БІОЛОГІЯ 6-б КЛАС

УЧИТЕЛЬ: АНТОШКІНА СВІТЛАНА ОЛЕКСАНДРІВНА

Вайбер: 0936466682, електр: antoskinasvitlana6@gmail.com.

Зверніть увагу !!!

Для зручності я розміщую нові уроки на початку сторінки!!!


6кл.28.05.ppt
25.05.6б.pptx
Шановні мої учні.docx
6клас.21.05.docx
6кл.18.05.docx


6кл.-14.05.docx
ВИКОНУЄМО.docx


07.Практ.6кл.docx


6кл.пр.docx


6б.docx
6б.контр.docx


16.04.2020.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА: Значення рослин для існування життя на планеті Земля.

Дайте відповіді на тести з теми «Життєві форми рослин».Відповіді надішліть на Вайбер 0936466682,або на електронку antoskinasvitlana6@gmail.com.(упродовж дня)

1. Хто вперше і коли застосував термін “життєва форма”:

А. Декандоль у 1809 Б. Гумбольт у 1807 В. Вармінг у 1884 р.

2. Як за системою Раункієра називається життєва форма рослин бруньки відновлення яких знаходяться біля поверхні грунту чи не вище 20-30 см:

А. Хамефіти Б. Гемікриптофіти В. Фанерофіти

3. Поняття “вид” та “життєва форма”:

А. Ідентичні Б. Досить близькі В. Абсолютно різні

4. Процентний розподіл видів за життєвими формами в рослинних угруповуваннях на території, що вивчається називають:

А. Біологічний спектр Б. Рослинний склад В. Біологічний комплекс

5. Яка життєва форма рослин переважає в тропічному кліматі:

А. Фанерофіти Б. Гемікриптофіти В. Криптофіти

6. Загальне число можливих морфологічних пристосувань до одного і того ж середовища:

А. Досить обмежене Б. Має широкі межі В. Необмежене

7. Що називають життєвою формою:

А. Морфологічний тип пристосування тварини чи рослини до основних факторів місцеіснувань та певного способу життя називають

Б. Морфологічний тип пристосування тварин чи рослин до окремих факторів середовища.

В. Фізіологічний тип пристосування тварин чи рослин до основних факторів середовища та певного способу життя

8. Як за системою Раункієра називається життєва форма рослин бруньки відновлення яких приховані у грунті чи знаходяться під водою:

А. Криптофіти Б. Хамефіти В. Гемікриптофіти

9. Як називається явище коли у різних за походженням видів, які ведуть подібний спосіб життя в близьких умовах середовища, розвиваються подібні риси будови:

А. Ароморфоз Б. Дивергенція В. Конвергенція

10. Система життєвих форм базується на ознаках:

А. Фенологічних Б. Морфологічних В. Генеративних

ТЕМА: Значення рослин для існування життя на планеті Земля.

Уважно прочитайте!

Зелені або автотрофні,рослини(як вищі,так і нижчі)мають велике значення в природі і в житі людини.В процесі фотосинтезу,вивикористовуючи світлову енергію сонця і засвоюючи з повітря вуглекислий газ та вбираючи грунтову воду з неорганічними речовинами,вони утворюють велечезну масу органічних речовин. Що йдуть на живлення тварин та харчування людини. Отже, зелені рослини, акумулюючи в створюваних ними органічних речовинах кінетичну енергію Сонця, забезпечкють життя всього живого на землі і разом з тим є важливим джерелом енергетичних ресурсів, котрі використовує людина для своїх потреб.

Найновіші дані свідчать про те, що в процесі фотосинтезу зелені (автотрофні) рослини щороку засвоюють з повітря і зв’зують у вигляді органічних сполук 174 млрд. тонн вуглецю. Разом з ним автотрофні рослини збагачують атмосферу киснем у кылькості, що дорівнює обсягу поглинутого ними вуглекислого газу. Кисень, як відомо, потрібен для дихання майже всім живим істотам, які існують на земній кулі.

