мотивация за постижения

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да искаш да успяваш и да постигаш върхови постижения чрез лични усилия (McClelland, 1953).

Решителност: Да се изправяме пред предизвикателства и да преследваме трудни цели с непоколебимост и целенасоченост.

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?


Хората с висока мотивация за постижения си поставят реалистични, но предизвикателни цели, поемат отговорност за постигането на целите, проявяват постоянство в преследването на тези цели и поемат претеглени рискове за постигане на целите.

За да могат Вашите ученици да развият умението, важно е да им помогнете...

Покажете на децата, че всичко, което сега знаят да правят, е било постигнато чрез един процес, в който грешките са ги научили да си взимат поука;

Помогнете на децата да избират и да си поставят свои собствени цели, но се постарайте тези цели да са изпълними и по силите им;

Не сравнявайте представянето им с това на други деца и се опитайте да давате обратна връзка за усилията им;

Още съвети и стратегии

  • Мотивацията е присъща за всяко дете, като му позволява да се справя по-добре, не за да удовлетвори други или да не му се карат. Постарайте се да помогнете на децата да гледат на грешките като възможности за учене. Питайте ги: „Какво научихте от това?“, вместо да ги поправяте или да им се карате.

  • Като учител или родител, споделяйте примери от собствения си живот, в които грешките са Ви помогнали да си вземете поука и да се усъвършенствате. По този начин, учениците или децата Ви ще осъзнаят, че грешките са естествена част от процеса на обучение.

  • Покажете на децата, че всичко, което сега знаят да правят, е било постигнато чрез един процес, в който грешките са ги научили да си взимат поука; например, когато са падали докато са се учили да карат колело.

  • Помогнете на децата да избират и да си поставят свои собствени цели, но се постарайте тези цели да са изпълними и по силите им; например „Ще се упражнявам с таблицата за умножение в продължение на половин час“, а не „Искам да науча цялата таблица веднага“. Можете да им помогнете, като задавате въпроси като „Какво искате да упражнявате днес?“ или „Кое от тези неща искате да започнете да учите?“.

  • Не сравнявайте представянето им с това на други деца.

  • Опитайте се да давате обратна връзка за усилията им, например: „Харесва ми, като гледам как се упражняваш.“ Когато коментирате резултатите, не наблягайте върху положителните качества на детето изобщо, а по-скоро върху конкретното постижение; например, кажете: „Нарисува много красива рисунка“, вместо: „Ти си страхотно дете!“ Когато искате да коментирате нещо, което детето може да подобри, опитайте се да предложите алтернативни стратегии като „Можеш да опиташ да използваш повече цветове в тази част на рисунката“, вместо общи негативни аспекти, като „Твоята рисунка не се получи много добре.“


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Как мога да подсиля мотивацията на децата за постижения?

Насърчавайте ги да се учат от грешките си и да не спират да се фокусират върху целите си. Свикнали сме да наказваме грешките и да ги осъждаме вместо да се учим от тях. Това не само кара хората да се чувстват зле, но и ги обезкуражава. Ако вярвате, че грешките са възможност да се поучим, ще бъдете много по-толерантни към собствените си грешки, както и тези на децата. Съответно, ако децата виждат, че използвате своите грешки да се поучите и усъвършенствате, те ще се научат да правят същото. Когато се натъкнете на грешка, попитайте се какво можем да научим, как можем да се усъвършенстваме и как евентуални вреди, причинени от нея, може да бъдат поправени.


Какво мога да направя, за да се уверя, че децата постигат целите, които са си поставили?

Ако сте им помогнали да си поставят реалистични цели, които са по силите им, можете по-лесно да наблюдавате напредъка по тези цели чрез специфични показатели. Например, ако детето иска да прочете кратка книга до края на седмицата, в средата на седмицата може да го помолите да Ви разкаже някои интересни неща, които е прочело до този момент, докъде е стигнало и колко му остава. Ако не е прочело нищо или не помни, попитайте го какво може да направи по-добре и какво е научило от този опит.


Какво става ако грешките засягат други, а не само детето, което ги е направило?

Много от грешките, които правим, ни засягат. Например, грешките докато четем, пишем или решаваме задачи. Други грешки засягат и други хора, например, когато оставим гнева да ни надвие и се държим зле с някого. Ако осъзнаем каква вреда сме нанесли и направим нещо, за да я поправим, както и да се уверим, че няма да се случи отново, то сме използвали тази грешка като чудесна възможност за учене и растеж.

Примерни въпроси за саморефлексия


Допълнителни материали