Стратегии за критично и креативно мислене

Формиращо оценяване

"Учениците трябва да се научат как да мислят,
а не какво да мислят."

Базови стартегии

Изследване и разяснение

Задълбочаване

Синтез и организация

Възможности и аналогии

Перспективи, дилеми и противоречия

Системно мислене

Мислене чрез изкуство

Базови мисловни стрАтегии

Кръг от Гледни Точки

Тази стратегия помага на учениците да видят и изследват множество перспективи. Помага им да разберат, че различните хора могат да имат различни гледни точки към едно и също нещо и че тези различни отношения към дадената тема влияят върху това, което хората виждат и мислят.

Инструкции:

1. Направете списък с различните перспективи. (мозъчна атака)

2. Изберете една перспектива за изследване, като използвате следните изречения:

• Мисля за ... темата ... от гледна точка на ... (гледната точка, която сте избрали)

• Мисля ...
опишете темата от ваша гледна точка. Бъдете актьор - "влезте в обувките" на избраната гледна точка

• Въпрос, който имам от тази гледна точка е ...

задайте въпрос от тази гледна точка.

Приложение: Кога и как може да се използва?

Стратегията работи добре с теми и произведения на изкуството, които се занимават със сложни проблеми. Също така работи добре, когато учениците трудно виждат други перспективи или когато изглежда като, че да има само две страни на проблема. Може да се използва за провокиране на дискусии относно дилеми и други спорни въпроси.

Адаптация за онлайн среда

Учениците могат да изполват споделен гугъл документ или някоя платформа като menti.com, padlet, sli.do за да генерират списъка с перспективи.

твърдение, аргумент, въпрос

Тази стратегия помага на учениците да развият уменията си да интерпретират различни концепции/идеи като ги окуражава да се аргументират с доказателства и да използват алгоритми за разкриване на недостоверни твърдения. Използвайте за теми, които изискват допълнително обяснение или подлежат на множество интерпретации.

Стъпки за изпълнение:

Тази стратегия може да работи много добре за индивидуална работа и работа по двойки/малки групи.

  1. Идентифицирайте теза и потърсете различни доказателства в нейна подкрепа, какво и въпроси за дискусия в голямата група.

  2. Начертайте на дъската една колона за Доказателства и една за Въпроси.

  3. Попитайте учениците за доказателства, които имат към съответното твърдение или за допълнителни въпроси, които биха могли да зададат.

  4. Можете да ги оставите да намерят по определена бройка и от двете по групи или да ги оставите да работят самостоятелно за зададено време.

  5. След това е важно да чуете отговорите на всеки от тях.

  6. Отделете време за обсъждане на всеки от отговорите, които учениците дават. Това може да е “Съгласни ли сте?” “Колко от вас смятат така?” - окуражате приятелско несъгласие и напомняйте на учениците различни начини, по които могат да структурират своето мнение, без да обиждат останалите с това.

Онлайн адаптация:

За осъществяване онлайн може да използвате google docs като предварително изготвите таблица с три полета, а също така можете да използвате google classroom, за да съберете отговорите на учениците.

компас


Свържи, задълбочи, Предизвикай

Свързване: Как идеите и информацията, с която се запознахте се свързва с това, което вече знаехте?

Задълбочаване: С какви нови идеи, които да задълбочат или насочат мисленето ти към нови посоки се запозна?

Предизвикване: Какво е все още предизвикателно или объркващо за теб? Какви въпроси, чудения или загадки имаш все още?

Тази стратегия помага на учениците да правят връзки между нови идеи и предишни знания. Също така им помага да помислят за настоящи въпроси, неясноти и трудности, които срещат, което развива допълнително и уменията им за учене.

Най-добрият момент за приложение е, когато учениците се запознават с конкретен нов материал, като има различни начини за приложението ѝ по време на урока или в начало на нов раздел.

Стратегията работи добре в малки групи, в големи дискусии в класа и индивидуално. Хубаво е да се подсигурите, че виждате ясно нещата, които учениците споделят като свои мисли по темата. Можете да вземете записките им, да отделите време за споделяне помежду им и в голямата група. В зависимост от урока/раздела можете да използвате този списък в по-продължителен период и да добавят различни активности към него.

Онлайн адаптация

Подходящ инструмент за стратегията е book creator както и https://padlet.com/ като предварително запишете концепциите преди да споделите с учениците.

Мислех си...Но вече знам

Учениците изреждат/описват/изброяват своите разбирания по тема преди да започне същината на урока и го повтарят след края на урока, за да видят по какъв начин са се променили техните разбирания. Тази стратегия дава възможност на учителя да види как се променя мисленето и разбирането на учениците в следствие на урока, а на учениците да разпознаят сами как се променят техните неразбирания. Резултатът може да помогне на учителя да определи ефективността на своето преподаване.

Стъпки за изпълнение

  1. Учениците чертатят в тетрадките си две колони - в едната(лявата) пишат заглавие “Преди си мислех”, а във втората (дясната) “Но вече знам”

  2. Представете на учениците темата/концепцията/въпроса, по който да мислят преди да започне урока и им дайте време, в което да запишат своите мисли.

  3. След като приключите с преподаването/приключат активностите по време на урока им дайте възможност да помислят по нещата, които са научили и да попълнят дясната колона.

  4. След това тези записки могат да бъдат събрани от учителя, обсъдени в класа или по двойки.

Онлайн адаптация:

Можете предварително да зададете задача в google classroom, която да прегледате на по-късен етап или пък да използвате google forms.

