Грижа за себе си

Действия и нагласи, които допринасят за поддържането на благосъстоянието и личното ни здраве и насърчават човешкото ни развитие през целия живот.

Теория

Изследвания, статии и видеа, които разглеждат какво стои зад термините грижа за себе си чрез управление на стрес, поддържане на мотивация и управление на времето.

Стрес:

Стресът в учителската професия и коупинг стратегии- статия от Вълков, П., Стресът в учителската професия, 2017г.,бр. 3, Департамент за информация и повишаване квалификацията на учителите, Тракийски университет.

Уебинар: Лесни стъпки към грижата за себе си - за преподаватели (EN)

Модел Great Dream за щастлив живот

Модел PERMA за благополучие на Селигман

6 добродетели и 24 сили за щастие според позитивната психология

Мартин Селигман за трите пътя към щастието (видео)

Логотерапия: Теорията на Виктор Франкъл за Значението (EN)

Мотивация:

Модел за вътрешна мотивация на Пинк

Теория за определяне на цели на Лок

Теория за двата фактора на мотивация на Хърцбърг

Ефект на Зейгарник

Щастие:

Науката за щастието: Научете принципи и практики на научна основа за щастлив и значим живот

В пълно съзнание (Mindfulness):

America Mindfulness Research Association (AMRA) – Чудесен ресурс за най-новите изследвания; регистрирайте се за месечната им бюлетина: https://goamra.org/.

идеи от практиката

Стратегии, подходи, наръчници и съвети от опитни колеги и изледователи в образованието и психологията.

Благодарност и признателност. Как да осъзнаваме доброто, което ни се случва

Надежда. Как да гледаме на бъдещето с вяра

Оценяване на красотата и съвършенството. Как да виждаме и да ценим

10 начина да повишиш качеството на нормалното си ежедневие

Well-Being, SEL, and Mindfulness Practices

• Greater Good in Action (GGIA) collects the best research-based practices for a

• The Mindful Awareness Research Center (MARC) at UCLA provides a variety of meditation types and lengths for an introduction to meditation that you can practice on your own: http://marc.ucla.edu/mindful-meditations

• Center for Investigating Healthy Minds UW-Madison has created a Well-Being Toolkit with practices they have found in their research to support both physical and mental health: https://centerhealthyminds.org/your-well-being-toolkit

Как да подобрите своята мотивация?

Мотивацията е важен елемент за разгръщането на пълния Ви потенциал. Мотивираните лидери са постоянни в работата за постигане на своите цели и имат изключително високи стандарти за качеството на работата си. Всеки човек открива мотивация в различни неща, но тук ще Ви представим няколко ключови техники и съвети как да подобрите и поддържате своята мотивация.


  • Спомнете си защо сте избрали тази професия

Когато се изгубим в рутината на работата, е лесно да забравим защо сме я избрали първоначално. Отделете време да си припомните какво обичате в своята професия. Може да е знанието че сте част от нещо по-голямо и допринасяте за добра кауза. Може да са предизвикателствата, които Ви изненадват на работното място и Ви помагат да се развивате като професионалист. Една полезна техника, която може да използвате, е “5-те Защо”. Тя се прилага за достигане на основната причина за даден проблем, като в случая можете да започнете с въпроса “Защо избрах тази професия?”. След като имате отговор, продължавайте да питате “Защо”, създавайки поредица от отговори, докато достигнете до самата основа. Това може да Ви помогне да видите ситуацията по нов начин.


Пример: “Защо избрах да стана учител по английски език?” - “За да предам знанията си на следващите поколения.” - Защо? - “За да им помогна да научат нов език, който ще им бъде полезен.” - Защо? - “Защото английският език ще помогне на децата да комуникират с много хора по света и може да им бъде от полза в тяхната работа в бъдеще.”


  • Поставяйте си правилните цели

Често човек губи мотивация, когато забележи, че не успява да постигне желаните цели. Може да използвате гореспоменатата техника, за да откриете причината за това. А всъщност понякога причината е в самите цели. Важно е да си поставяте SMART цели:


  • S – Specific - Конкретни

  • M – Measurable - Измерими

  • A – Attainable - Постижими

  • R – Relevant - Релевантни

  • T – Time-bound - Обвързани във времето


Ако си поставяте твърде абстрактни и непостижими цели, е твърде вероятно да не ги постигнете успешно. Например, “да имам само отличници в класа” е доста по-нереалистично от “до 3 години да имам клас с 60% отлични годишни оценки”. Поставяйте си реалистични срокове за Вашите цели и ги приоритизирайте. Добър метод е използването на позитивни твърдения при поставянето на цели - “да направя това” вместо “да не правя това”.


  • Имайте надежда и открийте нещо хубаво


Мотивираните лидери обикновено са оптимистично настроени, независимо какви предизвикателства срещнат по пътя си. Приемането на тази нагласа може да отнеме време, но си заслужава усилията. Всеки път, когато се изправите пред презивкиталество, или дори неуспех, опитайте се да намерите поне едно хубаво нещо в ситуацията. Може да бъде нещо малко, като нов контакт, или нещо с по-дългосрочен ефект, като важен урок, който сте научили. Но почти винаги има нещо позитивно, ако го потърсите.


Източник: Mindtools.com

Примери

Които илюстрират ключови стратегии за развиване на компетентностите.


Инструменти

За развиване на уменията в нас самите и в околните.

Обучителни преживявания