"Незгасна слава народного подвигу"

ВИХОВНА ГОДИНА

до 70-ї річниці завершення Другої світової війни

2 вересня 1945 року після 6 років запеклих боїв, які від травня 1945 року перемістилися з Європи на Далекий Схід, офіційно закінчилася Друга світова війна – підписано Акт капітуляції Японії. 2 вересня 2015 року країни світу, в тому числі і Україна, відзначили 70-річчя цієї доленосної події.

Перемога далася Україні дорогою ціною. Вона кувалася не тільки на передовій військових дій, а й у тилу, де жінки, діти, літні люди працювали для потреб фронту. І саме у тилу ворога розгорнувся небачений досі по своїм масштабам та масовості партизанський рух, який вченими-істориками всього світу і навіть ворожими генералами визнано Другим партизанським фронтом. Він відіграв важливу роль у визволенні українських земель від окупації та в розгромі німецько-фашистських полчищ.

10 вересня у бібліотеці ДПТНЗ "Шосткинське ВПУ" відбулася зустріч учнів першого курсу (групи 04-15, 05-15, 07-15) з людиною, яка наближала день Перемоги, колишньою зв'язковою партизанського загону Шкарупиною Феодорою Федорівною. Незважаючи на поважний вік, та звісно не найкраще здоров’я, Феодора Федорівна погодилася виступити перед молоддю. Її життєвий шлях вартий цілої книги...

Коли почалася війна Феодорі Федорівні було лише 17 років. Тільки завдяки власній винахідливості їй вдалося не потрапити на примусові роботи до Німеччини. Постійно ризикуючи життям, дівчина передавала партизанам відомості про кількість та розміщення бойової техніки, живої сили противника. Вона виконувала завдання на території Шосткинського, Глухівського та Кролевецького районів.

У роки війни Феодора Федорівна проживала у селі Некрасове Глухівського району. Вона розповіла про свою родину, про те, як в їхній хаті оселилися німці, як допомагала партизанам і про це знали лише батьки, як була поранена. Розповіла про голодне, тяжке післявоєнне життя. Свої нагороди Феодора Федорівна отримала тільки після 1980 року. Саме у 1980 році, на зустрічі ветеранів-партизанів у Глухові її упізнав командир партизанського загону.

Феодора Федорівна звернулась до учнів зі словами: "Діточки, навчайтеся, слухайте своїх вчителів, робіть у житті добрі справи. Хай завжди буде мир на нашій землі...". Такі зустрічі вкрай необхідні молодому поколінню. Вони дають змогу відчути подих тих суворих часів, дізнатись про мужність та самопожертву простих людей, і винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.

З історичною довідкою на заході виступив Камінський Ярослав (гр.02-14). Вірші "Перед Спадщанським лісом" О. Вертіля та "Я, как блиндаж партизанский" Р. Рождественского продекламувала Довбиш Марина (гр.02-14). З презентацією "Незгасна слава народного подвигу" ознайомила присутніх Літвінцова Олена (гр.02-12). У виконанні Ігоря Івановича Антоневича проникливо прозвучала пісня "Журавлі".