виж, помисли, почуди се

Учениците записват нещата, които забелязват, т.е.са им по-познати и ясни, както и тези, за които имат чуденки по тема/въпрос, с която току-що са се запознали. След като ги споделят, се създава лист на ниво клас с неща, които са им ясни и такива, които не са, за да реферират към него в процеса на работа по време на часа. След като приключат отделни задачи/дейности по време на часа се връщат към списъка, за да уточнят/ консолидират своите разбирания.

Стъпки за работа:

  1. Покажете на учениците кратко описание/откъс от текст/изображение/цитат. Не споделяйте веднага задачата, а им дайте достатъчно време, за да го прегледат самостоятелно.

  2. Оставете време на учениците да запишат своите впечатления - неща, с които са съгласни/които са им ясни/знаят, че са така и неща, за които се чудят и имат нужда от допълнителна информация.

  3. Дайте им възможност да обсъдят по двойки/малки групи своите мисли и впечатления, за да изготвят общ списък на ниво група. След това започнете споделяне в голямата група и докато споделят записвайте техните мисли на видимо място (флипчарт, дъска).

  4. Дайте им следващата задача/активност. Докато учениците работят по поставената задача, им напомнете да реферират към създадения вече списък.

  5. След като приключат с изпълнението на задачата се върнете заедно към общия списък. Попитайте ги кои от неясните неща са засегнали по време на работата си, до каква степен са се изяснили и какво още могат да направят, за да ги разрешат.

Онлайн адаптация:

Можете да зададете 2 въпроса предварително в https://www.menti.com/ или https://www.sli.do/ и да им покажете резултатите през споделен екран.

Помисли, Обсъди, сподели

Учениците мислят самостоятелно по поставен въпрос, откъс за четене, задача, записват своя отговор и след това имат възможност да го обсъдят по двойки/в малките си групи. Стратегията може да бъде групирана с метод Пъзел, при който учениците четат/работят по различни материали и въпроси на групи, а след това сравняват и представят отговорите си.

Стъпки за изпълнение

  1. Всеки ученик работи сам по поставената задача и въпрос, записва своите отговори.

  2. Учениците започват да обсъждат отговорите си по двойки или в малки групи, за да създадат общ отговор на поставения въпрос.

  3. Учениците споделят с надграждане отговорите, до които са достигнали пред целия клас. (Група 1 споделя, учителят задава въпрос “кой има да добави нещо?” Останалите съгласни ли сте? И пр.)

  4. Можете да повтаряте в различни ситуации в урока стъпка 2, 3, като можете да разменяте партньорите, с които учениците работят, така че да свикнат да работят в най-различни формати.

Онлайн адаптация:

можете да използвате https://padlet.com/, google slides , https://www.sli.do/ като предварително запишете началото на изречението. Със споделяне на екрана можете да покажете обобщените резултати.

Друг начин е https://bookcreator.com/ където У могат да работят в групи и да създават заедно отделни книжки.

помисли, Озадачи се, Изследвай


какво те кара да мислиш така?

This routine helps students describe what they see or know and asks them to build explanations. It promotes evidential reasoning (evidence-based reasoning) and because it invites students to share their interpretations, it encourages students to understand alternatives and multiple perspectives.

1. What’s going on? 2. What do you see that makes you say that?


Application: When and where can I use it? This is a thinking routine that asks students to describe something, such as an object or concept, and then support their interpretation with evidence. Because the basic questions in this routine are flexible, it is useful when looking at objects such as works of art or historical artifacts, but it can also be used to explore a poem, make scientific observations and hypotheses, or investigate more conceptual ideas (i.e., democracy). The routine can be adapted for use with almost any subject and may also be useful for gathering information on students’ general concepts when introducing a new topic. Launch: What are some tips for starting and using this routine? In most cases, the routine takes the shape of a whole class or group conversation around an object or topic, but it can also be used in small groups or by individuals. When first introducing the routine, the teacher may scaffold students by continually asking follow-up questions after a student gives an interpretation. Over time students may begin to automatically support their interpretations with evidence without even being asked, and eventually students will begin to internalize the routine. The two core questions for this routine can be varied in a number of ways depending on the context: What do you know? What do you see or know that makes you say that? Sometimes you may want to preceded students’ interpretation by using a question of description: What do you see? or What do you know? When using this routine in a group conversation, it may be necessary to think of alternative forms of documentation that do not interfere with the flow of the discussion. One option is to record class discussions using video or audio. Listening and noting students’ use of language of thinking can help you see their development. Students’ words and language can serve as a form of documentation that helps create a rubric for what makes a good interpretation or for what constitutes good reasoning. Another option is to make a chart or keep an ongoing list of explanations posted in the classroom. As interpretations develop, note changes and have further discussion about these new explanations. These lists can also invite further inquiry and searches for evidence. Other options for both group and individual work include students documenting their own interpretations through sketches, drawings, models and writing, all of which can be displayed and revisited in the classroom. This routine is adapted from Visual Thinking Strategies (VTS), developed by Philip Yenowine and Abigail Housen. See: Yenawine, P. (2013). Visual thinking strategies. Cambridge, MA: Harvard University Press

4 ъгъла

Учениците определят своето ниво на съгласие с дадено твърдение, отговор, хипотеза, дискутират със своите съученици в група и намират аргументи в подкрепа на позицията си.

Стъпки за изпълнение

  1. Поставете знаци/листове А4 в 4 различни места в класната стая - “Почти съгласен”; “Напълно съгласен”, “По-скоро несъгласен”, “Напълно несъгласен”

  2. Учениците се запознават с крайно/ясно формулирано/ ясно твърдение/теза/хипотеза.

