Образотворче мистецтво

29.04.20р.

Тема. У майстерні художника-дизайнера

Слово вчителя з елементами евристичної бесіди

Усім живим істотам потрібен будинок. А людина робить своє житло комфортним і затишним.

Що потрібно для того, щоб помешкання було комфортним та затишним? Меблі не тільки прикрашають наш будинок, а й роблять його зручним та комфортним.

Поговоримо про меблі.

Які меблі мають бути у різних кімнатах? Чим стільці для кухні відрізняються від стільців для вітальні?

Коли художник створює образ майбутніх меблів, він обов’язково замислюється, яку кімнату вони прикрашатимуть, який настрій створять. Дизайн інтер’єру

Слово вчителя

Декоративно-прикладне мистецтво — галузь декоративного мистецтва: створення художніх виробів, що мають практичне призначення в суспільному та приватному побуті, а також художнє оброблення предметів (меблів, тканин, знарядь праці, засобів пересування, одягу, прикрас, іграшок та ін.). Під час обробки матеріалів (металу, деревини, кераміки, скла, текстилю та ін.) у декоративно прикладному мистецтві використовують лиття, кування, карбування, гравірування, різьблення, розпис, інкрустацію, вишивку, набійку… Витвори декоративно-прикладного мистецтва складають

частину предметного середовища, що оточує людину, та естетично збагачують його. Вони зазвичай тісно пов’язані з архітектурнопросторовим оточенням, ансамблем (на вулиці, в парку, в інтер’єрі)

і між собою, утворюючи художній комплекс. Декоративно-прикладне мистецтво — один із найдавніших видів мистецтв. Сьогодні воно є однією з найважливіших галузей народної творчості. Його історія пов’язана з художніми ремеслами, художньою промисловістю, діяльністю професійних художників та народних майстрів, а з початку ХХ ст. — також із дизайном.

Дизайн меблів

Робота зі словником

Дизайн— художнє проектування предметного світу.

Дизайн виник на початку XX ст. і спершу передбачав тільки проектування зовнішнього вигляду предметів. У наш час дизайн охоплює весь процес створення предмета.

Організація сприйняття творів мистецтва

Роздивіться стільці, що створені дизайнерами.

Хто, на вашу думку, може стати їхнім власником?

Для яких помешкань вони призначені?

Які з цих речей вам подобаються? Чому?

Приклади дизайнерського рішення стільців та крісел

Творче завдання № 1. Самостійна робота

Кожен з нас облаштовує своє помешкання так, щоб воно було зручним та відповідало нашим уподобанням.

Яким буде помешкання казкового героя?

Чи зручно буде Дюймовочці у кімнаті велетня?

Чим будуть відрізнятися один від одного трон морського царя, лісової феї та людожера?

Слово вчителя

Виліпіть з пластиліну трон улюбленого казкового героя. Додайте деталі оздоблення, які б допомогли визначити, кому цей трон належить.

Алгоритм виконання роботи

1. Визначте, для якого казкового героя ви створюватимете меблі.

2. З якого матеріалу вони мають бути зроблені?

3. Виліпіть з пластиліну відповідного кольору основу меблів.

4. Додайте необхідні деталі.

29.04.20р. Обр. мистецтво.ppsm

6.05.20р.

Тема. У майстерні коваля

Слово вчителя з елементами бесіди

Найвідоміший коваль Давньої Греції — Гефест, син Зевса і Гери, бог вогню, бог-коваль,

з яким ніхто не міг зрівнятися в мистецтві кувати. Велику частину часу Гефест проводив

у своїй повній чудес кузні. Посередині стояло величезне ковадло, в кутку — горн з палаючим вогнем і міхи. Чудові твори виковував Гефест: незламну зброю, прикраси з золота і срібла, чаші і кубки, триножники, колісниці, які самі котяться на золотих колесах, наче живі.

Історично так склалося, що основоположниками мистецтва були гончарі, ковалі і златоковалі, каменотеси, різьбярі по дереву і кістці, зброярі.

Всім відомі мереживні або вишивані візерунки, різьблення по дереву або карбування, але мало хто знає, що візерунки можуть створюватися і важким ковальським молотом.

Це мистецтво з’явилося в далеку давнину, як тільки людина знайшла шматочки м’якого металу — золото, мідь. Людина видозмінювала метал за допомогою ударів каменем. І випадково побачила, як шматочок руди плавиться у вогнищі, і спробувала його видозмінити. Так з’явилася холодна і гаряча ковка.

