Повторення

Підготовка до контрольної роботи.

Дата - 03.11.2020

Клас – 9

Тема. Повторення. Підготовка до контрольної роботи.


План уроку.

1. Повторення теоретичного матеріалу

1. 1. Односкладні речення.

1. 2. Двоскладні речення.

1. 3. Просте ускладнене речення.

1. 4. Цитата.

1. 5. Пряма і непряма мова.

2. Домашня практична робота

Конспект уроку.

1. За складом граматичної основи просте речення поділяється на односкладне і двоскладне

1.1. Односкладне речення – просте речення, що має один головний член ( підмет або присудок)

Односкладні речення:

З одним головним членом ( підметом) - називні.

З одним головним членом ( присудком) - означено-особові. неозначено-особові. узагальнено-особові. безособові.

Сторінка 10 Повторення. Завдання А, Б

1.2. Двоскладне речення – просте речення, що має два головних члена ( підмет і присудок)

1.3. Просте речення може бути ускладнене вставними словами, звертаннями, однорідними членами речення.

Вставними є такі конструкції, за допомогою яких мовець виражає своє ставлення до висловленої думки, як от:

1. Виражає упевненість або невпевненість у тому, про що повідомляється: безперечно, звичайно, може, мабуть, зрозуміло, дійсно, певне (певно), здається, боюся, сподіваюся, очевидно та ін.: Вже почалось, мабуть, майбутнє. Оце, либонь, вже почалось.

2. Вказує на порядок думок, послідовність їх викладу: по-перше, по-друге, до речі, далі, нарешті та ін.: Будинок готелю був, по-перше, високий і міцної старовинної кладки, а по-друге, наріжний.

3. Дає емоційну оцінку повідомлюваному: на щастя, на жаль, на нещастя, дивна річ та ін.: Шкода, той час не вернеться ніколи.

4. Вказує на джерело думки, характер висловлення: взагалі, іншими словами, можна сказати, так би мовити, як кажуть та ін.: А що ж, по-твоєму, чинити маємо.

Вставні конструкції не є членами речення, тобто не відповідають на жодне питання в реченні: Коні, кажуть, сліпнуть у шахтах — вставне слово. Кажуть люди, кажуть, що я файна дівка — присудок.

У реченні вставні слова виділяються комами. Якщо вставні конструкції входять до складу відокремлених членів речення, то вони не виділяються комами: Десь далеко, мабуть під Черніговом, глухо гули гармати.

Якщо при вставних словах є сполучники, які до них належать, то вони виділяються разом зі сполучником: А може, власне, і не в тому справа. Якщо ж сполучник відноситься до інших членів чи до всього речення, то вставне слово обов’язково виділяється комами: А то ще кажуть: миска з крутими берегами. Або пустився берега чоловік. Або, нарешті, кажуть, берега дати.

Звертання не є членом речення.

Зверніть увагу! Не є вставними і не виділяються комами такі слова: ніби, нібито, немовби, все-таки, адже, от, тільки, принаймні, навіть, між тим, за традицією, буквально, якби, майже, при тому, при цьому, часом, тим часом, до того ж, приблизно, якраз, як-не-як: Злива тривала майже годину.

Однорідні члени речення — це такі члени речення, що виконують одну синтаксичну роль, відносяться до одного й того самого члена речення і поєднуються між собою сурядним зв'язком.

Другорядні члени речення (додаток, означення, обставина), які для підсилення їхньої смислової ролі виділяються в усному мовленні інтонацією й паузами, а на письмі – відповідними розділовими знаками, називаються відокремленими.

Відокремлені члени речення: уточнення; додатки, що мають значення виключення або виділення і починаються словами: крім, окрім, опріч, за винятком, зокрема, особливо, наприклад, на відміну від; дієприслівники та дієприслівникові звороти; дієприкметниковий чи прикметниковий звороти; порівняльні звороти; прикладки. Сторінка 18 вправа 6

1.4. Цитата — дослівний уривок тексту, що використовують в іншому тексті для підтвердження чи пояснення якоїсь думки. Розділові знаки при цитаті - сторінка 18-19 (усно)

1.5. Пряма мова — це передане дослівно чуже мовлення. Розділові знаки при прямій мові - сторінка 21-22 (усно)

Непряма мова — це чуже мовлення, передане не дослівно, а тільки із збереженням основного змісту. Розділові знаки при непрямій мові — сторінка 26 (усно)

2. Домашня практична робота

Скласти і записати речення

1. Односкладне називне.

2. Односкладне означено-особове.

3. Односкладне неозначено – особове.

4. Односкладне узагальнено – особове.

5. Односкладне безособове.

6. Просте, двоскладне, поширене, неускладнене.

7. Просте, двоскладне, ускладнене вставним словом. Зробити синтаксичний розбір речення.

8. Просте, двоскладне, ускладнене однорідними членами речення.

9. Просте, двоскладне, ускладнене відокремленим членом речення.

10. Речення з цитатою.

11. Речення з прямою мовою.

12. Речення з непрямою мовою.

Завдання виконати до 05.11.2020