Европейска комисия

Европейската комисия (ЕК) е един от управленческите органи на Европейския съюз (ЕС) и нейната дейност се изразява в анализирането и предлагането на законови промени, предложения за политики, мониторинг и въвеждането на важни социални, образователни и икономически решения.

В България има представителство на Европейската комисия, което служи за по-добра информираност за влиянието на политиките на ЕС в България към институциите и медиите, а то от своя страна осведомява комисията в Брюксел за състоянието на страната и важни политически и социални промени. Една от целите и мисиите на ЕК е да подобрява достъпа и качеството на образование във всички държави членки, да предоставя допълнителни възможности за развитие на младежта и да подпомага цялостното развитие на образователните системи.

Полезни ресурси

et-monitoring-report-2020-bulgaria.bg.pdf

Обзор на образованието и обучението за 2020 г.

2020-european-semester-csr-comm-recommendation-bulgaria_en.pdf

Препоръка на ЕК към реформите в България 2020г.

YG_country_fiche_BG_2020.pdf

Доклад за младежката гаранция 2020г.

et-monitor-report-2019-bulgaria_bg.pdf

Мониторинг на образованието и обучението 2019г.

ОБЗОР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И ОБУЧЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ ЗА 2020: накратко

2020 година е безпрецедентна в предизвикателствата на обучението и преподаването създадени от пандемията на COVID-19. Един от най-ясно изразените проблеми, който се задълбочи е неравният достъп до дистанционно обучение. Този неравен достъп се изразява в липса на стабилна интернет връзка в някои държави членки, липса на устройства като лаптопи и таблети за всяко дете в семейството и различия в качеството на преподаване в онлайн средата. Тази криза оказва сериозно негативно влияние върху учащите от по-ниски социално-икономически слоеве в обществото, тези със специални образователни потребности и тези живеещи в отдалчени райони. Въпреки това обаче афектирани са всички учащи, тъй като дори и при наличие на всички тези предпоставки за достъп до образование, някои ученици не получават достатъчна мотивация и подкрепа в семейната среда, което подтикна някои държави да предприемат мерки за специална психологическа подкрепа.

Необходима е добра цифрова инфраструктура и оборудване на училищата, но също и подходяща подготовка за учители в използването на тези ресурси. Също така докладът коментира, че дори и това оборудване да е налице, учениците не винаги развиват задълбочени цифрови и ИКТ умения само и единствено като го ползват - това показва, че те се нуждаят от обучение на задълбочени цифрови умения необходими за ученето в дигитална среда. Ефективността на образователната система до голяма степен зависи от качеството на преподаване, но преподавателският състав в целия ЕС е с тенденция на застаряване и все още има недостиг на квалифицирани учители сред младото население.

От друга страна процентът на напуснали преждевременно образователната система намалява и се доближава до целта на ЕС (10%), повишено е равнището на заетост сред наскоро завършилите средно и висше образование и завършването на висше образование достигна целевата си стойност (40%).