26 травня 2020

Тема: Сезонні зміни у живій та неживій природі.

Відгадайте загадку:

Перша сестра — від квітів рябіє,

друга сестра — палить, як вогнище,

третя сестра - від дощів мокра,

а четверта сестра сувора — жах!

Перевір відгадку

Пори року: весна, літо, осінь, зима.

Ви помітили, що кожна пора року має свої особливості?

Як почувається жива і нежива природа у різні пори року? Розглянемо.

Весна у природі

Сонце в полудень піднімається все вище, дужче пригріває. День сатє довшим. Земля звільняється від снігу. Течуть по вибалках струмки. На річках почала скресати крига.

Після зими тобі хочеться легше вдягнутися. Не поспішай цього робити. Повітря ще холодне. Можна застудитися. З кожним весняним днем стає тепліше. Рослини пробуджуються від зимового сну. Крізь торішнє листя пробиваються проліски, ряст, сон-трава, фіалки.

До появи листя зацвітають верба і ліщина. Це — кущі. А з дерев — вільха. Після вільхи зацвітає осика, потім — тополя. Інші дерева й кущі вкриваються ніжним зеленим листям, а потім зацвітають.


Літо у природі

Сонце в полудень стоїть високо. Його ласкаве, тепле проміння проникає всюди. Літній день довгий, сонячний, гарячий. Ніч коротка. Тільки згасне вечірня зоря, як починає світати.

Повітря наповнене запахами трав, квіток. Луки вкрилися килимом квітів. Дозріли суниці. Легким рум'янцем укрились ягоди горобини.

З гаїв, лісів лине спів соловейка, зозулине ку-ку. У полі чути веселу пісню жайворонка.

Улітку загартовуй свій організм. Бери участь в іграх на повітрі. У міру купайся, загоряй, але з дорослими. Пам'ятай про правила безпеки!

Не їж немитих овочів і фруктів. Додержуйся режиму дня.

Осінь у природі

Восени дні стають коротшими, а ночі – довшими. 23 вересня – день осіннього рівнодення. День і ніч однакові, вони тривають по 12 годин, тому 23 вересня називають днем осіннього рівнодення. Після цього дня ніч стає все довшою і довшою, а день помітно скорочується. Надходять короткі дні осені: ледве заховалося сонце – і вже насувається ніч. Сонце піднімається вже не так високо, як літом, тому його промені вже слабше прогрівають землю. Температура повітря знижується.

Основні зміни у неживій природі – похолодання - несе за собою зміни у живій природі.

Рослини змінюють своє зелене вбрання, готуються до зимового холоду. Червоніє листя черемхи, вишні, горобини. Чисте і прозоре осіннє повітря, прозора вода у лісових струмочках. Ще цвітуть пізні квіти, жовтіє і в’яне трава. Поступово починається час листопаду. Кущі і дерева скидають листя. Сохнуть трави. Хоча життя їхнє не припиняється, вони перебувають у стані спокою.

Зима у природі

Ознака зими – випадання снігу. Сніжинки – шестикутні кристали льоду з променями, які утворилися з водяної пари.

Рослини взимку перебувають у стані глибокого спокою. Сніговий покрив має для них важливе значення. Вкриваючи землю мов килимом, він захищає рослини від переохолодження.

У підводному царстві взимку тихо. Риби живуть біля дна, де завжди зберігається температура – не нижча від +4. У такій воді риби звичайно зимують, але при цьому часом виникає загроза їх життю від нестачі кисню. Рятуючи риб від замору, у льоду прорубують ополонки, вставляють у них снопи з очерету, соломи, щоб сприяти поповненню кисню.

Пограй гру

Гра "Жива і нежива природа"

Через декілька днів настане літо. Які ще таємниці воно має? Подивіться відео.

Спробуй розповісти про улюблену пору року. Можеш записати.

Урок завершено. Ви гарно попрацювали. Літнє сонечко шле вам свій промінчик. До зустрічі!