  3. Учениците определят нивото на своето съгласие с него и го изразяват като застават до съответния надпис.

  4. Всички, които са застанали до съответния надпис принадлежат към една група. След като са се събрали, всеки от тях започва да споделя причините, заради които е застанал до съответното място и е на това мнение. Съвместно в групите учениците заедно формулират и подреждат аргументи, с които да защитят позицията си.

  5. Отделните групи споделят своите аргументи с останалата част от класа и дискитират аргументацията си.

Онлайн адаптация:

Можете да изпозлвате опцията polls в https://www.sli.do/ като предварително зададете твърдението и създадете 4те възможни опции. Също може да изпозлвате https://forms.office.com/, https://docs.google.com/forms/u/0/?tgif=d където можете да покажете обобщените резултати.

модел на фрайър

Стратегия за обобщаване на най-ключовите характеристики/точки на дадена тема.

По средата на Модела на Фрайер задайте на учениците да запишат темата, която следва да бъде обобщена. В горния ляв ъгъл следва да запишат нейните най-основни характеристики. Това е ключовата характеристика, която е най-важно учениците да запомнят.

В горния десен ъгъл следва да опишат нейните несъществени характеристики, които може да са интересни, но реално не са толкова важни и ключови за трайното разбиране на концепцията/тема.

В квадратчетата на долния ред следва да изобразят конкретни примери, които олицетворяват описанията отгоре - могат да бъдат нарисувани, ако темата позволява, ако не следва да се даде пример за съответния елемент.

Онлайн адаптация:

Този работен лист може да бъде оформен в live worksheets както и в през google docs и да им бъде зададен като задача в google classroom

ЗНАМ-ИСКАМ ДА ЗНАМ-НАУЧИХ (З-И-Н)

Успешните учещи се хора свързват своето предишно знание с новата информация, която получават, след това я реорганизират, за да създадат свое разбиране и значение на новата информация. З-И-Н прави точно това - осигурява възможност на учениците да създадат свое собствено разбиране за новия материал. Това е стратегия, която много лесно може да се модифицира в различни варианти и да обслужва различни цели на учителя и нужди на учениците

З - Какво знам вече - връзка с предишно знание - брейнстормват и записват своите отговори

И - Какво искам да науча - записват свои собствени въпроси по темата

Н - Какво съм научил - обобщават и записват новото знание, което са усвоили

З-И-Н дава възможност на учениците да участват активно като групи или индивидуално. При всички ситуации, учениците участват активно в конструирането на собственото си знание. Учителят участва като навигатор и фасилитатор в процеса на учене.

Онлайн адаптация:

Използвайте https://www.menti.com/ или https://www.sli.do/

заглавия

Тази стратегия насочва обобщаването на основна информация за личности, събития, концепции чрез създаване на вестникарски заглавия.

Стратегията включва един основен въпрос.

  1. Ако трябваше ти да запишеш едно заглавие за тази тема/въпрос, който да включва най-важните и ключови елементи, какво щеше да бъде то?

Може да бъде зададен и втори въпрос, който да надгради и да проследи промяната в мисленето на учениците след запознаването с новия материал.

  1. Как ти се промени разбирането след днешната дискусия? По какъв начин се различава от това, което беше казал вчера?

Онлайн адаптация

Подходящи инструменти за целта са book creator, flipgrid, https://padlet.com/


цвят-символ-изображение

След като приключите четене/слушане/гледане на филм отбележете 3 неща, които намирате за интересни, важни или задълбочени.

  • За едно от тях изберете цвят, който смятате, че най-точно представя същината на идеята

  • За второто изберете символ, който според вас най-точно представя същината на идеята

  • За третото изберете изображение, което според вас най-точно определя същината на идеята

По двойки или по групи оставете учениците да споделят своите отговори, принципът на споделяне следва първо да се сподели цвета/символа/изображението, останалите да кажат с какво го свързват и човека да сподели своя първоначален отговор.

когнитивни комикси

Учениците отговарят на въпроси или обобщават разбирането си нова тема чрез създаване на комикси по малки групи. Тази стратегия често се използва за проверка на разбирането, а и за директно включване на предишните представи и разбирания на учениците в изграждането на новите им знания. Важно условие за нейната ефективност е учениците да са на ясно с целта и да се фокусират върху съдържанието на комикса, а не върху качеството на илюстрациите.

Стъпки за изпълнение

  1. Дайте на учениците твърдение или текст. Възможно е също да се опитат да изредят своите концепции и разбирния относно скорошен раздел.

  2. Всеки ученик/група получава бланка за комикс.

  3. Всеки ученик/група използва бланката, за да създаде своя отговор - може да рисуват отделните картинки и да създават конкретни диалози в балончета.

  4. Учениците сами преценяват до каква степен да се задълбочават/да акцентират върху прецизирането на конкретното изкуство.

  5. Комиксите могат да бъдат споделени/представени пред останалата част от класа, също да бъдат използвани и за оценяване.

Онлайн адаптация

Подходящ инструмент е bookcreator както и google slides


постер с опорни точки

Фокусирайки се върху конкретна тема, учениците (и учителят) трябва да създадат плакат за темата, включващ всякакви възможни опори, чрез които да улеснят запомнянето на най-ключовите елементи.

Постерите с опори са най-ефективни, когато са създадени съвместно с учениците, въпреки че могат да бъдат намерени множество такива в различните учебниците и интернет. Кат допълнителна активност, след като учениците създадат своите собствени упори, могат да закачат плаката на видимо място в класната стая, за да реферират към него в процеса на работа.