З участю гетеротрофних рослин, відбувається у величезних масштабах процес розкладу органічних решток рослин і тварин і перетворення цих решток на неорганічні сполуки. Ці сполуки знову йдуть для живлення автотрофних (зелених) рослин, а через них і для живлення тварин та харчування людини. Важливу роль відіграють зелені і незелені рослини вруйнуванні гірських порід та утворенні грунтів, у крогооббігу азоту, фосфору та інших неорганічних речовин, у формуванні клімату, ландшафтів тощо. Визначну роль відіграють деревні та інші вищі рослини в утворенні природних ландшафтів і краєвидів майжє всіх кліматичних зон світу – від тундр (низькорослі форми берез, верб, вересові, мохи тощо) до жарких пустель (саксаул, кандим, джузгун тощо), вологотропічних лісів, посушливих саван, степів, прерій, пампасів тощо

Перегляньте презентацію

Домашнє завдання

Прочитайте &50.

13.04.2020.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА: Як утворилось кам*яне вугілля

Уважно прочитайте текст!!! Перегляньте презентації!!!

Кам’яне вугілля було відомо ще в стародавньому світі. Перше згадування про нього пов’язують з Аристотелем (IV ст. до н. х.). Кількома десятиріч­чями пізніше його учень Теофраст Ересський в «Трактаті про каміння» писав: «…звуться ці викопні речовини антрацитом (або вугіллям)… вони спалахують та горять подібно до деревного вугілля…» Стародавні римляни видобували кам’яне вугілля для опалення на території нинішньої Великої Британії. У І ст. до р. х. в китайській провінції Юннань вугілля нагрівали без доступу повітря та отримували кокс.

Кам'яне вугілля утворилося з продуктів розкладу органічних залишків рослин, що зазнали зміни (метаморфізм) в умовах високого тиску навколишніх порід земної кори і порівняно високої температури.

Використання Кам'яне вугілля використовується як технологічна, енерго-технологічна і енергетична сировина, при виробництві коксу і напівкоксу з отриманням великої кількості хімічних продуктів (нафталін, феноли, пек тощо), на основі яких одержують добрива, пластмаси, синтетичні волокна, лаки, фарби і т.і. Один з найперспективніших напрямів використання кам'яного вугілля — скраплення (зрідження) — гідрогенізація вугілля з отриманням рідкого палива.

Домашнє завдання

Повторіть як утворюється вугілля.

Винекнення камяного вугілля.ppt

09.04.2020.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА:Рослинні угруповання.

На сторінці 60 запишіть дату уроку!!!

Уважно прочитайте текст!!! Перегляньте презентацію!!!

Рослинні угрупуванняце сукупність взаємопов’язаних у своїй життєдіяльності видів рослин, які мешкають на однаковій місцевості.

Чисельність видів рослин в тому або іншому рослинному угрупованні відрізняється. В ялинових лісах разом мешкають до 30 видів, а у цілинному степу налічити можна декілька сотень видів. Найбільша різноманітність видів у тропічних лісах. Там на 1 га здатний рости декілька тисяч видів. В кожному угрупованні живуть переважаючі види, котрі найбільше здатні впливати на навколишню територію, й супутні види. Так, в дубовому лісі або діброві переважає дуб, а супутніми рослинами здатні бути граб, клен чи ліщина.

Приклади рослинних угрупувань

Ліси — угруповання, в котрих домінують деревні рослини. Зокрема, широколисті ліси (граб, береза, дуб, липа, клен, бук, ясен і т.п.), хвойні ліси (сосна, ялина, модрина і т.п.), мішані ліси (сосна, дуб і т.п.).

Степи — угруповання, в котрих домінують багаторічні трави, які пристосовані до довготривалих посушливих періодів (злакові, лілійні).

Луки — це угруповання, в котрих домінують багаторічні вологолюбні трави (злакові, бобові і т.п.).

Болота представляють собою постійно вологі ділянки на землі, в котрих розповсюджені здебільшого трав'янисті рослини (осока, рогіз, очерет).

Види фітоценозів.

Фітоценози бувають природними й штучними. Штучно створені фітоценози не здатні жити без допомоги людини, що їхня винайшла. Ви це досить добре знаєте. Наприклад, якщо не доглядати за своїм городом, полем, парком чи садом, вони досить швидко забур'янюються та перестають задовольняти потреби людей.

Домашнє завдання

Повторіть &48.Заповніть стор. 60.

06.04.2020.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА: Життєві форми рослин.

На сторінці 59 запишіть дату уроку!!!

Уважно прочитайте текст!!! Перегляньте презентацію!!!

Класифікація життєвих форм рослин (за Раункієром)

Серед спеціалістів-ботаніків популярна класифікація К. Раункієра за розміщенням бруньок чи верхівок пагонів протягом несприятливої пори року щодо поверхні ґрунту і снігового покриву. Ця ознака має глибокий біологічний зміст: захист твірних тканин рослин, призначених для продовження росту, забезпечує безперервне існування особини в умовах середовища, що різко змінюється.

