Біологія

Учитель: Антошкіна Світлана Олександрівна


antoskinasvitlana6@gmail.com

Зверніть увагу !!!

Для зручності я розміщую нові уроки на початку сторінки!!!


Шановні мої учні.docx
11клас.28.05..pptx
11кл.25.05.pptx


11кл.2105.doc
11.кл18.05.docx
9436-prezentaciya-na-temu-transgenni-organizmy-zavantazhyty.ppt
до уроку № 60 про сучасні методи селекції.pptx
11клас.14.05.docx


07.11кл.docx


11.практична.docx
11кл.docx
11.docx


Концепція сталого розвитку.pptx
Урок-проект.docx


16.04.2020.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Концепція сталого розвитку та її значення.

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

Перегляньте презентацію,скрайб-презентацію!!!

Загострення глобальних екологічних проблем на планеті призвело до необхідності їхнього врегулювання та розв'язання на основі моделі ста­лого розвитку.

Ідея сталого розвитку виникла з метою подолання труднощів, які по­чалися в 70-80-х років XX ст. поряд із нарощуванням матеріального ви­робництва, а саме:

• обмеженістю природних ресурсів;

• несприятливою демографічною ситуацією;

• катастрофічне швидким руйнуванням природного довкілля;

• зростаючою загрозою здоров'ю та життю самої людини.

Сталий розвиток як світове явище проявився в 90-х роках XX століття.

Філософія сталого розвитку полягає в поступовому нарощуванні на­ціональних потенціалів країн світу для підвищення якості життя у всіх сферах життєдіяльності населення без нанесення шкоди природі і при­йдешнім поколінням.

Сталий розвиток базується не тільки на використанні економічних факторів, але й соціальних, культурних та екологічних. Проблеми такого розвитку стають все більш актуальними у зв'язку зі зменшенням запасів природних ресурсів, погіршенням стану навколишнього середовища.

Важливе місце серед головних проблем розвитку людства на сучасно­му етапі століття посіла енергетика як основа світової економіки. За да­ними ООН збільшення чисельності населення планети в найближчі 25-30 років до 8,2-8,5 млрд. зумовить значне зростання попиту на енергію, що вимагає залучення ефективніших та більш екологічних джерел енергії.

Домашнє завдання

Зробіть конспект за інформацією першої презентації.

13.04.2020.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Червона книга та чорні списки видів тварин. Зелена книга України.

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

УВАЖНО прочитайте текст.

Одним з найважніших завдань охорони природи є збереження біологічного різноманіття. У прийнятті концепції охорони біологічного різноманіття велику роль зіграла Конвенція про охорону біологічного різноманіття, схвалена на Конференції ООН з питань довкілля та розвитку (Ріо-де-Женейро,1992 рік, 179 країн)

Охорона біологічного різноманіття починається зі збереження генофонду живих організмів планети. Збереження повинно стосуватися усіх живих істот планети. В охороні за­гального біологічного різноманіття ключову роль відіграє збереження рослинного покриву, який проводить первин­ний синтез органічних речовин та є їжею для тварин. Без збереження рослин та рослинності неможливо зберегти види тварин.

Перелік видів рослин та тварин, що потребують охорони, наводять в так званих Червоних книгах. Перша Червона книга була видана у 1966 році за ініціативою Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів (МСОП). Крім того, наукове узагальнення інформації в галузі охорони окремих видів рослин, грибів, тварин, відображено в Європейському Червоному списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991), Червоних книгах окремих країн.

Червона книга України - основний державний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і тварин у країні, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.

Мета заснування Червоної книги - поліпшення охорони рідкісних та таких, що знаходяться під загрозою зникнення видів рослинного і тваринного світу; є основою для розробки подальших дій, спрямованих на охорону занесених до неї видів тварин і рослин.

Українські ботаніки пер­шими в світі поставили питання про необхідність охорони рослинних угруповань та розробили методологічну основу їхньої реєстрації у Зеленій книзі. Перший список рідкісних рослинних угруповань Карпат, які потребують охоро­ни, був надрукований у 1977 році, а перша Зелена книга України була видана в 1987 році.