Стъпки за развитие

  1. Определете основната тема, най-ключовото и го споделете с учениците.

  2. Накарайте учениците да споделят своите разбирания чрез мозъчна атака (brainstorming)

  3. Дайте възможност на учениците да споделят своите мисли и разбирания с останалата част от класа, за да получат валидиране на работата си и да съставят своя плакат с опори.

  4. Създайте един общ плакат, в който представената информация да е ясно визуализирана и да позволява повторна употреба през часовете.

Онлайн адаптация

за мозъчна атака (brainstorming) подходящ инструмент е https://www.menti.com/, както и mindmeister.За общ плакат можете да използвате piktochart или bookcreator

акроними

Започнете като зададете на учениците да изведат основните правила/стъпки за нещо, което сте им преподали. Ако току-що сте започнали да пишете есета това може да са стъпките, които трябва да предприемат, и за които не трябва да забравят при писането на есета.

Можете да ги изведете чрез дискусия:

  • Хванете вниманието с нещо интригуващо;

  • Установете връзка с читателя;

  • Дайте допълнителни информация, за да настройте сцената за вашата теза;

  • Раздвижете темата към създаване на тезисно твърдение;

  • Помислете за организацията на аргументите и мисленето, което следва от това.

След това задайте на учениците да помислят за ключови думи за всяка от тези стъпки - пр. Хващам интереса - провокирам/привличам и пр. След като запишете думи за всяка стъпка, следва да подредите буквите, така че да придобият звучене на абревиатура и учениците да ги запомнят.

Въпреки че стратегията звучи като процес, който отнема доста време, учениците се справят лесно с нея и бързо проявяват своята креативност. Все пак можете да адаптирате стратегията и да дадете готови стъпките/алгоритъма за справяне с конкретна задача и да оставите учениците да помислят за акронимите.

Онлайн адаптация:

Подходящи инструменти са google slides, https://www.sli.do/ и book creator

3-2-1

Целта е да се направи обобщение на прочетеното, използвайки тази стратегия. (може да се адаптира според целите и търсенето на учениците в текст/ различни типове ресурси)

Нарисувайте триъгълник в тетрадката си.

3 - в основните 3 квадратчета напишете три факта, събития, които смятате за важни от прочетеното.

2 - по средата в двете квадратчета, определете две важни личности, места, думи

1 - в най-горното квадратче запишете един въпрос, който може да бъде отговорен, използвайки информацията от долните квадратчета.

Обобщение

Учениците рефлектират върху собствените си знания и разбирания, използвайки стратегии, които ги насочват към това, което вече са научили и въпросите, които все още не са им напълно ясни. Тази стратегия може да бъде използвана по време на урока, както и в неговия край като изходен билет, който ясно да информира учителя за разбиранията на учениците и въпросите, които все още не са им напълно ясни.

Стъпки за изпълнение

  1. Запознайте учениците със задачата. Кои са трите неща, които научи? Кои са двата въпроса, които все още имаш? Кое е едното нещо, което все още намираш за интересно?

  2. Накарайте учениците да отговорят на въпросите, да споделят своите отговори или да ги предадат.

Стратегията 3-2-1 е бърз начин за събиране на информация за разбрането на всички ученици в класа, както и за нивото на тяхното разбиране за конкретна тема/проблем.

Онлайн адаптация:

Тази стратегия може да бъде адаптирана като използвате google docs, google slides, за да може работата на учениците да е споделена. Също и https://padlet.com/ може да бъде използвано.

тиха дискусия

Учениците споделят своето мнение по дадена тема/въпрос без да говорят. Това става чрез разходка из различни места в стаята, на които са разписани отделни въпроси/цитати/концепции/термини и те записват/рисуват своето мнение без да го споделят на глас.

Стъпки за изпълнение

  1. Обяснете на учениците каква е целта на активността и че най-важното в нея е да не обсъждат на глас помежду си, а да споделят своето мнение/становище писмено.

  2. Разположете на различни места в класната стая плакати с въпроси/цитати. Принципно може да се използва и бялата дъска, но тогава мястото за писане от страна на учениците става ограничено.

  3. Дайте възможност на учениците да се разходят между плакатите.

  4. Дайте на всеки ученик маркер/химикал или оставете комплект маркери/флумастри до отделните постери, които учениците да ползват

  5. Оставете учениците да отговорят. Могат да го направят по всякакъв начин - да рисуват, да записват ключови думи или изречения. Не е нужно да се задава един начин и ред, по който да се отговаря на въпросите.

  6. Приключете активността, когато учениците спрат да пишат. Хубаво е да им зададете предварително конкретно време, с което разполагат.

  7. Може да се направи и допълнително разделение по групи и всяка група да пише по конкретен въпрос и след изтичането на времето да отива при плакат на друга група, за да допълва техните отговори.

Онлайн адаптация

Подходящо за тази стратегия е да използвате google slides, където учениците могат да пишат коментари по различните слайдове, като могат да ‘скрият’ преди представянето пред класа.

Друг инструмент за слайдове е slidescarnival

твърдение, аргумент, въпрос

Тази стратегия помага на учениците да развият уменията си да интерпретират различни концепции/идеи като ги окуражава да се аргументират с доказателства и да използват алгоритми за разкриване на недостоверни твърдения. Използвайте за теми, които изискват допълнително обяснение или подлежат на множество интерпретации.

