Територія книги

"ЩОДЕННИК АННИ ФРАНК"

до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту

"Навіщо, ох, навіщо людям війна? Чому вони не можуть жити мирно? Чому потрібно все руйнувати?"

Запитання зрозуміле, проте слушної відповіді на нього ніхто ще й досі не знайшов. Так, чому в Англії створюють щоразу більші аероплани, чому виготовляють дедалі важчі бомби й одночасно зводять стандартні будиночки? Чому день у день витрачають мільйони на війну й жодного шеляга на медицину, на мистецтво, на бідних? Чому люди мусять терпіти голод, тоді як в інших частинах світу гниють зайві продукти? Чому люди такі навіжені?

Я не вірю, що війну затівають самі лише можновладці, уряди й капіталісти. Ні, маленька людина теж має тут свій інтерес. Інакше народи вже б давно збунтувалися! В людині, як видно, є якийсь потяг до знищення, потяг до вбивства, до мордування й до скаженства, й доки все людство, без винятку, не зазнає великої зміни, лютуватимуть війни, й усе, що ми збудуємо, виростимо й доглянемо, буде знову з корінням вирвано і сплюндровано, а тоді людство заходиться відбудовувати все заново.

Останній запис датовано 1 серпня 1944 року. А 4 серпня німецька "зелена поліція" забрала всіх вісьмох євреїв, котрі понад два роки жили у сховищі. Їх доправили у концетраційні табори, звідки живим вийшов лише Отто Франк. Своє подальше життя Отто Франк присвятив щоденнику своєї дочки Анни та поширенню поглядів і думок, що в ньому містяться.

26 лютого у бібліотеці відбулася територія книги. Учні познайомилися з незвичайною, особливою, хвилюючою книгою "Щоденник Анни Франк". Захід підготовлено до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту.

Анна Франк - це єврейська дівчина, яка народилася в 1929 році во Франкфурті (Німеччина). В тринадцять років вона почала вести щоденник, який став одним із найбільш відомих документальних свідоцтв про Голокост. Сьогодні ця книга - серед найпопулярніших в світі. Щоденник Анни Франк переведений на 50 мов.

Незабаром після приходу Гітлера до влади в 1933 році Анна разом зі своєю родиною перебралася до Нідерландів. Її батько Отто, мати Едіт і сестра Маргот вірили, сподівалися, що нацистським переслідувачам вже до них не дістатися.

Але в травні 1940 року, коли німецька армія окупувала Нідерланди, налагодженому життю родини прийшов кінець. Як багато євреїв в Нідерландах, Отто Франк приготував для своєї родини таємне укриття. У липні 1942 року Франкам довелося ним скористатися.

Анна Франк у своєму щоденнику викладає дуже серьйозні, зрілі та дорослі думки. Її бачення та оцінка проблем людства просто вражає. Ось що писала Анна у своєму щоденнику 3 травня 1944:

Під час заходу разом з учнями пригадали із курсу історії значення терміну "Голокост", а також ті страшні події, які за ним криються. Спробували дати відповідь на питання, чому саме на євреїв полювали із фанатичною ненавистю; чому це сталося з людьми, які не були стороною у війні і навіть не становили чітко означеної етнічної групи, а жили розсіяно по всій Європі, маючи між собою дуже мало спільного, крім того, що їх предки сповідували юдаїзм. Зачитали сторінки "Щоденнику Анни Франк", які містять її роздуми щодо війни, єврейської нації; розповідають про її прагнення вчитися, працювати, стати письменницею та прожити життя немарно.

Пам’ять про Голокост - це шлях до толерантності.

Кожна людина має право бути інакшою.

Всі повинні розуміти, поважати та захищати це право.

І немає в світі нічого, що може виправдати вбивство людей.