Біологія



Учитель: Антошкіна Світлана Олександрівна

antoskinasvitlana6@gmail.com


Зверніть увагу !!!

Для зручності я розміщую нові уроки на початку сторінки!!!

Шановні мої учні.docx
9кл.28.05.pptx
ГЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНІ ОРГАНІЗМИ ВС.pptx
9кл.25.05.pptx
9кл.25.05.pptx
21.05.9кл.doc
9кл.18.05..docx

ТЕСТ БУДЕ ВІДКРИТИЙ З 17.00 до 17.25. 18.05.2020.

9кл.14.05.docx


9кл.07.docx


9.контр.docx
9кл.проект.docx




9кл.docx


Домашнє завдання

На наступний урок підготувати міні-проект (на аркуші А4),з теми "Виявлення рівня антропогенного та техногенного впливу в екосистемах своєї місцевості. " Нагадую: Роботу зда

23.9.docx


16.04.2020.

Всім добрий день!

ТЕМА УРОКУ: Біосфера як цілісна система.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Дату і тему уроку запишіть у зошит!

Біосфера – екологічна система, межі якої зумовлені життєдіяльністю організмів.

Межі біосфери:

- Атмосфера – газувата оболонка (до озонового шару);

- Гідросфера – водна оболонка;

- Літосфера – верхня тверда оболонка Землі.

Жива речовина виконує такі функції:

- Газова (фотосинтез, дихання);

- Концентраційна (накопичення хім. елементів);

- Окисно-відновна (окиснення речовин з утворенням солей та оксидів);

- Біохімічна (під час обміну речовин).

Колообіг речовин у біосфері

(самостійно запишіть у зошиті інформацію про колообіг Оксигену,Карбону,Нітрогену)

Перегляньте презентацію.

Домашнє завдання

Прочитайте &52

13.04.2020.

Всім добрий день!

ТЕМА УРОКУ: Стабільність екосистем та причини її порушення.

Перегляньте презентацію.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

1. Біологічний диктант (самостійна робота учнів):

1. Наука про взаємозв’язки організмів з навколишнім середовищем –

2. Фактори навколишнього середовища, що впливають на організм –

3. Фактори неживої природи –

4. Фактори живої природи –

5. Фактори людської діяльності –

6. Сукупність організмів різних видів, які взаємодіють між собою та навколишнім середовищем –

7. Види організмів, пов’язаних між собою харчовими відносинами у певній послідовності –

8. Трофічна сітка забезпечує –

9. Глобальна екологічна система, межі якої зумовлені життєдіяльність організмів –

10. Межі біосфери формують -

Відповіді присилайте у формі: 1-…..!

На ел.пошту antoskinasvitlana6@gmail.com !В день виходу у року до19.00.

Перегляньте презентацію.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

1. Причини змін екосистеми ( складання опорного конспекту)

Екосистема може нормально функціонувати за відносно стабільних умов зовнішнього середовища. Екосистеми здатні підтримувати гомеостаз, проте в них може відбуватися зміни.

Сукцесія – послідовні зміни угруповань організмів, які з часом призводять до перетворення екосистем

2. Вплив діяльності людини на стан біосфери

Внаслідок антропогенного впливу виникають такі екологічні проблеми:

- урбанізація;

- зміна клімату та стану атмосфери;

- нераціональне використання енергетичних ресурсів;

- забруднення вод Світового океану;

- ерозія та забруднення ґрунтів;

- знищення лісів;

- знищення біологічного різноманіття.

3.Головні проблеми забруднення атмосфери

- Парниковий ефект;- Озонові дири;- Кислі дощі; - Смог.

Домашнє завдання

Прочитайте &51,терміни вивчіть,(повідомлення учнів: про одну з проблем забруднення атмосфери.У зошиті,не скидати,перевірю після карантину!)

09.04.2020.

Всім добрий день!

ТЕМА УРОКУ: Біотичні, абіотичні та антропічні (антропогенні, техногенні) фактори.

Перегляньте презентацію.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Екологічні фактори, або екологічні чинники – усі складові навколишнього середовища, які впливають на стан і властивості живих організмів та їхніх угруповань.

Залежно від природи та особливості їх дії вони бувають:

Біотичні фактори (жива природа) – різні форми взаємодії між особинами в популяціях і між популяціями в угрупованнях (внутрішньовидові взаємозв’язки та міжвидові);

Абіотичні фактори (нежива природа) – компоненти та властивості неживої природи ( температура, освітленість, вологість, газовий склад повітря, тиск, сольовий склад води, тип ґрунту та ін.) ;

Антропогенні фактори – прямий вплив людини на навколишнє середовище та наслідки його діяльності. Різні форми господарської діяльності, що змінюють стан середовища життя всіх видів живих істот, серед яких і сама людина.

На царства живих організмів, що населяють Землю, впливають всі екологічні фактори, змінюючи процеси їх росту, розвитку, розмноження та процеси життєдіяльності. Тільки за оптимальних умов живі організми можуть рости, розвиватись та розмножуватись.

