отговорност

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да отговаряш за собствените си действия и бездействия и последиците от тези действия и бездействия.

Отговорно вземане на решения: Да подбираме конструктивно и уважително личното си поведение и социалните си взаимодействия, като се съобразяваме с етичните стандарти, опасенията за безопасността, социалните норми, реалистичната оценка на последствията от различни действия и собственото ни благосъстояние и това на другите (CASEL, 2015).

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Развиването на чувство за отговорност ще помогне на децата по-добре да се приспособят към изискванията на заобикалящата ги среда, да изградят по-добри взаимоотношения с възрастните и да развият способности, които ще им помогнат да постигат целите си в бъдеще.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Да разпознават проблеми; например, проблемът с боклука и замърсяването.

Да осъзнаят, че могат да играят роля в разрешаването на този проблем.

Да търсят проактивно подкрепа от съученици и възрастни, за да решават даден проблем с общи усилия.

Още съвети и стратегии

  • Дайте на децата дребни задължения, свързани с подреждането и почистването у дома и в училище. Уверете се, че са наясно къде се хвърля боклукът, като го разделят за рециклиране, съгласно общинските наредби.

  • Помислете заедно с тях какво се случва, когато се хвърлят боклуци на земята или се замърсява и последствията от такива дейности. Вместо да им се карате, опитайте се да им помогнете да помислят и да осъзнаят, че всички сме част от проблема и че, съответно, всички можем да допринесем за разрешаването му.

  • Използвайте дейности, при които децата наблюдават местата около тях, за да говорите с тях за техния град, училище и дом. Как изглеждат тези места? Има ли боклуци там? Мръсно ли е? Как могат да ги направят по-красиви? Кога се чувстваме по-добре – когато виждаме боклуци навсякъде или когато нещата са чисти?

  • Организирайте проекти за почистване и рециклиране. Те може да са повече от просто разделяне на отпадъците и да засягат използването на нашите ресурси. Например, децата може да помислят за начини за повторно използване на хартия, пластмаса и други отпадъци неколкократно, независимо дали с оригиналното им предназначение (например, повторно използване на контейнери, или съдове, или хартия, която е използвана само от едната страна) или с друго предназначение (за украса или за изработване на други неща).


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Защо е важно да мислим за боклука и връзката му с околната среда?

Повечето деца (и много възрастни) знаят, че не трябва да хвърлят боклук на улицата и че трябва да си пазят нещата. Въпреки това, не са особено запознати с причините защо трябва да правят това. Често те избягват да го правят, за да не им се карат или да не ги накажат. Можем да помогнем на децата да разберат, че като не хвърлят боклук на земята, помагат за своето усъвършенстване и благоденствието на другите. Можем да им помогнем и да разберат, че както обичаме домовете ни да са чисти и подредени, така можем да приложим същата идея за поддържане на чистота в училище, квартала, града и цялата планета.

Какво трябва да направя ако децата продължат да замърсяват?

Промените не стават за един ден. Помнете, че този урок цели децата да усвоят за себе си причините да поддържаме различни места чисти, така че тези действия да произлизат от тях, а не от страх от авторитети. Затова, опитайте се да не им се карате. Вместо това, попитайте ги дали им харесва да виждат боклуци навсякъде и какво би станало ако всички замърсяваме, как биха искали да изглежда училището им и т.н.

Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали