6-А клас

6-А клас

Зарубіжна література

13.05.2020

Тема: Міхаель Андреас Гельмут Енде (19291995). «Джим Ґудзик і машиніст

Лукас». Фантастична країна Усландія та її мешканці (король, Лукас, пан Ермель,

пані Ваас та ін.)

Хід уроку

1.Робота з епіграфом до уроку.

Я пишу свої історії для дитини,

яка живе в мені і в кожному із нас.

М.Енде

- Як ви розумієте слова німецького письменника М. Енде?

- Про що, на вашу думку, хотів повідомити митець своїм висловом?

1.Слово вчителя.

– До неперевершеного світу Добра та Дива сьогодні на уроці нас запрошує німецький письменник, якого було нагороджено премією Г. X. Андерсена — найвищою нагородою в галузі дитячої літератури — Міхаель Андреас Гельмут Енде. Ми потрапимо до чудової країни Усландії (Недогадії), разом із героями твору «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» переживемо чимало пригод. Спробуємо дослідити, які проблеми порушує автор у творі, яку роль відіграє дивовижний світ, що постає на сторінках роману, яке місце займають герої в цьому світі, з’ясуємо їхню роль у розкритті авторського послання вам, маленьким читачам.

2. Повідомлення вчителя про життєвий та творчий шлях Міхаеля Енде

Міхаель Андреас Гельмут Енде (12 листопада 1929 р.- 28 серпня 1995 р.), німецький письменник,автор понад 30 книг, більшість із яких - для дітей. Народився у містечку Гарміш-Партенкірхен у сім’ї художника- сюрреаліста Едгара Енде, виріс у Мюнхені.

У 1936 р. його батько підпадає під заборону творити. Матері Луїзі вдається закінчити курси з основ лікувальної гімнастики, що згодом допомагає їй утримувати сім’ю. Однак у родині постійно спалахують конфлікти між батьками, і Міхаель це дуже важко переносить. Школа ще дужче гнітить хлопчика: він відчуває відразу до навчання, вчителів, які використовували деспотичні методи виховання. Розраду знаходить у друзях: один із них, Віллі, син купця, став прототипом Бастіана у «Нескінченній історії».

Після закінчення початкової школи з 1940 р. навчається в гуманітарній гімназії Максиміліана в Мюнхені (1996 р. вона була перейменована на «Гімназію ім. Міхаеля Енде»), де йому знову ж таки не щастить із навчанням: його залишають на другий рік. Але у 1943 р. учнів евакуювали через бомбардування і відправили до місця, де переховували дітей. Там він ближче познайомився і навіть зав’язав дружбу зі своїм однокласником, відмінником Матіасом (хоча навчаючись разом у гімназії, хлопці один одного дуже недолюблювали), який захоплювався читанням Шиллера, Новаліса і Гьольдерліна; класичною музикою, мистецтвом і театром.

Під впливом нового друга Міхаель починає писати вірші. Його перший вірш - «Молитва Апокаліпсису», у якому відображені жахи війни. У 1945 р. юнак отримує припис - призов до армії.

Відтак дезертирує і долучається до організації «За свободу Баварії». Згодом знову зустрічається з другом Матіасом, співає в хорі. Коло друзів-інтелектуалів зростає. 1947—1948 закінчує школу Вальдорф у Штудгарті. У сімнадцять років здобуває стипендію на навчання в театральній школі (1948— 1950). Разом з друзями відвідує бібліотеки, знайомиться з творами французьких екзистенціалістів.

На всю подальшу письменницьку творчість Міхаеля Енде мали великий вплив картини батька-сюрреаліста, літературні читання в товаристві Матіаса, а також вчення екзистенціалі ста Жана Поля Сартра.

Газети починають публікувати вірші Міхаеля; він грає у театрі, сам пише п’єси. У 1951 р. Йому вручають диплом актора сцени. Але невдовзі юнак залишає театральну діяльність, щоб цілковито присвятити себе літературі. Працює кінокритиком на баварському радіо.

І ось одного разу, подорожуючи Італією на замовлення радіо, він якось ввечері натрапляє на молодече товариство, що сидить на площі королівського замку і слухає історії, які переповідає один чоловік із книжки Олександра Дюма. Ця подія, а також зустріч із однокласником, який попросив написати кілька слів до дитячої книжки з малюнками, стали визначальними для Міхаеля Енде як дитячого письменника - з-під його пера замість «кількох слів» вийшов перший роман для дітей про Джима-Ґудзика на 500 сторінок (опублікований у 1960 p.): «Є щось таке як перша любов. Вона завжди є якимось особливим переживанням. Маємо пізніше, можливо, важливіші, або більш доленосні любові, але перша любов таїть якесь чудо, яке більше не повториться. Ось так у мене з «Джимом-Ґудзиком». Це була моя перша книга і мій перший успіх. Я тоді писав цю історію, не передбачаючи певної мети. Я нічого собі тим не обіцяв, я писав книжку просто для себе».

Енде стає успішним всесвітньо відомим (завдяки численним перекладам англійською, японською, італійською та багатьма іншими мовами світу) дитячим письменником, неодноразово нагороджений найвищими преміями за різні твори, серед яких особливе місце посідають «Момо» (1972) та «Нескінченна історія» (1979).

Відомий на весь світ класик літератури для дітей помер у Штудгарті. Як він і заповідав, на його похороні звучала музика Моцарта, Глюка, а хор Державного театру виконав заключний акт з опери «Goggolori», до якої він написав і лібрето, і музику.

3. Перегляд відеоролика «Міхаель Енде (біографія)»:

https://www.youtube.com/watch?v=VtWw1S_W0NU

4. Бесіда

- Які факти із життя Міхаеля Енде вразили вас найбільше? Чому?

- Які книжки принесли письменнику світову славу та визнання? Чи читали ви їх?

- То як же ви розумієте слова, взяті за епіграф нашого уроку?

5. Історія написання твору «Джим Ґудзик і машиніст Лукас»

Наприкінці 1950-х років Міхаель Енде зустрівся зі своїм однокласником, який попросив «черкнути» кілька рядків для дитячої ілюстрованої книжки. Але замість короткої розповіді з-під пера Енде вийшов великий твір. Так були написані історії про Джима Ґудзика.