• Фанерофіти (відкриті) — рослини, бруньки росту в яких розміщені вище за 30 см від поверхні землі. До них належать дерева і кущі.

• Хамефіти (приземисті) — рослини, бруньки відновлення яких розміщені біля поверхні ґрунту або не вище за 20–30 см від поверхні, взимку можуть перебувати під снігом. Це напівкущі та кущики.

• Гемікриптофіти (приховані) — рослини, бруньки відновлення яких розміщені на рівні поверхні ґрунту або в поверхневому його шарі, часто вкритому підстилкою. До них належать більшість багаторічних трав.

• Криптофіти (заховані) — рослини, бруньки відновлення яких заховані у ґрунті чи під водою. До цієї групи належать рослини, які мають видозмінені пагони — цибулю, бульбу чи кореневище.

• Терофіти — однорічні рослини, які не мають бруньок, розмножуються лише насінням.

Домашнє завдання

Прочитайте &48. Стор. 59-заповніть.

Життєві форми....pptx

02.04.202020.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА: «Екологічні групи рослин (за відношенням до світла, води, температури).

На сторінці 58 др.зошиту запишіть дату уроку!!!

Пригадаймо!

1.Які основні ознаки покритонасінних рослин?

2.За якими ознаками покритонасінні рослини поділяють на дводольні і однодольні?

3.Яку кореневу систему мають однодольні рослини?

Уважно прочитайте!!!

Життєва форма — це зовнішній вигляд рослини, що відображає її пристосованість до умов середовища. У природі життєві форми виникають історично у процесі пристосування рослин до чинників середовища існування.

ДЕРЕВНІ ТРАВ`ЯНИСТІ НАПІВДЕРЕВНІ

дерева та чагарники багаторічні та однорічні трави напівчагарники та напівчагарнички

Екологічні групи рослин по відношенню до світла

- Світлолюбні рослини ( ковила, пирій, тюльпан, сосна) оселяються на відкритих , добре освітлених місцях.

- Тіньолюбні ( ялина, квасениця звичайна, копитняк, плаун булаво видний) зростають на затінених ділянках.

- Тіньовитривалі( граб, липа, бузок) зростаючи в лісах, можуть переносити певне затінення.

Екологічні групи рослин по відношенню до вологи

- Водні рослини (елодея, ряска, латаття), не можуть жити поза водним середовищем.

- Вологолюбні рослини (зозулин льон, сфагнум, росичка, очерет) ростуть за умови високої зволоженості грунту.

- Помірно вологолюбні рослини (дуб, фіалки, конвалія) ростуть на суходолі в умовах помірного зволоження.

- Посухостійкі рослини (кактуси, ковила, типчак, верблюжа колючка, молодило) поширені в посушливих місцях.

Екологічні групи рослин по відношенню до температури.

- Холодовитривалі (ячмінь, овес, льон) витримують тривалі періоди низьких плюсових температур.

- Теплолюбні (кукурудза, огірок, диня, кавун, персик) потребують порівняно високих температур.

Перегляньте презентацію до теми.

Домашнє завдання

Прочитайте &47. Стор.58,друк.зошиту-заповніть.

23.03.20. ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!!!

ТЕМА: Хвощі,плауни.

Серед вищих рослин, що розмножуються спорами, є особливі групи, вивчення яких важливе для розуміння історичного розвитку рослинного світу на нашій планеті. Це дуже своєрідні й цікаві рослини. Колись, у далеку давнину, вони панували на Землі, тягнулися вгору стовбури-велетні, старіючи, падали у водойми, біля яких зростали. Наступні покоління цих велетнів очікувала така сама доля, і не знали вони, яку службу служать людині їхні рештки, утворюючи дуже цінну корисну копалину. Ці рослини ростуть і в наш час, але про своє велетенське минуле вони можуть тільки згадувати, бо в наш час і в наших краях мають вигляд скромних зелених трав'янистих рослин. Хто вони такі? Чому втратили свої велетенські розміри й перетворилися на трави? Цікаво? Про деяких представників таких рослин навіть складали легенди. Мабуть, і ви чули старовинну легенду про дивну лісову рослину, яка цвіте тільки раз у своєму житті в глуху темну ніч. І тому із сміливців, хто не злякається темряви й темних сил і знайде квітку цієї рослини, за сміливість і терпіння квітка принесе багатство й силу. Ви вже здогадалися, про яку рослину йдеться? Легенда стверджує, що була у народі сміливці, які вирушали на пошуки таємничої квітки. Чи могли вони її знайти? Чому? Що то за цікаві рослини плауни, хвощі й папороті?

