Сью Таунсенд.


Сью Таунсенд. Цикл творів про Адріана Моула

Сью Тйунсенд відома завдяки низці творів про Адріана Моула, найпопулярнішого літературного героя в сучасній Великій Британії. Англійського підлітка, який вважає себе інтелектуалом і талановитим поетом, порівнюють з Олівером Твістом, Пітером Пеном, Томом Сойєром, Гаррі Поттером.

Сью Таунсенд (1946-2014)

Сью (СьЮзан) Таунсенд — британська письменниця, народилася в Лестері, на півночі Англії. Під кінець життя Таунсенд стала почесною громадянкою свого міста. Батьки Сью були простими людьми і мали п’ять доньок, Сьюзан серед них — найстарша. Дівчинка навчалася у школі Ґлен Гілз. У п’ятнадцятирічному віці вона змушена була залишити школу, оскільки не змогла скласти фінальний іспит. Перш ніж стати письменницею, Сью Таунсенд оволоділа різними професіями. їй довелося попрацювати прибиральницею, поштаркою, формувальницею на фабриці, продавчинею в магазині тощо.

Цей досвід вона пізніше описала у своїх творах.

Сью Таунсенд

Лестер — одне з найстаріших міст на Британських островах, засноване за часів Римської імперії. Місто відоме як центр графства Лестершир, у ньому, зокрема, працює професійний футбольний клуб «Лестер сіті».

Сьюзен Таунсенд потім пригадувала, що з книжок вона винесла впевненість у можливості змінити будь-яку складну життєву ситуацію завдяки наполегливій праці.

Сью Таунсенд оголосили класиком англійської літератури через десять років після виходу першого твору. У 1980-х роках її книги найкраще продавалися в Британії.

Адріан Моул приніс Сью величезний статок. Але до грошей вона ставилася обережно — Сью не любила марнотратства. Жила в колишньому будинку вікарія в рідному Лестері, а свої перські килими і парфуми «Chanel» вважала розкошами. При цьому письменниця нікому не відмовляла в позиках, займалася благочинністю.

Уперше Сью Таунсенд вийшла заміж у вісімнадцять років за молодого хлопця, якому тоді було дев’ятнадцять. У них швидко народилося троє дітей, і почалося складне життя. Чоловік Сью важко працював на заводі та отримував низьку платню, якої не вистачало на родину. Єдине, що допомагало молодій матері триматися, це сила волі й любов до читання, яку їй прищепили батьки з дитинства.

Сью не тільки читала різні художні твори, вона вивчала історію літератури, пізнавала різні літературні стилі. Другим чоловіком Сью став інструктор з веслування на каное Колін Бродвей. Невдовзі вона й сама стала інструкторкою. Саме другому чоловіку, після народження доньки Ліззі, Сью розповіла про свої мрії стати письменницею.

У 1978 році Сью Таунсенд почала писати художні твори. Перша п’єса для театру в 1981 році здобула премію лондонської телекомпанії «Thames Television».

Справжню популярність Сью Таунсенд приніс цикл книжок про Адріана Моула. Перша книжка виникла як радіовистава і пролунала на радіо Бі-Бі-Сі в 1982 році. Після її випуску авторка мріяла про перерву в роботі та прагнула повернутися до свого героя у 1992 році, коли той підросте. Однак читацький попит на Адріана Моула був надзвичайно високим. Письменниця постійно отримувала листи із проханнями продовжувати історію. Іноді шанувальники запевняли, що коли вона цього не зробить, то самі будуть писати від її імені.

З того часу Сью Таунсенд написала ще шість книг про Моула, кожна з яких — блискуча соціальна комедія: «Страждання Адріана Моула» (1984), «Зізнання Адріана Моула» (1989), «Адріан Моул і дрібні земноводні» (1991), «Адріан Моул: дикі роки»(1993), «Адріан Моул: роки ка- пучіно» (1999), «Адріан Моул і зброя масового ураження» (2004).

Крім свого найвідомішого циклу творів про Адріана Моула, Таунсенд написала ще кілька сатиричних і водночас добродушних комедій та кілька романів.