Енде посилав рукопис у різні видавництва, поки його не надрукували в 1960 році. Твір був поділений на дві частини, перша з яких вийшла в 1960-му році під назвою «Джим Ґудзик і машиніст Лукас», а друга - двома роками пізніше, як «Джим Гудзик і чортова дюжина».

За свої перші книжки Енде отримує «Літературну премію міста Берліна для юного покоління», а в 1961 році - «Німецьку премію книг для дітей».

Книжки про пригоди Джима Ґудзика були перекладені 19 мовами, а в 1961 і 1966-му роках за ними були створені радіопостановки.

Так розпочалася кар'єра професійного письменника і можливість отримувати великі гонорари за свої книжки. Проте пройшло більше десяти років перш ніж Енде знову опублікував історії про Джима.

До українського читача книжка надійшла завдяки невтомній праці перекладача Ігоря Андрущенка.

6. Слово вчителя про перекладача Ігоря Андрущенка

Ігор Андрущенко (нар. 1971 р.) - український перекладач. 1993 року закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Працював журналістом, нині - на творчій роботі.

Автор численних перекладів із німецької, польської, англійської та російської мов.

У його перекладі окремими виданнями вийшли твори Йозефа Рота, Ґустава Майринка, Еріха Кестнера, Ґудрун Мебс, Міхаеля Енде, Ельфріде Епінек, Вальтера Беньяміна, Еви Островської, Зигмунта Баумана та інших.

7. Перегляд відео презентації «Німецький письменник Міхаель Енде. Роман Джим Ґудзик та машиніст Лукас»

https://www.youtube.com/watch?v=MPofIa9tHAA

8. Знайомство з аудіо книгою «Джим Ґудзик і машиніст Лукас. Міхаель Енде»

https://www.youtube.com/watch?v=mvLbt6aLGSY

9 .Знайомство з аудіо книгою «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» у скороченому вигляді.

10. Бесіда.

- Чи сподобався вам твір «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» М. Енде?

- Які епізоди виявилися для вас особливо цікавими? Поясніть чому.

-Чи виникло у вас бажання (після прослуховування книжки) ознайомитися з іншими творами письменника?

11. Слово вчителя

Міхаель Енде писав твори різних жанрів: п’єси, романи, повісті, казки... А до якого жанру належить твір «Джим Ґудзик і машиніст Лукас»? Щоб це визначити, варто повторити відомості про роман, повість та казку.

12. Бесіда на повторення понять із теорії літератури із записом до зошита.

- Що таке казка як жанр усної народної творчості?

- Назвіть характерні ознаки казки.

- Які особливості народної казки успадкувала літературна казка? Яких нових рис набула?

Казка фольклорна (народна) — цікаве усне оповідання про неймовірну, але повчальну істо­рію. Головною відмінною рисою народної казки є наявність дива, фантастики, вимислу, розважливої спрямова­ності.

Характерна риса казки – зображення перемоги добра над злом.

Фольклорна (народна) казка є витвором народної фантазії. Існує декілька типів народних казок: чарівні, казки про тварин, побутові та інші.

Казка літературна (авторська) — створена конкретним автором, присутність якого виявляється у тексті у його ставленні до героїв, оцінці тих чи інших подій; завжди створюється в писемній формі й має побутові подробиці, у якій часто вказується час і місце, де відбуваються події. Вона може бути написана не тільки прозою, а й віршованою мовою. Умовно поділяють на 2 групи: 1) казки, в основу яких покладено фольклорні твори; 2) власне авторські казки.

Отже, літературна казка тісно пов'язана з народною, але на відміну від неї, має автора (письменника або поета). У деяких авторських казках використані перероблені фольклорні сюжети і образи, але це не змінює суті справи. Літературна казка виражає, в першу чергу, погляд на світ, притаманний конкрет­ному письменнику, а не всьому народові, хоча зовнішньо казка народна і авторська дуже схожі.

- Який твір ми називаємо повістю? Вкажіть характерні ознаки та різновиди повісті як жанру літератури.

Повість – прозовий твір (рідше віршований), який відзначається однолінійним сюжетом. За широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їхнього розкриття посідає проміжне місце між романом і оповіданням. Повість охоплює невелике коло проблем, нетривалий період життя героїв. Сюжет повісті зосереджується на аналізі одного чи кількох конфліктів. Різновиди повістей: історична, соціально-побутова, політична, пригодницька, фантастична, повість-казка, психологічна та ін.

- Що таке роман?

Роман – (від франц. roman – оповідь романською мовою) – великий за обсягом і складний за будовою переважно прозовий твір, у якому широко охоплені життєві події, розкрито історію формування характерів багатьох персонажів протягом тривалого часу, іноді цілих поколінь.

- Чим роман відрізняється від повісті?

1) роман відображає соціальні та історичні події, а в повісті вони служать тільки фоном для оповіді;

2) життя персонажів роману постає в соціально-психологічному чи історичному контексті. А в повісті образ головного героя може бути розкритий тільки в певних обставинах;

3) у романі існує один головний сюжет і кілька другорядних, які утворюють складну структуру. Повість в цьому плані набагато простіше і не ускладнена додатковими сюжетними лініями;

4) дія роману відбувається у великому часовому проміжку, а повісті - в дуже обмеженому;

5) романна проблематика включає велику кількість питань, а повість зачіпає лише кілька з них;

6) герої роману виражають світоглядні і соціальні ідеї, а в повісті важливий внутрішній світ персонажа і його особистісні якості.

Роман може бути пригодницьким, історичним, фантастичним, автобіографічним, виховним та ін.

13. Слово вчителя (із записом до зошитів).

Твір «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» М. Енде є фантастичним романом.

Фантастичний роман – різновид роману, у якому фантастичні елементи є провідними й виявляються в сюжеті, образах, часі, просторі тощо.

14. Робота з текстом твору «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» М. Енде.

https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=1334

15. Стислий переказ ключових епізодів твору.

Уявімо країну, де живуть Король, двоє його підданих і машиніст, який не вважає себе підданим. Це – Недогадія, де мешкає машиніст Лукас.

Одного чудового дня в Недогадію приходить дивна посилка, в якій знаходять чорного малюка, і пані Штоцкер бере його до себе. Коли Джим, так назвали хлопчика, виростає, Король каже Лукасові, що острів затісний для п’ятьох людей і паротяжихи. Комусь – Лукасові, Джимові або Еммі (паротяжисі) – треба забиратися геть.