Екстремальні умови (абіотичні фактори) більшість живих організмів витримувати витримувати не можуть. Але є організми, що можуть витримувати навіть умови Космічного простору – це синьо – зелені водорості (ціанобактерії).

Перегляньте презентацію,дайте відповіді на запитання(усно)

Запитання:

- що таке екологічні фактори?

- які екологічні фактори ви знаєте?

- частіше до яких наслідків призводить вплив людської діяльності на довкілля?

- чи можна зменшити негативний вплив людської діяльності на навколишнє середовище?

Домашнє завдання

Прочитайте &50,терміни вивчіть.

Підготуйтесь до тестів.


Харчові зв’язки, потоки енергії та колообіг речовинВС.pptx

06.04.2020.

Всім добрий день!

ТЕМА УРОКУ: Харчові зв’язки, потоки енергії та колообіг речовин в екосистемах.

Перегляньте презентацію.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Ланцюг живлення (трофічний ланцюг) — взаємовідносини між організмами під час переносу енергії їжі від її джерела (зеленої рослини) через ряд організмів (шляхом поїдання) на більш високі трофічні рівні.

Правило екологічної піраміди

Кожна з ланок ланцюга живлення може використати лише 5–15 % енергії їжі для побудови речовини свого тіла. Внаслідок неминучої втрати енергії кількість утворюваної органічної речовини в кожній наступній ланці зменшується. Таким чином, кожен ланцюг живлення містить, як правило, не більше ніж 4–5 ланок, оскільки внаслідок втрати енергії загальна біомаса кожної наступної ланки приблизно в 10 разів менша за попередню. Ця закономірність називається правилом екологічної піраміди. При переході енергії на наступний трофічний рівень лише 10 % від неї використовується для продукування нової біомаси, стаючи запасеною енергією (решта витрачається в процесах метаболізму). Отже, у піраміді біопродуктивності кожний наступний рівень становить приблизно 10 % від попереднього (100, 10, 1, 0.1, 0.01 % від первинної кількості і т. д.).

Колообіг речовин

Біологічний кругообіг — це багаторазова участь хімічних елементів у процесах, які відбуваються в біосфері. Причина кругообігу — обмеженість елементів, з яких будується тіло організмів.

У біосфері відбувається постійний кругообіг елементів, які переходять від організму до організму, у неживу природу і знову до організму. Елементи, які вивільняються мікроорганізмами під час гниття, надходять у ґрунт і атмосферу, знову включаються в кругообіг речовин біосфери, поглинаючись живими організмами. Весь цей процес і буде біогенною міграцією атомів. Для біогенної міграції характерним є накопичення хімічних елементів у живих організмах, а також їх вивільнення в результаті розкладу мертвих організмів. Біогенна міграція викликається трьома процесами:• обміном речовин в організмах;• ростом;• розмноженням.

З екологічної точки зору, найважливішими є кругообіги речовин, які є основними компонентами живої речовини:• кругообіг Оксигену;• кругообіг Карбону;• кругообіг Нітрогену;• кругообіг Сульфуру;• кругообіг Фосфору;• кругообіг води.

Потік енергії в екосистема.У біогеоценозі енергія накопичується у вигляді хімічних зв’язків органічних сполук, синтезованих продуцентами з неорганічних речовин. Далі вона проходить через організми консументів і редуцентів, але при цьому на кожному з трофічних рівнів частково розсіюється у вигляді тепла. Харчовий (трофічний) ланцюг — взаємини між організмами під час перенесення енергії їжі від її джерела (зеленої рослини) через низку організмів, що відбувається шляхом поїдання одних організмів іншими з більш високих трофічних рівнів. У ланцюзі харчування кожен вид займає певну ланку. Зв’язки між видами в харчовому ланцюзі називаються трофічними. Під час перенесення енергії від ланки до ланки харчового ланцюга переважна її частина (80-90 %) губиться під час виділення теплоти. Кожен ланцюг живлення складається з певної кількості видів, тобто окремих ланок. При цьому кожен з цих видів займатиме в ланцюзі живлення певне положення, або трофічний рівень. На початку ланцюгів живлення, як правило, перебувають продуценти, тобто автотрофні організми. А трофічний рівень консументів (гетеротрофних організмів) визначають тією кількістю ланок, через яку вони дістають енергію від продуцентів. Так, рослиноїдні тварини займають трофічний рівень, наступний за продуцентами. Тому їх називають консументами І порядку.Далі йде рівень хижаків, які живляться рослиноїдними видами (консументи II порядку) тощо. Якщо консументи споживають різні види їжі, то в різних ланцюгах живлення вони можуть займати різні трофічні рівні. Частина біомаси відмерлих продуцентів (наприклад, листяний опад), яка до цього не була спожита консументами, а також рештки чи продукти життєдіяльності самих консументів (наприклад, трупи, екскременти тварин), є кормовою базою редуцентів. Редуценти дістають необхідну їм енергію, розкладаючи органічні сполуки до неорганічних. Наприкінці ланцюга живлення енергія, яка зберігається в мертвій органіці, остаточно розсіюється у вигляді тепла під час руйнування її редуцентами.

Домашнє завдання

Прочитайте &49,підготуйтесь до тестів за &48.49.