Зелена книга України виділяє як рідкісні та зникаючі ценози (всього - 127), що потребують охорони, так і типові ценози різного рангу. Серед них лісових угруповань - 51, степових - 26, лугових - 16, водних - 16, болотних - 12 та чагарникових - 5. Охорона рідкісних ценозів може здійснюватися тільки як частин відповідних екосистемта ділянок біосфери.

Найефективнішим засобом охорони біорізноманіття унікальних та типових природних комплексів є заповідання.

Організаційно-правові основи ведення заповідної справи визначено Зако­ном України «Про природно-заповідний фонд України» та актами законодав­ства, прийнятими відповідно до нього.

УВАЖНО ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ПРЕЗЕНТАЦІЇ!!!

Домашнє завдання

Прочитайте & 53 ,зробіть конспект &(не скидайте,після виходу з карантину-перевірю)

09.04.2020.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Екологічна політика в Україні: природоохоронне законодавство України, міждержавні угоди.

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

УВАЖНО ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ПРЕЗЕНТАЦІЇ!!!

Після карантину Вам необхідно буде здати Навчальний проект №3

« Червона книга Миколаївськоїобласті», готуйте його!!!(Форма-довільна)

Виконайте тести, запишіть у зошит відповіді, скиньте на ел.пошту: antoskinasvitlana6@gmail.com

1 Наука про взаємозв’язки живих організмів та їхніх угруповань між собою та довкіллям, про структуру і функціонування систем - це: а) ембріологія;б) анатомія;в) мірмекологія;г) екологія.

2Екологічні фактори, що пов’язані з різними формами господарської діяльності людини:

а) едафічні;б) абіотичні;в) антропогенні;г) біотичні.

3 Певна територія з більш-менш однорідними умовами існування, населена взаємопов’язаними популяціями різних видів, об’єднаних між собою та з фізичним середовищем існування, колообігом речовин і потоком енергії: а) біогеоценоз;б) біотоп;в) едатон;г) евритоп.

4 Ділянка земної поверхні (суші або водойми) з однотипними абіотичними умовами середовища (рельєф, грунт, мікроклімат і т.п.), що її займає певне угруповання організмів: а) синузія;б) біотоп;в) едатон;г)евритоп.

5 Термін «екологія» вперше запропонував: а) Е. Геккель;б) О.М. Сєверцов;в) К. Рул’є;г) Ж. Бюффон.

6 Наукові праці «Система природи» та «Філософія ботаніки» належать: а)Р. Бойлю; б) Ж.Б. Ламарку;в) К. Ліннею;г) П.С. Палласу.

7 Вчений, який вважав, що важливою причиною змін організмів, еволюції рослин і тварин є вплив зовнішніх чинників: а) Ж.Б. Ламарк;б) С. Крашенінніков;в) І. Лєпєхін;г) П.С. Паллас.

8 Нове поняття ноосфери (розумної оболонки) вперше було введено:

а)В. Сукачовим;б) В. Докучаєвим;в) Ф. Клементсом;г) В. Вернадським.

9 Мешканці водного середовища мають назву:

а)гідробіонти;б) гідрофіти;в) ксерофіти;г) гігрофіти.

10 Організм, мешканець ґрунтів:а) гідрофіл;б) едафобіонт;в) гігрофіт;г) галофіт.

11.Здатність організмів витримувати зміни умов навколишнього середовища:

а) моніторинг;б) сукцесія;в) толерантність;г) синузія.

12.Приклад стенобіонта – організму, який потребує лише певних умов навколишнього середовища:

а) форель;б) качка;в) їжак;г) вовк.

13.Пристосованість організмів до умов навколишнього середовища, що виникла у процесі еволюції і яка виявляється у зміні їх зовнішніх і внутрішніх особливостей: а) адсорбція;б) евакуація;в) акліматизація;г) адаптація.

14.Фактор, що виходить за межі максимуму чи мінімуму: а) лімітуючий;б) антропогенний;в) етологічний;г) едафічний.