Лукас не міг покинути свою паротяжиху, тому вирішив, що вони з Еммою попливуть уночі, щоб не довідався Король. До них приєднався Джим Ґудзик. Друзі потрапляють до Мандали – країни, жителі якої мудрі з пелюшок. Там їх зустрічає Фін Пон, маленький хлопчик, тридцять третій онук головного кухаря. З Мандали Джим Ґудзик і машиніст Лукас вирушають на пошуки викраденої принцеси Лі Ши.

Невідомо, чи змогли б Лукас із Джимом самі вибратися з пустелі, якби не пан Бань, напіввелетень, а дістатися до Недоладії – драконового міста – їм допоміг напівдракон Непомук. У Драконовому місті вони перемагають пані Кутняк (до речі, саме їй була адресована посилка, у якій був Джим Ґудзик). Спеціально для неї розбійники, які ховаються під іменем 13, викрадають дітей королів і вождів. Дракониха пані Кутняк нібито вчила дітлахів у школі, але насправді просто кричала на них і примушувала спати на кам’яних ліжках.

Машиніст Лукас і Джим Ґудзик визволяють всіх дітей і разом пливуть до Мандали, де їх зустрічає імператор Пунь Джин і малюк Фін Пон, який став Головним бонзою.

Після того, як усіх дітей розсилають додому, імператор Мандали з донькою, машиніст Лукас і Джим Ґудзик пливуть гуртом у Недогадію, щоб провести заручини Лі Ши і Джима Ґудзика.

У Недогадії на них чекають. І Король навіть визирає з вікна, хоча зазвичай цього не робить, бо зайнятий теревенями по телефону. Джим і Лукас залишаються, а Лі Ши з татом-імператором повертається назад до Мандали – поки не підросте, бо вони з Джимом ще діти.

Що ж сталося з драконихою? Вона, як усі дракони, яких перемагають, але не вбивають, стала доброю і мудрою. Але ці перетворення забрали багато сил, тому вона, змучена, надовго заснула.

А машиніст Лукас і Джим Ґудзик вирішили незабаром здійснити нову велику мандрівку в невідоме. Їм треба розгадати ще багато загадок…Вони захотіли з’ясувати, звідки морські розбійники викрали Джима Ґудзика, коли він був зовсім маленький. Але для цього спочатку треба було відшукати й перемогти Тринадцять Лютих, які все ще погрожували морям.

16. Бесіда за запитаннями.

- У якому краї жив машиніст Лукас?

- Опишіть країну Усландію (Недогадію).

- Назвіть мешканців Усландії (Недогадії).

- Опишіть пані Штоцкер. Чи займалася ця героїня?

- Яка подія порушила мирне життя Усландії (Недогадії)?

- Що знайшли у пакеті жителі Усландії (Недогадії)?

17. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

1. Чому Джима прозвали Гудзиком?

2. Чому машиніст Лукас та Джим Ґудзик залишають Усландію (Недогадію) та вирушають у небезпечну подорож?

2. Чому Джим, залишаючи дім, почувався щасливим і нещасним заразом?

3. У який спосіб мандрували машиніст Лукас та Джим Ґудзик?

4. Які країни відвідали герої твору?

Зупинка перша - «Мандала»

Зупинка друга - «Ліс Тисячі Див»

Зупинка третя - «Смугасті гори, або Корона Світу»

Зупинка четверта - «Долина Сутінків»

Зупинка п’‎ята — «Кінець Світу»

Зупинка шоста - «Чорні Скелі та Паща Смерті»

Зупинка сьома - «Країна Тисячу Вулканів»

Зупинка восьма - «Драконове місто»

18. Практична робота (із записом до зошита).

Герої твору: Джим - Ґудзик, машиніст Лукас, король Альфонс За-Чверть - Дванадцята, пані Штоцкер, драконша пані Кутняк, імператор Пунь Джин, Фін Пон , Лі Ши.

Місце дії: Недогадія, Недоладія, Мандала, Ліс Тисячі Див, Корона Світу, Долина сутінок, Кінець світу.

Казкові елементи: чарівне походження героя, фантастичні краї, перетворення героїв

(паротяжиха Емма перетворюється на дракона), магічні числа (подорож тривала 7 днів, у палаці 99 сходинок), щасливе закінчення.

19. Літературна гра «Упізнай героя за ключовими словами».

* Олива, сажа, золотий кульчик, люлька... (машиніст Лукас)

* Вугілля, пара, вагон ... (Емма)

* Замок, золотий телефон, картаті капці, халат з червоного оксамиту... (король Альфонс За Чверть Дванадцятий)

* Складена парасоля, високий циліндр... (пан Неталан)

* Крамниця, будинок, щічки, мов яблука...(пані Штоцкер)

20. Творче завдання.

Від імені Джима Гудзика розкажіть про своє перебування у Китаї.

- Яке враження справила на вас ця країна?

- Що вас вразило в її культурі та звичаях?

21. Бесіда.

- Хто викрав принцесу Китаю Лі Ши, доньку імператора Пунг Гінга? Де її утримували?

- Чому Лукас і Джим Ґудзик вирішили врятувати принцесу?

- Як друзі дізналися, що Джима теж колись викрали пірати?

22. Робота з текстом.

1) Знайдіть у тексті описи Драконячого міста. Проаналізуйте, які частини мови найбільше використовує автор у цих описах? Наведіть приклади. (Найбільше використовуються дієслова, які передають рух, що відбувається в місті, метушню.)

2) Зачитайте, якими зображено мешканців Драконячого міста.

23. Бесіда.

- Кого не було в Драконячому місті? Чому? (Дітей. Дракони не вмирають, вони вічні. А діти-дракони не зможуть вирости в місті, де гуляють велетенські дракони з величезними хвостами.)

- Де Джим та Лукас знайшли принцесу? (У школі пані Кутняк )

- Що вжахнуло друзів у школі пані Кутняк? (Те, що учні були прикуті до парт, а дракона била дітей.)

24. Робота з текстом.

Знайдіть у тексті портрет пані Кутняк і зачитайте.

25. Переказ тексту.

1) Перекажіть, як вдалося перемогти Драконшу.

2) Розкажіть, як герої змогли повернутися до Китаю.

26. Творче завдання.