Особливості будови давніх і сучасних плаунів, їх біологія, розмноження, розвиток, особливості будови та розвитку заростка плаунів, умови запліднення, чергування поколінь статевого й нестатевого, значення плаунів у природі й житті людини розповідь з елементами бесіди, робота з мал…………

Заповніть таблицю в зошиті

Особливості будови надземних і підземних органів хвоща польового, утворення двох видів надземних пагонів - весняного із спороносними колосками і літнього - фотосинтезуючого, розмноження хвоща, утворення спор, розвиток заростків, запліднення, утворення зиготи та особин нестатевого покоління - розповідь з елементами бесіди, робота з мал. 173 (с. 160), демонстрація натуральних об'єктів, гербарних зразків, картин, таблиць, комп'ютерних зображень хвощів, доповіді й міні-презентацій учнів, заповнення учнями таблиці під час вчення матеріалу.

Особливості будови статевого и нестатевого покоління папоротників на прикладі щитника чоловічого, розмноження папороті: формування й дозрівання спор, розвиток заростка з репродуктивними органами, умови, необхідні для запліднення.

Перегляньте відео та презентацію:

https://naurok.com.ua/prezentaciya-plauni-ta-hvoschi-6-klas-18218.html

https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-na-temu-paporoti-hvoschi-plauni-21294.html


26.03.20.

ВІСІМ ДОБРОГО ДНЯ!!!

ТЕМА:Голонасінні.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!

Голонасінні одна з найдревніших груп рослин які з’явились близько 400 років тому. Розквіт голонасінних приходиться на тріасовий період. Судячи з ряду ознак в цей час на землі панував сухий та холодний клімат Саме тому голонасінні мають велику кількість ознак що характерні посухостійким рослинам. Сучасні голонасінні рослини походять можливо від вимерлих голонасінних папоротей. Скоріш за все їх повністю витіснили більш пристосовані до життя предки сучасних голонасінних рослин.

Голонасінні

тичному відношенні науці відомо близько 800 видів.

До відділу Голонасінних належить 4 класи

Царство Рослини

Відділ Голонасінні

Клас Клас Клас Клас

Саговники Гнетові Гінкгові Хвойні

Клас Саговники Деревовидні рослини, стовбури яких – циліндричні чи бульбовидні. Листки великі, папоротеподібні, розміщені пучком на вці стовбура. Відомі мільйони років.

Клас Гнетові Це – кущі, ліани, рідко дерева. Листки – супротивні, цільнокраї . Від стовбура вельвічії (1,5 м) відходить 2 листка. Листя вельвічії росте все життя рослини (1000 років)

Клас Гінкгові Гінкго – єдиний представник класу, “живий пам’ятник”.

Росте в Китаї, Японії. В перекладі з японської гінкго – “срібний абрикос”.

Дерево заввишки 30- 40м (росте до 1500років), листки – трикутної форми.

Перегляньте презетацію:

Розглянемо пристосування Голонасінних до життя на суходолі на прикладі класу Хвойні. Клас хвойні значно перевершує за чисістю видів та розповсюдженням усі інші групи Голонасінних. Багато хвойних вам добре знайомі. Це насамперед сосна, ялина, які ставлять у будинках і прикрашають напередодні святкування Нового року., а також модрина, ялиця, кедр кипарис, ялівець. Багато Хвойних – це високі стрункі дерева. До хвойних належать найвищі дерева на Землі –секвої що ростуть у Північній Америці, їхня висота понад 100 метрів, а діаметр стовбура 12 метрів. Рослини довгожителі також є представниками хвойних. Наприклад вік сосни довговічної майже 5000 років.

Назва класу походить від форми їхнього листя- хвої. Хвоя частіше має голчасту форму. Рідше лускату. Вона покрита товстостінною шкіркою й товстим шаром воску. Устячок у хвої мало, і вони розташовані в заглибленнях. Прикритих виступами воскового шару. Хвої Усе це, а також мала поверхня хвої є пристосуванням до зменшення випаровування у зимовий період, оскільки хвойні рослини вічнозелені і не скидають листя восени. Винятком є –модрина. Це листопадна рослина.

