőanyagok: politetrafluoretilén (teflon), Nylon.

Szilárd kenőanyagokat kerti gépeknél tisztán csak bowden kenésre használjuk. A huzal bevonata ón. Így nem igényel kenést. ha megkopott, akkor használható grafit, vagy MoS2 a kenésre.

Szilárd kenőanyaggal adalékolt kenőzsírokat alkalmazhatuk siklócsapágyazású kerékagyaknál, szabadonfutóknál. Az ott fellépő erők koptató hatast nagymértékben csökkenti.

Szilárd kenőanyagokat, vagy szilard kenőanyaggal adalékolt kenőzsírokat ne alkalmazzunk gördülő csapágyakhoz. Kivéve, ha a gépkönyvben ez külön szerepel. Ott, és csak is ott használható! Mert ebben az esetben a mérnökök figyelembe vették a csapágyillesztések méretezésénél ezen adalékok "vastagságát". Más esetben, a csapágy idő elötti tönkremenetelét okozza.