Уявіть, що вам потрібно написати епілог до твору «Джим Ґудзик і машиніст Лукас». Розкажіть, про що б ви розповіли в ньому?

Епілог – це заключна глава художнього твору, яка розповідає про подальшу долю героїв.

27. Дослідницька робота.

1) Прослідкуйте, як автор розкриває у творі складні наукові поняття. Знайдіть ці пояснення в тексті. (У тексті пояснюються такі поняття, як фата-моргана, оазис, уявні велетні, лава.)

2) Доведіть, що твір «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» М. Енде належить до жанру «фантастичний роман».

Висновок. Роман Міхаеля Енде «Джим Ґудзик і машиніст Лукас» у казковій формі знайомить читачів з реальними явищами і стосунками. Поєднання дійсності та казковості виявляється в композиції, сюжеті, персонажах, художньому часі й просторі. Вигадані країни (Недогадія, Мандала, Ларіпура, Країна Тисячі Вулканів, Край Світу та ін.) та незвичайні герої (паротяжиха Емма, ніби-велетні, дракони та дракониха) є своєрідним віддзеркаленням довколишнього світу, його особливостей і закономірностей, географії та історії. Фантастичний світ твору Міхаеля Енде не лише зачаровує своєю незвичайністю, а й поглиблює наші уявлення про реальність. Вигадані країни порівнюються з Німеччиною, Африкою, Китаєм, митець вказує на їхні географічні координати, описує державний устрій, політику, транспорт, освіту тощо. У такий казково-фантастичний спосіб автор спонукає юних читачів замислитися над тим, у якому світі вони живуть, і не уникати проблем дійсності.

Персонажі роману Міхаеля Енде «Джим Ґудзик і машиніст Лукас», хоча й живуть у фантастичних країнах і беруть участь у неймовірних пригодах, насправді дуже схожі на звичайних людей. Їм притаманні людські якості (життєрадісність, цілеспрямованість, відкритість, доброзичливість, допитливість, прагнення кращого) та живі яскраві характери.

У творі утверджуються моральні цінності – дружба, взаємодопомога, повага до інших, любов до батьківщини, кохання. А ще в романі Міхаеля Енде осмислюються поняття «добро» і «зло», «життя» і «смерть», «милосердя» і «байдужість». Ці поняття, на прикладі окремих епізодів і персонажів твору, ми розкриємо на наступному уроці..

28.. Домашнє завдання.

1. Повторити матеріал підручника с. 229-247.

2. Опрацювати зміст роману М. Енде «Джим Ґудзик і машиніст Лукас».

3. Підібрати цитатний матеріал до характеристики образів Джима Гудзика та Лукаса.

4. Спробувати визначити головну думку твору «Джим - Ґудзик і машиніст Лукас»

М. Енде.

Використати Інтернет-ресурси:

* Джим Ґудзик і машиніст Лукас – офіційний трейлер (український)

* Джим Ґудзик і машиніст Лукас. Художній фільм (2018)

https://www.youtube.com/watch?v=CR90CMP1iPc

6-А клас

Зарубіжна література

06.05.2020

Тема: РМ № 4 (письмово)

Твір-роздум за повістю А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»

Це обов’язкова письмова робота, яку кожен учень виконує індивідуально. Вказує прізвище, тему й надсилає на адресу електронної пошти kloknatalia1@gmail.com до 11 травня (понеділок).

Про результати перевірки та отриманий бал буде повідомлено 13 травня (середа) у листі, відправленому на адресу вашої електронної пошти.

Хід уроку

1. Оголошення тем творів (на вибір учнів).

* Як правильно обирати друзів? (За повістю А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»)

* Над чим змусила мене замислитися повість А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»

* Чи здатна любов батьків творити справжні дива? (За повістю А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»)

2. Пам’ятка щодо написання твору роздуму

Твір-роздум – твір, у якому повідомляються причини та наслідки дій, обговорюється проблема, формулюються відповідні висновки.

1. Твір має складатися з трьох частин:

- вступу;

- основної частини;

- висновків.

Вступ, що містить тезу – положення, яке вимагає доказів, може складатися з 2-3 речень, які б підводили до основної частини. Це можуть бути речення про письменника, його твори, про твої уподобання.

Приклад: Казки відомого данського письменника Ганса Крістіана Андерсена зачаровують і дорослих, і дітей…

Основна частина – найбільша за розмірами. В ній розкривається тема твору.

В основній частині викладай свої думки та обов’язково аргументуй їх. Намагайся уникати простого переказу епізодів твору. Свої думки можеш підтверджувати цитатами.

Висновки (2-3 речення). У завершальній частині твору зроби емоційний обгрунтований висновок щодо твого ставлення до проблеми, про яку пишеш.

2. Спочатку напиши твір на чернетці.

3. Використовуй тільки ті слова, значення яких ти знаєш. Уникай повторення одних і тих самих слів.

4. Прочитай написане, перевір зміст, послідовність викладу, грамотність, використання розділових знаків.

5. Перепиши роботу начисто (якщо це домашній твір).

6. Перевір написане, пильнуючи описки та пропуски літер.

7. Обсяг твору – 1- 1,5 сторінки учнівського зошита.

І. Структура твору-роздуму

1.Теза

2. Перший аргумент

3. Приклад із літератури чи інших видів мистецтва (живопис, музичне мистецтво).

4. Другий аргумент

5. Приклад із власного життя або історії

6. Висновок

ІІ. Особливості кожного елементу структури.

ТЕЗА. Чітко сформульована. Містить речення, яке виражає Вашу думку.

Теза відповідає аргументам, аргументи пояснюються прикладами, висновок відповідає тезі.

ІII. Рекомендовані слова й вирази у творі-роздумі

ТЕЗА.

На мою думку, … Я вважаю, … Мені здається, що …

АРГУМЕНТИ.

Аргументом на підтвердження моєї думки може бути те, що …

Щоб підтвердити свою думку, скажу таке:

Моє переконання ґрунтується на тому, що, по-перше, … , по-друге…..