Розмноження хвойних

Навесні на верхівці молодих пагонів можна побачити маленькі червонуваті шишки. Це жіночі шишки. Жіноча шишка складається ао стрижня, на якому розташовуються луски. На лусках жіночих шишок нічим не захищенні ніби голі(звідси і назва голонасінні) лежать насінні зачатки в кожному з яких утворюється яйцеклітина. На цих же пагонах на яких розташовані жіночі шишки знаходяться і чоловічі шишки. Вони розташовуються н на верхівці молодого погона. А біля його основи Чоловічі шишки дрібні, овальні,. Жовті і зібрані у тісні групи.

Кожна чоловіча шишка складається з осі, на якій також розташовані лусочки. На нижній стороні кожної луски по два пилкових мішка (мікроспорангії), в яких дозріває пилок в яких дозрівають чоловічі статеві клітини –сперматозоїди

Процес запилення:

Пилок осідає на сім’яні зачатки жіночої шишки

- Пилок проникає всередину сім’яних зачатків через пилковхід

- сочються і склелою

- Підготовка до запліднення

- Пилок проростає утворює спермії і пилкову трубку

Процес запліднення:

- Запліднення відбувається сім’яних зачатках через 12місяців після запилення

- Спермій зливається з яйцеклітиною з утворенням –зиготи

- З зиготи розвивається зародок

- А з сім’яного зачатка – насіння

Шишка росте і поступово дерев’яніє а колір стає бурим. Наступної зими шишки розкриваються і насіння висипаються. Вони можуть довгий час знаходитися у стані спокою і проростають тільки за сприятливих умов

Домашнє завдання.

Опрцюйте параграф 44,заповніть стор. 54-55 друкованого зошита.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЮ!!!


30.03.20.

ВСІМ ДОБРОГО ДНЯ!

ТЕМА: Покритонасінні (КВІТКОВІ)

На сторінці 56 др.зош. запишіть дату урока!!!

Уважно прочитайте текст!!!

Від полюсів до екватора немає такої ділянки, де можливе рослинне життя, але не знайдено покритонасінних. Вони часто трапляються в долинах річок і чистих озерах, у меншій кількості — у солоних озерах і морях. Проте такі водяні покритонасінні не є примітивними формами, вони виникли шляхом пристосування наземного предка до водного середовища. До широкої географічної різноманітності додається різноманітність форм і способів зростання. Звичайна ряска, що покриває поверхню ставка, є крихітним зеленим пагоном з простим корінцем, вертикально зануреним у воду, і з дуже нечіткими листками та частинами стебла. Могутнє лісове дерево сторіччями розвивало свою складну систему стовбурів і гілок, покритих численними гілочками й листочками, а під землею відповідну площу займає могутня, добре розвинена коренева система. Між цими двома крайнощами — нескінченні градації: водні й земні трави, дерева і кущі — набагато більша різноманітність, ніж серед решти груп насінних рослин, відомих під загальною назвою голонасінні.

Для покритонасінних характерні такі особливості в будові та розвитку:

Виникнення нового органа — квітки, що містить маточку, під захистом якої всередині зав’язі розвиваються насінні зачатки.

При дозріванні насіння із зав’язі утворюється плід, що захищає насіння від зовнішніх впливів, звідси і назва — «покритонасінні».

Подальше спрощення статевого покоління призвело до майже повної редукції жіночого гаметофіту (заростка). Чоловічий гаметофіт представлений двома клітинами.

Виник процес подвійного запліднення, у результаті якого одночасно із зародком утворюється вторинний ендосперм.

Розвиток нового органа — квітки — забезпечив кращий захист пилку в тичинках і насінного зачатка в зав’язі та сприяв розвитку запилення комахами.

Ускладнення в будові деревини призвело до утворення нових провідних елементів — судин.

Характерні ознаки дводольних та однодольних рослин

Уважно розгляньте стор 168, мал.181. Запам*ятайте основні ознаки одно - та дводольних рослин!

Перегляньте презентацію: https://naurok.com.ua/prezentaciya-z-biologi-dlya-6-klasu-na-temu-pokritonasinni-12443.html

Домашнє завдання

Підручник- & 45 прочитайте. Зошит – стор.56-57-заповніть.

Перегляньте відеопрезентацію!!!