Център за оценяване на предучилищното и училищното образование (ЦОПУО)

Център за оценяване на предучилищното образование (ЦОПУО) към Министерството на образованието и науката (МОН) предоставя експертна оценка на качеството на училищното образование, организира и координира работата по училищни изпитвания. Центърът анализира процедури и инструменти при училищно оценяване на българско и европейско ниво, както и предоставя на МОН доклади за качеството на училищното образование. ЦОПУО е полезен източник на информация за добри практики в класната стая и адаптирани преводи на международни изследвания като PIRLS, PISA, TALIS и TMSS.

Полезни ресурси

TIMSS2019_resultati.pdf

Резултати от Международното изследване на уменията по математика и природни науки TIMSS 2019 на Международната асоциация за оценяване на постиженията в образованието (IEA). Международният доклад може да бъде намерен тук.

TALIS2018_report.pdf

Национален доклад „Предизвикателства пред преподаването и ученето“ с анализ на резултатите от Международното изследване за преподаване и учене TALIS 2018 на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Pisa_2018_full.pdf

На 3.12.2019 г. в Министерството на образованието и науката бяха представени резултатите на българските ученици в Програмата за международно оценяване на учениците (PISA, 2018) разработена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Международният доклад можете да намерите тук.

PIRLS_Report_Final_Online.pdf

Международно изследване на уменията за четене (PIRLS) се провежда на всеки пет години и България взима участие в него от началото на изследването. Международният доклад за 2016г. можете да намерите тук.

България участва и в релизирането на изследването и за 2021г. координиран от ЦОПУО. Поради епидемиологичната обстановка пилотната фаза на изследването е отложена от март 2020 за 2022 година. Основното изследване е планирано да се проведе през март 2021г. Повече информация за него можете да намерите тук.

проекти

Международното изследване PISA (Programme for International Student Assessment) оценява уменията на 15-годишните ученици в три области: функционална грамотност при четене, математика и природни науки. Изследването се провежда на всеки три години и тъй като България е ежегоден участник ЦОПУО организира обучения в сферата на методите за оценяване в иследването.

През учебната 2020/21 година в периода от 24 септември до 10 декември 2020 г. са организирани обучения на 500 учители на тема: „Методи за оценяване в международното изследване PISA 2022“. Обученията се включени в Национална програма „Квалификация“ на МОН. В програмата на обученията са предвидени 12 часа присъствено обучение и 4 часа – неприсъствено.

Рамката на изследването по математика за PISA 2021 съдържа теоретичните основи на оценяването по математиката в PISA, включително дефиниция на конструкта математическа грамотност, свързваща математически разсъждения и трите процеса на цикъла на решаване на задачи. Този ресурс е добър източник както за теоретични въпроси в обучението по математика, така и за конкретни примери за прилагане на тези концепции в класната стая, като се взима в предвид технологичната грамотност на учениците.

EUfolio е проект финансиран от Европепейската комисия по програма "Учене през целия живот" и е по идея на работна група "ИКТ и образование" включваща 24 министерства на образованието. Проектът представлява изработка и въвеждане на електронно портфолио, което да включва оценяването на учениците, планирането на ученето и професионалното развитие на учителите.

Чрез изработката на прототипни модели на плаформата, проектът има за цел да подпомогне въвеждането на иновативни и технологични образователни методики, и да интегрира подобни плаформи в процеса на учене и преподаване в националните образователни системи.