ПРИКЛАДИ

Перший: На згадку приходить герой …

Зарубіжна література дає багато прикладів. Один із них – …

У зв’язку з порушеною проблемою згадується фільм …

Другий: Хочу навести приклад із власного життя …

Хоча мій власний життєвий досвід ще порівняно малий, можу сказати, що …

Згадаймо постать видатного історичного діяча …

ВИСНОВОК

Підсумовуючи зазначене, можу стверджувати …

Отже, дійшов висновку, що …

На завершення свого роздуму підсумую, …

Таким чином, можна зробити висновок, що …

Наприклад:

Отже, завершуючи роздуми про …, ми приходимо до висновку;

Підводячи підсумок сказаному, хочеться ще раз нагадати про важливість проблеми … та ін.

Для зв’язку думок у творі використовуйте вирази:

По-перше, по-друге, …

Хочу зазначити, що …

Як вже стверджувалося, …

Як можна було переконатися, …

Пам’ятайте, що у ВИСНОВКУ вираз «Я думаю» не вживається, оскільки цей вираз доцільно використовувати у ТЕЗІ.

«Отже, завершуючи роздуми про …, ми приходимо до висновку», «Підводячи підсумок сказаному, хочеться ще раз нагадати про важливість проблеми …» та ін.

3. Домашнє завдання.

1. Творче (за бажанням): скласти кросворд до твору А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»;

відправити на вище вказану електронну адресу.

6-А клас

Зарубіжна література

04.05.2020

Тема: Анна Емілія Ліндґрен «Міо, мій Міо»

Образи головних героїв. Перемога добра над злом

Хід уроку

1. Літературна гра «Пригадай зміст повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо» (спробуй відповісти самостійно)

1) Місто, в якому жив головний герой.

2) Ім’я Міо в реальному життя.

3) Хто спав у порожній пляшці?

4) Товариш Міо в реальному житті.

5) Назва країни, куди потрапив Міо.

6) Титул батька Міо.

7) Скільки років батько-король шукав свого сина?

8) Найжорстокіший лицар.

9) Товариш Міо в Країні Далекій.

10)Кличка коня Міо?

11) Ім’я хлопчика-сопілкаря.

12) Ім’я жінки, що дала Міо яблуко.

Самоперевірка:

1) Стокгольм.

2) Бу Вільгельм Ульсон, або Буссе.

3) Дух.

4) Бенко.

5) Країна Далека.

6) Король.

7) Дев’ять років.

8) Като.

9) Юм-Юм.

10)Міраміс.

11)Нонно.

12)Лундін.

2. Повторення понять теорії літератури: «повість», «повість-казка», «ф»ентезі».

Повість – прозовий твір (рідше віршований), який відзначається однолінійним сюжетом. За широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їхнього розкриття посідає проміжне місце між романом і оповіданням. Повість охоплює невелике коло проблем, нетривалий період життя героїв. Сюжет повісті зосереджується на аналізі одного чи кількох конфліктів.

Повість-казка - твір, у якому реальні події поєднуються з казковими.

Фентезі (від англ. fantasy – фантазія) – це вид фантастичної літератури, де магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету. Дія у творах фентезі зазвичай відбувається у вигаданих світах, де магія є звичайною справою.

3.Робота з анкетою до твору А. Ліндгрен «Міо, мій міо» (записати до зошита)

Анкета до повісті А. Ліндгрен «Міо, мій міо»

Жанр. Казкова повість (фентезі)

Тема – пригоди хлопчика в казковій Далекій Країні.

Ідея – віра в перемогу справедливості; розкриття безмежних фізичних і духовних можливості людей, які готові пожертвувати собою заради щастя інших.

Композиція твору

Експозиція. Життя Буссе в родині опікунів.

Зав’язка. Тітка Лундін дає Буссе яблуко та лист і Джин перевозить Буссе до Країни Далекої.

Розвиток дії. Буссе – Міо в Країні Далекій знаходить батька-короля; друзі та помічники Міо, відповідальність Міо за долю жителів Країни Далекої

Кульмінація. Міо долає страх і приймає рішення боротися з лицарем Като. Випробування героя на шляху до замку лицаря Като.

Розв’язка. Перемога Міо над Като, звільнення дітей .

Епілог. Повернення додому, щасливе життя Міо у Країні Далекій.

Проблематика

1) Взаємини дітей та батьків, необхідність домашнього затишку, любові для дитини;

2) роль батьків у житті дитини;

3) материнська любов та піклування.

Конфлікт твору

Втілення зла – жорстокий лицар Като та його мертвий світ (зачаровані птахи, безлюдне озеро, ліс, чорна гора) протиставлений сонячному світу добра.

Герої «Міо, мій Міо»

Сонячний світ добра: Міо, Бенко, тітка Лундін, тато-король, Юм-Юм, Ірі, Нонно, Ено, Ткаля, Зброяр, діти-птахи

Світ зла і темряви: Тітка Едля, дядько Сікстен, лицар Като, вивідувачі, вартові.

4. Перегляд відео-уроку за темою: «Образи головних героїв. Перемога добра над злом» у казковій повісті А Ліндгрен «Міо, мій Міо» (із виконанням завдань, запропонованих у ході уроку)

https://www.youtube.com/watch?v=0Q_kubeehd0&feature=emb_logo

5. Домашнє завдання.

1. Повторити зміст повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо».

2. Творче завдання: скласти сенкан «Міо»

3. Підготувати матеріал до написання твору-роздуму «Як правильно обирати друзів? (За повістю А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»)

6-А клас

Зарубіжна література

29.04.2020

Тема: Моральні цінності у творі А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»

ТЛ Поглиблення понять про повість (повість-казка).

Хід уроку

1. Бесіда за текстом твору А. Ліндгрен «Міо, мій Міо».

- Що вам найбільше сподобалося у казці «Міо, мій Міо»?

- Розкажіть, яким було життя Бу Вільгельма Ульсона в Стокгольмі.

- Чому Міо жив не з батьками?

- Як Міо жилося у тітки Едлі та дядька Сікстена.

- Як ставилися до нього тітка з дядьком? А однолітки? Хто був його другом?

- Чому Буссе відчуває самотність?

- Як він опинився в Країні Далекій? Ким виявився його батько?

- Яким стало його життя у казковій країні?

- Якими рисами були наділені батько Міо, Юм-Юм.

- Що було сказано у пророцтві про призначення Міо?

2. Слово вчителя.

Як відомо, літературні твори не тільки розповідають про життя люде|І, нові країни, дивовижні подорожі, а й розкривають різні погляди на життя. Читаючи художній твір, кожен із нас отримує можливість над чимось замислитись, зробити певні ви­сновки, чогось навчитися. Про що ж спонукає нас подумати повість А. Ліндґрен. «Міо, мій Міо»?