Стъпки за изпълнение:

Тази стратегия може да работи много добре за индивидуална работа и работа по двойки/малки групи.

  1. Идентифицирайте теза и потърсете различни доказателства в нейна подкрепа, какво и въпроси за дискусия в голямата група.

  2. Начертайте на дъската една колона за Доказателства и една за Въпроси.

  3. Попитайте учениците за доказателства, които имат към съответното твърдение или за допълнителни въпроси, които биха могли да зададат.

  4. Можете да ги оставите да намерят по определена бройка и от двете по групи или да ги оставите да работят самостоятелно за зададено време.

  5. След това е важно да чуете отговорите на всеки от тях.

  6. Отделете време за обсъждане на всеки от отговорите, които учениците дават. Това може да е “Съгласни ли сте?” “Колко от вас смятат така?” - окуражате приятелско несъгласие и напомняйте на учениците различни начини, по които могат да структурират своето мнение, без да обиждат останалите с това.

Онлайн адаптация:

За осъществяване онлайн може да използвате google docs като предварително изготвите таблица с три полета, а също така можете да използвате google classroom, за да съберете отговорите на учениците.

Кръг от Гледни Точки

Тази стратегия помага на учениците да видят и изследват множество перспективи. Помага им да разберат, че различните хора могат да имат различни гледни точки към едно и също нещо и че тези различни отношения към дадената тема влияят върху това, което хората виждат и мислят.

Инструкции:

1. Направете списък с различните перспективи. (мозъчна атака)

2. Изберете една перспектива за изследване, като използвате следните изречения:

• Мисля за ... темата ... от гледна точка на ... (гледната точка, която сте избрали)

• Мисля ...
опишете темата от ваша гледна точка. Бъдете актьор - "влезте в обувките" на избраната гледна точка

• Въпрос, който имам от тази гледна точка е ...

задайте въпрос от тази гледна точка.

Приложение: Кога и как може да се използва?

Стратегията работи добре с теми и произведения на изкуството, които се занимават със сложни проблеми. Също така работи добре, когато учениците трудно виждат други перспективи или когато изглежда като, че да има само две страни на проблема. Може да се използва за провокиране на дискусии относно дилеми и други спорни въпроси.

Адаптация за онлайн среда

Учениците могат да изполват споделен гугъл документ или някоя платформа като menti.com, padlet, sli.do за да генерират списъка с перспективи.

уговорена среща

Учениците се групират по двойки като си правят уговорени срещи.

Стъпки за изпълнение

  1. Раздайте на учениците работен лист, на който има нарисуван аналогов часовник или им задайте задачата сами да нарисуват такива в тетрадките си.

  2. Учениците след това се разхождат из класната стая, за да си уговорят срещи със свои съученик, като до определеното време си записват името, на човека, с когото ще се срещнат.

  3. Запознайте учениците с нова тема, концепция, въпрос и им оставете време да помислят индивидуално, за да формулират свое разбиране и отговор.

  4. След като времето за самостоятелна работа изтече им дайте възможност да се срещнат с човека, с когото имат среща и да обсъдят своите отговори, за да стигнат до общ такъв. Докато го правят обикаляйте между тях, за да фасилитирате процеса.

  5. Повторете тази стъпка, докато учениците не приключат всичките си зададени уговорки.

  6. Накарайте учениците да споделят и аргументират своите отговори.


разходка в галерията

Презентациите на различните ученически групи са разположение на различни места в класната стая. Групите обикалят от станция на станция, като разглеждат внимателно всяка презентация и оставят обратна връзка за авторите на презентациите/плакатите. Тази стратегия окуражава включването и участието на всички ученици, дава възможност на учениците да се оценяват взаимно и да си дават обратна връзка.

Стъпки за изпълнение

  1. Учениците получават конкретна задача (търсят отговор на въпрос, решение на проблем и пр.)

  2. Учениците се разпределят самостоятелно на определена бройка групи или учителят ги разделя чрез някоя техника, за да формира конкретен брой групи в класа, които да работят по определена задача.

  3. Всяка група работи по своята задача като създава и плакат с обобщение на своята работа.

  4. Работите им се разполагат в различни краища на стаята, като понякога е добре да се разпределят предварително и един от групата да остане при плаката, за да отговаря на въпросите и да дава допълнителни разяснения.

  5. Групите се разхождат и разглеждат работата на останалите групи, като е важно да се планира достатъчно време, в което да успеят да ги разгледат и оценят.

  6. Учениците оставят поне 2 въпроса или коментара за работата на своите съученици на лепкащо листче.

  7. След като приключи обиколката из всички постери учениците се връщат в своята първоначална група, за да обобщят обратната връзка, която са получили.

Онлайн адаптация

Можете да използвате google slides, https://padlet.com/, https://spark.adobe.com/ където можете да създадете вашата ‘галерия’ предварително.

Също така можете да им го зададете предварително като задачка в https://classroom.google.com


жива верига

Поставете линия на пода на класната стая, или просто отделни табели. В единия край трябва да бъде поставена табела “Съгласен” (знак “+”), в другия “Несъгласен” (знак “-”), а по средата “Не знам”, “Не съм сигурен”.

Споделяйте различни твърдения с учениците и спрямо тяхното ниво на съгласие, нека всеки сменя своята позиция спрямо съгласието си с конкретни твърдения. След всяко твърдение е хубаво да проверявате аргументацията на учениците за позицията, която са заели.

Подсигурете си, че отделните табели позволяват да има достатъчно пространство за движение, и че позволяват ясно да се види позицията на всеки.

