Смяна на гледната точка

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА?

Да гледаме на света от различна от обичайната ни гледна точка. Помага да разберем какво могат да мислят или чувстват другите в дадена ситуация, като се опитаме да видим това, което виждат те. Както при деца, така и при възрастни, смяната на гледната точка се свързва с по-голяма емпатия, просоциално поведение и по-благоприятно отношение към лицето (или групата), чиято гледна точка е възприета (Furr, 2008).

ЗАЩО Е ВАЖНО ЗА УЧЕНИЦИТЕ ?

Изследванията показват връзка между умението за "Смяна на гледната точка" и ...

Емпатия

Грижа и позитивно отношение към другите

Креативност

Намаляване на стереотипи и пред-разсъдъци

Справяне с

конфликти

Комуникация с различни хора и на различни нива

За да могат Вашите ученици да развият “Смяна на гледната точка”, важно е да им помогнете...

Да разберат какво мислят и чувстват другите в дадена ситуация, за да могат да вземат под внимание и други гледни точки.

Да наблюдават, да задават въпроси и да се упражняват да бъдат в пълно съзнание, за да разберат какво мислят другите в дадена ситуация.

Да осъзнаят, че хората могат да имат различни гледни точки в една и съща ситуация.

Още съвети и стратегии

• Когато се сблъскат със ситуация, в която може да има разногласия, като междуличностен конфликт, помогнете на децата да опитат и разберат гледните точки на другите и да осъзнаят, че те може да се различават от тяхната. Можете да зададете въпроси, като: „Какво според вас си мисли другият човек?“ или „Защо според вас този човек се чувства така?“


• Когато четете приказки на децата, попитайте ги за гледните точки на различните герои. Например „Какво мисли този или онзи човек?“ Можете също така да задавате въпроси, които да им помогнат да се замислят и да си представят различни обяснения, като например: „Какво може да се е случило?“ или „Какво се е случило в действителност?“


• Можете да използвате различни ситуации, за да създавате „загадки“ за това, защо се случват определени неща или как мислят другите. Това е забавен начин да помогнете на децата да виждат нещата от различна гледна точка.


Научете учениците да:

• Разпознават, че хората от различни културни и социални групи имат много общи неща.

• Идентифицират ползите и недостатъците на предварителната оценка за хора и ситуации

• Оценяват стратегии за уважение към другите и противопоставяне на стереотипното мислене и предразсъдъците.


!Където е подходящо спрямо развитието на децата, преподават на учениците директно за стереотипното мислене, анализират произхода и негативните му последици и дискутират как им е повлияло.

• Учениците споделят своите мисли как да поставят под съмнение стереотипното мислене в класната стая.

• Определят стереотипното мислене, дискриминацията и предразсъдъците и дават примери как те се проявяват в ежедневните взаимоотношения.

• Идентифицират начини, за да се адресира стереотипното мислене, дискриминацията и предразсъдъците.

• Рефлектират върху своя опит със стереотипната заплаха/стереотипното мислене по начин, който провокира действия паралелно с осъзнаването на предизвикателствата.


Примерни дейности:

• Учениците съставят “покажи и разкажи” за традициите в семейството. В период на празници, организирайте празненство в класната стая, което позволява на учениците да споделят и обяснят традициите от техните семейни празници. Дайте възможност на всички да участват. Включете по-възрастни членове на семейството като ги помолите да споделят своите традиции с учениците.

• Подготвят храна, която е културно значима и я споделят с класа.

• Използват Вен диаграмата за разглеждане на различни човешки качества.

• Учениците пишат лист с черти, които те притежават. След това се разхождат в стаята, сравнявайки своите черти с тези на съучениците си.

• Раздайте списания, които показват различни културни интереси. Учениците работят в малки групи, търсейки общи черти

• Учениците създават и участват в мини Олимпийско състезание. То включва дейности с ясен културен произход и историята на тези активности е описана.

• Преподайте раздел за медийна грамотност. Учениците анализират към кого са насочени рекламите, предаванията и т.н. и дали това води до стереотипно мислене.

• Учениците четат съвременни истории/статии за предразсъдъци и оценяват отговора на общността - давайки предположения за подобрение, където е подходящо.

• Празнуват исторически личности, които са се справяли със стереотипното мислене или са промотирали справедливост и равенство за всички личности.

• Организират проекти, особено с по-големи ученици (края на начален етап, прогимназиален и гимназиален), промотиращи осъзнатост за правата на другите. Включва и това учениците сами да идентифицират своите предразсъдъци и да дискутират начини как да променят този поглед към другите, които са различни.

• Споделят по двойки своята гледна точка за даден проблем, след което всеки трябва да сподели гледната точка на своя партньор.

• Учениците разглеждат три различни новинарски доклада и отбелязват трите различни гледни точки към същата история.


Ресурси на английски език

How to teach perspective-taking to children

Perspective-taking using pictures

Practice exercises: perspective-taking

Unit with 9 sessions on perspective-taking

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Защо е важно да се упражняваме да виждаме нещата от гледната точка на другите?

Защото хората може да имат различни гледни точки. Поради това е важно децата да

развият способността да разбират ситуацията от различни гледни точки. Като виждаме нещата от гледната точка на други хора, развиваме мисленето си и можем по-добре да разбираме какво могат да мислят или чувстват другите в ситуация, в която ние можем да мислим или чувстваме нещо различно. Децата, които са развили тази способност, могат по-лесно да решават своите междуличностни конфликти, да имат по-гъвкав мисловен процес (могат да намират различни обяснения) и са склонни да реагират по-решително.


Едно и също ли е да виждаме нещата от гледна точка на другите и да проявяваме емпатия?

Двете умения са тясно свързани. Въпреки това, да виждаме нещата от гледна точка на другите включва познавателен процес, при който се опитваме да разберем какво мислят или чувстват другите в дадена ситуация, докато емпатията включва емоционален процес, при който ние чувстваме това, което чувстват и другите.

Уроци от "Стъпка по стъпка"

Прогресия на умението "Смяна на гледната точка" от I до XII клас

Примерни въпроси за саморефлексия

Колко внимателно слушаш гледната точка на другите?

Колко те интересува как се чувстваха другите в ситуация …..?

Когато другите не са съгласни с теб, колко уважителен си към тяхната гледна точка?

Колко добре се разбираш с ученици, които са по-различни от теб?

Допълнителни материали

Наръчник: Работа с деца от различни етноси и култури

Наръчник за прилагане на методология за позитивни ролеви модели срещу дискриминацията в училище - сдружение ЕЛА

Деца, родители и учители срещу езика на омразата и дискриминацията - презентация

Digital Civics Toolkit (MacArthur Research Network on Youth and Participatory Politics). A five-part process that begins with exploring identity and issues, and then moves into analyzing information, perspective-taking and exchanging ideas, and generating solutions. Easy to use virtually.