Просоциално поведение

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Доброволни действия, с намерение да се помогне на друго лице или група или в тяхна полза (Eisenberg & Mussen, 1989).

За да могат Вашите ученици да развият “просоциално поведение”, важно е да им помогнете...

да изследват фактори, които спомагат или възпрепятстват съвместната работа.

допринасят отговорно към груповата работа и вземат споделени решения.

поздравяват другите и признават собствените си грешки .

Още съвети и стратегии

За да развият учениците “Просоциално поведение”, важно е вие да знаете, че:


• Въпреки че децата могат да имат различни нива на мотивация, що се отнася до включването им в просоциално поведение, важно е ние, възрастните, да се опитаме да им дадем възможности и да ги насърчим да практикуват такова поведение. Колкото повече шансове имат да видят положителните социални последици у другите и себе си, когато участват в просоциални действия, толкова по-мотивирани ще се чувстват да повторят това поведение. Например, можете да им помогнете да идентифицират ситуации, в които биха могли да подадат ръка, да ги насърчите да

предлагат помощ на други, които могат да се нуждаят от нея, да ги помолите за помощ, когато имате нужда от нея, и да им благодарите за подкрепата.


• Тъй като прякото наблюдение е много мощна форма на учене, важно е често да реализирате просоциално поведение в ежедневието и да сте пример за децата Ви. Например, ако утешавате децата или учениците си, те ще се научат как да правят същото за другите.


• Емпатията е умение, тясно свързано с просоциалното поведение. Поради тази причина подпомагането на децата да развият съпричастност е ефективен начин за насърчаване на тяхното просоциално поведение.


• Попитайте ги как се чувстват хората в ситуации, в които може да се нуждаят от помощ и как биха се почувствали, ако някой им помогне.


• Като учители, от значение е да следим внимателно, за да можем да разпознаем случаи на тормоз. Това не е лесно. Често една шега, която може да ни изглежда безобидна, може всъщност да е част от ситуация на тормоз, т.е. ситуация, която включва многократна и систематична агресия между ученици, в която е налице дисбаланс на силата, поради което жертвата не е в състояние да се защити. В такива случаи трябва незабавно да се

намесим, за да прекратим агресията и да защитим жертвите. Трябва да помогнем на учениците си да усвоят уменията за справяне с такива ситуации. Едно от тях е умението да се намесиш. Ако успеем да насърчим наблюдателните ученици да съобщават за такива случаи и да утешават жертвите, значи сме направили голяма крачка към намаляване или дори прекратяване на тормоза.


Примерни дейности:

  • Учениците участват в създаването на правилата в класната стая и на очакванията за групова работа.

  • Урок на тема как да предлагаме помощ по подходящ начин.

  • Урок на тема как да даваме и получаваме конструктивна обратна връзка базирана на обективен критерии.

  • Учениците пишат списък за нов ученик с подходящото поведение в различни ситуации.

  • Един ученик е “То” и трябва да излезне от стаята, докато класа състави списък със социални норми. Ученикът се връща и трябва да използва социалните подсказки на групата, за да определи правилното поведение.

  • Учениците рисуват себе си. Тогава рисунката минава през всички в стаята, като всеки пише на нея едно нещо, което прави този човек добър приятел.

  • Учениците дават съвет на измислен герой за това как по-добре да поддържа позитивни взаимоотношения.

  • Учениците си рисуват цвете с откъснати листенца. Съучениците пишат по един комплимент на листенце. Когато листенцата са попълнени, учениците ги залепят за цветето и благодарят на тези, които са добавили коментари.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Кой е най-добрият начин за даване на обратна връзка относно просоциалното

поведение при децата?

За разлика от други качества, когато искате да дадете положителна обратна връзка за просоциалното поведение, можете да подчертаете конкретното качество на децата, а не просто да коментирате поведението им. Ако едно момиченце например помага на друго за изпълнението на задачата му, можете да ѝ кажете: „Личи си, че наистина обичаш да помагаш“ или „Виждам, че ти харесва да караш другите да се чувстват по-добре“, а не просто „Браво, задето помогна на Иво“ или да ѝ дадете бонбон като награда за помощта. Изследванията показват, че предоставянето на обратна връзка за просоциалните качества като част от характера на децата увеличава повторното им проявление.

Въпроси за саморефлексия

Колко често си учтив към възрастните?

Колко често си учтив към другите ученици?

Допълнителни материали

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Наръчник за прилагане на методология за позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище - сдружение ЕЛА

Деца, родители и учители срещу езика на омразата и дискриминацията - презентация

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.