Онлайн адаптация:

Създайте предварително работни листа в google docs където да има таблица с поле за всеки ученик(добавете имената им предварително) и започнете с четенето на твърденията. Докато вие четете учениците отбелязват в споделения документ и всички могат да наблюдават какво се случва. https://padlet.com/ също е приложим инструмент за тази стратегия.

Също така можете да изготвите предварително poll и учениците да гласуват, а вие да им споделите резултатите през screen share

помисли, Озадачи се, Изследвай


пъзел

На учениците им се дава да работят с един определен откъс от текст/абзац/различни видеа/изображения и да станат “експерти” в тази секция. След като учениците са задълбочили своето разбиране в тази секция се групират - по един експерт за всяка секция, за да споделят разбиранията си - да обяснят и представят изводите, до които са достигнали пред другите. Групирането може да стане по много начини.

Един от вариантите е групите да са разделени още от началото и всеки да получи своя индивидуална роля, друг вариант е отделните групи да работят по конкретни задачи, като после формират нови групи, в които да има хора, работили по всички текстове, които да представят работата си един пред друг.

Стъпки за изпълнение

  1. Разделете материалите, с които искате да запознаете учениците на равни части.

  2. Подсигурете, че всеки ученик е получил правилните материали, с които следва да работи.

  3. Учениците четат/гледат съответните материали, за да ги овладеят и да станат “експерти” по темата.

  4. Следва групирането на учениците - във всяка група трябва да има поне по един ученик, работил с конкретна, своя тема.

  5. Всеки ученик споделя своите разбирания и открития по темата, като задължително трябва да се подсигури, че останалите са го разбрали - може да се даде предварителна инструкция, че след отделните представяния следва всеки да обобщи най-важното, което е научил/разбрал от съученика си да го запише.

ОНЛАЙН АДАПТАЦИЯ

Можете да създадете вашите части на ‘пъзела’ в google slides, https://padlet.com/, https://spark.adobe.com/ и да споделите с учениците само тяхната част, като предварително те ги разделили по отбори/групи/чатове.

Също така можете да им го зададете предварително като задачка в https://classroom.google.com/


изследователска разходка

“Изследователската разходка” позволява на учениците да се запознаят с различни материали(текстове, избражения), които са поставени на различни места в класната стая. Тази стратегия често се използва и като добра възможност учениците да споделят помежду си своята работа, да се запознаят с различни документи и гледни точки към един проблем/тема. Друго предимство на стратегията е, че позволява на учениците да се раздвижат из класната стая, което я прави особено подходяща за кинестици.

Стъпки за изпълнение.

  1. Изберете текстовете/изображенията/документите/формулите/цитатите, които искате учениците да разгледат.

  2. Организирайте пространството и поставете материалите на видими места (като в галерия :), така че да са видими от всички и да позволяват скупчване на малки групи пред тях.

  3. Дайте инструкции на учениците как да работят и да се движат из пространството. Тези инструкции зависят най-вече от целите, които искате да постигнете чрез активността. Ако представяте нова информация на учениците, можете да им зададете очакване да си водят бележки и да отбележат новите неща, които са научили. Ако искате да сравняват информация можете предварително да им дадете таблица, в която да отбелязват. Ако искате да се опитат да обобщят всичко, което са видяли и научили, можете да им зададете инструкция да обиколят между отделните артефакти самостоятелно без да обсъждат и после да запишат всичко, което са научили. Можете да използвате тази стратегия и като завършек на конкретна групова работа, в която всяка група е достигнала до създаването на конкретен продукт, съответно го поставя на видимо място. Учениците се разхождат из галерията, за да се запознаят с работата на съучениците им - да установят прилики, разлики, да дадат оценка и други варианти, които могат да се адаптират спрямо конкретната цел на активността и урока.

Онлайн адаптация:

Можете да използвате google slides, https://padlet.com/, https://spark.adobe.com/ където можете да създадете вашата ‘галерия’ предварително.

Също така можете да им го зададете предварително като задачка в https://classroom.google.com/

игра на обяснение

Тази стратегия провокира разбиране защо нещо е такова, каквото е - т.е съставяне на причинно-следствени връзки и свързване на информацията.

Кога и къде може да бъде използвана?

Тази стратегия може да бъде приложена навсякъде, за най-различни теми - мобилни телефони, материали за рисуване, форми на управление, исторически документи и събития. Учениците могат да работят по двойки, малки, големи групи или индивидуално. При първите пъти, в които я използвате с учениците е препоръчително учителят да има по-активна роля в надграждането на разговора и моделирането на начините, по които се задават въпроси за обяснение и разяснение от останалите. С течение на времето учениците започват и сами да водят дискусиите си, без да е необходима подкрепа от страна на учителя.

Стъпки за подготовка и изпълнение

Започнете като поставите нещо конкретно пред учениците - това може да е предмет, поема, теорема, исторически документ, факт, теория. Първият човек (особено в началото при въвеждането на стратегията тази роля ще се пада на учителя) изтъква някой интересен факт като например - “ Забелязвам, че …. Това е интересно. Но, защо ли е по този начин?” или “Защо се е случило така?” или други, подобни “защо” въпроси. Останалата част от групата се опитва да даде отговор на този въпрос, да помисли и посочи възможни обяснения и причини. Докато учениците споделят своите мисли, човекът, който е задал първоначалния въпрос, продължава да навигира дискусията като продължава да пита “Какво те кара да мислиш това? Защо смяташ така?”. Групата работи съвместно, за да създаде свои собствени обяснения вместо да разчита на външен източник, който да ги даде готови.

