Дієслова та дієслівні форми

Дата 04.11.2020

Клас 11-А

Тема. Дієслово. Дієслівні форми. Складні випадки словозміни дієслів дати, їсти, відповісти,бути та ін.


Конспект уроку


План

1. Повторення.

1.1. Розряди числівників

1.2. Відмінювання числівників

2. Дієслово

2.1. Дієслівні форми

2.2. Складні випадки словозміни дієслів дати, їсти, відповісти, бути

3. Домашня практична робота


1. Повторення. Тестові завдання

тест 1 с.36 впр 5 (усно)

тест 2 с.39 впр 5 (усно)

2. Робота з п.15 с.45 -46 Дієслово та його форми (прочитати параграф 15)

Робота у зошиті

- Записати речення. Які дієслівні форми в них використані? Підкреслити їх.

1. Жити — значить працювати.

2. Недалеко від посивілого у віках Києва... на мальовничій, повитій зеленню горі підноситься у височінь бронзова постать поета (М. Рильський).

3. Лише рілля в степу, зберігши колір чорний, його перелива у золото колось (А. Малишко).

Прочитайте теоретичні відомості. Складіть конспект із наведенням прикладів.

Дієслова бути, їсти, дати і дієслова з основою — вісти (доповісти, відповісти, розповісти і ін.) у теперішньому часі та в майбутньому доконаного виду мають особові закінчення, невідомі іншим дієсловам, а тому вони не належать ні до першої, ні до другої дієвідміни. їх об’єднують в окрему групу, які іноді називають архаїчною групою дієслів.

У сучасній українській мові від нього в усіх особах однини і множини теперішнього часу вживається звичайно лише одна форма є (я, ти, він є; ми, ви, вони є) і дуже рідко в першій та третій особах однини форма єсть: Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була (П. Тичина).

У художній літературі зі стилістичною метою (для створення урочистості мови тощо) іноді вживаються архаїчні особові форми дієслов бути. Напр.: Ти воскреси нам діяння народу: одвічня ти ж наша сило,— славна бо єcu (П. Тичина).

Дієслово їсти в теперішньому часі й утворені від нього дієслова доконаного виду (поїсти, з’їсти) у майбутньому часі відмінюються так:

Однина Множина

1- а ос. їм, з’їм їмо, з’їмо

2- а ос. їси, з’їси їсте, зї’сте

3- я ос. їсть, з’їсть їдять, з’дять

Дієслово дати, як і вивідні від нього віддати, видати, подати, продати тощо, та дієслова, утворені від основи -вісти (доповісти, оповісти та ін.), є дієсловами доконаного виду, тому вони в теперішньому часі не вживаються, а мають лише форми майбутнього простого часу.

Зразок відмінювання дієслів дати, розповісти.

Однина Множина

1-а ос. Дам, розповім дамо, розповімо

2-а ос. Даси, розповіси дасте, розповісте

3-я ос. Дасть, розповість дадуть, розповідять

- До змінюваних дієслівних форм запишіть у дужках форму інфінітива (що робити?). Назвіть морфологічні ознаки інфінітива. Який заголовок ви дали б тексту?

Гаї, заквітчані в жовті і багряні барви, вигріваються під лагідним осіннім сонцем. Небо високе і синє-синє, без жодної хмаринки, на його пречистому тлі палахкотять дерева, неначе вогнескипи.

Час від часу набіжить вітер, вдарить тугою хвилею по верховіттях, і тоді враз закружляє в повітрі золотаво-багряниста віхола, зашурхотить падолистами. Здається, що й не листя тріпоче, а жахтить живе полум’я, щоб за хвилинку згаснути, розпрощавшись з вітром і сонцем (І. Цюпа).

- У поданих словосполученнях замініть дієприкметники прикметниками і запишіть паралелі. Чим відрізняються ці форми між собою?

Зразок: Занесена дорога — чиста дорога.

□ зеленіюче поле

□ застелений стіл

□ прикриті кущі

□ прибуваючий поїзд


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Прочитати текст, визначити, записати його тему. Доповнити текст своїми міркуваннями та записати їх, підкреслити усі дієслівні форми.

ТВОЄ ЗДОРОВ’Я У ТВОЇХ РУКАХ

Людина кінця XXI віку особлива, бо живе в поганих екологічних умовах, дихає забрудненим повітрям, п’є нечисту воду, ще й привчилася зловживати медикаментами хімічного походження. Сучасна людина недостатньо звертає увагу на своє здоров’я.

Завдяки тому, що маємо специфічну екологічну ситуацію: крім, нітратів, гербіцидів та інших отрутохімікатів, які застосовуються в сільському господарстві, у продуктах харчування присутні ще й радіонукліди, з’явилося багато хронічних захворювань.

Американське товариство геронтологів своїм девізом має слова: «Якщо у вас є здоров’я, то у вас є все».

Щоб продовжити здоров’я, треба дотримуватися таких основних принципів: раціональне харчування, мета життя, оптимізм і вміння володіти своїми емоціями, режим праці й відпочинку, рухова активність, ходіння, біг, плавання, відмова від шкідливих звичок, нормальний сон, загартування організму.

Дотримуючись доступних і дієвих порад у поєднанні з активним способом життя, не відриваючись від ласкавої Матері-Природи, можна на багато років зберегти своє повноцінне здоров’я та активне довголіття (О. Ганич).


Завдання виконати до 07.11.2020