Провідною темою повісті «Міо, мій Міо» є тема родини. Хлопчик-сирота Буссе відчував себе зайвим у прийомній сім'ї, страждав від байдужості тітки й дядька, йому бракувало бать­ківської любові. У Країні' Далекій Буссе знайшов те, про що мріяв,— люблячого і турботливого тата, який поводив себе із сином саме так, як завжди хотілося хлопчику. На прикладі прийомної та справжньої родини Міо А. Ліндґрен у яскравому контрасті по­казала, якими не мають бути і якими мають бути стосунки батьків і дітей.

3. Бесіда.

1. Чому, на вашу думку, тітку Едлю та дядька Сікстена не можна назвати хорошими прийомними батьками?

2. Сформулюйте уявлення Міо про ідеальні стосунки батька й сина.

3. На кого був схожий батько-король Міо?

4. Чому, на вашу думку, батько Міо, всі члени родини садів­ника були наділені саме тими якостями, які подобалися Буссе в його стокгольмських знайомих (родина Бенке, тітка Лундін)?

4. Проблемні запитання

1. Чи вірите ви в те, що Міо насправді потрапив до казкової країни? Аргументуйте.свою відповідь.

2. Куди, насправді міг подітися Буссе, якого розшукували у Стокгольмі як зниклого?

3. Як ви думаєте, про що завжди мають пам'ятати дорослі щодо свого ставлення до дітей? (Дорослі не мають права забуватипро те, що діти потребують любові, уваги, піклування, ласки і ніжності. А ще з ними необхідно спілкуватися. Тоді діти не почуватимуться самотньо.)

5. Завдання учням

1. Проаналізуйте, як у повісті розкривається тема взаємодопо­моги. Наведіть відповідні приклади з тексту.

2. Розкажіть історію дівчинки-пташки Мілімані. Поясніть, як її вдалося оживити.

3. Наведіть приклади з тексту, які ілюструють, як Міо, долав страх і невпевненість у своїх силах під час походу проти Като.

6. Слово вчителя.

Ви вже, мабуть, помітили, що у повісті «Міо, мій Міо» переплітаються фантастичні та реальні елементи. Для кращого розуміння твору, спробуємо визначити його жанр.

7. Словникова робота

- Пригадаймо, що таке повість?

Повість – прозовий твір (рідше віршований), який відзначається однолінійним сюжетом. За широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їхнього розкриття посідає проміжне місце між романом і оповіданням. Повість охоплює невелике коло проблем, нетривалий період життя героїв. Сюжет повісті зосереджується на аналізі одного чи кількох конфліктів.

- Оскільки у творі присутні і казкові елементи, то пригадаємо, що таке казка?

Казка – це один з основних жанрів народної творчості; розповідний, сюжетний художній твір усного походження, в основі якого лежить захоплююча оповідь про вигадані та фантастичні події і явища, де діють чарівні персонажі.

- Знайдіть ознаки казки та повісті у творі.

Так, у творі майстерно поєдналися казка та реальність. Дехто з літературознавців відносить казкову повість А. Ліндгрен «Міо, мій міо» до такого різновиду літератури, як фентезі. І тому ми з вами поговоримо сьогодні ще про один жанр – фентезі.

Фентезі (від англ. fantasy – фантазія) – це вид фантастичної літератури, де магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету. Дія у творах фентезі зазвичай відбувається у вигаданих світах, де магія є звичайною справою. Першими авторами фентезі вважаються Р. Говард (цикл романів про Конана-варвара) та Р.Р.Толкін («Володар перснів»). Існують різні види фентезі: героїчне, епічне, ігрове, історичне, гумористичне тощо. (записати до зошита)

8. Дослідницька робота. Результати записати до зошита.

Завдання: знайти у тексті реальне і фантастичне; скласти таблицю.

Наприклад: реальне - побут сімей, життя міста, Міо визволяє поневолених людей, виснажені люди, зустріч дітей з батьками, …

Фантастичне - зачаровані птахи, чарівний меч, плащ, політ над хмарами, допомога тварин, дерев, гір головному герою, Мертвий ліс, …

9. Робота з текстом повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо».

- Розкажіть про дива Країни Далекої.

10. Бесіда.

- Як ви думаєте, символом чого у творі є колодязь, який нашіптував казки?

(Це символ пам’яті народу, джерел духовності. На жаль, колодязь забутий, тобто люди з роками забувають своє коріння. Символічно, що казки колодязя в повісті слухають діти, за якими майбутнє. Можливо, саме вони й не дадуть загинути минувшині.)

- Яка казка з тих, що розповідав колодязь, найбільше вразила Міо? (Про королевича, який вирушив у мандри місячної ночі та їхав Пущею.)

- Хто загрожував Країні Далекій? (Жорстокий лицар Като.)

- Що лихого вчинив Като? (Він перетворив підвладні йому землі і води на Мертвий Ліс і Мертве Озеро, викрав і полонив дітей, чинив грабунки.)

- Чому Міо мав їхати до країни Чужинецької? (Тому, що за пророцтвом, Міо мав звільнити людей від страшного лицаря Като.)

- Хто і чому вирушив разом з Міо до Країни Чужинецької? (Юм-Юм, оскільки у пророцтві було сказано, що «хлопець королівської крові на білому золотогривому коні разом зі своїм єдиним другом» мають перемогти Като. Крім того, Юм-Юм не міг покинути друга в небезпеці.)

11. Інтерактивне завдання.

- Опишіть (усно), яким вам уявляється життя в Країні Чужинецькій?

- Як би ви допомогли Міо та Юм-Юму в поході проти Като, якби мали таку можливість?

12. Бесіда.

- Де Міо та Юм-Юм знайшли Зброяра? (У печері.)

- Що розповів хлопцям зброяр про лицаря Като? (Він розповів, що в лицаря Като кам’яне серце, правої кисті у нього немає, а замість неї – залізний пазур. Саме цим пазуром він видирає людям серця з грудей. А натомість кладе туди камінь.)

- Як зброяр допоміг хлопцям? (Він дав Міо палахкого меча, вказав шлях у скелі, подарував човна.)

13. Робота з текстом (розділ «Залізний пазур).