З розвитком ремесел з’явилося ковальське ремесло. Ковалі кували мечі, щити, підкови, прикраси. А місце, в якому працював коваль, називалося кузнею. Під час роботи ковалю часто допомагає підручний-молотобоєць. Іноді разом із ковалем працюють два або

навіть три молотобійця. Коваль своїм молотком-ручником керує роботою молотобійців так само, як диригент своєю маленькою паличкою — оркестром. Куди молоток коваля вдарить, туди і б’є своїм важким молотом-кувалдою молотобоєць. А якщо коваль плазом

покладе на ковадло свій молоток-ручник, то і молотобоєць опускає свій важкий молот.

З даніх-давен славилася наша земля ковалями. Вміння своє вони передавали у спадок. Не кожен міг стати ковалем. Потрібна була і сила, і вправність, і вміння, і талант.

У давньослов’янських часописах збереглися відомості про богів-ковалів, найдавнішим з яких був Сварог — бог-коваль, винахідник металів, покровитель сім’ї і ремесла. На зміну давньому богові разом із християнством прийшли святі Кузьма і Дем’ян. Вони —

покровителі всіх ковалів, сім’ї та шлюбу, винахідники першого плуга.

Наші предки прославилися свої ковальськими шедеврами не тільки в Україні, а й в інших державах. Ковалі були людьми шанованими, вони виготовляли побутові предмети, знаряддя для сільського господарства, для захисту і створювали ковані прикраси для

інтер’єрів будинків.

А які предмети побуту, виготовлені з металу, використовували люди в давні часи, а також використовують в даний час? (коцюба, рогач, свічник, огорожа).

Бесіда за презентацією

• Як може виглядати огорожа? Чи кожну огорожу можна назвати витвором мистецтва?

• Подивіться на різні види огорож: чи не нагадують вони вам рослини?

• Чи можна сказати, що природа зображена в металі?

Звичайно, в наш час більшість процесів автоматизована, тим не менш, це робота досить важка і вимагає великих фізичних навантажень.

Вам, напевно, зустрічалися непоказні, похмурі паркани із суцільних дощок або бетонних плит... Місто вони не прикрашають, око не радують.

А як прикрашають місто?

Сьогодні майстри створюють з металу незвичайної краси решітки для вікон, поручні для балконів, козирки на вхід у будинок. Ажурна в’язь металу, химерно утворюючи заморську птицю або квітку, не залишає байдужих. Повітряність і легкість кованих виробів дає відчуття того, що перед нами не метал, а пластичний та м’який матеріал.

Тим не менш, ця витончена витіювата квітуча конструкція дуже міцна і здатна захистити будинок від проникнення небажаних візитерів. Ковані решітки не так легко, як здається на перший погляд, зламати, решітка не тільки несе в собі декоративну функцію, вона ще й перешкода, і охорона від злодіїв. Хоча головна якість і спрямованість кованих виробів все-таки — прикраса будинку.

Бачите, як переплелися тут найтонші металеві прути у вигляді витких рослин? Вони тягнуться вгору, обвивають невидимі нитки, чіпляються один за одного. Всі огорожі несхожі одна на одну.

Кожна з них — витвір мистецтва. Ковані огорожі та решітки мають хитромудрі візерунки.

Як ви гадаєте, що підказало творцям цих огорож, як можна зробити такі міцні й витончені конструкції?

Природа підказала художнику, як можна зробити такі міцні і витончені решітки. Погляньте на химерне сплетіння дерев, на крильця метелика, переплетення на крилі бабки і павутинку, морозні візерунки на склі, сніжинку. Як зчепилися між собою найтонші нитки і жорсткі перегородочки! Це зчеплення і зробило тендітні творіння природи дуже міцними.

Подивіться на решітки. Де такі візерунки помітив художник? Де в природі він міг їх побачити?

На що в природі схожі ці візерунки? Художники по-особливому дивляться на природу, шукають у ній незвичайну красу. Ці мереживні фантазії художники навчилися створювати з металу. Їх краса перетворює будинки на казкові палаци.

Деякі огорожі зроблені дуже давно. Авторів їх вже немає в живих, а огорожі радують нас своєю красою й досі.

Домашнє завдання

Створіть ескізи решіток огорожі для казкового парку. Лінійний малюнок, що повторюється, легко утворити за допомогою техніки лінійної витинанки. Використовуйте папір чорного кольору.

Пам’ятайте, що для утворення огорожі вам знадобляться кілька решіток з однаковим малюнком.

https://www.youtube.com/watch?v=cFe2hItt4Sw

6.05.20р. Обр. мистецтво.ppsm

13.05.20р.

13.05.20р. Обр. мистецтво

20.05.20р.

20.05.20р. Обр. мистецтво
20.05.20р. Обр. мистецтво

27.05.20р.

27.05.20р. Обр. мистецтво
27.05.20р. Обр. мистецтво.1.mp4
27.05.20р. Обр. мистецтво.2.mp4