Природознавство

УЧИТЕЛЬ: АНТОШКІНА СВІТЛАНА ОЛЕКСАНДРІВНА

antoskinasvitlana6@gmail.com

Вайбер: 0936466682

Зверніть увагу !!!

Для зручності я розміщую нові уроки

на початку сторінки!!!

Шановні мої учні.docx
5кл.28.05.pptx
5кл.25.05.pptx
5кл.25.05.pptx
5кл.22.05..pptx


5кл.18.05..docx
5кл..15.05..docx
Проект √3 біологія Столярова Єлизавета 11 клас.pdf
5кл.08.docx


17644-prezentaciya-na-temu-mykolayivskyy-zoopark.pptx
5.контр.docx


5кл....docx


5кл..docx


5б.docx

17.04.2020.

Всім доброго дня!

Дату і тему уроку запишіть у зошит!!!

ТЕМА: Взаємозв’язки між організмами.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!

Розглянемо взаємозв’язки між організмами на прикладі тих, що живуть у лісі. Трав’янисті рослини споживають мінеральні речовини, в утворенні яких беруть участь бактерії, гриби, найпростіші. Їх, у свою чергу поїдають рослиноїдні тварини (наприклад комахи, гризуни, зайці тощо). Отже, ці тварини залежать від рослин. Такі тварини також можуть буди з’їдені хижаками, наприклад хижими птахами, зміями, вовками, лисицями тощо. Серед хижаків (як і серед рослин) можуть скла-датись конкурентні відносини за джерело їжі.

Конкуренція — це тип взаємодії, за якого організми одного або різних видів можуть конкурувати між собою за ресурси навколишнього простору — воду, осві-тлення, поживні речовини, місце розташування тощо. У цьому випадку споживання певних ресурсів одними організмами знижує їх доступність для інших.

Хижацтво — це тип відносин між організмами, за яких хижак харчується іншими організмами, жертвою.

Багато тварин, що харчуються рослинами, рослиноїдні, а їх зв’язок із рослинами — виїдання. Так, на пасовищах тварини поїдають тільки певні види рослин, не до-торкаючись до інших, отруйних або тих, що мають неприємний смак.

Паразитизм — це тип взаємозв’язків між організмами різних видів, за якого один із них (паразит) більш-менш тривалий час використовує іншого (хазяїна) як джерело живлення та середовище існування, частково або повністю покладає на нього регуляцію своїх взаємовідносин із довкіллям. Паразитизм трапляється серед різних груп організмів: тварин (найпростіші, плоскі, круглі, кільчасті черви, молю-ски, членистоногі), бактерій, грибів (борошнисто-росяні, трутовики, ріжки, сажки) і навіть у рослин (повитиця, омела). При паразитизмі один організм завжди завдає шкоди іншому. І завжди один організм є середовищем життя для іншого. Паразити бувають зовнішні (наприклад, блохи, воші, п’явки, кліщі, комарі) та внутрішні (ві-руси, бактерії, гриби, найпростіші, черви тощо).

Перегляньте презентацію!

Домашнє завдання

Прочитайте &43.

13.04.2020.

Всім доброго дня!

Дату і тему уроку запишіть у зошит!!!

ТЕМА: Вплив на організми чинників живої природи.

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!

На будь-який живий організм впливають не лише чинники неживої природи, а й біотичні чинники (дія інших живих організмів).

Складно уявити собі організм, який би жодним чином не був пов’язаний з іншими організмами.

Кожний організм, наприклад рослина, існує не ізольовано, а у взаємодії з іншими рослинами, мікро-організмами, грибами, тваринами.

Організми розподіляються не хаотично, а обов’язково утворюють певні угруповання між собою.

Взаємозв’язки між організмами різних видів, які співіснують на одній території, дуже різноманітні: вони можуть бути корисні всім організмам або тільки одному з них, бути шкідливими тощо.

Зазвичай це взаємний вплив живих організмів різних видів (інколи і царств живої природи) один на одного.

Перегляньте презентацію!!!

Домашнє завдання

Прочитайте &41.У зошиті намалюйте як природні фактори впливають на організми!

Любі мої учні!!!

ВСІ РОБОТИ ВИКОНУЙТЕ ОХАЙНО,ПІСЛЯ КАРАНТИНУ ВОНИ БУДУТЬ ОЦІНЕНІ!

10.04.2020.

Всім доброго дня!

Дату і тему уроку запишіть у зошит!!!

ТЕМА: Грунтове середовище життя

Перегляньте презентацію!

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!

Ґрунт - більш стабільне середовище існування різних організмів повітряне з надземно-повітряним. Оскільки вологість ґрунту вища, ніж повітря, то різноманітні його мешканці легше можуть пережити посушливі періоди. Вміст кисню значно менший, ніж у повітрі, а вміст вуглекислого газу значно вищий. Зате добові та сезонні коливання температури в ґрунті незначні, а на глибині більше 2 метрів в різні пори року майже не змінюється, тому різні організми тут живуть переживати несприятливі температури ( надто низькі чи надто високі).

