До 500-річчя Реформації

Дата публікації допису: Sep 28, 2017 1:23:37 PM

"РЕФОРМАЦІЯ: РУХ, ЩО ЗМІНИВ СВІТ"

Виставка літератури

Президент України Петро Порошенко підтримав ініціативу протестантських церков України і підписав Указ про відзначення 2017 року 500-річчя Реформації. Це - визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій у розвиток релігійної, культурної і соціальної сфери України, вияв поваги до їхньої ролі в українській історії та становленні незалежності держави.

Реформація - широкий релігійно-суспільний рух, що в ХVІ столітті охопив більшість європейських країн. Але це не тільки явище, яке було спрямоване на реформування тодішньої церкви відповідно до Біблії, а в більш широкому сенсі - це діяльність із перетворення суспільства через церкву й оновлення самої церкви у зв’язку зі змінами світу.

Початком Реформації прийнято вважати виступ доктора теології Віттенберзького університету Мартіна Лютера, який 31 жовтня 1517 року оприлюднив свої "95 тез", що були націлені проти практики продажу індульгенцій. Мартін Лютер у своїй проповіді проголошував, що людина отримує спасіння душі не через посередників та релігійні обряди, а за допомогою віри, дарованої їй безпосередньо Богом, а єдиним джерелом Божої істини є Святе Письмо.

Реформація кардинально змінила тодішній світ. Країни Європи, де почав розвиватися протестантизм, стали стрімко економічно зростати. Розвиток Реформації та повернення християнського світу до Біблії поклали початок реформуванню освіти, за короткий час постала нова освітня система, яка грунтувалася на співіснуванні й розвитку двох важливих компонентів: побожності й ученості. Це дало поштовх розвитку наукових дисциплін, без яких неможливо уявити сучасну цивілізацію. Найвідоміші вчені епохи Реформації: Ян Амос Коменський, Тихо Браге, Йоган Кеплер, Френсіс Бекон, Готфрід Лейбніц, Ісаак Ньютон та інші.

За часів Реформації виникли поняття, відомі сьогодні як загальнолюдські цінності: свобода совісті, свобода слова, право на життя, право на освіту тощо.

Формування ринкової економіки бере свій початок у добу Реформації, коли було розроблено головні положення протестантської етики праці, згідно з якою професійна цінність людини визначається якістю її праці. Такий підхід до праці став основою сьогоднішнього добробуту західної цивілізації.

Практика Реформації показує, що успіх європейських країн та поштовх до їхнього розвитку відбувся внаслідок реформації церков та активного залучення протестантів у життя суспільства.

Саме тому сьогодні українська реформація має початися з реформації серця: християни мають реформувати свої взаємини з Богом, реформувати своє служіння та професійну діяльність, реформувати життя церкви відповідно до динаміки сучасного світу.

Джерело:

Через духовну реформацію до відродження країни // Слово вчителю. - 2016. - №4. - С.60.