"Тарас Бульба" Сюжет твору.

Дата 14.01.2021


9 клас

Тема. Повість «Тарас Бульба». Сюжет твору.


План уроку

1. Історична повість.

2. Які проблеми порушено у повісті?

3. Зв’язок сюжету повісті з історією України.

4. Цитатна характеристика Тараса Бульби.

5. Довести чи спростувати твердження «Чи не надто жорстоко Тарас Бульба покарав Андрія за зраду?»


1. Історична повість - це повість, сюжет якої відтворює у художній формі певну історичну епоху. Повість — це епічний твір у прозі (рідше віршований), який займає проміжне місце між оповіданням та романом з точки зору того, настільки широко відображаються і глибоко розкриваються описувані явища у творі. Об'єм повісті також як правило середній між оповіданням та романом. У повісті зазвичай тільки одна сюжетна лінія. В історичній повісті історичні факти художньо поєднується з вимислом, а реальні історичні особи діють поруч з вигаданими особами. Сюжет історичної повісті та вчинки персонажів вписуються у реалії епохи, що зображується).

2. Які проблеми порушено у повісті?

Захист рідної землі; моральний вибір; єдність, згуртованість –запорука перемоги; кохання, вірність, самопожертва; стосунки батьків і дітей; честь і зрада

3. «Тарас Бульба» - книга про вільних людей, що населяли в 16-17 століттях територію Наддніпрянщини. Центром їх була Запорізька Січ. Художні твори історичної тематики відрізняються тим, що поряд з розповіддю про що відбувалися насправді події в них є і авторська вигадка. Розмірковуючи в цьому ключі над повістю Миколи Васильовича Гоголя «Тарас Бульба», слід зазначити, що в описуваному в ній часу немає конкретики, часто навіть складно з точністю визначити, який це вік, – 15, 16 або ж 17. Герої цього твору, в тому числі і головний, Тарас Бульба, не є історичними персонажами. І все ж повість з першого дня її появи на світ відносять до епічної, а часом навіть зараховують до романного жанру. Так в чому ж полягає велика сила і масштабність «Тараса Бульби»?

Обрана тема для Гоголя не випадкова. Він був родом з Полтавської губернії, і в дитинстві із захопленням слухав історії про народних героїв і їх подвиги під час нападу чужоземних загарбників. Для написання повісті Микола Васильович вивчив багато історичних джерел: українські літописи, дослідження Боплана і Мишецкого. Але вони не задовольнили його жадібний розум і інтерес. Як зазначає письменник, ці матеріали дали лише крихту відомостей і не дозволили зрозуміти всю сутність народної душі. Тоді Гоголь знайшов рішення проблеми, звернувшись до фольклору, точніше до таких його жанрами, як історичні пісні та думи. Саме там Микола Васильович дізнався все необхідне про характери, побут і звичаї козаків. Цей «живий» матеріал разом з доповненням з наукових джерел, літературно оброблений, привів до появи грандіозного твору – повісті «Тарас Бульба». У повісті «Тарас Бульба» сплетені дві основи: історична і фольклорна. Микола Васильович Гоголь, зображуючи визвольну боротьбу українського народу з поляками, показує читачам сильних духом народних героїв: Тараса Бульбу, його сина Остапа, товаришів.

1596 став фатальним для українського народу, що був у той час під владою литовців і поляків. Річ Посполита прийняла унію про об'єднання під владою Папи Римського двох християнських релігій: православної і католицької. Прийняте рішення ще більше ускладнило непрості відносини між поляками та козацтвом, що вилилися у відкриті військові протистояння. Цьому періоду і присвятив Гоголь свою повість.

4. Тарас Бульба — головний герой однойменної повісті М. Гоголя. Це запорізький полковник, що втілив у собі кращі риси українського козацтва. Сам Тарас Бульба веде життя, повне негод і небезпек. Ходив він у бойові походи й проти турків, і проти ляхів. Він нещадно карає польських магнатів і захищає пригноблених і знедолених. Це людина величезної волі й великого розуму, тому запорожці обирають його отаманом.

Опис зовнішності: « … Бульба скочив на свого Чорта, що скажено рвонувся у бік, почувши на собі двадцятипудову ваготу – Тарас був надзвичайно важкий і дебелий…»; «… посивілою в козацьких справах головою».

Порівняння: «і бабахнувся він, як підрубаний дуб, на землю».

У скруті: «…і заплакав старий кремезний козак».

Запальний: «старий Бульба потрошку розпалювався, розпалювався, нарешті й зовсім розсердився».

Переваги: «Все давало йому перевагу над іншими: і його літа, і бувалість, і вміння керувати своїм військом, і величезна ненависть до ворога».

Впертість: «Бульба був страшенно впертий. Тарас був із корінних полковників давнього гарту: весь він удався в бойове завзяття і відзначився крицевою щирістю своєї вдачі. Він кохався у простому побуті козацькому…».

Був чудовим оратором: «…промовив слово до козаків, – не на те, щоб їх підбадьорити, бо знав він, що й без того міцний дух мають козаки, а просто самому кортіло висловити все те, що було в нього на серці».

Думка старшого сина: «Усе, старий, знає, а ще й прикидається».

Сам Тарас Бульба вважає: «Я – козак».

5. Кожна людина хоча б один раз у житті стоїть перед вибором. Він може бути різним, та найчастіше стосується честі, совісті, друзів, кохання, вітчизни. Це питання є одним із головних у повісті М. Гоголя «Тарас Бульба». Андрій через любов до прекрасної полячки і бажання її врятувати перейшов у стан ворогів. «І загинув козак! Пропав для всього козацького лицарства!» Андрій зробив найстрашніше: зрадив вітчизну, Січ, батька, матір, товаришів, віру. Тарас Бульба вбив зрадника. Це було жорстоке рішення, але за законами воєнного часу воно було єдино правильним. Бо зрадникові немає місця серед козаків. Це ганьба усього роду.

Взагалі, кохання — це світле почуття, яке окрилює, надихає на добрі справи. Зрада — це гріх, ниций вчинок, який заплямовує душу. І ніяка зрада таких святих понять, як віра, батьківщина, батьки, ніколи і нічим не може бути виправданою.


Домашнє завдання.

1. Скласти конспект за темою “Повість «Тарас Бульба». Сюжет твору.”

2. Розташувати події, які відбуваються в повісті, в правильному порядку та надіслати до 17.30. -14.01.21 (9-Б); - 15.01.21 (9-А)

  • Облога Дубна

  • Повернення синів додому

  • Вибір Андрія

  • Поїздка на Січ

  • Помста батька

  • Мужність і витримка Остапа під час катування

  • Життя на Січі

  • Друга зустріч Андрія з дочкою польського воєводи

  • Загибель Тараса Бульби

  • Жорстокий бій

  • Смерть Андрія

  • Спогади братів про навчання в академії