Джейн Остін "Гордість і упередження"
Джейн Остін «Гордість і упередження»
План
1. Життя і творчість Джейн Остін
2. «Гордість і упередження» роман чуттєвості як прояв «жіночої літератури» кінця XVIII – XIX ст.
3. Історія родини Беннет.
Джейн Остін (1775 – 1817).
В. Скотт: "Творець сучасного роману, події якого зосереджені довкола повсякденного укладу людського життя і стану сучасного суспільства".
Джейн Остін називають «першою леді» англійської літератури, вона змогла не просто стати успішною письменницею, а й увійти до фонду світової класики. Її твори вивчають англійські школярі і студенти, їх читають у всьому світі, вони унікальні своєю іронією, щирістю, психологічними нотками і прості за сюжетом.
Життя і творчість Джейн Остін
Джейн Остін народилася 16 грудня 1775 грудня в сім’ї священика англіканської церкви в Стевентоні, Гемпшир. Джейн мала шість братів і сестру Касандру, яка була її найближчою подругою все життя. Освіту письменниця отримала переважно вдома. Перші 25 років Джейн провела в Стівентоні, в будинку її батька.
Тут були написані її перші романи: «Гордість і упередження», «Розум і почуття», «Нортенгерское абатство», хоча вони і не були опубліковані дуже довгий час.
У 1802 році родина переїхала в місто Бат, а в 1809 в містечко Чаутон. Живучи в Чаутоні, Джейн почала публікувати свої твори. Вона не вийшла заміж, хоча й отримувала пропозицію принаймні один раз.
Писала Джейн майже все життя, та публікуватися почала лише після того, як їй виповнилося 35. Її романи — результат тривалої роботи. Кілька з них були опубліковані посмертно, кілька залишилися незавершеними, оскільки письменниця захворіла й померла доволі рано.
Романами, опублікованими під час життя Джейн Остін, були « Розум і почуття» (1811), «Гордість і упередження» (1813), «Менсфілд парк» (1814) і «Емма» (1816).
Роман «Доводи розуму» був випущений в 1818 разом з Нортенгерском абатством. Ім’я письменниці не з’явилося ні на одній з назв її книг, і хоча її власні друзі знали про її авторство, вона майже не отримала суспільного визнання за час свого життя.
Героїні творів Остін — сучасні їй панянки із верстви не дуже заможних дворянських родин, а головна тема творчості письменниці — мораль англійського суспільства ранньої індустріальної епохи.
Письменниця померла 18 липня 1817 в Вінчестері, куди поїхала лікуватися від хвороби Аддісона. Перед смертю вона не встигла закінчити свій останній роман «Сендітон». Похована в Вінчестерському соборі.
Творча спадщина
Усі романи Остін були опубліковані в 1811 — 1818 pp., чотири з них побачили світ за життя письменниці, два — посмертно.
До ранніх належать романи :
"Почуття і чуттєвість"("Sense and Sensibility"),
"Гордість і упередження" ("Pride and Prejudice"),
"Нортенґерське абатство" І "Northanger Abbey");
До пізніших:
"Менсфілд-парк"("Mansfield Park"),
"Емма" ("Emma"),
"Докази розуму" ("Persuasion").
Останньою прижиттєвою публікацією був роман "Емма ". У 1818 р. вийшли друком "Нортенґерське абатство" і "Докази розуму".
Історія написання роману «Гордість і упередження»
Джейн Остін почала роботу над романом у 1796 році. Спочатку вона назвала роман «Перше враження». У 1797 році вона закінчила роботу і її батько запропонував його видавцеві, але видавець відмовився. Остін допрацьовувала роман у 1811—1812 роках. Вона дала йому нову назву «Гордість і упередження»
Роман побачив світ у січні 1813 року та був схвально прийнятий критикою. Весь тираж розійшовся по 18 шилінгів за примірник, а повторне видання відбулося вже в листопаді того ж року. Третє видання з'явилося у 1817 році. Остін продала авторські права Томасу Еґертону з Вайтхола за 110 фунтів і прорахувалася. Підрахунки показують, що тільки за два перші видання Еґертон отримав 450 фунтів прибутку. Втім, Остін бажала отримати гроші, поклавши весь ризик на видавця. Французький переклад роману з'явився вже в 1813 році. Незабаром роман переклали німецькою, данською і шведською мовами.
Літературний паспорт
Жанр – роман
Напрямок – реалізм
Тема: розповідь про життя дрібного англійського дворянства на початку 19 століття.
Ідея - ідея роману полягає в тому, що всі наші людські забобони не мають значення, коли справа стосується любові. Містер Дарсі, як і Елізабет Беннет, заплуталися у власній гордості і упередженнях, але, зумівши подолати їх, стали абсолютно щасливі.
Проблематика:
- проблема гордості;
- проблема соціальної нерівності і, як наслідок, упередження;
- вплив інших людей на думку і дію людини;
- проблема закритості характеру;
- сім’я та виховання.
Головні герої:
Містер Дарсі – розумний, гордий, замкнутий молодий аристократ. Має почуття власної гідності.
Містер Бінглі – гарний хлопець, багатий, романтичний. Має гарні манери.
Елізабет (Ліззі) Беннет – розумна, прониклива, розважлива дівчина.
Джейн Беннет – старша дочка Беннетів, вродлива та розумна дівчина. Краща подруга Елізабет.
Містер Беннет – голова сімейства, іронічний, замкнутий, розумний чоловік.
Місіс Беннет – дружина містера Беннета, дивна та неосвічена.
Мері, Кітті, Лідія – молодші дочки Беннетів.
Містер Коллінз – священик, родич Беннетів.
Містер Вікхем – молодий привабливий офіцер, підлий та меркантильний.
Подружжя Гардінер – родичі Беннетів, добрі, порядні люди.
«Жіночий роман» - написаний жінкою про жінку