Въпросите и обясненията на учениците стават ясни на останалата част от класа при споделянията. Отговорите могат да бъдат записвани, за да се създаде общ списък от идеи на класа. Някои от ключовите въпроси/точки могат да бъдат избрани за следващи изследвания. Разговорът може да бъде воден и с помощта на таблица с 4 колони, които да представят основната структура на разговора - 1) Наблюденията, което е направено; 2) Въпросът, който идва след наблюдението; 3) Хипотезите/Обясненията на останалата част от групата 4) Причини/ Доказателства, които са дадени в подкрепа на обясненията.

Онлайн адаптация:

Можете да използвате https://padlet.com/, както и https://www.menti.com/, където можете да зададете един или повече въпроси предварително.

о-и-о

Целта е да се определи и илюстрира важна лексика, за да се запомнят конкретни думи.

Трябва да:

  • Се начертаят три колони - Основна идея - информация - опора/асоциация за запомняне

  • В първата колона да запишат ключовата идея/термин за запомняне

  • Във втората се записва обяснението/дефиницията на конкретното понятие

  • В третата колона може да се нарисува/начертае конкретна визуализация, която би послужила като средство, което да улесни запомнянето

Онлайн адаптация:

За осъществяването на тази стратегия може да ползвате google docs, където да създадете таблица с три колони. След като я споделите с учениците, всички ще могат да пишат.

как го знам?

Тази стратегия дава възможност на учениите да обяснят своето вече придобито знание - как са го придобили и откъде са сигурни в него, както и да посочат какви източници могат да използват, за да обогатят своето разбиране.

Стъпки за изпълнение

  1. Учениците рисуват голям кръг в центъра на листа си и четириъгълник около него.

  2. В кръга учениците записват цялата информация, която вече знаят по конкретна тема/въпрос.

  3. След като изброят предишните си знания в кръга учениците мислят откъде знаят тази информация. Откъде е дошла? Кой е техният източник? Тази стратегия провокира задълбочаване на мисленето на учениците, като очаква от тях да изброят различните източници, с които са работили от които са придобили своята информация.

*Може да се адаптира, като се добави и поле, в което да запишат какво още искат да знаят и какъв източник би могъл да ги снабди с такава информация.

Онлайн адаптация:

Можете да изготвите предварително работния лист в google docs или пък в live worksheets.

обърната пирамида

Учениците анализират конкретна концепция по двойки, след това в малки групи и после споделят в целия клас. Тази активност дава възможност на учениците да повтарят своите мисли всеки път, когато групата им се разширява.

Колкото повече учениците анализират своите концепции с нови хора, толкова повече те задълбочават своите разбирания, кара ги да се чувстват по-уверени и да черпят от идеите на своите съученици.

Стъпки за изпълнение

  1. След като учениците се запознаят с конкретна концепция или текст, ги разделете по двойки.

  2. Дайте им определено време, в което да обсъдят и анализират съвместно.

  3. След като в двойките са успели да обсъдят своите разбирания, ги разпределете в малки групи.

  4. В малките групи двойките споделят с останалите какво са научили и направили. Повтарянето на идеите дава възможност на учениците да откроят какво е наистина важно, а също и да разгледат различни от своята перспективи.

  5. Малките групи след това могат да се групират с други малки групи и да споделят своите разбирания. (ако прецените, че е необходимо)

  6. След споделянето в малки групи, групите идват съвместно за обща дискусия на ниво клас.

Онлайн адаптация:

Подходящи инструменти са google sheets, book creator.

достоверен списък

Учениците избират конкретни неща - думи/имена на хора/данни от списък, който е подходящ за преподаваната тема/концепция. Тази стратегия може да бъде използвана самостоятелно от учениците или в малки групи като основа за дискусия и консенсус по темата/концепцията.

Това също е много удобен инструмент за развиване на уменията за учене и провокиране на учениците да обобщят нещата, през които са преминали, знанията, които са усвоили.

Стъпки за изпълнение

  1. Дайте списък с имена/понятия/дати/места, който включва неща, които са подходящи и такива, които не са подходящи за урока.

  2. Поставете го на видимо място или раздайте такъв на всеки ученик.

  3. Индивидуално или в малките групи дайте на учениците да изберат от списъка - могат да ги подчертаят, запишат на различно място.

  4. Учениците трябва да аргументират причините за своя избор, да споделят с остатъка от класа аргументацията за своето мнение и позиция.

Онлайн адаптация:

Предварително изгответе списъка в https://padlet.com/ и задайте на всеки да попълни своите думички и да ги публикува. Разгледайте и обсъдете общия слайд с всички коментари.

аргументирано вярно-грешно

Учениците преценяват дали дадено твърдение е вярно или грешно, като търсят доказателства в подкрепа на своята преценка. Тази стратегия им дава възможност да задълбочат своето мислене по конкретна тема/проблем. Може да стане устно в дискусия в класа, а може да бъде подкрепена с работни листа, чрез които всички ученици да имат възможност да подкрепят своята преценка като търсят различни доказателства за нея.

Стъпки за изпълнение

  1. Изберете 3 до 6 твърдения - запишете ги на дъската или ги разпечатайте на предварително подготвени работни листове в една обща колона.

  2. Раздайте работните листа или задайте на учениците да начертаят и напишат свои собствени. В първата са попълнени твърденията, във втората отбелязват вярно/невярно, а в третата Защо мисля така?