У 2001 році письменниця через хворобу повністю втратила зір. Сью довелося вчитися жити в темряві, але вона продовжувала писати. Опти- містку-письменницю підтримували чоловік і діти, які завжди насолоджувалися її товариством і читали її книги.

Сью Таунсенд не стало в 2014 році.

Література і культура

Перша книжка про Адріана Моула вийшла у 1982 році, остання — у 2009-му. Книжки досі читають на радіо. їх інсценізували, п’єса з великим успіхом пройшла в Англії та США. За першими двома щоденниками відзняли телесеріал у 1985-1987 роках. У 2001-му з’явився рімейк за творами.

Видана англійською мовою, ця книжка розійшлася тиражем у п’ять мільйонів примірників. Її переклали на шістнадцять мов, й вона досі входить до бестселерів.

Із нагоди п’ятдесятиріччя улюбленого героя літературний центр Лестерського університету замовив три нові радіовистави з головним героєм Моулом.

Цикл романів про Адріана Моула

В українському перекладі «Таємний щоденник Адріана Моула» Сью Таунсенд, на якому виховувалося кілька поколінь британців, вийшов у 2013 році.

Рімейк, ремейк — новіша версія або інтерпретація раніше виданого твору в сучасній кінематографії та музиці, оновлена версія комп'ютерної програми, гри тощо.

Цей твір динамічний, відвертий, іронічний. Тут багато комічних ситуацій, правдивих «проблем», притаманних і нинішнім одноліткам Моула.

Адріан Моул дуже схожий на Сью, у мріях він теж письменник.

Історія про Адріана Моула написана у формі щоденника, у якому чотирнадцятирічний хлопець ділиться власними хвилюваннями та мріями, записує спостереження й думки про себе, родину, життя. Головний герой видається справжнім, бо все навколо справжнє. Він пише вірші, дивиться телевізор, переживає розлучення батьків, потерпає від бідності, дружить і свариться з друзями, закохується та розчаровується, страждає від комплексів, як і більшість його однолітків, думає, що ніхто його не розуміє, при цьому вважає себе обдарованою особистістю, читає «Злочин і кару» Федора Достоєвського та «Чорного принца» Айріс Мердок і називає себе «інтелектуалом». Оточення не поділяє його думки та не сприймає хлопця всерйоз.

Цикл творів про Адріана Моула насправді не про підлітка та його життя-буття, а про весь світ навколо. Очима Адріана читач бачить усю масову культуру Великої Британії 1980-х років. Програми на Бі-Бі-Сі та трансляція весілля принцеси Діани, реклама вітамінів і соціальні проблеми, неблагополучні райони та партійні вподобання сусідів.

Сью Таунсенд не ідеалізує персонажа. Він мудрий і доброзичливий, цікавий і спостережливий, водночас смішний і наївний. Адріан часто обманює і приховує свої вчинки

«Моуліана» дорослішала разом з головним героєм: у першій книзі йому було майже чотирнадцять, в останній — сорок років. Він подавав надії, а виріс звичайною, пересічною особистістю, багато хто вважає його невдахою, єдина зброя якого — сарказм. Із ним трапляється все найгірше, що тільки може статися в житті. Адріан — людина, яка поступається, програє і втрачає. Читачі одночасно сміються і співчувають герою, бо авторка майстерно використовує гумористичні та сатиричні засоби.

ОБГОВОРЕННЯ

1. Розкажіть, що ви дізналися про британську письменницю Сью Таунсенд.

2. Поясніть причину популярності циклу творів про Адріана Моула.

3. Розкрийте значення слова «інтелектуал». Аргументуйте, чи можна Адрі- ана Моула назвати інтелектуалом.

4. Опишіть, яким ви уявляєте головного героя.

5. Проаналізуйте основні риси характеру Адріана. Визначте, чим він здобув вашу прихильність.

6. З’ясуйте, яку роль у житті Адріана відіграють близькі родичі.

Британський актор Стівен Манган, який виконував роль дорослого Моула у те- левиставі за книжкою «Адріан Моул: роки капучіно», почав читати книжки Сью Таунсенд ще в підлітковому віці. Його вразило, що у творах відразу подається кілька поглядів на те саме.

Айріс Мердок — британська письменниця і філософ, лауреат Букерівської премії, рекордні шість разів потрапляла у число її номінантів.