Асоциация Родители

Асоциация ,,Родители'' е неправителствена организация, чиято цел е да подкрепя и информира родителите за добри практики в родителството и утвърждава семейните ценности. Асоциацията популяризира социални и правни принципи за закрила и благоденствие, подкрепя информираното решение и родителските права в най-добър интерес на детето, и насърчава дейности като детски спорт, изкуство и доброволчество. Публикуват полезни статии, ресурси и становища за родители, и организират семинари и проекти на различна тематика - дигитални умения, грамотност и ролята на бащата.

Учредена през 2001г., Асоциация Родители работи с цел насърчаване на доброто родителстване, споделянето на добри практики и съвети за цялостното развитие както на родителите, така и на децата. Чрез изготвянето на актуални становища, полезни статии и мащабни проекти асоциацията подпомага обмяната на информация и опит на родители и професионалисти от всякакви сфери за изграждането на по-добри родители.


Полезни ресурси

Distancionno obuchenie_Glasyt na roditelite_full data report.pdf

Гласът на родителите - дистанционното обучение 2020

Report-initial-mapping-of-the-social-environment-at-school-and-of-school-parent-relationships.pdf

Първоначално картографиране на социалната среда в училище и на взаимотношенията между училище и родители

Distancionno obuchenie_Glasyt na roditelite_full data report.pdf

Гласът на родителите за дистанционното обучение - резултати от анкета сред родители 2020г.

ar_sic_preporuki-za-uchiteli.pdf

Препоръки относно безопасното въвеждане на дистанционното обучение

1klas-2020.pdf

Наръчник за родители: добре дошли в първи клас 2020г.

narachnik-5klas-2020.pdf

Наръчник за родители: добре дошли в пети клас 2020г.


10-na4ina.pdf

Наръчник: 10 начина да останем близо до децата си и в Интернет 2020г.

за-да-разцъфтят-2016-наръчник.pdf

Наръчник за родители на деца от 0 до 7 г.: Как да създадем за децата си подкрепяща среда за развитие 2020г.


скорошни проекти

Грамотни деца в дигиталния свят




Проектът (от август 2019г. до юли 2020г.) работи за развитието на базово ниво на дигитално-медийната грамотност у децата, концентрирайки се върху пет основни елемента: информационна грамотност, комуникация и сътрудничество, безопасност, създаване на съдържание и решаване на проблеми.

Проектът се състои от провеждането на фокус-групи с родители, изработка на семеен компект с игри за деца, наръчник за родители и семейни работилници.

Създаване на по-добра интернет среда за децата чрез защита, превенция и образование

Проектът се изпълнява на национално ниво и е финансиран от Програма „Безопасен интернет“ на Европейската Комисия (European Commission Directorate General Information Society and Media). Целта е да се създаде безопасна онлайн среда за децата, да се развие и повиши тяхната дигитално-медийната грамотност, както и да насърчи позитивната и отговорна употреба на интернет. Част от проекта е и услугата за деца, родители и образователни специалисти - Консултативна линия за онлайн безопасност 124 123.

Да бъдеш Баща


Проектът се финансира от Фондация ОАК и има за цел подобряването на връзката баща-дете, чрез развиването на по-уверени, спокойни и успешни деца. Проектът е част от международната кампания за бащина грижа МenCare, която обхваща над 45 държави на 5 контитента. В българския проект се присъединяват осем български НПО-та от повече от 90 населени места в България.

Дигитални умения на децата в 21ви век

Асоциация Родители в партньорство със Столична община – район „Лозенец”, 35. СЕУ „Добри Войников“ и фондация „Приложни изследвания и комуникации", реализира проект, чиято цел е разработването, пилотирането и прилагането на практика на актуална интерактивна обучителна методика за ученици от 5. до 12. клас. Методиката има за цел да подпомогне процеса на развитие на уменията на учениците, свързани с дигитално-медийната грамотност и превенцията на онлайн рисковете за деца и младежи. Проектът има за цел да повиши компетентността на учителския екип да преподава дигитално-медийна грамотност и свързаните с нея т.нар. „меки умения“ чрез интерактивни методи.