Знайдіть у тексті відповіді на питання:

- Як Зброяр застерігав Міо? («Будь обережний, королевичу Міо! Будь обережний., коли побачиш залізний пазур. Якщо ти не триматимеш напоготові меча, тобі буде кінець, королевичу Міо.»)

- Що хвилювало Міо, коли він піднімався до замку Като? («Цікаво, чи знають про це ті, хто чекав тисячі років? Цікаво, чи знають вони, що боротьба має відбутися цієї ночі, і чи думають про мене? Чи думає про мене мій тато-король?»)

14. Перегляд відео ролика із фільму «Міо, мій міо» (Поєдинок з Като)

https://www.youtube.com/watch?v=ko8q_SJzff0

15. Інтерактивне завдання.

Підберіть слова, які б підтримали Міо та Юм-Юма перед битвою.

16. Робота з текстом.

1. Перекажіть, як Міо попався на хитрість Като.

2. Перекажіть, як Міо та Юм –Юму вдалося врятуватися.

17. Асоціативний вибірковий диктант.

Виберіть ті слова, які асоціюються у вас із образом Міо.

* Дивний, освічений, спокійний, добрий, відповідальний, вразливий, забіяка, пихатий, сміливий, незвичайний, чемний.

Використовуючи дані слова, скласти усну характеристику образу Міо.

18. Проблемне запитання

- Як ви думаєте, чому, за задумкою А. Ліндґрен, Міо, навіть потрапивши до казкової країни, змушений був подолати тяжкі ви­пробування, перш ніж остаточно возз'єднатися з батьком і знайти сімейний затишок?

19. Коментар учителя

У книзі «Міо, мій Міо»! Відмежувавши світ дійсності з його сирітством і насильством над дитячою волею від світу казки, свободи і справедливості, Ліндгрен майстерно поєднує фантастичне і реальне. Важливо те, що в цю книгу з традиційною боротьбою добра і зла казкарка зуміла вкласти сучасний зміст. Герой казки - поборник справедливості - шведський хлопчик-сирота, він же чарівний принц Міо, наділений гарячим, люблячим серцем, хоробрий і мужній, бере верх над уособленням злих сил - лицарем Като.

20. Домашнє завдання.

1. Повторити зміст повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо».

2. Дібрати цитати з тексту про хоробрість, самовідданість, взаємодопомогу героїв повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо».

3. Творче завдання (одне на вибір):

* Скласти усне висловлювання на тему: «Моє ставлення до головного героя Міо».

* Скласти пам’ятку (спільно з батьками) на тему: «Як налагодити або зміцнити стосунки з моїми батьками» (за бажанням - пошта kloknatalia1@gmail.com


6-А клас

Зарубіжна література

27.04.2020

Тема: Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом.

Астрід Анна Емілія Ліндґрен (19072002). «Міо, мій Міо». Основні відомості

про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах.

Х і д у р о к у

1.Аналіз контрольної роботи «Поетичне бачення світу (Мацуо Басьо, Р. Бернс, Дж. Родарі). Образ майбутнього в літературі (Р.Д. Бредбері, Р. Шеклі)»

І варіант

І – ІІ рівні (1 б.)

Тестове завдання: 1-Б, 2-А, 3-В, 4-А, 5-Б, 6-В.

ІІІ рівень (1 б.)

1.Фантастика – (мистецтво уявляти) – неіснуюче в дійсності, створене фантазією, уявою.

Чим відрізняється наукова фантастика від соціальної?

В основі наукової фантастики покладено роздуми про розвиток науки і техніки, а в соціальній фантастиці висловлюються роздуми (або припущення) щодо теперішньої та подальшої долі суспільства, людської цивілізації, Усесвіту.

2.Установіть відповідність між творами та подіями, що відбувалися:

А) Р.Д. Бредбері «Усмішка»: 2, 5, 6, 8.

Б) Р. Шеклі «Запах Думок»: 1, 3, 4, 7.

3. Дж. Родарі «Листівки з видами міст».

Тема: розповідь про красу Італії, її історичні й архітектурні дива та про мешканців країни, про життєві проблеми звичайних людей; про листівки як символ широти сприйняття світу.

Ідея: заклик автора «дивитися за картинку», не тільки насолоджуватися гарними краєвидами та чудовою архітектурою, а й перейматися долями інших людей.

ІV рівень (1,5 б.)

1. Проаналізуйте хайку Мацуо Басьо за планом:

На старім ставку

Жаба в воду плюснула –

Чули ви таку?

1) основна тема: тема природи; розповідь про те, що світ гармонійний, що навіть невелика жабка може змінити великий світ (ставок) хоча б на мить;

2) сезон: літо; сезонні слова: жаба, вода в ставку;

художні засоби: епітети: старий ставок; риторичне запитання: «Чули ви таку?»

2. Охарактеризуйте образ Тома, головного героя твору Р. Бредбері «Усмішка». Складіть сенкан на тему: «Том».

Наприклад: Том – дитина; потрапив у незвичайну пригоду добровільно; діяв майже підсвідомо, підкоряючись натовпові; збереже «усмішку» і відновить в майбутньому цивілізацію людям на добро.

Том

Добрий, допитливий.

Пішов, побачив, зберіг.

Він видавався дуже наївним.

Хлопчик.

ІІ варіант

І – ІІ рівні (1 б.)

Тестове завдання: 1-Б, 2-Б, 3-А, 4-В, 5-Б, 6-В.

ІІІ рівень (1 б.)

1. Конфлікт (художній) - зіткнення в художньому творі протилежних поглядів (позицій, ідей, інтересів), що призводить до загострення суперечностей, активних дій, боротьби.

Чим відрізняється зовнішній конфлікт від внутрішнього?

У зовнішньому конфлікті відбувається зіткнення персонажів між собою або персонажів із світом загалом, а у внутрішньому конфлікті наявна складна боротьба різних начал у душі людини.

2.Установіть відповідність між головними героями творів та цитатами, що їм відповідають.

А) Том ( Р.Д. Бредбері «Усмішка»): 1, 3, 5, 8.

Б) Лерой Кліві (Р. Шеклі «Запах Думки»): 2, 4, 6, 7.

3. Р. Бернс «Моє серце в верховині».

Тема: зображення любові і відданості ліричного героя (і самого поета) своїй землі, рідній природі. Сила його почуття така, що де б не був поет, думкою він завжди лине на батьківщину.