На поверхні ґрунту і у верхніх шарах живуть різноманітні водорості, гриби,бактерії. У ґрунті розташовані кореневі системи різних рослин.. Серед тварин є постійні мешканці ґрунтів (дощовий черв’як, мокриця, кріт, землерийка) і ті, які живуть у ґрунті певний час, наприклад, під час несприятливих умов. Змії, деякі жаби, комахи перезимовують у верхніх шарах ґрунту.

Тварини мають певні умови пристосування до життя та пересування в цьому середовищі. Так, кроти мають риючі кінцівки, а сліпак прокопує ходи за допомогою голови; дощовий черв’як пересувається в ґрунті за допомогою мускульного скорочення тіла. Такі тварини, що живуть у ґрунті пристосувались до низького вмісту кисню, тут вони знаходять і їжу.

Домашнє завдання.

Прочитайте & 40.

06.04.2020.

Всім доброго дня!

Дату і тему уроку запишіть у зошит!!!

ТЕМА: Наземно-повітряне середовище.

Перегляньте презентацію!(Внизу)

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!

Наземно-повітряне середовище за своїми умовами найрізноманітніше. Провідна роль серед факторів неживої природи тут належить освітленню, температурі, вологості, газовому складу атмосфери. Відповідно до цих факторів організми по-різному пристосовуються.

- Вода у наземно-повітряному середовищі

Вода має винятково важливе значення для життя рослин і тварин. Дефіцит вологи — одна з найсуттєвіших особливостей наземно-повітряного середовища. Режими вологості середовища на суші дуже різноманітні. Добовий і сезонний уміст водяної пари в атмосфері непостійний.

Водозабезпечення наземних організмів залежить також від режиму опадів, наявності водойм, запасів ґрунтової вологи. Саме за участі води відбуваються всі процеси клітини, тканин і організму в цілому.

- Освітленість

А тепер пригадайте рослини, які ростуть на відкритій місцевості і які у затінку, скажімо, у лісі під ярусом високих дерев. Як ви вважаєте, чи будуть рости ці рослини, якщо їх поміняти місцями, тобто рослини, які росли у тіні, посадити на відкриту місцевість, і навпаки?

- Температура

Температура навколишнього середовища відіграє винятково важливу роль у житті організмів, бо впливає на температуру їхнього тіла. Для більшості організмів оптимальні значення температури

перебувають у досить вузьких межах-----0... +30 °С. Температурні

коливання мають у наземно-повітряному середовищі велику амплітуду.

У більшості районів суходолу добові й річні амплітуди температур становлять десятки градусів. Стійкість до температурних змін середовища у наземних мешканців дуже різна, залежно від того, у якій місцевості протікає їхнє життя.

- Повітря

Життя на суші вимагало таких пристосувань, які виявились можливими лише за досить високого рівню організації організмів. Наземно-повітряне середовище набагато складніше для життя, ніж водне. Тіла живих організмів оточені повітрям — газоподібним середовищем з низькою густиною, високим умістом кисню і незначною кількістю водяної пари. Це надзвичайно змінює умови дихання, водообміну та переміщення живих істот. Мешканці повітряного середовища повинні мати власну опорну систему, яка підтримує тіло. У рослин це стебло, стовбур у дерев та скелетна будова у тварин.

Повітря сприяє перенесенню насіння і плодів рослин на різні відстані.

Усі наземні організми існують в умовах порівняно низького тиску, зумовленого низькою густиною повітря. Із збільшенням висоти над рівнем моря тиск зменшується, а розріджене повітря обмежує поширення видів у горах.

Домашнє завдання .

Використовуючи малюнки 145, 146, 147, склади або намалюй у зошиті розповідь про різноманітність мешканців наземно-повітряного середовища.


03.04.2020.

ТЕМА УРОКУ: Різноманітність середовищ життя і пристосування організмів до життя в кожному з них.

( Дату і тему запишіть у зошит)

ПРИГАДАЙТЕ!!!

Назвіть основні умови існування рослин, тварин, грибів, бактерій, 3 чим пов'язані періодичні зміни умов середовища протягом доби? протягом року? Чи впливають на живі організми чинники неживої природи? Наведіть приклади. Що таке середовище життя?

- Чому рослинам, тваринам і людині необхідне світло- Яким чином простежуються наслідки зміни дня і ночі?

- У чому виявляється різноманітність рослин і тварин?-

УВАЖНО ПРОЧИТАЙТЕ!!!