15.Німецький хімік Юстус Лібіх відкрив закон: а) закон природного циклу;б) закон об’ємів;в) закон піраміди енергії;г) закон мінімуму.

Домашнє завдання

Прочитайте & 52 ,терміни вивчіть.

!!!ТЕСТИ ЗДАТИ В ДЕНЬ ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ ДО 19.00!!!

Екологічна політика в Україні.pptx


06.04.2020.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Збереження біорізноманіття як необхідна умова стабільності біосфери

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Значення біорізноманіття у природі і житті людини

Біорізноманіття — це один з фундаментальних феноменів, що характеризує прояви життя на Землі. Зниження рівня біорізноманіття займає особливе місце серед головних екологічних проблем сучасності. Наслідком зникнення видів стане руйнування існуючих екологічних зв’язків та деградація природних угруповань, неспроможність їх до самопідтримання, що призводитиме до їх зникнення. Подальше скорочення біорізноманіття може привести до дестабілізації біоти, втрати цілісності біосфери та її здатності підтримувати найважливіші характеристики середовища. Внаслідок незворотного переходу біосфери в новий стан вона може стати непридатною для життя людини.

Підстав для збереження біорізноманіття багато. Це необхідність використання біологічних ресурсів для задоволення потреб людства (їжа, технічні матеріали, ліки та ін.), етичний та естетичний аспекти тощо. Проте головна причина збереження біорізноманіття полягає в тому, що біорізноманіття виконує провідну роль у забезпечені стабільності екосистем та біосфери в цілому (поглинання забруднення, стабілізація клімату, забезпечення придатних для життя умов). Щоб жити й виживати в природі, людина навчилася використовувати корисні властивості компонентів біорізноманіття для отримання продуктів харчування, сировини для виготовлення одягу, знарядь праці, будівництва житла, отримання енергоносіїв.

Економічна цінність біорізноманіття полягає у використанні біологічних ресурсів — це той фундамент, на якому збудована цивілізація. Вони є основою більшості видів діяльності людини, таких як сільське господарство, фармацевтика, целюлозно-паперова промисловість, садівництво і городництво, виробництво косметичних засобів, будівництво і переробка відходів.

Рекреаційна цінність біорізноманіття також має велике значення для організації відпочинку. Головний напрям рекреаційної діяльності — отримання задоволення без руйнування природи. Мова йде про пішохідний туризм, фотографування, спостереження за птахами тощо. Річки, озера, ставки, водосховища створюють можливості для водних видів спорту, водних прогулянок, купання, любительського рибальства. У світі індустрія екологічного туризму зростає швидкими темпами і включає в свою орбіту до 200 млн осіб щорічно.

Цінність біорізноманіття для здоров’я. Упродовж століть рослинні і тваринні екстракти використовувались для лікування людей. Сучасна медицина виявляє зацікавленість у біологічних ресурсах, сподіваючись знайти нові види ліків. Побутує думка, що чим більше різноманіття живих істот, тим більше існує можливостей для відкриття нових ліків.

Екологічна цінність видового різноманіття є передумовою для виживання і стійкого функціонування екосистем. Біологічні види забезпечують процеси утворення ґрунту. Завдяки накопиченню і перенесенню основних поживних речовин забезпечується родючість ґрунту. Екосистеми асимілюють відходи, поглинають і руйнують забруднюючі речовини. Вони очищають воду і стабілізують гідрологічний режим, затримуючи ґрунтові води. Екосистеми сприяють збереженню якості атмосфери, підтримуючи необхідний рівень кисню за допомогою фотосинтезу.

Скорочення різноманіття тваринного та рослинного світу неминуче позначиться на житті людини, оскільки біорізноманіття є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації. Біорізноманіття є цінним і саме по собі, незалежно від цінності його використання людьми. Якщо ми бажаємо зберегти свій менталітет і національну самобутність, то повинні зберегти свою природу. Стан природи є дзеркалом стану нації. Збереження біорізноманіття — необхідна умова виживання людства.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитайте текст параграфа 51, зробіть конспект

02.04.2020.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Антропічний вплив на біорізноманіття. Проблеми акліматизації та реакліматизації видів.