Ідея: вічний зв'язок людини з природою та батьківщиною.

ІV рівень (1,5 б.)

1. Проаналізуйте хайку Мацуо Басьо за планом:

Тиша, мир і лад.

Десь там тоне межи скель

Цвіркотіння цикад.

1) основна тема: природа, гармонія природи і людини;

2) сезон: літо; сезонні слова: цвіркотіння цикад;

3) художні засоби: метафора: «тоне цвіркотіння».

2. Охарактеризуйте образ Лероя Кліві, головного героя твору Р. Шеклі «Запах думок». Складіть сенкан на тему: «Лерой».

Наприклад: Лерой Кліві - дорослий чоловік; потрапив у незвичайну пригоду через аварію; діяв свідомо, обмірковуючи кожен крок; перемагає дивних істот, отже в майбутньому завдяки своєму розумові людина має всі шанси на виживання.

Лерой

Сміливий, розумний.

Перевозить, думає, спілкується.

Знаходить вихід із небезпечної ситуації.

Кліві.

1. Робота з епіграфом до уроку.

Книга для дітей повинна розвивати віру в здатність

робити чудеса, у саме існування чудес.

А. Ліндгрен

- Чи згодні ви з думкою А.Ліндгрен?

- Якою ви хочете бачити сучасну книгу для дітей?

- Напишіть основні, на вашу думку, критерії сучасної художньої літератури (відповіді, за бажанням, можете переслати на електронну пошту: kloknatalia1@gmail.com)

2. Слово вчителя.

Так, наприклад, відома швецька письменниця Астрід Ліндгрен переконана, що її веселі, добрі історії допоможуть нам вирости добрими, справедливими, сміливими, вірити чудеса та творити їх власноруч. Сьогодні на уроці йтиметься про Астрід Анну Емілію Ліндгрен – «літературну маму» Малюка і Карлсона, який живе на даху, Пеппі Довгапанчохи , Міо та братів Лев’яче серце.

Астрід Ліндгрен — письменниця, яка колись розфарбувала трагічне ХХ століття у веселкові кольори своїх казок про Карлсона та Пеппі Довгупанчоху. Ці казки допомагали нам дорослішати, відкривати щось нове у бурхливому світі. Світ її творів населений дітьми, і туди раз по раз письменниця поверталася душею, мріями, снами, книжками. Мабуть, такі повернення допомагали їй триматися духом у нелегкі години й забувати про тягар буденних клопотів. Здавалось, що і сама Ліндгрен жила «над» дахом нашого суєтного життя, і весь час її ніби тягнуло в небо — у вир фантазій.

Відомий російський письменник Корній Чуковський говорив: «Мета казкарів – виховувати в людині людяність – цю чудову здатність турбуватися чужим нещастям, радіти радощами іншого, переживати чиюсь долю, як свою…» Ці слова відповідають характеристиці Астрід Анни Емілії Ліндгрен.

3. Перегляд відеоролика «Ліндгрен Астрід»:

https://www.youtube.com/watch?v=blhlSVG20Ww

4. Коментар учителя.

У книгах чудової шведської письменниці Астрід Ліндгрен багато веселих і кумедних пригод. Герої грають у привиди, приборкують ненависну домомучительницю фрекен Бок, викривають бандитів.

Але не тільки пустощі спадають на думку Малюкові, коли він спілкується з Карлсоном. Малюк, як у дзеркалі, бачить свої власні недоліки і розуміє, що так поводитись не можна.

Твори А. Ліндгрен відкривають для дітей і дорослих чудовий неповторний світ дитинства і вчать ставитися до нього уважно та дбайливо.

5. Перегляд відео фрагменту «Казковий світ Астрід Ліндгрен»:

https://www.youtube.com/watch?v=5AXTRsxSpHQ

6. Бесіда.

- Де і коли народилася Астрід Ліндгрен?

- Яке її справжнє прізвище? (Астрід Ерікссон)

- Як називався її перший твір?

- Які твори А. Ліндгрен ви читали?

- Для кого А. Ліндгрен написала свою першу казку?

- Назвіть найбільш відомі твори письменниці.

- Які нагороди отримала письменниця?

- Яка нагорода викликає усмішку в читачів? (Орден Усмішки)

7. Практичне завдання (робота у зошиті). Скласти асоціативні соти «Шведська чарівниця» Наприклад (слова для довідки): «шведська царівна» - зіркова Астрід, вічна молода (порівнювали з білкою – так прудко лазила по деревах), мама Карлсона, талановита вигадниця, сельма Лагерлеф (отримала прізвисько, коли надрукувала перший твір) та ін.

8. Слово вчителя.

Сьогодні я хочу вас познайомити з казковою повістю, яка має назву «Міо, мій Міо». Вона про пригоди. І, звичайно ж, ці пригоди неймовірні і казкові.

Головний герой - Буссе. Але насправді він не просто самотня дитина, а казковий принц. Він знайде свого батька, а потім уже у ролі принца Міо разом з другом Юм-Юмом вирушить у дорогу, щоб визволити Країну Далеку від злого лицаря Като.

9. Знайомство з історією створення повісті «Міо, мій Міо» (підручник, с.223)

10. Перегляд буктрейлера «Міо, мій Міо»:

https://www.youtube.com/watch?v=l38KvJxzeJE

https://www.youtube.com/watch?v=-Jzm4J9ewSA

- Які враження отримали від перегляду даного буктрейлера?

Тоді запрошую усіх до знайомства з повістю А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»! Наступного уроку ми помандруємо у казкову Країну Далеку, у якій продовжимо допомагати сміливому хлопчику Міо боротися з жорстоким лицарем, зустрінемося із казковими персонажами, фантастичними предметами.

11. Домашнє завдання.

1. Повторити матеріал підручника с. 221-224.

2. Ознайомитися з текстом повісті А. Ліндгрен «Міо, мій міо».

Використати Інтернет-ресурси:

* Текст повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»!(повний)

https://www.ukrlib.com.ua/world/printitzip.php?tid=1321

* Текст повісті А. Ліндгрен «Міо, мій Міо»!(стислий переказ)

https://www.ukrlib.com.ua/styslo-zl/printit.php?tid=8657

· Художній фільм «Міо, мій Міо» (1987)

https://www.youtube.com/watch?v=im5NB9qArcc