Наземно-повітряне середовище за своїми умовами найрізноманітніше. Провідна роль серед факторів неживої природи тут належить освітленню, температурі, вологості, газовому складу атмосфери. Відповідно до цих факторів організми по-різному пристосовуються.

- Вода у наземно-повітряному середовищі

Вода має винятково важливе значення для життя рослин і тварин. Дефіцит вологи — одна з найсуттєвіших особливостей наземно-повітряного середовища. Режими вологості середовища на суші дуже різноманітні. Добовий і сезонний уміст водяної пари в атмосфері непостійний.

Водозабезпечення наземних організмів залежить також від режиму опадів, наявності водойм, запасів ґрунтової вологи. Саме за участі води відбуваються всі процеси клітини, тканин і організму в цілому. Вода регулює температуру тіла та виконує багато інших функцій. У процесі пристосування до існування в наземно-повітряному середовищі організми «навчилися» економно споживати вологу й підтримувати її вміст на сталому рівні.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ПРЕЗЕНТАЦІЮ!!! (внизу)

Пригадайте усі відомі вам факти пристосування організмів до різних умов зволоження.

Так, у рослин посушливих районів коренева система або здатна проникати на значну глибину (сосна звичайна, верблюжа колючка), що дає змогу використовувати підґрунтові води, або ж добре розгалужена у поверхневих шарах ґрунту (кактуси), що забезпечує ефективне вбирання вологи зі значної площі під час короткочасних дощів. У них зменшується площа листкових пластинок, потовщується покрив, зменшується кількість продихів, часто листки видозмінюються на голки, лусочки тощо, а функцію фотосинтезу бере на себе зелене стебло.

Деякі багаторічні рослини здатні накопичувати вологу в листках (алое, молодило) або стеблах (кактуси) і потім її економно витрачати (кактуси здатні запасати до 3 т води). Багаторічні трав'яні рослини переживають посушливий період у вигляді підземних видозмінених пагонів (кореневищ, цибулин), тоді як їхня надземна частина відмирає. Дерева і кущі зменшують випаровування в посушливий період, скидаючи листя.

Освітленість

А тепер пригадайте рослини, які ростуть на відкритій місцевості і які у затінку, скажімо, у лісі під ярусом високих дерев. Як ви вважаєте, чи будуть рости ці рослини, якщо їх поміняти місцями, тобто рослини, які росли у тіні, посадити на відкриту місцевість, і навпаки?

Температура

Температура навколишнього середовища відіграє винятково важливу роль у житті організмів, бо впливає на температуру їхнього тіла. Для більшості організмів оптимальні значення температури перебувають у досить вузьких межах-----0... +30 °С. Температурніколивання мають у наземно-повітряному середовищі велику амплітуду.У більшості районів суходолу добові й річні амплітуди температур становлять десятки градусів. Стійкість до температурних змін середовища у наземних мешканців дуже різна, залежно від того, у якій місцевості протікає їхнє життя.

Повітря

Життя на суші вимагало таких пристосувань, які виявились можливими лише за досить високого рівню організації організмів. Наземно-повітряне середовище набагато складніше для життя, ніж водне. Тіла живих організмів оточені повітрям — газоподібним середовищем з низькою густиною, високим умістом кисню і незначною кількістю водяної пари. Це надзвичайно змінює умови дихання, водообміну та переміщення живих істот. Мешканці повітряного середовища повинні мати власну опорну систему, яка підтримує тіло. У рослин це стебло, стовбур у дерев та скелетна будова у тварин. Усі мешканці повітряного середовища тісно пов'язані з поверхнею землі, яка служить їм для прикріплення і опори, тому що життя у завислому стані в повітрі неможливе. Мала піднімальна сила повітря визначає максимальну масу і розміри наземних організмів. На поверхні найкрупніші тварини менші, ніж гіганти водного середовища. Ссавець розміром із сучасного кита не міг би існувати на суші, оскільки його розчавила б власна маса. Мала густина повітря зумовлює низьку опірність щодо переміщення. Тому численні наземні тварини використали в ході еволюції екологічні переваги цієї властивості повітряного середовища, набувши здатності літати. До активного польоту здатні 75 % видів усіх наземних тварин, переважно комахи та птахи. Літають наземні тварини переважно з допомогою мускульних зусиль і планують за рахунок повітряних течій. Завдяки вертикальним та горизонтальним переміщенням повітряних мас у нижніх шарах атмосфери можливий пасивний політ ряду організмів. Повітря сприяє перенесенню насіння і плодів рослин на різні відстані.

Усі наземні організми існують в умовах порівняно низького тиску, зумовленого низькою густиною повітря. Із збільшенням висоти над рівнем моря тиск зменшується, а розріджене повітря обмежує поширення видів у горах.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити параграф 39 підручника .

Підібрати вислови про середовища життя рослин і тварин, вірші, загадки (до 5,записати їх у зошит).

Серед існування.ppt