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ текст презентацій, зробіть коспект за слайдами першої презентації, дайте відповіді в робочому зошиті , який буде перевірений після карантину!!!

урок 52.pptx
Антропічний вплив на біорізноманіття.pptx

23.03.20.

ТЕМА: Антропічний вплив на біосферу . Наслідки забруднення атмосферного повітря та його охорона.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Одна з головних умов існування життя на Землі - наявність атмосфери. Людина може обходитися без їжі місяць, без води - тиждень, а без повітря не проживе й кількох хвилин.

Види забруднення атмосфери. Забруднення атмосферного повітря за джерелом проходження бувають

Проаналізуйте схему в презентації:https://vseosvita.ua/library/antropicnij-vpliv-na-atmosferu-naslidki-zabrudnenna-atmosfernogo-povitra-ta-jogo-ohorona-128923.html

Дайте відповіді на запитання.

1. Чи може забруднення пилом і газом мати як природне, так й антропічне походження?

2. Чому природний радіаційний фон не вважають забрудненням?

Наслідки забруднення атмосферного повітря. Головними екологічними глобальними наслідками антропічного забруднення атмосфери є парниковий ефект, руйнування озонового шару, кислотні дощі і смог.

Частина енергії сонячних променів, відбиваючись від поверхні землі, затримується молекулами різних газів (вуглекислий газ, метан), що зумовлює нагрівання поверхні Землі. Господарська діяльність людини збільшує частку цих газів в атмосфері. Унаслідок цього порушується тепловий баланс, що виявляється в підвищенні температури поверхні Землі та приземного шару повітря. Таке явище називають парниковим ефектом. Небезпека збільшення парникового ефекту полягає в зміні таких кліматичних параметрів, як кількість опадів, океанічні течії, розміри полярних крижових шапок. Це може призвести до глобального потепління, яке спричинить танення льодовиків. Відбудеться зміщення кліматичних зон у північній півкулі далеко на північ, що зумовить танення шару вічної мерзлоти й полярних крижаних шапок. Рівень Світового океану може піднятися на 6-10 м. Зрештою буде затоплено близько 20 % площі суходолу, який густо населений і придатний для сільського господарства.

Озоновий шар - шар атмосфери (стратосфери) на висоті від 15 до 35 км із максимальною концентрацією озону, що в 10 разів вища, ніж біля поверхні Землі. Саме в цьому шарі інтенсивно поглинається короткохвильова ультрафіолетова частина сонячної радіації, тим самим перешкоджаючи потраплянню її на поверхню планети. Зменшення вмісту озону спричинене руйнуванням молекул озону внаслідок хімічних реакцій з атомами Хлору й Брому, що вивільняються під час фотохімічного розпаду молекул фреонів (хладагенти в холодильниках, аерозолі), а також з оксидами Нітрогену (продуктами спалювання ракетного палива). Зменшення вмісту озону в атмосфері призводить до збільшення ультрафіолетового фону, що загрожує пригніченням росту рослин, зниженням урожайності сільськогосподарських культур, розвитком захворювань тварин і людей, збільшенням кількості мутацій тощо.

Обсяги викидів продуктів згоряння (млн т/рік)

Оберіть твердження, які можна сформулювати внаслідок аналізу діаграми презентації..

I. Викиди продуктів згоряння пального в двигунах автотранспорту є основною причиною формування парникового ефекту.

II. Найбільшим джерелом сполук, що спричинюють кислотні дощі, є електростанції та промисловість.

Охорона атмосферного повітря. Атмосфера має здатність до самоочищення: зменшення концентрації забруднювальних речовин через розпорошення їх у повітрі, осідання твердих часточок під впливом сили гравітації, випадання різних домішок з опадами. Проте від величезної кількості забруднювальних речовин вона не встигає самоочищуватися. Тож необхідно зменшити антропічне навантаження на атмосферу. Основним і найефективнішим методом боротьби із забрудненням атмосфери є економічний (система заохочувальних і заборонних заходів). Технологічні методи боротьби - технологічне переобладнання підприємств, що забруднюють атмосферу. Якість повітря в нашій країні регулює Закон України «Про охорону атмосферного повітря» (1992). Він спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей і навколишнє природне середовище.

ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

Головними заходами в галузі охорони атмосферного повітря можуть бути:

  • зменшення ступеня шкідливого впливу об'єктів - джерел забруднення повітря;

  • посилення державного нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства в процесі експлуатації, розміщення, будівництва нових і реконструкції промислових підприємств та інших об'єктів;

  • поліпшення контролю якості атмосферного повітря і повітряного середовища в житлових і громадських приміщеннях;

  • удосконалення економічних методів управління якістю повітря.

Домашнє завдання. Опрацювати параграф 48, відповісти на запитання .(Усно)


26.03.20.

ВСІМ ДОБРИЙ ДЕНЬ!

ТЕМА УРОКУ: Антропічний вплив на гідросферу. Причини порушення якості природних вод, дефіцит водних ресурсів, принципи оцінки екологічного стану водойм. Охорона водойм.

ДАТУ І ТЕМУ УРОКУ ЗАПИШІТЬ У ЗОШИТ!!!

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Вправа «вірю – не вірю»,

дайте відповіді(+,-) в зошиті, скиньте на пошту!

1. Забруднення довкіллязміна його кількісних і якісних характеристик

2. За характером походження виділяють природне, штучне та антропогенне забруднення довкілля

3. Виверження вулканів, лісові пожежі, вивітрювання, масове розмноження комах тощо – це приклади штучного забруднення довкілля.

4. Забруднення довкілля спричиняється впливом забруднювачів - фізичних, хімічних або біологічних чинників

5. Теплове, шумове, електромагнітне, світлове, радіаційне випромінювання відносять до фізичного забрудення

6. Сміття побутове, відходи побутові, органічний і неорганічний пил, сажа, смолянисті речовини – це хімічне забруднення

7. Радіонукліти та пестициди мають канцерогенний вплив на організм людини

8. Забруднення атмосферного повітря за джерелом проходження бувають природними та антропічними

9. Газуваті забруднювачі становлять 90 % загальної маси речовин, що надходять в атмосферу

10. За площею поширення розрізняють два типи атмосферного забруднення: місцеве та глобальне

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Вода є важливим елементом біосфери і як екологічний чинник, і як середовище існування. Вона займає понад 70 % площі Землі, й це переважно солона морська вода, натомість запаси прісної води становлять лише 2 % загальної її кількості. Прісна вода зосереджена переважно в льодовиках (85 % від загальної кількості), і лише 1 % прісної води містять річки, озера й підземні води.

У сучасних умовах постійно збільшується потреба у воді. Водночас відбувається погіршення якості води й водних джерел та зменшення можливостей їх використання. Особливо гострою є проблема забезпечення людства достатньою кількістю прісної води. Однією з причин такої ситуації є забруднення водойм.

Забруднення водойм - надходження у водойми різних забруднювачів у кількостях і концентраціях, здатних порушити нормальні умови середовища.

Самостійна робота з матеріалом підручника & 49.

Доповніть дану схему стор 191(зверху) прикладами, використовуючи матеріал підручника.

Наслідки забруднення гідросфери?

1) зниження первинної біологічної продукції (за оцінками вчених, на 10 %) і, відповідно, зниження приросту інших мешканців моря;

2) деградація й руйнування водних екосистем;

3) скорочення запасів прісної води;

4) погіршення якості води;

5) збільшення частоти інфекційних захворювань, збудники яких передаються через воду (холера, дизентерія, онхоцеркоз).

Охорона водойм - сукупність заходів, спрямованих на запобігання забрудненню та виснаженню вод.

Основними заходами охорони водойм є:

  • правові (дотримання природоохоронних законів, нормування якості води, державний моніторинг вод);

  • організаційні (створення санітарних зон, прибережних захисних смуг);

  • економічні (технології очищення стічних вод, оборотного водопостачання);

  • соціальні (виховання бережливого ставлення до води, екологічна освіта).

Домашнє завдання:

Опрацювати &49, терміни вивчити, зробити конспект &.