  3. Индивидуално или в малки групи, учениците обсъждат всяко твърдение, за да преценят, дали са съгласни или не, съответно да потърсят доказателства за оценката си.

Онлайн адаптация:

Подходящо е да използвате предварително изготвен лист в google docs или google sheets с таблица, която има две колони. Тъй като документите са споделени няколко ученциит могат да работят в тях едновременно .

изброй, групирай, категоризирай

Изброй-Групирай-Категоризирай дава възможност на учениците да задълбочат своето разбиране по дадена тема/концепция и да я свържат със своите предишни знания. Стратегията дава възможност учениците да работят индивидуално или в малки групи.

Стъпки за изпълнение

  1. Изберете тема, абзац за четене или съдържание

  2. Списък - задайте на учениците да изредят различни думи, които са свързани с темата, четения пасаж или новото съдържание (брейнсторминг)

  3. Групиране - в малки групи нека учениците се опитат да групират всичко изброено и да обяснят какви са причините за техния избор на групиране.

  4. Категоризиране: Използвайки техните аргументи за групирането нека се опитат да създадат категории, които ясно да се вижда, че обединяват отделните групи.

  5. Докато учениците развиват/задълбочават/разширяват своите знаня по темата, им напомняйте да се връщат към този списък и да го допълват, да определят към коя категория принадлежат съответните термини.

Онлайн адаптация:

Тук може да използвате google sheet, където учениците могат да работят първо индивидуално в различните табове, а след това да работят по групи на общи или пък да се обобщи в google slides

Свържи, задълбочи, Предизвикай

Свързване: Как идеите и информацията, с която се запознахте се свързва с това, което вече знаехте?

Задълбочаване: С какви нови идеи, които да задълбочат или насочат мисленето ти към нови посоки се запозна?

Предизвикване: Какво е все още предизвикателно или объркващо за теб? Какви въпроси, чудения или загадки имаш все още?

Тази стратегия помага на учениците да правят връзки между нови идеи и предишни знания. Също така им помага да помислят за настоящи въпроси, неясноти и трудности, които срещат, което развива допълнително и уменията им за учене.

Най-добрият момент за приложение е, когато учениците се запознават с конкретен нов материал, като има различни начини за приложението ѝ по време на урока или в начало на нов раздел.

Стратегията работи добре в малки групи, в големи дискусии в класа и индивидуално. Хубаво е да се подсигурите, че виждате ясно нещата, които учениците споделят като свои мисли по темата. Можете да вземете записките им, да отделите време за споделяне помежду им и в голямата група. В зависимост от урока/раздела можете да използвате този списък в по-продължителен период и да добавят различни активности към него.

Онлайн адаптация

Подходящ инструмент за стратегията е book creator както и https://padlet.com/ като предварително запишете концепциите преди да споделите с учениците.

пъзел

На учениците им се дава да работят с един определен откъс от текст/абзац/различни видеа/изображения и да станат “експерти” в тази секция. След като учениците са задълбочили своето разбиране в тази секция се групират - по един експерт за всяка секция, за да споделят разбиранията си - да обяснят и представят изводите, до които са достигнали пред другите. Групирането може да стане по много начини.

Един от вариантите е групите да са разделени още от началото и всеки да получи своя индивидуална роля, друг вариант е отделните групи да работят по конкретни задачи, като после формират нови групи, в които да има хора, работили по всички текстове, които да представят работата си един пред друг.

Стъпки за изпълнение

  1. Разделете материалите, с които искате да запознаете учениците на равни части.

  2. Подсигурете, че всеки ученик е получил правилните материали, с които следва да работи.

  3. Учениците четат/гледат съответните материали, за да ги овладеят и да станат “експерти” по темата.

  4. Следва групирането на учениците - във всяка група трябва да има поне по един ученик, работил с конкретна, своя тема.

  5. Всеки ученик споделя своите разбирания и открития по темата, като задължително трябва да се подсигури, че останалите са го разбрали - може да се даде предварителна инструкция, че след отделните представяния следва всеки да обобщи най-важното, което е научил/разбрал от съученика си да го запише.

ОНЛАЙН АДАПТАЦИЯ

Можете да създадете вашите части на ‘пъзела’ в google slides, https://padlet.com/, https://spark.adobe.com/ и да споделите с учениците само тяхната част, като предварително те ги разделили по отбори/групи/чатове.

Също така можете да им го зададете предварително като задачка в https://classroom.google.com/


абв графити

За генериране на примери, с които да обяснят и илюстрират новото знание.

Стъпки за изпълнение

  1. Разделете учениците на малки групи и им представете темата.

  2. Раздайте на всяка малка група по един цветен маркер (различен цвят за всяка група) и флипчарт, на който е изредена азбуката в две колони.

  3. Учениците записват възможно най-много думи/фрази, които започват с различните букви от азбуката.

  4. Дайте им време да се разходят и да се запознаят с работата на останалите. Могат да записват думи/фрази, за които са се сетили със своя маркер/цвят.

  5. След това се връщат към оригиналния си плакат, могат да допълват думи/фрази, за които са се сетили.

  6. Групите създават обобщение на всичко, което са записали на плаката си.

  7. Всяка група споделя своите обобщения с останалите.

  8. Индивидуално учениците записват параграф или два, в който обясняват как информацията от обобщението им и асоциациите, които са посочили на постера им повлияват като учещи се.

Онлайн адаптация:

За тази стратегия можете да използвате google slides, където всички ученици да могат да пишат едновременно с различни цветове. Също така могат да бъдат разделени на групи, като всеки клас си има собствен слайд.