Відповіді скидайте на пошту: antoskinasvitlana6@gmail.com

Безіменні роботи не розглядаються!

Домашні завдання приймаються до наступного уроку!!!

Після - не приймаються!

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ПРЕЗЕНТАЦІЮ!

Антропічний вплив на гідросферу....................pptx

30.03.2020.

Всім добрий день!

ТЕМА УРОКУ: Основні джерела антропічного забруднення ґрунтів, їхні наслідки. Необхідність охорони ґрунтів. (Дату і тему уроку запишіть у зошит)

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Основними джерелами забруднення ґрунту є:

Житлові будинки та побутові підприємства: у числі забруднюючих речовин переважає побутове сміття, харчові відходи, фекалії, будівельне сміття, відходи опалювальних систем, сміття громадських закладів (лікарень, їдалень, готелів, магазинів тощо).

• Промислові підприємства: у твердих і рідких промислових відходах постійно присутні ті речовини, які здатні спричиняти токсичний вплив на живі організми та їх угруповання.

Теплоенергетика: окрім утворення значних кількостей шлаків при спалюванні кам'яного вугілля в атмосферу потрапляє багато сажі, оксидів сірки, які у кінці-кінців надходять у грунт.

Сільське господарство: мінеральні добрива, пестициди, хімічні засоби захисту рослин є джерелами забруднення ґрунту важкими металами (свинець, ртуть, цинк, манган); накопичення важких металів у ґрунті зумовлює зміни його складу і властивостей.

Транспорт: при роботі двигунів внутрішнього згорання інтенсивно виділяються оксиди азоту, свинець, вуглеводні та інші речовини, які осідають на поверхні ґрунту або поглинаються рослинами. Крім того, під час руху автомобільного транспорту на трасах залишаються бензин, мастила, бруд із вмістом токсичних речовин, - все це дощовими потоками змивається в навколишні ґрунти.

У ґрунтах накопичуються метали, наприклад, залізо, ртуть, свинець, мідь тощо. Ртуть потрапляє у грунт з пестицидами та промисловими відходами. Сумарні неконтрольовані викиди ртуті складають 4-5 тис. т щороку, а з кожної тонни добутого свинцю до 25 кг розсіюється у довкіллі.

Значна кількість відходів утворюється при видобуванні та збагаченні корисних копалин. При видобутку кам'яного вугілля пуста порода зберігається у териконах, загальне число яких більше 2000, з них більше 700 палаючих, які активно забруднюють атмосферу. Під териконами знаходиться більше десяти тисяч гектарів родючих земель.

На кожну тонну виробленого калійного добрива припадає 3-4 т галітових відходів. У місцях видобутку калійних руд накопичились сотні мільйонів тонн таких відходів, що містять в основному хлорид натрію.

Самоочищення ґрунтів практично не відбувається, або відбувається дуже повільно. Токсичні речовини накопичуються, що сприяє поступовим змінам хімічного складу ґрунту, порушенню єдності геохімічного середовища та живих організмів. З ґрунту токсичні речовини можуть надходити до організму рослин, тварин та людей і викликати небажані наслідки.

Під впливом господарської діяльності людини в літосфері відбуваються сучасні геологічні процеси, які безпосередньо впливають на умови розвитку живих організмів і людського суспільства.

Деградація ґрунтів- зниження родючості ґрунтів або втрата їх властивостей як природного тіла.

Антропогенний вплив людини на ґрунти може бути прямим і непрямим:

1. Прямий вплив виявляється насамперед у сільськогосподарській діяльності людини.

2. Непрямий вплив людини на грунт виявляється у:

• вирубуванні лісів;• будівництві штучних водойм;• надмірному випасанні тварин;• будівництві об'єктів видобувної та переробної промисловості, дамб тощо.

Під впливом людської діяльності грунт руйнується у 100-1000 разів швидше, ніж у природних умовах.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитайте текст параграфа 50, зробіть конспект ,запропонуйте власні шляхи вирішення проблеми.

Перегляньте відео, презентацію,використовуючи інформацію для роботи.

Презентація на тему- 'Проблема забруднення грунтів'.mp4